Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetUzaktan Eğitim Sürecinde, Bilgisayar İhtiyacı Olan Çocuklar
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Uzaktan Eğitim Sürecinde, Bilgisayar İhtiyacı Olan Çocuklar  (Okunma Sayısı 1432 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Eylül 16, 2020, 20:00:49 ÖS »

Pi4 set eşdeğer bir laptopla takas edilir,son fiyat 799 arkadaşlar

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=18605.msg248479#msg248479

Bu paylaşım destek sağlamak amaçlı mı? Açıklama yaparsanız memnun olurum.Aksi takdirde dsatış yönlendirmenizi kaldırmak durumunda kalacağım.
ssaylanc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Eylül 16, 2020, 20:10:15 ÖS »

Maalesef uzaktan eğitim için kullanılan teknolojilerin Linux altında çalışması (x86/arm ayırt etmeksizin) mümkün değil gibi görünüyor. Keşke olabilseydi.

Uzaktan eğitimin şu an video konferans aşamasındayız biz evde. Ne gibi gereksinimler olacak? Uzaktan eğitim için eski Lenovo x220'ye Manajro linux kurdum (iş içinde zaten kendim kullanıyorum). Linux tarafında neler eklemem gerekecek araştırayım...
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Eylül 16, 2020, 21:19:38 ÖS »

Pi4 set eşdeğer bir laptopla takas edilir,son fiyat 799 arkadaşlar

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=18605.msg248479#msg248479

Bu paylaşım destek sağlamak amaçlı mı? Açıklama yaparsanız memnun olurum.Aksi takdirde dsatış yönlendirmenizi kaldırmak durumunda kalacağım.

Benimde desteğe ihtiyacım var,evde 2 çocuk var sonuçta bunu takas edebilirsem laptop alacağım,bence ihtiyacı olanlar burdan söylerse satış,bağış,takas neden olmasın.

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Eylül 16, 2020, 21:55:06 ÖS »

Ben elimdeki i3 Samsung Laptop cihazımı verdim, iyi mi kötü mü yaptım bilmiyorum. 3 oldu format için getirdiler. Virüs nedeniyle çökmüş 320 lik disk var oyunla dolmuş. Sistemi açacak yer kalmamış iyilikten maraz doğdu. Çok zamanım var gibi birde bu sıkıntı oldu. O yüzden yardım edecek olursanız hiç tanımadık uzak birine yapmak lazım

this is amiga speaking.
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Eylül 16, 2020, 22:27:05 ÖS »

@AmigAmigA , ihtiyaç durumunu belirttiğin için teşekkür ederim. Sonuçta burada biz bizeyiz Umarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçen olacaktır.

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Eylül 16, 2020, 22:35:15 ÖS »

Güzel fikir.

Eski sistemlere Linux kurularak iyi şekilde kullanılabilir duruma getirilebilir. Windows XP veya Windows 7 gibi desteği çekilmiş işletim sistemlerini internete bağlanmak için kullanmamanızı öneririm. Çünkü, desteği kesildkikten sonra ortaya çıkan güvenlik açıkları kapatılmıyor ve bu durum güvenlik zafiyeti oluşturuyor. Birçok bilgisayar Windows 10'u çalıştıramayacağına göre en iyisi Linux sistemlerinden birini yüklemek ve içine Zoom gibi yazılımları hazır olarak kurmaktır. Debian, Pardus, Mint gibi hem daha hafif hem daha kararlı sistemler kullanmak her zaman daha iyidir.

Bilgisayarların bozuk parçası varsa tamir edilebilir. Tamir konusu masaüstü bilgisayarlar için çok daha kolaydır. Dizüstü bilgisayardan ziyade masaüstü bilgisayarlar bağışlamak daha mantıklı olabilir. Eski dizüstü bilgisayarların sorunlarıyla uğraşmak gerçekten çok zor ve öğrenciyi çok uğraştırabilir. Ancak, masaüstü bilgisayarların parçalarının çoğu birbirilerine uyumludur.

Raspberry Pi konusuna gelince, en azından Raspberry Pi 3 kullanmak gerekebilir ve yazılım desteği daha azdır. Ancak, Zoom yazılımını Firefox veya Chrome eklentisi olarak kurulabilir.

Raspberry Pi dışında Orange Pi bilgisayarları da denenebilir.

phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Eylül 16, 2020, 22:56:45 ÖS »

Arkadaşlar, genel kullanım alanı net. Yalın bir ev kullanıcısı için Linux olmaz. Uğraşamazlar. Öğrencinin karşısında iletişim kuracağı kişinin destek vermesi zor olur.
Ek olarak laptop dememim sebebi de kasa, monitör vs uğraşmamak ve lojistiğinin zor olmasından dolayı. Yakınınızda vardır, derler toplar teslim edersiniz. Ona lafım yok. Ama kasa sistem daha külfetli. Raspi alternatifleri de dediğim gibi, yalın kullanıcı için zor.
Ranthor
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Eylül 16, 2020, 23:44:13 ÖS »

eski telefonlardan olmaz mı?
setup çok daha kolay
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Eylül 16, 2020, 23:53:40 ÖS »

eski telefonlardan olmaz mı?
setup çok daha kolay

Gerektiğinde tabii ki kullanılabilir ancak telefon ekranı çok küçük ve öğrencinin sunum vs hazırlaması gerektiğinde işlevsiz kalıyor.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Eylül 17, 2020, 00:05:59 ÖÖ »

Ben, Pi-zero dan bahsederken, çocuğun EBA dışında oyun vs. gibi başka bir amaçla kullanamayacağı, çok kolay bozamayacağı, aleti açınca karşısında sedece EBA'yı bulacağı, herkesin satınalım gücüne uygun, bir cihaz tasarımı düşünmüştüm.

Windows başlı başına müstakil bir dert, lansmanda (tanıtımında) bile çökmüş bir sistem, öğrenmesi kullanması kolay değil, MSofis yazılımları çok pahalı, windowsun kendisi de ucuz sayılmaz. Her lisanslı MSwindows kullanıcısı Amerikaya Dolar ödüyor.

PiZero benzeri televizyona bağlanabilen, içine sedece EBA için gerekli yazılımı yükledikten sonra kolay kurcalanmayacak, stabil çalışacak bir alet olsun isterim.

Zamanında MEB öğrencilere tabletler dağıtmıştı, ne oldu o tabletler acaba?, büyük ihtimalle oyun aleti olarak kullanılırken bozuldu gitti.

Bilmem anlatabildim mi?
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2020, 00:30:23 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Eylül 17, 2020, 00:33:31 ÖÖ »

Ben, Pi-zero dan bahsederken, çocuğun EBA dışında oyun vs. gibi başka bir amaçla kullanamayacağı, çok kolay bozamayacağı, aleti açınca karşısında sedece EBA'yı bulacağı, herkesin satınalım gücüne uygun, bir cihaz tasarımı düşünmüştüm.

Windows başlı başına müstakil bir dert, lansmanda (tanıtımında) bile çökmüş bir sistem, öğrenmesi kullanması kolay değil, MSofis yazılımları çok pahalı, windowsun kendisi de ucuz sayılmaz. Her lisanslı MSwindows kullanıcısı Amerikaya Dolar ödüyor.

PiZero benzeri televizyona bağlanabilen, içine sedece EBA için gerekli yazılımı yükledikten sonra kolay kurcalanmayacak, stabil çalışacak bir alet olsun isterim.

Zamanında MEB öğrencilere tabletler dağıtmıştı, ne oldu o tabletler acaba?, büyük ihtimalle oyun aleti olarak kullanılırken bozuldu gitti.

Bilmem anlatabildim mi?

Değerli abim,seni çok iyi anlıyorum. Dediğin gibi bir sistem olsa şahane olur.
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Eylül 17, 2020, 07:48:11 ÖÖ »

Elimde cihaz vb. olsa yardımcı olmaya çalışırdım.
Destek olabilen arkadaşlardan Allah razı olsun.

reflex
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Eylül 17, 2020, 11:00:48 ÖÖ »

Raspberry pi, ile çözemezmiyiz, mutlaka windows'lu makinamı lazım ?
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Eylül 17, 2020, 11:56:00 ÖÖ »

Raspberry pi, ile çözemezmiyiz, mutlaka windows'lu makinamı lazım ?

Denemek lazım tabii ki ama önceden de belirttiğim gibi,genel kitle windows a alışık. Yoksa her türlü işletim sistemi ve cihazda bilen kişi rahatlıkla çalıştırır.
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Eylül 17, 2020, 12:10:06 ÖS »

Canlı ders kısmında izle linkine tıklayınca harici program devreye giriyor. Önceden EBA Canlı Ders uygulamasını (Zoom tarafından yapılmış) indirmek lazım  ve bir tek Windows versiyonu var muhtemelen. Linux'tan linke tıklamadan bilemeyiz tabi.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: