Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yeni tamir ettiğim AMSTRAD CPC6128  (Okunma Sayısı 19541 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
suleymancanan
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 12, 2020, 14:49:17 ÖS »

Elimde Bozuk iki Amstrad 6128 var, birini tamir edebildim (portları konnektörlü  Fransız modeli), diğerinde sorun biraz büyük görünüyor.Resimdeki Amstrad' ı tekrar hayata döndürdüm, 5 sene önce aldığım bir makineydi geldiği gibi kutusunda duruyordu. Çalışıyor diye almıştım kutuyu açınca sürpriz oldu klavye rengi sararmış ve  maalesef hurdaymış.

Bu versiyonunu ilk defa görüyorum, elektronik kart tamamen metal kafese alınmış, büyük ihtimal EMI/EMC koruması için. Bu Amstrad Fransız tüketiciler için üretilmiş.belki Fransa'da  o dönemlerde cihaz manyetik yayılımlar standartlar gereği belli seviyelerin altında kalması isteniyordu. Floppy sürücü tamamen bozuk, pas küf almış başını gitmiş. Elle motoru çevirmeye çalıştım kayışta gitmiş, ayrıca yaylar pastan erimiş. Doğrua söküp hurdalarımın arasına yolladım.

Arıza 40010 gate array
de tespit edildi, yenisi ile değiştirilince dostumuz tekrar hayata döndü, derin bir beyin komasından uyandı  

Bundan sonra klavye ve diğer ses vs leri kontrol etmek kaldı. Bu cihaza bir gotek takmayı düşünebilirim.
Hoşçakalın
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2020, 21:44:13 ÖS Gönderen: suleymancanan » Logged

... Hayaller güzeldir,
Gerçekler dramatiktir ...
http://www.bemelab.com
Warhelmet
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 12, 2020, 16:21:55 ÖS »

Fotoğraflar çıkmamış maalesef.

1973 Üsküdar doğumlu. Amstrad, ZX Spectrum, C-64, Amiga kullanmış sonra PC'ye geçmiş şanslı kesimden.
http://www.gamer-market.com
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 13, 2020, 09:34:53 ÖÖ »

Tebrikler. İyi günlerde kullanın

Use the brute force, Luke
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 15, 2020, 03:30:40 ÖÖ »

Tebrik ederim.

Paylaşım için teşekkür ederim.
suleymancanan
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 16, 2020, 16:31:29 ÖS »

... Hayaller güzeldir,
Commandate
Üye

Ruhunu Özgür Bırak O kalbine Giden yolu Bulacaktır

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 16, 2020, 17:38:00 ÖS »

mrb arızayı" 40010 gate array " de nasıl tespit ettin usta merak ettim.

Onurum Sadakatimdir !
1975-1995 Arası Oyun Konsolu Mod-Restorasyon-Tamir
suleymancanan
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ekim 17, 2020, 23:30:27 ÖS »

Merhaba,
Öncelikle belirteyim tamirat benim uzmanlık alanın değil daha çok tasarımcıyım.

Bu tür cihazlarda özelde Z80 ile üretilmiş makinelerde takip ettiğim yolu anlatayım.
Öğrencilik yıllarımda bu z80' e takıntılıydım bitirme projemi z80 ile yapmıştım ve 2000' lerin başına kadarda z80 işlemcileri ile onlarca endüstriyel özel projelerde gerçekleştirdim.
Bu cpc6128 yeşil ekrana bağladığımda ekran tamamen yeşildi ( gerçi ben bu cihazı çalışıyor diye almıştım ).
Mikroişlemcili cihazları iyi analiz edebilmek için elde bir osiloskopun bulunması ve bir adet avometre çok faydalı  olacaktır (ekstra olarak bu tabii bu kısım opsiyonel, bir termal kamera).
CPC6128' de arızayı tespit etmede uyguladığım adımlar şöyle oldu:
- cpc6128 kartı kutudan çıkarıldı, gereksiz görülen flopi disk söküldü zaten her şeyi ile bozuk görünüyordu.
- elektronik kart bir güç kaynaüı yardımıyla  elektrik verildi ve ve bir süre beklenildi.
Güç kaynağı üzerinde akım değeri 680mA ile 700 mA arasında gözlendi. Normal çalışan bir amstrad cpc6128 bu civarlarda akım çekiyor (sadece elektronik kart). Bu aşamada elektronik akrt üzerinde tamamen gözleme dayalı bir tarama yapılır, dumanlayan tüten ses çıkaran bir şeyler var mı diye bakılır ve dikkatlice entegrelerin ısıları normal mi diye parmak uçları ile hissedilmeye çalışılır ( Bu noktada dikkatli olmakta fayda var eğer entegreler 40 derecenin üstüne çıkmışlarsa parmak uçlarını ciddi şekilde yakabilirler)
- Her şey normal görünüyorsa AVO metre ile belli başla entegrelerin voltajları kontrol edilir z80, 8255, gate array, ay-3-8912, tüm RAM grubu gibi. benim ölçümlerimde bir anormallik yoktu her çipte 5 Volt gözlendi
- Sıra osiloskop ile ölçümlere geldi. İlk şüphelendiğim entegre z80  di, eskiden gelen tecrübe ile 6 nolu bacağı prob ile ölçtüm bu bacak CLOCK bacağı. Bu bacakta osiloskupun ekranında 4MHz' lik bir kare dalga gözlemlenmeli. Maalesef CLOCK dalgaları yoktu. Aynı zamanda z80 nin M1 bacağını da (27 nolu bacak) kontrol ettim, bu bacak machine cycle komut işleme döngülerini görebilirsiniz. Bu bacakta en fazla 1Mhz gözleyebilirsiniz. Çünkü z80 çoğu komutları ana saatin yani CLOCK' un  1/4 oranında işletilir. M1' de de sinyal görülmedi. cpc'lerin yapısı sürekli aklımda olduğundan bu saat işaretleri  GATE ARARY (GA)' de üretiliyor. GA ya bağlı olan 16 MHz kristalin bacakları osiloskopun probu ile kontrol ettim. Kristal bacağının birinde 16MHz görüldü. Kristal kare dalga üretiyor ama z80 gitmiyor. Şüphe GA' da yoğunlaştı. GA nın bazı bacaklarını da problayınca hayat belirtisi yoktu. Elimde bulunan sağlam bir cpc6128 GA söküp taktım ekrana bağlayıca komadan uyandı.

- MC6845' i de kontrol ettim CRTC (görüntü chipi) bu çipte ilk olarak ekran taramaları düzgün mü diye bacak no 39 HSYNC ve bacak no 40 VSYNC. HSYNC' te 15.6 kHz kare dalga VSYNC' te ise 50 Hz kare dalga sinyal gözlemlenmeli. Yirmi bir nolu bacak MC6845 in CLOCK bacağı , burada da 1 MHz kare dalga görülmeli. Yeni GA takılmadan önce bu bacaklarda hiçbir sinyal yoktu. Taktıktan sonra  bahsettiğim frekanslar görülmeye başlandı.

Not: Kullandığım osiloskop Rigol Hafızalı osiloskop
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2020, 15:31:15 ÖS Gönderen: suleymancanan » Logged

... Hayaller güzeldir,
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 19, 2020, 19:32:14 ÖS »

Tebrik ederiz, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz
ksercan5
Deneyimli

80ler candır... Commodore fan since ‘86

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ekim 19, 2020, 19:37:24 ÖS »

Güle güle kullanın cihazınızı. Eski gibi görünse de güzel bir cihaz aslında. Biraz bakıma ihtiyacı var. Acaba disket sürücü Amigadaki gibi PC'den devşirme yapılabiliyor mu?

A500 - Rev6 - 1Mb RAM - GOTEK - Multi-rom
C64C - Multikernel cart - TapeCartSD - Pi1541
C64C - EPYX Fastload
Atari 800XL - Restored
Gameboy DMG-01 - RIPS v2 Upgrade
seco.gen.tr | Satış Sayfam
suleymancanan
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ekim 19, 2020, 21:05:46 ÖS »

evet, CPC6218' lerde PC' lerdeki floppy disk sürücü monte edilebiliyor.

... Hayaller güzeldir,
suleymancanan
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ekim 19, 2020, 21:17:57 ÖS »

Tekrar yeni bir CPC6128 Tamiratı daha
detaylar gelecek...Şimdilik resimleri paylaşıyorum

osiloskopta yapılan ölçümlerde z80 gate array 6845 normal çalışıyor görünüyor. Ancak güç kaynağından fazla akım çektiği gözlendi, ve ram bankları aşırı ısınıyordu. Evdeki çalışmaya son verip iş yerindeki laboratuvarda incelmeye devam ettim

Karta enerji verilmeden yapılan termal ölçüm. RAM' ler Ortam sıcaklığında

Termal kamera ile ramlerin hangilerinin ısındığını tespit etmeye çalıştım, ram lar  50 ile 60 santigrad derece arasında değişiyordu. Kartı enerjisini kestikten sonra RAM lerin +5V,0V  bacakları arasında kısa devre olduğu gözlendi.

RAM'ler sökülmeden önce karta enerji verildiğinde 1.2 A akım çektiği gözlendi, Normal bir cpc6128 sakin durumda 0.7 ile 0.8 A çeker.

Lehim sökücüyü devreye sokup RAM'leri tek tek sökmeye başladım. Her RAM entegresi  söktükten sonra +5,0V arasında kısa devre testi yaptım. Kısa devre görülmeyene  kadar RAM' leri söktüm.

En son söktüğüm RAM'den sonra kısa devre olayı bitti karta enerji verdim akım beligin bir şekilde düştüğünü gördüm.

Toplam 11 RAM söktüm birini daha önce denemek için sökmüştüm.

CP6128 lerde 2x64KB RAM bankları bulunur  sağ taraftaki RAM'lEr 1. bank, soldaki 2. bank.
2. bankta RAM olmadan da CPC6128 çalışabilir.

Satın aldığım DIP16 entegre soketlerini monte etmeye başladım. Yakın görme sıkınıtm olduğu için büyüteç kamera altında lehimleme işlemlerini yaptım. Lehim sonrası lehim reçine atıklarını temizledim.

@oğuzhan arkadaşımızdan temin ettiğim 4264 (4164 lerle uyumlu) RAM'leri monte ettiğim bank 1 soketlerine yerleştirdim.

Ve ve kader anı evet çalıştı..

NOT: bu cpc6128 kartında bulunan PAL/GAL , Gate Array Z80 işlemcisi soketli oldukları için tek tek söküp  diğer çalışan cpc6128 de test ettim.
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2020, 01:07:49 ÖÖ Gönderen: suleymancanan » Logged

... Hayaller güzeldir,
Uzay1999
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ekim 19, 2020, 23:23:19 ÖS »

Kolay gelsin Süleyman bey Ben Aydın 4 parça göndermiştim . Benim gönderdiklerime bakabildinizmi hayata dönen oldumu .inşallah işinize yaramıştır.
suleymancanan
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ekim 19, 2020, 23:56:56 ÖS »

Sizden aldıklarıma henüz sıra gelmedi. Önceliği cpc lere verdim
sizden gelen Commodore' un birini açtım öylece duruyor ( düğmelerinin bazıları kayıp olan) bir adet boşta duran bir klavye buldum onun için , öyle bağırsakları ortalıkta saçılmış vaziyette devrelerini  gelip geçerken hayranlıkla bakıyorum  Kahkaha
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2020, 02:47:18 ÖÖ Gönderen: suleymancanan » Logged

... Hayaller güzeldir,
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ekim 20, 2020, 11:49:12 ÖÖ »

güzel iş çıkarıyorsunuz. başarılar diliyorum
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ekim 20, 2020, 12:00:28 ÖS »

@oğuzhan arkadaşımızdan temin ettiğim 4264 (4164 lerle uyumlu) RAM'leri monte ettiğim bank 1 soketlerine yerleştirdim.

Ve ve kader anı evet çalıştı..

Sevindim işinize yaramasına. Güzel günlerde kullanın.

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Atari 1040STe/Falcon 030/Jaguar/2600
Roland MT-32 Rev.A&B/SC-88/SB-55/MT300s
Sony PS 1-2-3-4-5/PSP/PVM 20"/9"
Sega SMS1-2/MD2/Saturn/Dreamcast/GG
Nintendo NES/SNES/DMG/GB Color/GBA SP
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: