Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeAmiga'yı 3 Boyutlu Olarak %100 Doğrulukta Modelleme Projesi: Amiga Reloaded
Sayfa: 1 [2] 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga'yı 3 Boyutlu Olarak %100 Doğrulukta Modelleme Projesi: Amiga Reloaded  (Okunma Sayısı 14840 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Ekim 29, 2020, 11:39:22 ÖÖ »

Bursa da olsaydınız benim 3d tarayıcım mevcut
Ben Bursa'dayım Kahkaha Amiga var bende A500, A1200 ve C64 tarama için bu cihazları size getirebilirim. Ama Covid bu ara çoştuğu için evden dışarı çıkmıyoruz. Bir nevi karantinaya almaya karar verdik kendimizi. O yüzden biraz sakinleşene kadar. Evden çıkmamayı düşünüyoruz. Sakin bir zamanda sizin içinde uygun olursa bu projede işe yarayacaksa. Cihaz temin edebilirim.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ekim 29, 2020, 11:47:52 ÖÖ »

Retro veya değil, diğer çalışmalarınızı görebilir miyiz? Merak ettim genelde ne tarz projeler modelliyorsunuz diye.

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Atari 1040STe/Falcon 030/Jaguar/2600
Roland MT-32 Rev.A&B/SC-88/SB-55/MT300s
Sony PS 1-2-3-4-5/PSP/PVM 20"/9"
Sega SMS1-2/MD2/Saturn/Dreamcast/GG
Nintendo NES/SNES/DMG/GB Color/GBA SP
Sunshine
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ekim 29, 2020, 18:10:21 ÖS »

-
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2020, 23:36:54 ÖS Gönderen: Sunshine » Logged
Sunshine
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ekim 29, 2020, 18:19:43 ÖS »

-

* 12794719_10154044245867376_8504987666575916490_o.jpg (127.29 KB, 1906x992 - Görüntüleme: 173 kez.)

* 12794826_10154048696182376_1671635829583270043_o.jpg (109.34 KB, 1920x999 - Görüntüleme: 175 kez.)
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2020, 23:37:39 ÖS Gönderen: Sunshine » Logged
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Ekim 29, 2020, 18:43:36 ÖS »

Başarılar diliyorum öncelikle ama gerçekten doğru mu anlıyorum diye sormak istedim. A1200, 4000 ve CD32 bağışlanmasını mı bekliyorsunuz?

Ödünç mü yazmak istediniz acaba? Çok samimi soruyorum yanlış anlamayın lütfen.

Aklımdan geçen şey plastik parçaları gravür cihazı ile kesip parçalarına ayırarak 3D ve 2D olarak taramaktı, onun için plastik parçaları geri iade edemem fakat diğer parçaları tabi ki iade edebilirim. Uygun bir yöntem bulabilirsem parçalara zarar vermeden %100 doğrulukta modelleyebilirsem tabi ki iade ederim, burdaki dostların çok değer verdikleri, benim de çok değer verdiğim Amiga parçalarına zarar gelsin istemem ama tabi proje daha önemli, belki bu projeden sonra kimse orjinal Amiga parçalarına ihtiyaç duymayacak. Sararma yapmayan maddelerden kendileri çok daha güzellerini ürettirebilecekler.

Dediğim gibi, önceliğim parçaya zarar vermeden modellemek değil, önceliğim %100 doğrulukta modellemek (en fazla %1 gibi doğal, olası bir hata payı kabül edilebilir).

Metal parçaları da belki yamultup modellemem gerekebilir, yönteme bağlı iade edip edemeyeceğim.

Şu aşamada kimseden bağış isteyemem, çünkü ortada hiçbirşey yok, elimdeki klavye tuşlarını modelleyeceğim. Zarar vermeden modelleyebilirsem elimdeki Amiga 500 Plus'ı modelleyeceğim. Bir arkadaş elindeki 2 tane Amiga 500 (biri Plus)'ü bağışlamayı kabül ettti geçen gün, sonraki aşama onu da modelleyip sonra sizlerden rica edebilirim. Tabi bunları öncesinde herkesin indirebileceği sitemize ekleyeceğim. Hem şeffaf ve güvenilir de olur böylelikle. Amiga parçalarını ücret vermeden toplamaya çalışan birisi olmadığımı bilemezsıniz çünkü, öyle düşünürseniz hak da veririm çünkü beni tanımıyorsunuz henüz. Projede ilerleme olduktan sonra güven oluşur ancak.

Kendimim duygusuz bir hödük olduğumu düşünürüm. Yazdıklarınızı okuyunca içim acıdı. Sanki, tıpta ilerleme kaydetmek için, sağlıklı insanların kesilip doğranması, gibi hissettim.

3D yazıcıdan çıkacak bir parça yüzde yüz aynı görünse bile, bir retro değildir, onda yaşanmışlık yoktur. Yeni bir ürün elde etmek için antika sayılabilecek bir eşyaya zarar vermek çok doğru gelmiyor.

Yaşlanıyorum galiba.

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Ekim 29, 2020, 19:14:59 ÖS »

Yaşlanıyoruz. Ama bu cihazlar da yaşlanıyor ve doğrusu giderek azalan orijinal cihazların kesilip biçilmesi benim de tüylerimi diken diken ediyor. Gotek, reset tuşu vb. için kasaların delinmesi dahil.

Kaldı ki bu kasalar gayet simetrik ve standart. Eminim zarar vermeden ölçüm almanın güzel başka bir yolu vardır.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
Sunshine
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ekim 29, 2020, 20:01:04 ÖS »

-
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2020, 23:38:30 ÖS Gönderen: Sunshine » Logged
Sunshine
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Ekim 29, 2020, 20:13:17 ÖS »

Yaşlanıyoruz. Ama bu cihazlar da yaşlanıyor ve doğrusu giderek azalan orijinal cihazların kesilip biçilmesi benim de tüylerimi diken diken ediyor. Gotek, reset tuşu vb. için kasaların delinmesi dahil.

Kaldı ki bu kasalar gayet simetrik ve standart. Eminim zarar vermeden ölçüm almanın güzel başka bir yolu vardır.

Dediğim gibi, önceliğim zarar vermemek değil dostum. Projeye Amiga'larını bağışlayacak arkadaşlar da var, gerekirse ben de Amiga 500 Plus'ımı projeye bağışlamış olarak kesip biçebilirim. Amiga'yı ölümsüzleştirmek için birkaç Amiga'nın feda edilmesi bana göre hiçbir önemi olmayan birşey. Bozuk Amiga'ların parçaları da projede kullanılabilir sonuçta. Bende 3 tane bozuk Amiga 500 klavyesi var, kendi paramla aldım sahibinden.com'dan. Bunlar çöpe gidecekti büyük olasılıkla, yada bazi Amiga'ların tuşlarını değiştirmekte kullanılacaktı. Amiga'yı modellemek için bu parçaları kesip biçmek neden bu kadar garibinize gidiyor ki? Sonuçta yapacağımız iş %100 doğrulukta modellemek amaçlı. Bu amaçta gerekirse her bir Amiga modeli için 10 tane Amiga kesilip biçilsin. Ne olacak ki?

cemtezcan (blockmind)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Ekim 29, 2020, 20:25:23 ÖS »

Cihazları kesip %100 doğrulukta modellemek bana saçma gelmiyor. Herkese saçma gelirse projeyi burada sonlandırıp yurtdışı Amiga gruplarında paylaşmayı deneyebilirim. Bu cihazlar birer canlı değil. Bunların ömürleri var, zamanla sararmaya, bozulmaya başlamaları çok normal. Bu cihazlar %100 doğrulukta modellenirse aynı maddeden birebir aynısını da üretmek mümkün.

Cihazlara zarar vermeden modellemek önceliğim yok benim. %100'e en yakın doğrulukta en güzel nasıl modellenebiliyorsa o yöntemi tercih etmekten yanayım. Katılmak isteyen katılır, katılmak istemeyen katılmaz ama cihazları kesip biçmenin insan doğramaya benzetilmesi çok garibime gitti doğrusu.

Yurtdışı amiga gruplarına bu konuyu taşırsanız sanırım buradakinin %5'i seviyesinde ciddiye alınırsınız.

Projeniz kusur ve deneyimsizlikle dolu. Kendinizce "%100 doğru modelleme" kalıbı altında bir reklam dili oluşturmuşsunuz, aşırı nadir ve pahalı bir çok cihazın burada size bağışlanmasını ve sonra da bunları kesmeyi hedefliyorsunuz. Bunu şu kadar yazışmaya kadar kimse eleştirmediyse biraz da nezaketten oldu bence.

Projenizdeki kusurlar şunlar:

Bir cihazı kesmeden modelleyebilirsiniz ama gönderdiğiniz örnekler bu konuda yeterli olduğunuzla ilgili en ufak bir bilgi vermiyor.

3d tarama sistemi kusursuz model vermez, voxel ve point cloud verir, bunlar sonlu elementlerdir, katı modellerdeki gibi matematiksel tanımlı kusursuz eğriler ve yüzeyler dahi elde edemezsiniz, tırtıklı sonuçlar alıp yazılıma yumuşattırırsınız. işte o "yumuşattırma" işlemi ile "%100 doğru"nuz gitti.

Diyelim ki bir şekilde %100 doğru modeliniz var, bunları oyunlarda kullanmak için, kullandığınız poligon bazlı yazılımlarda yine sonlu poligonlara çevirmeniz gerekecek. Çevirmeniz ile nurtopu gibi sonlu elementiniz oldu, kusursuz köşeler oval hatlar köşeli poligona dönüştü, "%100 doğruluk" yine gitti.

Diyelim ki bunda da gitmedi. Verdiniz modeli birine, size amiga kasasının aynısını 3d basacak. Bu da mümkün değil. Bu yazıcılar gelen datayı sonlu elemente çevirip, motor adımları ve voltaj toleransları doğrultusunda katmanlı ve "örneklenmiş (sampled)" şekilde bunları basacaktır. Hem modeliniz CNC koduna çevrilirken kayıplar oldu, hem de basarken örneklendiği için %100 doğruluk yine hayal oldu.

Amaç olarak belirlediğiniz şey sonuç olarak belirlediğiniz şeyden çok uzak.Yeterli araştırmayı yapmamış olduğunuz, bu alana yeterince hakim olmadığınız çok belli. Ve bu cihazlar üretimi bitmiş, giderek nadirleşen, insanların çok ciddi duygusal bağlarının olduğu değerli elektronik ürünler. Tabii ki konuyla ilgili tatmin edici bir geçmiş çalışması olmayan birinin bunları kendisine bağışlanıp sonra da kesip biçmesi ile ilgili eleştiride bulunacaklar.

İnsanların eleştirilerini garipsemeden önce bence bir numune çalışma yapıp ya da yapılmış bir benzer eski çalışmanızı detayları ile paylaşıp onları ikna edin. Örneğin günümüzdeki 1 tane klavyenin 1 tuşunu %100 doğru modelleyin ve bastırın. bakalım %100 oluyor mu modelleyince veya basınca.

lunarstrain
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Ekim 29, 2020, 20:31:22 ÖS »

Ben de bu forumdaki hiç kimsenin bir Commodore'un veya Amiga'nın kesiliş veya kırılış videosunu izleyebileceğini sanmıyorum. % 100 Doğru kopya modeller bence ölçerek de tasarlanabilir.
Sunshine
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Ekim 29, 2020, 20:35:07 ÖS »

-
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2020, 23:38:43 ÖS Gönderen: Sunshine » Logged
Sunshine
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Ekim 29, 2020, 20:36:37 ÖS »

Ben de bu forumdaki hiç kimsenin bir Commodore'un veya Amiga'nın kesiliş veya kırılış videosunu izleyebileceğini sanmıyorum. % 100 Doğru kopya modeller bence ölçerek de tasarlanabilir.

"Bence" değil, yöntem belirleyin, "şöyle yapalım" deyin, eyvallah, hesaplayalım, bir Amiga da boşa gitmesin. Amiga klavyesinin tuşlarının iç kısımlarındaki çıkıntıları kesip biçmeden nasıl modellemeyi düşünüyorsunuz %100 doğrulukta?
Sunshine
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Ekim 29, 2020, 20:42:24 ÖS »

-
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2020, 23:38:52 ÖS Gönderen: Sunshine » Logged
cemtezcan (blockmind)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Ekim 29, 2020, 20:53:34 ÖS »

Cihazları kesip %100 doğrulukta modellemek bana saçma gelmiyor. Herkese saçma gelirse projeyi burada sonlandırıp yurtdışı Amiga gruplarında paylaşmayı deneyebilirim. Bu cihazlar birer canlı değil. Bunların ömürleri var, zamanla sararmaya, bozulmaya başlamaları çok normal. Bu cihazlar %100 doğrulukta modellenirse aynı maddeden birebir aynısını da üretmek mümkün.

Cihazlara zarar vermeden modellemek önceliğim yok benim. %100'e en yakın doğrulukta en güzel nasıl modellenebiliyorsa o yöntemi tercih etmekten yanayım. Katılmak isteyen katılır, katılmak istemeyen katılmaz ama cihazları kesip biçmenin insan doğramaya benzetilmesi çok garibime gitti doğrusu.

Yurtdışı amiga gruplarına bu konuyu taşırsanız sanırım buradakinin %5'i seviyesinde ciddiye alınırsınız.

Projeniz kusur ve deneyimsizlikle dolu. Kendinizce "%100 doğru modelleme" kalıbı altında bir reklam dili oluşturmuşsunuz, aşırı nadir ve pahalı bir çok cihazın burada size bağışlanmasını ve sonra da bunları kesmeyi hedefliyorsunuz. Bunu şu kadar yazışmaya kadar kimse eleştirmediyse biraz da nezaketten oldu bence.

Projenizdeki kusurlar şunlar:

Bir cihazı kesmeden modelleyebilirsiniz ama gönderdiğiniz örnekler bu konuda yeterli olduğunuzla ilgili en ufak bir bilgi vermiyor.

3d tarama sistemi kusursuz model vermez, voxel ve point cloud verir, bunlar sonlu elementlerdir, katı modellerdeki gibi matematiksel tanımlı kusursuz eğriler ve yüzeyler dahi elde edemezsiniz, tırtıklı sonuçlar alıp yazılıma yumuşattırırsınız. işte o "yumuşattırma" işlemi ile "%100 doğru"nuz gitti.

Diyelim ki bir şekilde %100 doğru modeliniz var, bunları oyunlarda kullanmak için, kullandığınız poligon bazlı yazılımlarda yine sonlu poligonlara çevirmeniz gerekecek. Çevirmeniz ile nurtopu gibi sonlu elementiniz oldu, kusursuz köşeler oval hatlar köşeli poligona dönüştü, "%100 doğruluk" yine gitti.

Diyelim ki bunda da gitmedi. Verdiniz modeli birine, size amiga kasasının aynısını 3d basacak. Bu da mümkün değil. Bu yazıcılar gelen datayı sonlu elemente çevirip, motor adımları ve voltaj toleransları doğrultusunda katmanlı ve "örneklenmiş (sampled)" şekilde bunları basacaktır. Hem modeliniz CNC koduna çevrilirken kayıplar oldu, hem de basarken örneklendiği için %100 doğruluk yine hayal oldu.

Amaç olarak belirlediğiniz şey sonuç olarak belirlediğiniz şeyden çok uzak.Yeterli araştırmayı yapmamış olduğunuz, bu alana yeterince hakim olmadığınız çok belli. Ve bu cihazlar üretimi bitmiş, giderek nadirleşen, insanların çok ciddi duygusal bağlarının olduğu değerli elektronik ürünler. Tabii ki konuyla ilgili tatmin edici bir geçmiş çalışması olmayan birinin bunları kendisine bağışlanıp sonra da kesip biçmesi ile ilgili eleştiride bulunacaklar.

İnsanların eleştirilerini garipsemeden önce bence bir numune çalışma yapıp ya da yapılmış bir benzer eski çalışmanızı detayları ile paylaşıp onları ikna edin. Örneğin günümüzdeki 1 tane klavyenin 1 tuşunu %100 doğru modelleyin ve bastırın. bakalım %100 oluyor mu modelleyince veya basınca.

Gönderdiğim örnekler 5 sene öncesinde yaptığım çalışmalar ve bu çalışmalar hobi amaçlı, kısıtlı zamanda yaptığım çalışmalar. Yoğun bir iş hayatım var, yazılım mühendisiyim ve bu tip çalışmalara ayırabileceğim zaman kısıtlı sonuçta. Ona rağmen sizlerle birşeyler paylaşmak için çalışmalar yapıyorum.

%100 modelleme elde edilebilir. Spline eğrileri kullanılarak yüzeye tam oturan model üretilebilir. Kullanılan yazılıma göre modeller oluşturulabilir evet, o modeller %100 doğrulukta olmaz çünkü poligonlara dayalı olur ama poligonlara dayalı olmayan modeller %100'e çok yakın doğrulukta olur.

Amacım evet, örnek model oluşturmak ve senin de desteğini almayı planlamıştım, yüzeyleri doğru bir şekilde eğimlerini 3D olarak alabildiğini yazmıştın ama bu hakaretvari cevabından sonra ayrıca da görüyorum ki modellemen %100 hesaplamalara dayalı birşey değil.

Projeye bağış yapmak isteyen ilerleyen zamanlarda yapar, istemeyen yapmaz. Amiga parçaları toplamak istediğimi kimse iddia edemez, çünkü herşey şeffaf olacak. Çok sorun değil, yurtdışı forumlarda şansımı denerim olmadı. Bir keresinde bir Amiga Emulatör yazmaktan bahsetmiştim, Cloanto bile bana sponsor olmak istemişti. Sonra vakit bulamayıp sponsorluk istememiştim. Maili de bulabilirim belki. Yani yurtdışındaki insanlar emin ol sen ve senin gibi hunharca cevaplar yazmıyorlar birşeyler üretmek isteyen insanlara.

Neyse, sonuç olarak %100 olmasa da olur a geldik bir şekilde.

Sunshine
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Ekim 29, 2020, 20:56:48 ÖS »

-
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2020, 23:39:03 ÖS Gönderen: Sunshine » Logged
Sayfa: 1 [2] 3 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: