Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Raspberry pi mi? Mister mi? Hangisi?  (Okunma Sayısı 11628 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Kasım 01, 2020, 20:46:14 ÖS »

Mister'ci arkadaşlar ufak bir sorum olacak,

Raspbbery Pi mi? Mister mi?
Mister Türkiyeden nereden bulunur ? Eklentileri şartmı?

Blasterreal'in yukardaki sorusu üzerine Mister ile ilgili bir şeyler yazmaya çalışayım dedim...

Mister ve Raspberry pi farklı işleyen iki sistem... Raspberry, donanımının sunduğu imkanlarla platformun oyunlarını oynatıyor (emulasyon yapıyor). Hedef sistemden daha ağır ya da daha hızlı olabilir. Farklı deneyimler sunabiliyor.

Mister ise, direkt olarak hedef platformun işlemcilerini/donanımı canlandırıyor. Donanım canlanınca, oyunlar ya da yazılımlarda sanki gerçek donanımda çalışıyormuş gibi, hemen hemen aynı deneyimi sunuyor. Ne eksik, ne fazla (istenmedikçe). Eğer donanımda bir bug varsa, aynı bug ya da sorun tıpa tıp Mister'da yer alıyor. Bir nevi donanımın bire bir kopyası. Minimig'de böyleydi. 68000 dışında tüm Amiga işlemcileri FPGA'de canlandırılmış, Amiga klonu ortaya çıkmıştı.

Mister kağıt üstünde daha iyi bir çözüm...Birebir yeni üretilmiş donanım gibi oluyor fakat FPGA'ler ucuz değil. FPGA'ler ucuz olmayınca, kapasite olarak (canlandırılacak işlemci miktarı daha az olabilecek FPGA'ler kullanılmak zorunda kalıyor). Mister'in kullandığı DE10-nano boardu tahminen Playstation/Saturn/N64 jenerasyonu seviyesini canlandırabilecek. Yani Mister'in ek bir donanım işlemci vs. takviyesi olmadan Dreamcast canlandırması, ne bileyim PS2 oynatması imkansız. Raspberry pi ise bunu başarabiliyor. Hatta Raspberry şimdiye kadar üretilmiş tüm emulasyonların kolayca uygulandığı bir platform olduğu için Mister'in sahip olduğundan daha fazla sistemi destekliyor, hem de daha fazla özellikle.

Mister'de Amiga 1200 için 68060 çözümü yok mesela. Raspberry'nin ucu açık, ne isterseniz onu işlemcisinin hızıyla doğru oranılı canlandırabiliyor. Birisi oturup 68060 işlemcisini FPGA'de üretmedikten sonra, Mister bunu alıp kullanamaz. uae'yi alıp Mister'da kullanamazsınız. İşlemcinin kendisinin FPGA'de koşuyor olması gerek.

Mister'da bir iki gün önce Playstation için core'un ilk çalışma görüntüleri yayınlandı. Raspberry'de daha ilk gününde belki Playstation vardı. Mister biraz daha teknik kapasite gerektiren bir platform olduğundan, xxxx sistemini yapayım demek te çok kolay değil Ama üretken, güzel bir komunitesi var. Durmadan şu veya bu işlemciyi FPGA'da üretiyorlar. İşlemciler çoğaldıkça, yeni cihazları hızlıca çıkatmakta mümkün oluyor. NeoGeo'nun ses işlemcisini birisi üretti, ana yapıyı bir başkası...Sonra bir araya getirip NeoGeo'yu canlandırdılar.

Benim tercihim Misterdan yana oldu ama, çok kullanabildiğim uğraştığım da yok. Raspberry'de güzel (lag konusunda eleştiriler var ama deniyimlemedim). Mister için gerekli olan DE10 Nano boardu Samm bir ara satıyordu. Şu anda satan yok sanırım

DE10-nano kiti eğitim için üretilmiş bir sistem (Intel'in desteği). Bu nedenle uygun fiyatla satılıyor -Türkiye'ye uygun demedik . Benzer FPGA kitleri daha pahalı. yurtdışında 130USD civarı fiyatlara satılıyor. Türkiyeye elektronik aksam getiren bir firma üzerinden getirtilebilir. Mister için DE10-nano yeterli aslında. Yeterli derken, ilk çalıştırma ve SDRAM gerektirmeyen NES, Atari2600 gibi sistemleri canlandırmak için. Amiga vs. için en az 32MB SDRAM kartı gerekli (15-20USD). Bunun dışında pek bir şeye ihtiyaç yok. (NeoGeo oyununa göre 64MB/128MB gerektiriyor. 128MB gerektiren 5-10 tane dövüş oyunu var, NeoGeo hedefleyenlere 64MB yeter)

Mister hakkında ayrıntılı bilgi aşağıdaki sayfada var. Sağ sütunda alt kısımda desteklediği sistemlerin listesi var. Hedef sisteminizi destekleyip desteklemediğine bakabilirsiniz.

https://github.com/MiSTer-devel/Main_MiSTer/wiki

DE10-nano kit hakkında bilgi
https://software.intel.com/content/www/us/en/develop/topics/iot/hardware/fpga-de10-nano.html

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Kasım 01, 2020, 20:57:36 ÖS »

Mister sistemini tanımamızı sağlayan ve bizi Mister'a bulaştıran, Simon (Özay Turay)'a selamlar, saygılar Kahkaha

amiga.os
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Kasım 01, 2020, 22:24:28 ÖS »

2001 yılının sonlarına kadar tüm işlerini Amiga'da yapmış biri olarak (ki geçtiğimiz yıllarda da 030'lu bir A1200 edinip, tekrar da denedim) hayatımda gördüğüm en iyi Amiga'yı Pi 4 ile kullanıyorum.

Gerçek işlemci emule ediyormuş, arada gecikmeler varmış vs. teknik kısım beni çok ilgilendirmiyor doğrusu, kendimi iyi bir Amiga kullanıcısı olarak görüyorum ve istersem gerçek hızında istersem de mümkün olan en yüksek hızda (bu seçenekte de standart oyunlar ya da diğer uygulamalar normal hızında çalışıyor, aklınıza manasız hızlarda çalıştığı gelmesin) harika bir Workbench deneyimi yaşayabiliyorum. Üstelik sadece 50 dolarlık bir masraf ile. Ayrıca istersem Arcade, istersen SNES ya da aklınıza ne gelirse, sadece bir mikro sd kart değişimi ile o sisteme geçebiliyorum.

Hatta istersem Amiga üzerinde Shapeshifter ile Mac emule edip System 7 ya da 8'i de kullanabilirim
lunarstrain
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Kasım 01, 2020, 23:14:09 ÖS »

2001 yılının sonlarına kadar tüm işlerini Amiga'da yapmış biri olarak (ki geçtiğimiz yıllarda da 030'lu bir A1200 edinip, tekrar da denedim) hayatımda gördüğüm en iyi Amiga'yı Pi 4 ile kullanıyorum.

Gerçek işlemci emule ediyormuş, arada gecikmeler varmış vs. teknik kısım beni çok ilgilendirmiyor doğrusu, kendimi iyi bir Amiga kullanıcısı olarak görüyorum ve istersem gerçek hızında istersem de mümkün olan en yüksek hızda (bu seçenekte de standart oyunlar ya da diğer uygulamalar normal hızında çalışıyor, aklınıza manasız hızlarda çalıştığı gelmesin) harika bir Workbench deneyimi yaşayabiliyorum. Üstelik sadece 50 dolarlık bir masraf ile. Ayrıca istersem Arcade, istersen SNES ya da aklınıza ne gelirse, sadece bir mikro sd kart değişimi ile o sisteme geçebiliyorum.

Hatta istersem Amiga üzerinde Shapeshifter ile Mac emule edip System 7 ya da 8'i de kullanabilirim

Aslında gerçek amiga kasa + klavyesi ile keyrah kombinesiyle raspberry pi, bir çoğumuzun retro açlığını giderebilecek bir çözüm. Ben rpi ile sadece gerçek klavye ve kasanın eksikliğini hissediyorum açıkçası.
Ranthor
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 02, 2020, 07:51:03 ÖÖ »

rasperry pie ile oyun oynarken, ozellikle super frog, benefactor gibi oyunlarda, hız doğru olmuyor. Bir hızlı bir yavaş davrandığı için sevmedim.

UAE dışında  yaptığım herşeyden memnun kaldım rasperry pie ile
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Kasım 02, 2020, 09:09:44 ÖÖ »

Sevgili amiga.os ben de Amiga kasasında ve Amiga klavyesi ile kullandığım bir pi3+'ım var.
Gerçekten çok güzel bir deneyim. Ama hiç bir zaman pi'de kullandığım WB'de mouse'tan tam bir verim alamıyorum.
Gerçk Amiga'da ki gibi çalışmıyor. Bir lag sorunu var gibi. Tam olarak lag ta değil gibi aslında. Bir garip yani. Çok hızlı ve sanki bir hassaslık sorunu var gibi.

Mesela asla gerçek Amiga'daki gibi Deluxe Paint ile rahat bir çizim yapamıyorum.

Sende durum nasıl merak ettim.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
Blasterreal
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Kasım 02, 2020, 09:24:26 ÖÖ »

Çok açıklayıcı olmuş @LW3D Teşekürler.

Amiga 1200
ACA 1221 28 MHz 64 MB RAM Maprom
Amiga OS 3.9
------------
Mac Mini 1.42 GHZ 1GB RAM ATİ 9200 32MB 160GB HDD
Morphos 3.9
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Kasım 02, 2020, 09:54:18 ÖÖ »

Amiga emülasyonlarının hepsinin temeli WinUAE aslında. Direkt onu kullanıyorum. Nasılsa mecburen bir PC kullanıyoruz. Raspinin avantajı küçük olması olsa da bir monitör, klavye ve maus ihtiyacı bu avantajını göz ardı etmeme neden oluyor.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
amiga.os
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Kasım 02, 2020, 11:12:51 ÖÖ »

Amiga emülasyonlarının hepsinin temeli WinUAE aslında. Direkt onu kullanıyorum. Nasılsa mecburen bir PC kullanıyoruz. Raspinin avantajı küçük olması olsa da bir monitör, klavye ve maus ihtiyacı bu avantajını göz ardı etmeme neden oluyor.

Ben laptop kullanıyorum, çalışma odamda 49" bir tv var onu hem televizyon hem de Pi'nin ekranı olarak kullanıyorum, Pi'yi açınca hiç bir yere tıklamadan karşıma Workbench geliyor. Windows için geliştirilen UAE yazılım olarak Pi'dekinden çok daha ileri ama hem büyük ekran kullanmak hem de kendi klavye faresi, joypad'i sürekli bağlı olduğu için sök tak yapmamak daha pratik geliyor. Sende de birden fazla Amiga olduğunu bildiğim için fazladan klavye mouse senin için dert olmamalı Haydar Abi

Sevgili amiga.os ben de Amiga kasasında ve Amiga klavyesi ile kullandığım bir pi3+'ım var.
Gerçekten çok güzel bir deneyim. Ama hiç bir zaman pi'de kullandığım WB'de mouse'tan tam bir verim alamıyorum.
Gerçk Amiga'da ki gibi çalışmıyor. Bir lag sorunu var gibi. Tam olarak lag ta değil gibi aslında. Bir garip yani. Çok hızlı ve sanki bir hassaslık sorunu var gibi.

Mesela asla gerçek Amiga'daki gibi Deluxe Paint ile rahat bir çizim yapamıyorum.

Sende durum nasıl merak ettim.

Açıkçası mouse hassasiyeti gerektiren bir şey yapmıyorum ancak kesinlikle net bir şekilde Amiga ile mouse kullanmak kadar rahat değil, yine de grafik kartlı, çok hızlı bir Amiga kullanmanın getirdiklerinin yanında hiç dert olmuyor benim açımdan. Mouse ayarım en yavaşta ve "accelerated" açık şeklinde. Bana en kullanışlı bu geliyor.

rasperry pie ile oyun oynarken, ozellikle super frog, benefactor gibi oyunlarda, hız doğru olmuyor. Bir hızlı bir yavaş davrandığı için sevmedim.

UAE dışında  yaptığım herşeyden memnun kaldım rasperry pie ile

Pek oynadığım oyunlar değil ama çocuk oynuyor özellikle Super Frog'u, sizin mesajınızdan sonra özellikle açtım baktım, 5 dakika kadar denedim, yavaşlama veya hızlanma hiç olmadı. Belki donanımı daha düşük bir Pi'de yavaşlama sorunu olabilir bilemiyorum.
keremimo
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 03, 2020, 16:36:17 ÖS »

Input gecikmesine aşırı hassas olduğum için aldım bu mereti. 135 dolara mouser'da satılıyor, UPS veya FEDEX ile kargo da ücretsiz. 2 güne Türkiye'ye geldi, 3 gün gümrükte bekledi

HDMI-VGA dönüştürücüsü taktım. VGA kablosunun ucuna SCART kablosu lehimledim. Direct Video'yu aktif ettim. Tüplü televizyondan görüntü aldım. Ama ne görüntü. Gerçeği ile ayırt etmek imkansız. Tuş gecikmesi diye bir şeyden eser yok. Aldığınız haliyle Turbografx, Supergrafx, Gameboy Advance ve Sega Mega Drive, 486 işlemcili bir PC, bir de Apple II çalışıyor. Diğer konsolları çalıştırabilmek için en az 32mb SDRAM istiyor. O ramlerden de Ebay'e başvurdum, ucuza bulup aldım. Onu beklerken bir yandan keyifle oynuyorum. Alet fena ısınıyor fakat ısı altında çalışmak için dizayn edilmiş. ao486 ile 30mhz bir 486 işlemcili bilgisayarı simüle edebiliyor. Doom oynatıyor. Aynı zamanda Raspberry Pi sahibiyim. Aradaki farka fark denmez, uçurum denir. Konsolları bilgisayarları birebir ve gecikmesiz simüle eden bir aletten bahsediyoruz. İkisine de sahip birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim Raspberry Pi bu aletin tırnağı bile olamaz.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 05, 2020, 11:49:02 ÖÖ »

Input gecikmesine aşırı hassas olduğum için aldım bu mereti. 135 dolara mouser'da satılıyor, UPS veya FEDEX ile kargo da ücretsiz. 2 güne Türkiye'ye geldi, 3 gün gümrükte bekledi

HDMI-VGA dönüştürücüsü taktım. VGA kablosunun ucuna SCART kablosu lehimledim. Direct Video'yu aktif ettim. Tüplü televizyondan görüntü aldım. Ama ne görüntü. Gerçeği ile ayırt etmek imkansız. Tuş gecikmesi diye bir şeyden eser yok. Aldığınız haliyle Turbografx, Supergrafx, Gameboy Advance ve Sega Mega Drive, 486 işlemcili bir PC, bir de Apple II çalışıyor. Diğer konsolları çalıştırabilmek için en az 32mb SDRAM istiyor. O ramlerden de Ebay'e başvurdum, ucuza bulup aldım. Onu beklerken bir yandan keyifle oynuyorum. Alet fena ısınıyor fakat ısı altında çalışmak için dizayn edilmiş. ao486 ile 30mhz bir 486 işlemcili bilgisayarı simüle edebiliyor. Doom oynatıyor. Aynı zamanda Raspberry Pi sahibiyim. Aradaki farka fark denmez, uçurum denir. Konsolları bilgisayarları birebir ve gecikmesiz simüle eden bir aletten bahsediyoruz. İkisine de sahip birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim Raspberry Pi bu aletin tırnağı bile olamaz.
Bendede raspery pi 3b+ çatır çatır çalışıyor uzunca bir süre turbo karlı amiga 1200 kullanmıştım şimdi emulasyon kullanıyorum şahane çalışıyor bence biraz abartıyorsun. yüzde doksan eminim aynı işletim sistemini gerçek amiga 1200 e kursam diğerinide rasperi pi 3b+ ya kursam cihazları saklasam sadece ekranı görsen hangisi gerçek amiga anlamazsın yada bu forumdaki %90 kişi anlamaz. Lagmış yavaşlamaymış oyunlarda hızlanmamış yavaşlamaymış bi fark yok ambian ile . ( Retro pie da sanki bir tık hızlı gibi ) Bence sizde dahil rasperpi ile sorun yaşayanların hepsi bir yerlerde bir şeyleri atlıyor yada yanlış yapıyor yada yanlış bozuk bir imaje kullanıyor.

hdmi vga çevirici ile tüplü monitörde kullanıyorum ve gayet memnunum hatta gerçek amiga 1200 den kullanması daha kolay . Bir tık daha iyi gibi
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2020, 17:55:49 ÖS Gönderen: ibo1973 » Logged
dawshan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Aralık 06, 2020, 14:20:46 ÖS »

... Alet fena ısınıyor fakat ısı altında çalışmak için dizayn edilmiş ...
Benim gördüğüm kadarıyla en azından bir pasif soğutucu tavsiye ediliyor (bazı core'lara hiç bulaşmayacaksanız eğer). 135 dolares az para değil. Sizin yerinizde olsam soğutucu + fan takardım ki öyle yaptımda zaten.
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Aralık 06, 2020, 14:48:09 ÖS »

... Alet fena ısınıyor fakat ısı altında çalışmak için dizayn edilmiş ...
Benim gördüğüm kadarıyla en azından bir pasif soğutucu tavsiye ediliyor (bazı core'lara hiç bulaşmayacaksanız eğer). 135 dolares az para değil. Sizin yerinizde olsam soğutucu + fan takardım ki öyle yaptımda zaten.
Evet ısınma oluyor bunu bende fark ettim gerçi elimde ısıyı ölçebileceğim bir şey olmadığı için kaç derecelere çıkıyor bilemiyorum ama soğutucu şart 1 1.5 sene kadar önce i/o board v5.6 yapmak için olaya başlamıştım ama biraz tembellikten birazda farklı sebeplerden henüz bitmedi bitmedi derkende %95 bitti sayılır sadece digikey den aluminyum soğutucu ve 1 switch siparişi vermem gerekiyor sonrasında tamamlanmış olacak yani 2 parçaya kaldı iş tamamlanması için ha bugün ha yarın kalıyor öyle muhtemelen bu ay içinde onların siparişini veririm ve mister a i/o board montajını yaparım böylelikle aktif soğutma işinide çözmüş olurum.

* iobrd_5.5.jpg (141.36 KB, 974x702 - Görüntüleme: 251 kez.)
« Son Düzenleme: Aralık 06, 2020, 14:51:36 ÖS Gönderen: Özgür Dereli » Logged
keremimo
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Aralık 20, 2020, 03:38:32 ÖÖ »

Bendede raspery pi 3b+ çatır çatır çalışıyor uzunca bir süre turbo karlı amiga 1200 kullanmıştım şimdi emulasyon kullanıyorum şahane çalışıyor bence biraz abartıyorsun. yüzde doksan eminim aynı işletim sistemini gerçek amiga 1200 e kursam diğerinide rasperi pi 3b+ ya kursam cihazları saklasam sadece ekranı görsen hangisi gerçek amiga anlamazsın yada bu forumdaki %90 kişi anlamaz. Lagmış yavaşlamaymış oyunlarda hızlanmamış yavaşlamaymış bi fark yok ambian ile . ( Retro pie da sanki bir tık hızlı gibi ) Bence sizde dahil rasperpi ile sorun yaşayanların hepsi bir yerlerde bir şeyleri atlıyor yada yanlış yapıyor yada yanlış bozuk bir imaje kullanıyor.

hdmi vga çevirici ile tüplü monitörde kullanıyorum ve gayet memnunum hatta gerçek amiga 1200 den kullanması daha kolay . Bir tık daha iyi gibi

Hocam dediğinizden anladığım laga karşı bir hassasiyetiniz yok ve bu iyi bir şey. Şu an elimin altında RPi3, MiSTer ve Everdrive'lı Sega Genesis mevcut. Dediğiniz o kör testi yapmam durumunda MiSTer ve orjinal konsol arasındaki farkı anlamam ama Raspberry'i anında farkederim. Emulasyon kaynaklı ses gecikmesi kendini anında belli ediyor. Tabii kendim için konuşuyorum. (Tüm cihazlarımı tüplü tvye bağlamak için kablolarım mevcut)

RPi konusunda da ilk çıktığı günden beri kullanıyorum. Sync değerini core'a bağlayınca orjinal konsolun refresh değerini jitter dediğimiz yırtılma olmadan alabiliyorum stok RetroPie ile. Yine de diğer etkenlerden anlayabiliyorum. %10 içerisinde olabilirim fakat zaten MiSTer o %10'u tatmin etmek için var
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2020, 03:42:47 ÖÖ Gönderen: keremimo » Logged
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Aralık 22, 2020, 16:14:41 ÖS »

Minimig'e RTG desteği gelmesi ve Coffin r57 çalıştırmaya başlaması ile ben de Rom Elektronik üzerinden DE10-nano siparişi vermiş bulunuyorum. SAMM'de stok yok, eposta üzerinden görüşerek EFT ile gönderdim ücreti. Ali'de en ucuz Mister kiti 57$ ücretsiz kargo ile, vergilerle ne olur bilmiyorum, onun zamanı var. Bir süre yalın haliyle yetineceğim, ao486 son update ile canavar gibi Win95 çalıştırıyor. SB16 desteği de var. Amiga cephesinde Shapeshifter bile oldukça hızlı çalışıyor gözüküyor Coffin ile.
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2020, 16:26:23 ÖS Gönderen: cinar » Logged

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: