Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga YazılımClassic WB & Scalos - Ayarların kaydedilme(me)si.
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Classic WB & Scalos - Ayarların kaydedilme(me)si.  (Okunma Sayısı 444 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
leventp
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 20, 2020, 17:37:33 ÖS »

Selamlar,

Classic WB Full 2.8 sürümü ile WinUAE'de sanal bir Amiga kurdum. Bu sanal Amiga'nın diskini CF karta yazıp Amiga 1200'de de kullanıyorum. Workbench 3.1 sürümü.

Her şey düzgün gözüküyor ama bir kaç ufak tefek sorun var. Bunlardan birisi, Scalos'un sağladığı kısayol vs. menülerde yaptığım değişikliklerin asla kaydedilmemesi. İlginçtir ki menüden bir şey silersem sorunsuz siliniyor. Yeni bir başlık eklersem bu da New Item olarak ekleniyor. Ancak bu başlığın adını değiştirirsem, kaydedilmiyor. Bu başlığa bağladığım komutlar da kaydedilmiyor.

Workbench'in en üst sol köşesinden Settings -> Scalos -> Menus yapsam da, Prefs içinden aynı yere ulaşsam da sonuç aynı, değişmiyor.

Bilmiyorum bir çözümü var mıdır? En üstteki AGLauncher öğesini değiştirmek istiyorum da.

Sevgilerle, LP
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2020, 11:07:54 ÖÖ »

Levent abi merhaba, bende eskiden a1200 yoktu. Ilk defa 2 sene önce tanıştım cihazla. CF karta disketten workbench kurarak başladı macera. Kurulu gelmişti ama malesef aksaklıklar çok oluyordu. Sağlam gibi görünüyor ama bir türlü istikrarlı çalışmıyordu.

Sonra cf karta aynı senin yöntemini kullanarak sistem kurdum. Açıyodu ama sürekli hatalar oluyordu.

En son kafayı kırdım. İnternetten araştırdım. Cf karta işletim sistemi kurmak istiyorsan. Önce disk ayalarını düzgün yapmam gerekiyormuş.

Işletim sistemini tam kurana kadar başımdan baya olay geçti. Bende arkadaşlarımıza yararlı olabilmesi için a1200 kurulum rehberi hazırladım. Aşama aşama anlattım. Linkte paylaşıyorum. Buradan ilerleyebilirsin abi ama sabırla uğraşman gerekecek. Görsellwr veya link dosyalarına pdf ten ulaşabilirsin. Bir sorun olursa kitapçık ile ilgili resimlerin çalısmamasi veya linklwri ölü ollması gibi. Bilgi verirsen tekrar yüklerim. Kolay gelsin.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=15557.0

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pizero1541 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Kasım 21, 2020, 16:32:00 ÖS »

Levent abi selamlar,
Scalos'u pek kurcalamasam da ben şu ana kadar tüm makinelerimde Simon'un hazırladığı disk imajlarını kullandım "copy dhX: dhY: clone all" komutu ile. Bir sakatlık da gözlemlemedim şu ana kadar. Fikir vermesi için konu başlığını bırakıyorum, UAE ile test edebilirsiniz, orada sorun çıkmıyorsa klonlamada ise sorun CFden boot ederek sağlama alabilirsiniz. Güncel durum ne bilmiyorum ama Aminet kurcalanarak direkt raw imajı diske çekecek direkt emülasyon üzerinde çalılan bi program da bulunabilir. Bunlar da olmaz ise son çare Pfs3aio farklı dosya sistemleri denenebilir ama hiç ihtimal vermiyorum, direkt SFS düşünülerek yapılmış bi toplama çünkü. Ve tabii ki cihazı zorlamayacak başka bi sürüm de denenebilir, (ADV-SP vs.) ben teker teker denedim tüm sürümleri en uygununu bulmak için, sitedeki önerilenler esneyebiliyor.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=12364.0

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
A4000 RevB Acill Buster9 16+2RAM
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Kasım 21, 2020, 19:37:18 ÖS »

Selamlar,

Classic WB Full 2.8 sürümü ile WinUAE'de sanal bir Amiga kurdum. Bu sanal Amiga'nın diskini CF karta yazıp Amiga 1200'de de kullanıyorum. Workbench 3.1 sürümü.

Her şey düzgün gözüküyor ama bir kaç ufak tefek sorun var. Bunlardan birisi, Scalos'un sağladığı kısayol vs. menülerde yaptığım değişikliklerin asla kaydedilmemesi. İlginçtir ki menüden bir şey silersem sorunsuz siliniyor. Yeni bir başlık eklersem bu da New Item olarak ekleniyor. Ancak bu başlığın adını değiştirirsem, kaydedilmiyor. Bu başlığa bağladığım komutlar da kaydedilmiyor.

Workbench'in en üst sol köşesinden Settings -> Scalos -> Menus yapsam da, Prefs içinden aynı yere ulaşsam da sonuç aynı, değişmiyor.

Bilmiyorum bir çözümü var mıdır? En üstteki AGLauncher öğesini değiştirmek istiyorum da.

Sevgilerle, LP

Prefs çekmecesi içinde Env-Archive\Scalos var. Burada ayarların tutulduğu .prefs dosyaları haklarını gözden geçirebilirmisin abi.

* scalos.jpg (166.53 KB, 1024x769 - Görüntüleme: 36 kez.)
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2020, 19:39:35 ÖS Gönderen: Kaan Akkurt » Logged

Siparis ile 3boyutlu baskı yapıyorum.
Commodore 64 Power Saver
Amiga 500 512kb ram
Joystick Test aleti
Satılıklarım

https://drive.google.com/file/d/1mx8ogKcQEcWur7UC5Yod4iqzLzluTJFy/view?usp=sharing
leventp
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 25, 2020, 12:49:11 ÖS »

Arkadaşlar selamlar, ben de yetki meselesi olduğunu düşünmüştüm ama öyle de gözükmüyor. Hafta sonu zaman bulursam sıfırdan yeni bir kurulum yapıp tekrar deneyeceğim, bakalım değişen olacak mı? Çok teşekkürler.
Blasterreal
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Kasım 25, 2020, 14:46:54 ÖS »

Hazır yapmışken abi Teknoseyirde bir video'da eklesen iyi olur bu konu ile ilgili

Amiga 1200
ACA 1221 28 MHz 64 MB RAM Maprom
Amiga OS 3.9
------------
Mac Mini 1.42 GHZ 1GB RAM ATİ 9200 32MB 160GB HDD
Morphos 3.9
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: