Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amstrad CPC 6128  (Okunma Sayısı 11511 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
peandoas
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 31, 2007, 13:01:49 ÖS »

aslinda satilik kismina verebilirdim ilani ancak tam satilik degil . hemde zaten az mesaj olan amstrad cpc alaninda fazladan bi mesaj olsun dedim:)...

elimde AMSTRAD CPC 6128 ve bilmemne65 modeli ye$il tonlu monitorunden var, forumda donanimla ugra$anlar cok olduguna gore i$lerine yarar sanirim. aletin 3" fddsi yok, ben kendim 3.5" taktim kullanmi$tim ama i$ime yaramadi. isteyen birine kargo ucreti kar$iligi yollayayim, haftaya yollarim hatta...

not: sayin yoneticiler mesajin yanli$ bolumde oldugunu du$unurseniz silebilir ya da degi$tirebilirsiniz. $imdiden sagolun.
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2007, 13:13:20 ÖS »

Amstrad ile ilgilenen ancak modellerinden çok fazla anlamayan biri olarak benim ufak bir sorum olacak. Bildiğim kadarıyla 6128'in 464'e göre üstünlükleri 128k oluşu, 3.5 floppysi bulunması bir de klavyesinin daha modern görünümlü olması. En azından böyle okumuştum etrafta Şu anda senin elindekinin 3.5 drive'ının olmadığını söylemişsin. Ben hep 3.5 drive içinde geliyor gibi hayal etmiştim. Bozuldu mu drive yoksa drive zaten external bir alet mı? Son olarak da "ben kendim taktım 3.5 ama işime yaramadı" demişsin. Çalışmadı mı yoksa çalıştı da bir şekilde istediğin amaçla mı kullanamadın?

Başta düşündüğümden çok soru sordum kusura bakma
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2007, 14:00:44 ÖS »

6128 in floppy si orjinalinde 3" olarak geliyor,fakat hem disket bulmadaki sıkıntı hemde bozulunca malum yedek parça olmadığı için tamir zorluğu nedeniyle 3,5" floppy external olarak takılabiliyor diye biliyorum.fakat nasıl takılıyor hiç denemedim.
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 31, 2007, 14:28:03 ÖS »

CPC 6128 e harici 3.5 veya 5.25 bağlamak çok kolay.

Gerekli malzeme:

1 Adet üzerinde IDC 40 Edge(5.25 floppy girişi) ve IDC 40 barındıran bildiğiniz klasik PC floppy kablosu
3 adet ufak tel parçası veya anahtar yapmak isterseniz 2 adet uygun anahtar

IDC 40 Edge(5.25 floppy girişi) soketin birini CPC nin external drive kapısına uygun şekilde takıyorsunuz. Sonra aynı kablo üzerindeki IDC 40 lardan birine 3.5 floppy bağlıyorsunuz.

Diğer IDC 40 üzerinde de 33-34 nolu uçları kısa devre yapıyorsunuz. Bu bağlantı kalıcı olarak.

Yine IDC 40 soket üzerinde 11-12 ve 31-32 ye ister anahtar takıyorsunuz ister kısa devre yapıyorsunuz. 11-12 sürücü seçimi için 31-32 ise alt kafa üst kafa seçimi içindir.

Besleme için bir PC güç kaynağını harici olarak kullanabilirsiniz veya monitörden gelen beslemeyi uygun şekilde bölebilirsiniz

Resimli anlatım için:
http://www.cpcmania.com/Docs/Floppy/Floppy.htm

Not: 3.5 disketleri PC de doğrudan yazıp CPC ye okutabiliyorsunuz. Rüya gibi birşey
http://www.cpcmania.com/cpcdiskxp/cpcdiskxp.htm

Bir de şurası var:

http://www.cpczone.net/boards/viewtopic.php?t=1385
« Son Düzenleme: Temmuz 15, 2008, 00:22:23 ÖÖ Gönderen: Alcofribas » Logged

Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ocak 31, 2007, 14:38:12 ÖS »

Daha önceden CPC'nin modelleri arasındaki farkları okuduğum yazıya bir daha göz attım, evet 3 inch yazıyormuş. Benimki biraz algıda sıçıcılık olmuş Kahkaha

Bilgiler için teşekkürler. İki anahtarlı model kullanışlı gözüküyor. Bir gün 6128 edinirsem deniicem. Şimdilik acelem yok. Nightshift partisinde bir CPC 464 gelecek elime. Onu biraz kurcaliim, sindiriim ondan sonra upgrade'e giderim belki birkaç sene içersinde.
peandoas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 31, 2007, 23:11:35 ÖS »

@skate: upgradesi pahaliya patlar sana soyleyeyim...

alete yukarda Alcofribas'in dedigi $ekilde taktim floppy surucu, gayet guzel cali$tida ben ilgilenmiyorum cihazla. sanirim bir ara sanada bulurum 6128 lazim olunca, yarin eski$ehire gidiyorum, 7d6'da dedigim yere gidip c64 video kablosu, ba$ka ne varsa bakacam, musait bi zamanda da kaldiracam... bu arada bu kim lan dersen, peandoas ben...

bu arada 6128'i verdim Alcofribas'a... herkese duyurulur.
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2007, 23:14:10 ÖS Gönderen: comelen_adam » Logged
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ocak 31, 2007, 23:38:54 ÖS »

off topic: bulabilirsen 1351 mouse arıyorum. haberin olsun.
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Şubat 01, 2007, 02:01:08 ÖÖ »

biri de speccy +3 bağışlasa da ben de sevinsem özkano sağolsun, bir tane getirdi de gözümüz +3 gördü... merak ettim de bu 3.5" numarası speccy +3'lere de oluyor mu. Hemen oraya buraya bakıyım, wos'takilere sorayım...

alcofribas, yeni 6128'in hayırlı olsun..

bi de bu amstrad model numaraları çok karışık ya.. cpc +6 128k falan olsaydı ya

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 01, 2007, 10:48:22 ÖÖ »

Eyvallah... 

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: