Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetRetro Ürünlerin Fiyatları Hakkında Görüş Fikir Tartışma başlığı
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Ürünlerin Fiyatları Hakkında Görüş Fikir Tartışma başlığı  (Okunma Sayısı 48987 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Aralık 21, 2020, 21:44:55 ÖS »

CD32'nin taliplisi çoktu... PROTEUS'da arıyordu. Ama Tolga çok önceden beri arıyordu. Benden rica etti ve aracı oldum. Yine çıkar.

CD32 arızalıydı... bozuktu.. kötüydü...çiziği çoktu... diye düşünelim Kahkaha

NESDelisi
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Aralık 21, 2020, 21:46:20 ÖS »

Şu an en zor bulunan makine nedir?
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Aralık 21, 2020, 21:56:04 ÖS »

Bu başka bir başlığın konusu olabilir. Konuyu dağıtmayalım.

AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Aralık 24, 2020, 15:43:32 ÖS »

hayır dünyanında dengesinida bozacak Türkler bu fiyatlarla,adam letgoya yada sahibindene baksa "ya ben ucuz satıyormuşum "diyecek,bir c64 teybine 1500 tl isteyen var bu memlekette,amiga 500e 2500,adaptörüne 500 lira isteyenmi arasın,gülünüp geçilecek bir durum değil bu,kazığın ucu hepimize dayanıyor,böyle fiyat çekenleri kınamalı hatta şikayet etmeliyiz,malesef bu forumdada var bazı arkadaşlar şiddetle bu fiyatları savunuyorlar çünkü işi ticarete dökmüşler,biz c64,amiga yani retroya gönül vermiş insanlar bu ilanları okudukça içimiz sızlıyor alıp kullanmak istediğim makinayı alamıyorum,parası olup vicdanı olmayan insanların elinde ticaret aracı olmuş,tek hobimiz vardı onada el koymuş bu kapitalistler.Bu kişileri savunmak hiçbir retro severe yakışmaz şimdi birisi çıkıp "dolar şu kadar olmuş,ebayda fiyatlar böyle" demesin lütfen,biz dolar kazanmıyoruz,dolarla hesap yapanlar lütfen ebaya ilan açsın.

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Aralık 24, 2020, 23:26:12 ÖS »

@AmigAmigA Ağzınıza sağlık, bence hepimizin anlatmaya çalıştığını tek mesajla özetlemişsiniz. Bana kalsa forumdan alıp pahalıya satanlar da açık bir şekilde ifşa edilmeli. Forumda da belli fiyatın üstüne de ürün kabul edilmemeli. Şu vakitten sonra başlarım serbest piyasasına. Cehennem bu.

Ayrıca "Ebayde şu şu fiyatlara satılıyor" deyip de Sold auctionstan bahseden tek bi adam görmedim. Durum öyle olsa bile ekonomi belli, alacak adamın gücü de belli. Hobi bu, geçimini kimse bundan sağlamıyor. Sonra da itibar saygı beklemesinler şurada.
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2020, 23:28:25 ÖS Gönderen: cinar » Logged

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Aralık 24, 2020, 23:48:26 ÖS »

Arkadaşlar 3 gun once konu bu başlıktan ayrılmıştı. Daha verimli olur

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=19081.0

C64 ve A500 gerisi teferruat
PROTEUS1968
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Aralık 27, 2020, 08:57:24 ÖÖ »

Sevgili forum arkadaşlarım hepiniz iyisinizdir inşallah.

Uzun yıllar ticaretle meşgül olan biri olarak şunu gördüm, hepimiz  burada yada forum dışında ufak defek birşeyler alıp satıyoruz bu işe gönul vermiş arkadaşlarımız zaten hemen belli oluyor ben şuna  dikkat ediyorum forumun kalıcı ve demirbaşları hep iyi niyet çerçevesinde yaklaşıyorlar ve çoğuda yardımseverler.

Asıl forumda yeni hesap acıp daha nasılsınız demeden yüksek fahiş fiyatları koyanlara dikkat etmek lazım
Mal sahibinindir kimisi fantazi olsun diye uçuk rakamlar koyuyor kimisi ben bulurum bir enayi yada acemi bir alıcı diye güncel rakamın üstünde abartıyor,

En güzeli bunlarlarla vakit kaybedeceğimize uygun ilan veren yada işimize yarayacak ürünleri burada paylaşmak çünkü biz hobby,ci yada kolleksiyoncuyuz.

Tabiki burada ufak defek birşeyler kazanıp ailesine katkıda bulununan forum arkadaşlarımıza hepimiz yardımcı olmalıyız
Onlar bizim canlarımız ciğerimiz.

Acıkçası siz değerli iyi niyetli arkadaşlarımın forum ve arkadaş ortamında çakal çukal tipleri görmek beni çok rahatsız ediyor.

« Son Düzenleme: Aralık 27, 2020, 09:03:46 ÖÖ Gönderen: PROTEUS1968 » Logged
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Aralık 27, 2020, 12:05:56 ÖS »

retro ürünlerle alakalı kafa karışıklığının en büyük sebebi sanırım psikolojik/duygusal kısmını atlıyor olmamız. Bunları salt mal/araç/makina olarak görüp değerlendirmek çok doğru bir yaklaşım değil... Birinin kapının öne koyup çöpe attığı GVP marka sürücüyü, bir diğeri alıp 200TL'ye sattığında, "iyi kar ettim " diye düşünürken, ürünün ne olduğunu bilen ve anıları olan bir başkası 2000TL vermeye hazırdır. Tıpkısının aynısı bileşenlere sahip ürünler, hurdalıkta 50TL etmezken, bunun 2000TL etmesin de işin duygusal/psikolojik etkisi büyüktür.

Gerçekten de, herhangi bir hurdalığa gittiğinizde 50-100 TL'ye (belki daha ucuzuna) binlerce, onbinlerce bilgisayar kasası görebilirsiniz. şu anda letgo'ya girsek 200TL'ye belki temiz bir kasa bile alabiliriz. Bildiğimiz anakartı, ekran kartı, sabit diski olan bir kasanın, içerisinde ana kart dışında hiç bir şeyi olmayan Amiga 2000/3000/4000 yazan bir kasadan ucuz olması kimseyi rahatsız etmez. Ama tersi çok rahatsız eder... Ne yazık ki, şu anda bazı Amiga 1200 turbo kartlarına, sıfır PC/dizüstü rahatlıkla alınıyor... Mantık mı? Üzerindeki bileşenlerden mi? Değil.

Şurası kesin... Retro dünyası mantıklı insana, ürünlere salt nesne olarak bakanlar için çok uygun bir ortam değil. Onlar için en doğru seçenek raspberry pi üzerindeki bir emulatör. Burada genelde konu edindiğimiz biraz farklı bir bakışa sahip insanların ilgi alanı. Bunun bir hobi, bir zevk meselesi olduğunu ve ne yazık ki ucuz olmadığının farkına varmalısınız. Neden ucuz değil? Neden pahlı demenin anlamı yok. Çünkü sen almasan, arkadaşın o parayı veriyor. verecek. ya da bir diğeri. Peki aldığın zaman sen aldığın fiyata verecek misin? Amiga 4000'i 500TL'ye almışsın. şunu 700TL'ye vereyim dermisin? Forum kayıtlarını araştırırsak, Amiga 1200 bulunamıyor, nerde bu ürünler denildiği dönemde 100TL'ye Amiga 1200 verdiğim arkadaşlar var. Bir diğerine çok sonraları 300TL'ye Amerikan Amiga 1200 vermiştim. Her ikisine %100 kar versem bana cihazları geri verirler mi? Makul olur mu?

Şimdi bunları okuyanlar, pahalıya satanları koruduumu ya da "abi senin tuzun kuru, zamanında toplamışsın cihazları" diyecektir Değer konusunda ölçümü önceki sayfada açıklamıştım. Pahalı geldiğinde neden pahalı demek yerine alternatiflerini bulmaya çalışıyorum. ebay'da takip ediyorum, uygun zamanı kolluyorum. Alamadığım onlarca cihaz var. Dün çok ucuz olupta, bunların da fiyatı ne çok arttı dediğim çok cihaz var. Elimden gelecek bir şey yok ne yazık ki. Ben de aynı fiyatlara, aynı sorunlara tabiiyim. Sadece itiraz edip, "siz benim verdiğime mahkum olmalısınız" yerine "benim de bütçeme uygun olanı bulmalıyım" diyorum. Suçlu aramıyorum. Suçlu olanlar yok mu? var. Ama onlarla uğraşmak yerine, ne yapabileceğimle ilgilenmek daha aklıcı geliyor.

canerkaya
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Aralık 27, 2020, 12:52:02 ÖS »

Çok güzel özetlemişsin isteyen istediği fiyata satar alır. Buna kimsenin lafı olamaz zaten. Senin için etmez başkası için değerlidir.

İsteyen Tokat'tan alır 50 liraya 200 e satar
İsteyen Bursa'dan 150 ye getirir 2500 e satar.
Burası beni ya da hiç kimseyi ilgilendirmez ama mesele şu:
Bunları bilirken görürken vay şu ilana bak tukaka kazıkçı tokatçı. Benden olunca/arkadaşım olunca ses yok atıyorum X kişisi hadi bunu kazığa oturtalım. 1 ay geçince yüzde 100 den fazlaya satan üyeyi banlayalım vs vs
Bu yapılanın adını siz koyun.

Tekrar diyorum kimsenin kazancında yaptığı kar oranında gözüm yok benden hızlıdır zamanı vardır iletişimi iyidir.

Mesele şu A yapınca iyi B yapınca kötü. Hayatta eğer ilkeler üzerinde hareket edeceksek bunu her aşamada uygulayalım.

Son cümlem kimsenin eli temiz değil. Hal böyleyken KENDİNİZİ KANDIRMAYIN.
Alın satın ticaretinizi yapın değiş tokuşa girin ama 2 aydır forumda bitmek bilmeyen şu fiyat tartışmasını gereksiz yere uzatmayın
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2020, 13:09:55 ÖS Gönderen: canerkaya » Logged

Satılıklarım <  |  > Alınıklarım
A500-8086-286-386-486-P1-P2-P3
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #39 : Aralık 27, 2020, 13:24:56 ÖS »

Burası beni ya da hiç kimseyi ilgilendirmez ama mesele şu:
Bunları bilirken görürken vay şu ilana bak tukaka kazıkçı tokatçı. Benden olunca/arkadaşım olunca ses yok atıyorum X kişisi hadi bunu kazığa oturtalım. 1 ay geçince yüzde 100 den fazlaya satan üyeyi banlayalım vs vs
Bunun yapılanın adını siz koyun.

Son cümlem kimsenin eli temiz değil. Hal böyleyken KENDİNİZİ KANDIRMAYIN.
alın satın ticaretinizi yapın değiş tokuşa girin ama 2 aydır forumda bitmek bilmeyen şu fiyat tartışmasını gereksiz yere uzatmayın 😎

Bu yazdıklarınız forumdaki çoğu arkadaşı zan altına sokan yanlış bir tespit ve üzgünüm bilinçsiz de yapıyor olsanız kötü niyet içeriyor. Verdiğiniz örneklerle, linç edilen örnekler arasında ne yazık ki ilgi/bağ yok.

Forumda dalga geçilen ürünlerin hiç birini kaça alındığını bilmiyoruz. Bizim eleştirdiğimiz çoğu zaman satış fiyatı ya da açıklamada yazan ve içerikle alakası olmayan bilgiler. Alttaki örnekteki gibi 51000TL gibi uçuk fiyatlar(ebay'a bakan görür) ya da bir başka örnekteki gibi CDsürücü uzaktan kumandasıyla ilişkilendirilmiş commodore tape'i gibi. Bunu kim yaparsa yapsın, tanıdık tanımadık eleştirilir. Forumda eleştiriliyor da...

Fakat sizin forumda kayırıldığını düşündüğünüz "arkadaş olunca" eleştirilmiyor dediğiniz durum bambaşka. Aslında bunu milyon kere tekrarladık ama yeniden tekrar etmekte fayda var... Satışa koyulan ürün eğer alternatif alım yollarında yakın bir değere sahipse bunun eleştirilecek bir yönü yoktur. Yine eleştirilir ama haklılık payı oldukça düşük olur. GVP'den başlamıştınız onunla örnek vereyim. GVP A530 ebay'da 300-500USD'ye satılıyor ve satıcı forumda 2000TL'ye satıyorsa, bu bizim bakış açımızla makul bir fiyattır. Kargo/gümrük vs. uğraşmadan ulaşacağımız için iyi bir fiyattır. Satıcı bunu 200TL'ye almış, yolda bulmuş, eskici al diya yalvarmış, aldığı kişiyi kandırmış bilemeyiz. Takip etmemiz de mümkün değil. Fiyatına durumuna bakarız, alternatifleriyle karşılaştırırız, uygunsa alırız, değilse, bir sonraki ilana bakarız. Bu kadar basit. Arkadaşmış, değilmiş, fark etmez. Satıcı 1TL'ye almıştır, 1000TL'ye satar...1000TL eğer o ürün için normalse, 1'e aldığını 1000'e sattın dememiz çok doğru olmaz. Hediye gelmiştir. Sıfır maliyet...Sattığı her fiyat misli bir fiyattır, bizi ilgilendirmez.

Benzeri durumlarda sadece forumdan uygun fiyata aldığını, "hemen" forum dışında ya da tekrar forumda misli fiyata satmasından rahatsız oluyoruz. Bunu dile getiriyoruz. Eğer bizim gözümüzden kaçarsa, siz eleştirin. Hakkaniyetli ve elmayla elmayı karşılaştırdığınız sürece bir sıkıntı olmaz. Eleştirilmeyecek bir üyemiz de yok.

canerkaya
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Aralık 27, 2020, 13:57:37 ÖS »

Yazdıklarımdan nasıl bir art niyet var anlamadım. Hangi ürünün hangi fiyatı edeceğini ben belirleyemem. "Antika, Retro,Vintage" hangi kelimeyi kullanıyorsak bu satıcı ile alıcı arasındaki ilişkiye bakar.

Ederi de eğer Ebay üzerinden belirleniyorsa basit bir örnekle En basit socket 370 anakartın ederi bile 300-400 lere vuruyor. 🙂 Kimse almaz orası ayrı...

"Çakal" diye genelleme yaptıysam  özür dilerim.
Pardon o lafı ben yazmamıştım.

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #41 : Aralık 27, 2020, 14:24:11 ÖS »

Forumda eleştirilen, uçuk fiyatlı ürünlerle, makul fiyatlı olduğu kanısıyla eleştirilmeyen ürünleri, bir nevi ahbap/çavuş ilişkisiyle açıklamaya çalışan, "kimsenin eli temiz değil" yaklaşımınız çok doğru gelmedi.

. Başkasının eli açıkçası beni çok ilgilendirmiyor. Hatta forumda alım/satım konularına sempatiyle bakan biri de değilim. Ama "kimsenin eli temiz değil" demek, bazıları için alışıldık olsa da bizim forumumuzun pek alışık olmadığı bir tanımlama. Buradaki arkadaşların genel itibariyle böyle el kirliliğiyle pek işi olmadığı gibi, çoğunun derdi alım/satım vs.'de değil. Bu nedenle herkes yazdıklarına biraz daha özen göstermeli.

canerkaya
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Aralık 27, 2020, 14:44:39 ÖS »

Eğer düşük fiyata alıp yüksek fiyata satmak burada etik olmayan bir durum olarak tanımlanıyorsa bunu burada yapmayan yok 🙂
Alım satım olmak zorundaki insanlar heves/merak ettikleri cihaza ulaşabilsinler.
İsteyen istediği fiyatı da yazar yazılan fiyat da eleştirilir.
Ama yok şu çakal denilirse ve o mesaj gözardı edilip bana genelleme yapıyorsun denilirse bunun adını siz söyleyin.

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #43 : Aralık 27, 2020, 15:06:57 ÖS »

Eleştirilerimiz, insanların bir ürünü kaça aldığından çok, kaça sattığı/satmaya çalıştığıyla  ilgili. Bedavaya almış, 10'a almış 1000'e satıyor, kendi bileceğidir. Sattığı fiyat piyasa fiyatıysa (ebay, 2.el siteleri) pek diyecek bir şeyimiz olmaz. Piyasa fiyatlarını arttırıyor, kendi alıp satarken sorun etmiyor, ama aynı işi başkası yaptığında eleştiriyorsa, gözümüzden kaçmış olabilir. Bu tür mesajları ya da yazılanları direkt o başlık altında yazabilirsiniz. Bunları yaparken, lütfen "genellemelerden" kaçının. Eleştirilerinizi İlgili konu ve başlığında direkt isim ve örnekle verin.

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #44 : Aralık 27, 2020, 15:35:14 ÖS »

Acıkçası siz değerli iyi niyetli arkadaşlarımın forum ve arkadaş ortamında çakal çukal tipleri görmek beni çok rahatsız ediyor.

Bu kısmı okumadığım için herkesten özür dilerim. Forumda çakal/çukal tip yok. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Eğer yazılan fiyatlarda anlamsız bir oran veri varsa, bozuk ürün, sorunlu ürün yollanıyorsa, bu kişilerle ilgili ilgili başlıkta yazalım. Bir genellemeye karşı çıkarken, başka bir genellemeyle bizi yormayın. Kimse kendi subjektif görüşüyle, forumu ve üyelerini tanımlamaya çalışmasın.

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: