Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetRetro Ürünlerin Fiyatları Hakkında Görüş Fikir Tartışma başlığı
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Ürünlerin Fiyatları Hakkında Görüş Fikir Tartışma başlığı  (Okunma Sayısı 48986 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
PROTEUS1968
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #45 : Aralık 27, 2020, 16:17:36 ÖS »

Selamlar ben retro cihazlarla uğraşalı tam 37 sene  oldu istanbulda gitmediğim antikacı bit pazarı kalmamıştır bazen giderdik birisi 10 tl derken biraz ilerde  aynı ürüne 100 diyenleride gördük

Ben sonra uzun süre ara verdim 2017 de tekrar heveslendim ve uğraşmaya başladım sonra bu foruma üye oldum arkadaşım lw3d bana bir c64 ve 1541 hediye etti mesela bu 2 cihaza trilyon verseler yine vermem cünkü hediyedir manevi değeri büyüktür ve tekrardan çocuklukta olduğu gibi büyük bir hevesle başladım bir  süre sonra öğrendimki biz evde  sıcak yatağımızda uyurken arkadaşlarımız gecenin köründe karda kışta Soğukta ellerindee fenerle bit pazarlarını dolaşmışlar retro ürünleri toplamışlar,

belki çoğu 3-5 liradan ürün aldılar ama yıllar sonra hadi bu  cihazları bana 5 10  liradan sat demek etik olmaz adam yıllarca toplamış depo tutmuş silmiş temizlemiş bugünün güncel fiyatlarından alıp satarsada kimsede birşey demez altın biriktirme gibi düşünelim birazda,

Bizler bedavadan yada minik paralara ürün bulmuş hicbirsey bilmeyen forumu ve 2ci el sitelerini sadece menfaat olarak kullanan fırsatçılardan bağsediyoruz

Ben burda birşey sorduğumda sağolsun çoğu arkadasımız bana bilgi  ve destek veriyor bu adamlar  bana  ne  veriyor sadece  kazık veriyor aynı şekilde bende  elimden geldiğince bana yardımcı olan arkadaşlarıma destek veririm arkadaşlık dostluk budur zaten.

Sinan kaan onur lw3d gökhan özay özkano ve diğerleri hepsi maliyet fiyatına yada hediye  yada güncel fiyatlardan ürün verdiler sağolsun varolsunlar.

Hiç tanımadığım biri selam kaça satıyorsunuz dediğiniz anda yada burda potansiyel yüksek fiyata sokma  kabacasını biliyorsunuz benden ve  benim  güzel forum ortamımda olması beni üzer cünkü bizler bu işlere gönül verdik emek verdik.
Hepinize iyi sohbetler dilerim
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2020, 16:30:18 ÖS Gönderen: PROTEUS1968 » Logged
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Aralık 27, 2020, 16:20:38 ÖS »

Tesekkurler Timur abi o senin kendi iyiligin

C64 ve A500 gerisi teferruat
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Şubat 02, 2021, 08:31:51 ÖÖ »

Bu arada gerçek koleksiyonerlere lafım yok, ama aynısından 6-7 taneyi üstüste dizmek de koleksiyonerlik değil, açgözlülük o...

Tam olarak hislerime tercüman olan bu güzel söze alıntı yapmak istedim. Zira geçenlerde hangi cihazdan kaç tane var yazın başlığı açılmıştı, birkaç arkadaş 10 tane Amiga 1200, 30 tane C64 Set filan yazarken herkes alkışlamıştı. "Açgözlülüğün zirvesi" diye içimden geçirmiştim, yalnız olmadığımı görmek çok güzel.

Bir cihazdan 1 tane kullanmak 1 tane de yedek olarak ayırmayı anlarım ama bu sayının ötesi açgözlülük'tür bence de. Ama kimseye elindekileri sat diyemezsin tabii, taaa ki bir gün o da stoklama hırsının anlamsız olduğunu, bu cihazların yenmeyeceğini ancak paylaşıldığında keyif getirdiğini fark edene kadar...
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #48 : Şubat 02, 2021, 08:57:59 ÖÖ »

Fiyatların çok fazla olduğunu düşünüyorum. Benim foruma girdiğim ilk zamanlar da yani 2017 yılında bir nebze daha ulaşılır seviyedeydi fiyatlar.

Bazı cihazları da bozuk alıp onararak sahip oldum. Ama şuan bozuk alayım onarırım kullanırım bile diyemiyorum.

Geçen kuzenim bir tane dmg-01 vardı. Çocukken almış. Çalışmıyordu tamir eder misin demişti yardımcı olmuştum. Bu cihazlar şimdi altın değerin de felan diyodu. Kuzenimde retro koleksiyoner veya hastası değil o bile altın gözüyle bakıyordu bu cihazlara.

Hal böyle olunca bizim tutkunu olduğumuz. Oynamaktan keyif aldığımız bu retro cihazların. Hiç kullanılmayan sırf para eder abi bu retro diyen insanlar tarafında piyasasının bu kadar yükseltilmesini üzücü buluyorum.

Sırf bu cihazların fiyatları artıyor artacak düşüncesi ile de insanlar kullanmadıkları cihazları alıp saklama gereği duyuyor nasılsa daha yükseğe satarım düşüncesi ile.

Bana kalırsa alıpta kullanılmayan her retro cihaz gereksizdir. Onu değerli yapan hakkıyla kullanan insanlardır. Ee bu insanlarında hepsi çok zengin değil.

Ben kendimce isteyipte sahip olamadığım bir çok cihazı aldım. Kimi hediye oldu, kimi tamir, kimi kendim satın alarak edindim.

Bazı hayallerim var ama artık vaz geçtim abi. Yeni cihaz veya ürün almayı planlamıyorum. Ben duygunun peşindeyim paranın değil. Bu fiyatlarda ürün alarak retroya katkı değil tam tersine sevenine engel koyduğumuzu düşünüyorum.

Biliyorum çok duygusal açıdan yaklaştım Kahkaha tartışmaya birde bu boyutu eklemek istedim. Sevgilerimle

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #49 : Şubat 02, 2021, 10:50:54 ÖÖ »

AmigaEsref ++++

Aynı duygular içindeyim bazen boynu bükük bord vs.bulduğumda alıp bakımını yapıp eksiklerini tamamlayarak ihtiyacı olanlar için satışa çıkarıyorum. Bundan sonra satış yaparken de seçici olmayı düşünüyorum.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
knighTeen87
Deneyimli

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #50 : Şubat 02, 2021, 10:58:53 ÖÖ »

Ülkemizde şu an retro oyun ve ekipmanlarına öyle fiyatlar biçiliyor ki kur artışı ve gümrük vergisi ile açıklanabilecek seviyede değil gerçekten. Bunlar bahane edilerek herşeyin fiyatı abartısız 5 katına yükseltildi sadece birkaç içinde. Ortada dönen paraları görünce küçük dilimi yutuyorum gerçekten. Çoğu şeye öyle fiyatlar çekiliyor ki güncel döviz kuru ve gümrük vergisiyle yurtdışından alsanız gene de ülkemizde istenen fiyattan uyguna geliyor. Böyle böyle piyasanın ve fiyatların için edildi gerçekten.

AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #51 : Şubat 02, 2021, 11:03:02 ÖÖ »

Haydar abi bir gün cihazlarımı olur da hani düşünmüyorum da. Kullanmaz elden çıkarmam gerekir ise zaten satmayı planlamıyorum. Muhtemelen değerini bildiğim bir dostuma hediye ederim.

'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #52 : Şubat 02, 2021, 12:45:21 ÖS »

Son iki ayda fiyatlar 10 katı arttı. Diyecek bir şey bulamıyorum.

segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #53 : Şubat 02, 2021, 12:59:13 ÖS »

İnsan daha önce sattığı cihazları aklına getirince bedavaya vermişim diyor şuan ki durumda.  Kahkaha

20-30 liralık oyun 300-500 lira olmuş. 150 liralık konsol 1000 lira. 

Feandreu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #54 : Şubat 02, 2021, 13:19:36 ÖS »

@AmigaEsref, abi ağzına sağlık aynen katılıyorum.

Beni asıl üzen şey, her şey gibi bu işin de modası geçecek. Ticari hevesle bu cihazları toplayanlar çoğunlukla ne bakım yapıyor, ne açıp kullanıyor. Piyasa yine bu cihazlarla gerçekten ilgilenenlere kaldığında, çürümeye yüz tutmuş makinelerle baş başa kalacaklar.
agathon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #55 : Şubat 02, 2021, 13:28:06 ÖS »

Biliyorum çok duygusal açıdan yaklaştım Kahkaha tartışmaya birde bu boyutu eklemek istedim. Sevgilerimle

Bence rasyonel yaklaşmışsınız.

Konuştuğumuz sorunların kaynağının ülkemizin kötü ekonomisi sonucu Türk lirasının değersizliği ve gümrük mevzuatındaki anormal kısıt ve vergiler olduğunu düşünüyorum.

Evet bunun üzerine koyan fırsatçılar bol miktarda var fakat bu ortamı sağlayan bu kök nedenler kalkmadıkça bu "daha kötüsüne" elveriş sağlayan ortam devam edecek.

Ben de kendi adıma çözümü sizin gibi hobimin çapını küçültmekte buldum. Hayalim bir model/ürün var bunun dışında elimdeki cihaz ya da parçaları arızalanmadıkça hatta tamirini sağlayamıyorsam yeni cihaz almamaya çalışıyorum. Bunun yerine projeleri, hardware mod.ları vs. takip etmeye çalışıyorum.

Bu kadarının en azından içinde bulduğumuz krizi ve fırsatçılarını beslememeye yaradığını düşünüyorum.

hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #56 : Şubat 02, 2021, 15:39:07 ÖS »

Piyasa yine bu cihazlarla gerçekten ilgilenenlere kaldığında, çürümeye yüz tutmuş makinelerle baş başa kalacaklar.

Bence al-sat'çılar yüzünden pek kalamayacak. Zaman geçiyor, çocukken, gençken bu cihazları kullanan bizler belli bir yaşa geldiğimizde bunlara artık ilgi göstereMEmeye başladığımızda bu işin modası geçecek zaten o zamana cihazların da çoğu çürümüş olacak. Bunlar bizim nesil ile birlikte birkaç büyük koleksiyon haricinde kaybolup gidecek.

Neden derseniz, daha önce yazmıştım 50 yaşındaki babası kalp krizinden vefat eden genç, babasının eşsiz koleksiyonunu yok paraya satıyordu çünkü onun için bir anlam ifade etmiyordu. Bu ürünler sadece bize bir şey ifade ediyor, ailemizin bile umurunda değil çoğunlukla...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #57 : Şubat 02, 2021, 16:17:29 ÖS »

Arkadaşlar, söylediklerinizin çoğuna katılıyorum...

Sohbet ümitsiz, karamsar bir havaya bürünmüş gibi, bozmayın morallerinizi...

Şu Covid sorunu sebebiyle neredeyse 1 senedir bit pazarları kapalı. Fiyatların sıçramasının büyük bir sebebi de bu.

Bir şekilde pandemi aşıldığında antika pazarları, bit pazarları açılacak. O zaman retro konusunda bir bolluk demeyelim de çoğalma olur. Fiyatlar makul seviyelere gelir.

Pazarlar açılınca sizlere tavsiyem biraz araştırma yapın, gezinin, sorun soruşturun. Rahat koltuğunuzda oturup, kahvenizi yudumlarken ikinci el sitelerinden retro aramak keyifli, evet, ama eğer amacınız retro kolleksiyonerliği ise o iş öyle olmaz maalesef. Yani olur da paranız varsa...

Bir defa düzenli pazar dolaşmadan, oradaki insanlarla tanışıp muhabbet kurmadan, telefon numarası alıp vermeden arzuladığınız retrolara uygun fiyatlı sahip olamazsınız. Hatta çoğu zaman oradaki esnafı tabiri caizse biraz "yemlemek" yani ilgilenmeseniz bile elindeki bazı malzemeleri almanız lazım ki adam sizin "lak lakcı" değil "alıcı" olduğunuzu anlasın...

Pazarlar zevkli yerlerdir. Hele bir de sohbet edeceğiniz bir kaç arkadaş ile giderseniz tadından yenmez, bir şey bulmasanız da eski ganimet maceraları hiç bitmez Kahkaha

Pazarlara esnaf tezgah "açmadan" önce gidilir. Elinizde kafanızda fenerlerle mal ararsınız o çöp ve yanık lastik kokuları arasında.

Bunu da düzenli yapmalısınız... Öyle hadi bu hafta sonu pazara gidelim kutulu Amiga 500, Vectrex alalım değil tabii ki Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kısmet meselesi...

Yani özetle zamanında milyonlarca üretilen bu retrolar daha bitmez merak etmeyin. Aradığınızı illa ki bulursunuz. Sadece sabırlı olmanız lazım.

Ben aradığım herşeyi pazarda ve retro camiası ile edindiğim arkadaşlarımdan bulmuşumdur. Unutmayın evinizde yanlız yanlız oturduğunuz sürece retro imkanlarınız da size (ve binlerce retrocuya) sunulduğu kadar ve fiyattan olur...

Yani, ümitsizliğe gerek yok, şu pandemi bitsin pazarlar bi açılsın bak o zaman nasıl oluyor retro görürsünüz

avukatka
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #58 : Şubat 02, 2021, 16:35:12 ÖS »

Bundan bir yıl önce Ebay fiyatlarını baz alıyorum diye eleştirildiğimi biliyorsunuz ama şu anda pırıl pırıl kutulu cihaz ebay'da 230 Euro aynı aletin kutusuz kitapçıksız hali bizde hediyesi 3.000. TL

Aranıyor...Alınık
-Kutulu her çeşit Commodore ve Amiga
-kutulu AMOS ve DPaint programları
-Dünya Yazılım Oyun ve programları
AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #59 : Şubat 02, 2021, 18:12:48 ÖS »

@yavuzg mantıklı abi. Bursa'da biraz keşif yapmak gerekecek bu konuda. Oturduğun yerden malesef sadece fiyatlara katlanmak durumunda kalıyor insan Ankara ve İstanbul'da pazarlar biraz daha oturmuş gibi. Bursa'da aslında Atakan abiyle bir ara Antika pazarına gitmiştik güzel şeyler çıkıyor. Ama bit pazarı da keşfetmek gerekiyor.

Paylaşım için teşekkürler abi. Yoksa böyle gitmeyecek

Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: