Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetWhatsapp vs Telegram vs Signal vs Bip vs ........
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Whatsapp vs Telegram vs Signal vs Bip vs ........  (Okunma Sayısı 867 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Solomon
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 10, 2021, 23:40:51 ÖS »

Arkadaşlar Whatsapp'ın kullanıcı verilerini paylaşması ile ilgili herkes birşeyler söylüyor. Ben de fikrimi paylaşmak ve düşüncelerinizi duymak isterim. Hatalarım varsa lütfen düzeltin.

Konuları biraz araştırınca ortaya şöyle bir özet çıkıyor:
- Whatsapp zaten Facebook'un satın aldığı ve ücretsiz kullandırdığı bir yazılım olduğundan buradan bir şekilde para kazanması gerekiyordu. Whatsapp Business  özellikle B2C için zaten bu amaçla kuruldu ve güzel paralar kazandırmaya başladı.  Dolayısıyla kullanıcı verilerini Whatsapp Business üyelerine kullandırtarak gelirini arttıracağı aşikar. İsihbarat servisleri ile çalışmak konusunda da zorluk çıkaracaklarını düşünmüyorum. Facebook'un geçmiş vukuatları da bunu doğruluyor.

Hangi verilerin saklandığına gelince, mesajların şifrelenerek gönderildiğini ve FB tarafından okunamadığını ifade ediyorlar. (şifreleme algoritmasını Signal'in kurucularından almışlar bu arada) Fakat yedekleme yapıldığında erişime açıldığını düşünüyorum. Sakladıkları ve diğer firmalara aktardıkları veriler ismimiz, telefon numaramız, IP adresi, kiminle ne zaman yazıştığımız (mesaj içeriği hariç) , telefon rehberimiz, konumumuz ve  Whatsapp Business ortakları ile yapılan alışverişlerin içeriği.

Stratejik öneme sahip bir özel veya devlet kurumunda çalışıyorsanız Amerika'daki rakipleriniz veya istihbarat servislerinin yazışmalarınıza erişebileceğinden pek şüphe etmiyorum. Böylece mesela bir kamu ihalesine vereceğiniz teklifi öğrenerek daha uygun teklif verebilirler.

- Telegram'a gelince; kullanıcı arayüzü, çok farklı gruplara erişim özelliklerine bakınca diğerlerine göre çok daha cazip görünüyor. Fakat arkasında Ruslar var. Bu daha mı iyi, daha mı kötü başka bir tartışma konusu. Fakat veri güvenliği ile ilgili hiç güven vermiyor.

- BİP her nekadar yerli de olsa veri güvenliği konusunda bence sınıfta kaldı. Turkcell'in yönetimi değiştiğinden beri gidişatını beğenmiyorum. Bugün okuduğum bir yazıda büyük bir kurumsal müşterisi için verdiği veri depolama hizmetinde müşterilerinin verilerini açığa (public) çıkardığını öğrendim. Veri saklama ve yönetme hizmeti veriyorsanız bu affedilmez bir hatadır. Alışveriş sitelerindeki müşteri verilerinin çalınması ile karşılaştırılamaz. Kapalı gruplarda yaptığımız bir yazışmaların takip edilip politik görüşlerimize göre fişlenmek istemeyiz herhalde. (Böyle birşey yapıldığını söylemiyorum kesinlikle ama bu teknik altyapı ile istenirse bu mümkün) Ayrıca yurt dışı ile sık sık görüşme yapıyorsanız BİP'i kullanma şansınız pek olmayacaktır.

- Signal, açık kaynak kodlu olması, veri güvenliğini bir numaralı önceklik haline getirmesi açısından şu anda en cazip görüneni. Tabii ki %100 güvenlik diye birşey yok. Fonksiyonellik bakımından Whatsapp'a çok yakın. Sesli görüşme kalitesi Whatsapp'tan daha iyi gibi.

- Piyasada bir kaç uygulama daha var ama çok konuşulmadığı ve yeterince  incelemediğim için yorum yapmıyorum.

Bugün Whatsapp'ın geri adım atacağına dair söylentiler vardı ama ok yaydan çıktı bir kere. Bizler her ne kadar tercihimize göre uygulama kullansak ta yakında herkes ile iletişim sağlayabilmek için bütün uygulamaları kurmak zorunda kalabiliriz. Ya da hangisinin baskın olduğunu izleyip göreceğiz.

Ben gidişatı görene kadar bir süre daha Whatsapp'ı kullanacağım. Ama Signal'e geçiş yaptım bile. Ve çevremdekileri bu doğrultuda yönlendirmeye çalışıyorum. Çok gerektiğinde kullanmak amacıyla eski bir telefonuma Telegram kurdum. Kullanıcı sayısı çok artarsa BİP te kurabilirim. 

Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Sizlerin görüşü nedir?

C64 Breadbin | C64C | C64G | 1541 I-II | VIC 20 | Plus 4 | C128D
A500 | A500+ | A600 + Gotek | A1200 | A2000 | A4000 | CD32 | CDTV | A590
1084S-MPS1230-MPS801-MPS1200-Vic 1520
Atari 2600 | Atari 800XL | Atari 65XE |Sinclair ZX Spectrum | Amstrad CPC464 | Oric 1 | Oric Atmos
Arananlar :C128, SX64
MAG-2
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ocak 10, 2021, 23:48:23 ÖS »

Şöyle bir karşılaştırma var...

signal private messenger:
telefon numarası (raporlara göre bunu kimliğinizi tanımlamak için kullanmaz)

telegram:
isim, telefon numarası, kişiler, kullanıcı kimliği (user id)

imessage:
e-posta adresi, telefon numarası, arama geçmişi, cihaz kimliği (device id)

whatsapp:
cihaz kimliği, kullanıcı kimliği, reklam verileri, satın alma geçmişi, genel konum, telefon numarası, e-posta adresi, kişiler, ürün etkileşimi, kilitlenme verileri, performans verileri, diğer teşhis verileri, ödeme bilgileri, müşteri desteği, ürün etkileşimi, diğer kullanıcı içeriği

facebook messenger:
üçüncü taraf reklamları, satın alma geçmişi, finansal bilgiler, kesin konum, kaba konum, fiziksel adres, e-posta adresi, isim, telefon numarası, diğer kullanıcı iletişim bilgileri, kişiler, fotoğraflar veya videolar, oyun içeriği, diğer kullanıcı içeriği, arama geçmişi, tarama geçmişi, kullanıcı kimliği, cihaz kimliği, ürün etkileşimi, reklam verileri, diğer kullanım verileri, kilitlenme verileri, performans verileri, diğer teşhis verileri, diğer veri türleri, geliştiricinin sağladığı reklam veya pazarlama verileri, sağlık verileri, ödeme bilgileri, diğer hassas bilgiler, ürün kişiselleştirme, kredi bilgileri, diğer finansal bilgiler, e-postalar veya metin mesajları.

bip messenger:

telefon numarası, kullanıcı adı, avatar, gsm operatörü, e-posta adresi ve diğer benzer veriler, üyelik bilgileri, uygulamada kimlik doğrulama ve hesaba erişim için kullanılan şifreler, cihazınızdan teknik ekipmanlar yoluyla toplanan çeşitli teknik veriler, gönderilmiş iletilerin türü (yazılı mesaj, video vb.), tercih ettiğiniz dil, aktif kullanılan zamanlar, kullanılan hizmetlerin türü, uygulama arayüzüne ilişkin kullanım alışkanlıkları, uygulamaya en son giriş yapılan tarih, uygulamanın kullanımı sırasında meydana gelen hatalar dâhil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, uygulama aracılığıyla yapılan memnuniyet anketi veya benzer anketlerin sonuçlarına ilişkin veriler, kullanıcıların (yaklaşık) konumlarına ilişkin veriler. gps verileri, yakınlardaki baz iletim istasyonları, etkin wi-fi noktaları ve ıp adreslerinden alınan konum, navigasyon verileri, uygulama içi satın alma işlemi gerçekleştirmeniz durumunda ilgili fiyat, fatura, fatura numarası, vergi tutarı ve ödeme yöntemini içeren ödeme bilgileri, cihaz modeli, cihazın işletim sistemi, tercih edilen telefon dili, ülke bilgileri, iletişim türü (bip çağrıları, anlık mesajlar vb.), iletişimin süresi, tarihi ve tarafları, iletişim kurulan kişiler ile ilgili veriler, rehber, kişi adları, soyadları ve kullanıcının cihazında depolanan ilgili ayrıntıları içeren kişi listesi, profil fotoğrafı, durum bilgisi, engellenen numaralar.

be.net/ozzy_
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 10, 2021, 23:50:12 ÖS »

bipten uzak durun
Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2021, 00:10:25 ÖÖ »

Benim bu konudaki fikrim çok kısa: Malum olay kaçınılmazsa zevk almaya bakın.

Alışık olduğunuz düzenden vazgeçtiğinizde yeni kuracağınız düzenin de aslında eskisinden hiçbir farkı olmadığını göreceksiniz.

Meşhur bir hikâye vardır (sizin duyduğunuzdan, bildiğinizden farklılık gösterebilir ama önemli olan ana fikir), zamanında bir kasabanın valisi kasaba ahalisinden sürekli çeşitli isimler altında para alıp zimmetine geçirirmiş, ahali artık bıkmış, herkes "Ne olur bu adam gitsin de yerine kim gelirse gelsin" diye dualar etmeye başlamış, kasabanın en yaşlısı olan adam bir gün böyle veryansın eden gruba şöyle demiş: "Evet, bu adamın gitmesini istiyorsunuz çünkü artık yıldınız ama bu adam yıllardır başınızda ve ceplerini doldurdu ama unutmayın ki yerine gelecek olanın cepleri boş olacak."

Aynı hesap kaçıp gittiğiniz servis sağlayıcının da veri tabanı boş olacaktır.
Theoden (Arethrid)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2021, 10:24:35 ÖÖ »

Özellikle mobil cihazlar bu tip kişisel veri toplama işlemlerini zaten yıllardır gizlice yapıyor. Örneğin Google Maps gibi ücretsiz hizmetlerden faydalanırken ister istemez bazı verilerin toplanmasına izin vermiş oluyoruz. Verileri toplayacağını açık açık söyleyen uygulamalar daha çok göze batıyor.
Bunu belirtmeyenler veri toplamıyor diye bir durum yok.

fakcakaya
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2021, 10:30:14 ÖÖ »

Bedava olan herşeyin bir bedeli vardır...ürün biziz bu şirketlerde!

Amiga 1200 3.9rom+aca1221ec+cf+Aga mk2cr+wifi
Amiga 500 1MB + Gotek
Amiga m1438s & 1084s-P1
Commodore 64+1541 II
Mega Drive II
Dreamcast
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2021, 11:27:00 ÖÖ »

whatsa
Şöyle bir karşılaştırma var...

signal private messenger:
telefon numarası (raporlara göre bunu kimliğinizi tanımlamak için kullanmaz)

telegram:
isim, telefon numarası, kişiler, kullanıcı kimliği (user id)

imessage:
e-posta adresi, telefon numarası, arama geçmişi, cihaz kimliği (device id)

whatsapp:
cihaz kimliği, kullanıcı kimliği, reklam verileri, satın alma geçmişi, genel konum, telefon numarası, e-posta adresi, kişiler, ürün etkileşimi, kilitlenme verileri, performans verileri, diğer teşhis verileri, ödeme bilgileri, müşteri desteği, ürün etkileşimi, diğer kullanıcı içeriği

facebook messenger:
üçüncü taraf reklamları, satın alma geçmişi, finansal bilgiler, kesin konum, kaba konum, fiziksel adres, e-posta adresi, isim, telefon numarası, diğer kullanıcı iletişim bilgileri, kişiler, fotoğraflar veya videolar, oyun içeriği, diğer kullanıcı içeriği, arama geçmişi, tarama geçmişi, kullanıcı kimliği, cihaz kimliği, ürün etkileşimi, reklam verileri, diğer kullanım verileri, kilitlenme verileri, performans verileri, diğer teşhis verileri, diğer veri türleri, geliştiricinin sağladığı reklam veya pazarlama verileri, sağlık verileri, ödeme bilgileri, diğer hassas bilgiler, ürün kişiselleştirme, kredi bilgileri, diğer finansal bilgiler, e-postalar veya metin mesajları.

bip messenger:

telefon numarası, kullanıcı adı, avatar, gsm operatörü, e-posta adresi ve diğer benzer veriler, üyelik bilgileri, uygulamada kimlik doğrulama ve hesaba erişim için kullanılan şifreler, cihazınızdan teknik ekipmanlar yoluyla toplanan çeşitli teknik veriler, gönderilmiş iletilerin türü (yazılı mesaj, video vb.), tercih ettiğiniz dil, aktif kullanılan zamanlar, kullanılan hizmetlerin türü, uygulama arayüzüne ilişkin kullanım alışkanlıkları, uygulamaya en son giriş yapılan tarih, uygulamanın kullanımı sırasında meydana gelen hatalar dâhil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, uygulama aracılığıyla yapılan memnuniyet anketi veya benzer anketlerin sonuçlarına ilişkin veriler, kullanıcıların (yaklaşık) konumlarına ilişkin veriler. gps verileri, yakınlardaki baz iletim istasyonları, etkin wi-fi noktaları ve ıp adreslerinden alınan konum, navigasyon verileri, uygulama içi satın alma işlemi gerçekleştirmeniz durumunda ilgili fiyat, fatura, fatura numarası, vergi tutarı ve ödeme yöntemini içeren ödeme bilgileri, cihaz modeli, cihazın işletim sistemi, tercih edilen telefon dili, ülke bilgileri, iletişim türü (bip çağrıları, anlık mesajlar vb.), iletişimin süresi, tarihi ve tarafları, iletişim kurulan kişiler ile ilgili veriler, rehber, kişi adları, soyadları ve kullanıcının cihazında depolanan ilgili ayrıntıları içeren kişi listesi, profil fotoğrafı, durum bilgisi, engellenen numaralar.

Burda yazdıklarınıza bakarak signal ve telegram tercih edicem gibi.

whatsapp dün silmiştim zaten geri yüklemeyi şimdilik düşünmüyorum whatsapp kullanarak doğmadım hiç bir bağımlılığım yok gizli olacak hiç bir işim yok ancak genede birileri benim özel hayatımla ilgili bilgileri bilmesiniz ticari olarak kullanmasını istemem. Devlet memurumuyum ben vs gibi bana göre saçma bir düşünce içinede girmem silerim geçerim karşıya whatsapp alternatifi bolca mevcut bide olmasa nolucak kulanmam olur biter eskiden whatsapp mı kullanıyordum sanki.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2021, 11:57:13 ÖÖ »

@ibo1973

Doğrudur ama alternatiflerinin bunu yapmayacağını düşünme bence. Yapacağız dememiş olmaları yapmayacakları ya da bugüne kadar yapmadıkları anlamına gelmez. Bir de Telegram'ın Rus menşeli olduğunu unutma.

fakcakaya da yukarıda yazmış. Bedava hizmetin ücreti bu
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2021, 12:15:02 ÖS »

@ibo1973

Doğrudur ama alternatiflerinin bunu yapmayacağını düşünme bence. Yapacağız dememiş olmaları yapmayacakları ya da bugüne kadar yapmadıkları anlamına gelmez. Bir de Telegram'ın Rus menşeli olduğunu unutma.

ben açıkcası telefonumdaki hangi uygulamanın hangi izni istediğini yada hangi uygulamanın hangi yetkileri olduğunu bile takip eden biriyim yani benim telefonumda öyle her şey için izin almış bir uygulama yok belli aralıklarla takip ederim bu konuyu dolaysı ile istediği izinlere bakarım ben en azından nelere izin verdiğimi bilirim bile bile lades yapmanın bir anlamını göremiyorum ben elimden geleni yaparım sonrası için duruma göre bakarım gerekirse ilerde telegramıda silerim benim açımdan özel hayatım her şeyden önce gelir devlet memuru değilsemde gizli saklı hiç bir işim olmasada genede istemem.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2021, 12:15:53 ÖS »

whatsapp ya da diğerleri çok fark etmiyor... Ama mahremiyetim önemli, verilerim paylaşılmasın, kullanılmasın diyorsanız, signal kullanmak daha makul görünüyor.

https://restoreprivacy.com/secure-encrypted-messaging-apps/

Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 11, 2021, 12:18:49 ÖS »

@ibo1973

ben açıkcası telefonumdaki hangi uygulamanın hangi izni istediğini yada hangi uygulamanın hangi yetkileri olduğunu bile takip eden biriyim yani benim telefonumda öyle her şey için izin almış bir uygulama yok belli aralıklarla takip ederim bu konuyu dolaysı ile istediği izinlere bakarım ben en azından nelere izin verdiğimi bilirim bile bile lades yapmanın bir anlamını göremiyorum ben elimden geleni yaparım sonrası için duruma göre bakarım gerekirse ilerde telegramıda silerim benim açımdan özel hayatım her şeyden önce gelir devlet memuru değilsemde gizli saklı hiç bir işim olmasada genede istemem.

İstememekte haklısın tabii. Ben de istemem yalnız izin istemek falan bunlar firmaları durduran şeyler değil demek istiyorum sadece. Yani yazılımı -kapalı kaynak- kurduğumuz anda anahtarı vermiş oluyoruz maalesef. Signal açık kaynak olduğu için belki daha güvenli olabilir ama ben yine de yüzde yüz emin olamıyorum.
zanpinoz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ocak 11, 2021, 12:45:02 ÖS »

"Rekabet kurulu whatsapp verilerinin zorunlu paylaşımını durdurdu" diye yeni

bir haber çıktı.

whatsapp geri adım atacakta bunu rekabet kurulu istediği için yapıyorum yoksa

yapmazdım diyordur herhalde
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ocak 11, 2021, 14:42:37 ÖS »

agathon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ocak 11, 2021, 17:03:24 ÖS »

Bu firmaların en büyük gelirleri kullanıcı datasını derlemek ve satmak. Bu datayı edinirken nihai amaç adresinize ya da mesajlarınızın içeriğine ulaşmak, size bir tehdit oluşturmak değil. Belki bu bilginin münferit bir olay sonucu çalınması nedeniyle kişiye yönelik zararlar oluşabilir ama amaç dediğim gibi bu değil.

Bu yöntemlerle istenen, lokasyon servislerinden alışverişe hangi gün gittiğinizden tutun, mikforonunuza erişen bir uygulamanın telefon yakınınızda iken hangi kelimeleri kaç kez tekrarladığınıza kadar detayları edinen yapay zekaların, sizi, alışkanlıklarınızı, neye, nasıl karar verdiğinizi detaylı analiz etmesi ve sizi belki sizden daha iyi tanımaya çalışmaları. "Bilgi güç demektir" çokça kullanılan bir deyiş ama gerçek anlamını önümüzdeki yıllarda daha iyi anlayacağız sanıyorum. Şu anda analizlerini Facebook ya da benzeri üye sayısı milyarları bulan zengin kaynaklarından yapan AI lerin yukarıda bahsettiğim ve benzeri tahminleri %75 doğrulukla yapabildikleri söyleniyor. Böylece karşınıza -örnek veriyorum- sizi x yere tatile gitmeye sevkedecek dürtüleri hayatınıza sokmaktan, bir siyasi seçim dönemi vereceğiniz oyla ilgili kararınızı etkileyebileck videoları önünüze çıkarmaya kadar toplum yönetmeye yönelik bir güce bu datanın sahipleri şirketler muktedir oluyorlar. Bu yüzden ne ağır sanayi şirketleri, ne maden kurumları, ne devletlerin kendileri bu şirketler kadar zengin olamıyor.

Neyse lafı çok uzattım, demek istediğim Whatsapp ya da Signal kullanmanız, eğer illegal bir işle meşgul değilseniz özel hayatınızda bir şeyi değiştirmeyecektir. Evde internete bağlanan herşeyi kapatıyorum, hatta bir dağın başına yerleşiyorum demedikçe ve bu karar kitleler halinde alınmadıkça dünyanın gittiği geleceği de değişmeyecektir.

O yüzden çok da şeyapmamak lazım
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2021, 17:07:06 ÖS Gönderen: agathon » Logged

Solomon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ocak 11, 2021, 19:36:26 ÖS »

Evde internete bağlanan herşeyi kapatıyorum, hatta bir dağın başına yerleşiyorum demedikçe ve bu karar kitleler halinde alınmadıkça dünyanın gittiği geleceği de değişmeyecektir.

İşin özeti bu herhalde. Devletlerin değil devasa şirketlerin söz sahibi olduğu bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bizden sonraki nesiller için endişelenmemek elde değil.

C64 Breadbin | C64C | C64G | 1541 I-II | VIC 20 | Plus 4 | C128D
A500 | A500+ | A600 + Gotek | A1200 | A2000 | A4000 | CD32 | CDTV | A590
1084S-MPS1230-MPS801-MPS1200-Vic 1520
Atari 2600 | Atari 800XL | Atari 65XE |Sinclair ZX Spectrum | Amstrad CPC464 | Oric 1 | Oric Atmos
Arananlar :C128, SX64
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: