Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: CP/M Plus for ZX Spectrum +3  (Okunma Sayısı 5837 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mart 18, 2008, 16:36:58 ÖS »

Az once ZX Spectrum +3 icin CP/M isletim sistemi buldum bir sitede. Bu isletim sistemini ZX Spectrum'da calistirmanin tam olarak avantaji nedir? Sinclair'in ROM'undaki isletim sisteminden daha mi iyidir, daha mi cok programi vardir? ZX Spectrum'da CP/M uzerinden calisan programlar ben hic duymamistim. Duyan, bilen var mi?
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 18, 2008, 18:03:18 ÖS »

CP/M, Digital Research'in geliştirdiği ve IBM'in PC'lerinde kullanmayı düşündüğü ilk işletim sistemi ve binlerce yazılımlık (çoğu profesyonel ve ticari) bir kütüphaneye sahip. MS-DOS da CP/M'in bir nevi kopyası diyebiliriz. Sonuçta Z80 kullanan ev bilgisayarları için 'business' yazılımları ve ciddi derleyiciler bulabileceğiniz bir işletim sistemi. Ev bilgisayarı kullanıcısı kesime ise pek hitap etmediğini söyleyebiliriz. Disk tabanlı bir işletim sistemi, komutlar DOS aracılığıyla diskten okunarak çalıştırılıyor. Farklı sistemler arasında bir dereceye kadar 'cross-compatibility' mevcut. Ama yazılımların çoğu 80 kolonluk bir ekrana ve 360K floppy desteğine uygun yazıldığından, bazı modifikasyonlar gerektirebiliyorlar.

Sinclair'in kendi işletim sistemi ile birebir kıyaslamak pek mümkün değil yani. Gündelik kullanımda Sinclair'in ROM tabanlı OS'unu kullanmak çok daha avantajlı ve pratik.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 18, 2008, 20:37:14 ÖS »

Bu binlerce yazilimlik kutuphaneden Sinclair'de calisabilecek ve kayda deger birsey varmidir acaba? BBS programi, Word Perfect filan gibi programlardir herhalde bunlar... diye tahmin ediyorum. Hic CP/M programi gormedim ama Amstrad'da CP/M calistiriyordu bildigim. Yani Amstrad'in tum CPM uzerinden kullandigi programlar +3'de de calisir  mi ? Ya da C128 ?
« Son Düzenleme: Mart 18, 2008, 20:48:55 ÖS Gönderen: memrah » Logged
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 19, 2008, 00:59:02 ÖÖ »

ekran çözünürlüğü problem olmadıkça bir sorun olmaması lazım. İşlemciler de aynı çünkü. Eğer benzer işlemcilerde çalışmayacaksa farklı platformlara port edilmesinin hiçbir anlamı kalmaz ki zaten?

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 19, 2008, 01:19:22 ÖÖ »

+3'de CP/M disketi denemedim ama diğer Amstrad disketlerini tıkır tıkır okudu. Amstrad da +3 disketlerini okuyor. Tabii ikisi de sadece okuyor,birgün CP/M de deneriz. Şu linklere bir gözatın, güzel bilgiler var.

http://www.seasip.demon.co.uk/Cpm/software/index.html

http://www.seasip.demon.co.uk/Cpm/

http://www.worldofspectrum.org/Plus3CPMManual/p3cpm_intro.html

http://www.secarica.ro/html/cp_m_plus_for_plus3.html
« Son Düzenleme: Mart 19, 2008, 01:24:07 ÖÖ Gönderen: Alcofribas » Logged

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 19, 2008, 02:14:00 ÖÖ »

ZX Spin uzerinden +3 CP/M calistirdim. Ilginc oldu. Simdi de bunun uzerinde calistiracak program bulayim bir iki tane. Zaman harcadigim seye bakin..merak iste. Yanliz ekran, Arda'nin dedigi gibi yetersiz cozunurluk sebebiyle 2 parca halinde goruntuleniyor. once SET24X80.COM calistirmak ardindan ESC32^m kontrol kodu girmek gerekiyor 80 kolon modu icin. dBase II var Alcofribas'in linklerinden birinde. Acaba calisirmi.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2008, 15:06:39 ÖS »

Commodore 128'de CP/M calistiriyormus, C128 kullanicilari CP/M uzerinden hangi programlari en cok kullaniyorlardi? Bir de C128'de Z-80 olduguna gore, eger 64K'lik RAM'i 0 ile 65535 adresleri arasina ROM'suz page edebilirse ZX Spectrum emulasyonu yapabilir sanki
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 21, 2008, 18:19:30 ÖS »

Commodore 128'de CP/M calistiriyormus, C128 kullanicilari CP/M uzerinden hangi programlari en cok kullaniyorlardi? Bir de C128'de Z-80 olduguna gore, eger 64K'lik RAM'i 0 ile 65535 adresleri arasina ROM'suz page edebilirse ZX Spectrum emulasyonu yapabilir sanki

Ben zamanında Turbo C, WordPerfect vb kullanıyordum, 80 kolon ekranı (VDC çipi) ile fena da çalışmıyordu doğrusu.

ZX Spectrum'un emülasyonu ise donanım farklılığı nedeniyle pek mümkün değil. Basic, OS ve metin ekranı emüle edilebilir sadece. Ayrıca C128'deki Z80 saat frekansı, bus ve çip mimarisi nedeniyle 2MHz'de sınırlandırılmış, bu nedenle çok da efektif bir emülasyon olmayacaktır.

Bunun dışında C128'in MMU'su her türlü ROM açma/kapama ve memory bank'ing işlemlerini oldukça yetkin yürütebilme esnekliğine sahip, RAM'in tamamına ulaşabilirsiniz tabi ki.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: