Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetBilgisayar masası uğraşım
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bilgisayar masası uğraşım  (Okunma Sayısı 434 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
leventp
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 15, 2021, 16:53:55 ÖS »

Selamlar,

Darmadağın halde yıllardır bekleyen A1200'üm bu sene ayağa kalkınca, onu sürekli el altında tutma düşüncesi oluştu. Sistemi normal bir çalışma masasına kurunca, gerek kabloların A1200'ün arkasından çıkarak aşırı bir derinlik oluşturması, gerekse 1084 monitörün ayaksız, düz yapısı can sıkıcı bir düzen oldu. Normalde "bilgisayar masası" diye satılan çekmeceli şeyleri hiç sevmem, ama ortalıkta dolanan cihazları en azından bir sürelik toplaması için en ucuzundan bir masa sipariş ettim.

Masanın bana ulaşması hayli sancılı oldu, firma 3 hafta sevkiyat yapmayınca siparişi iptal ettim, firma parayı haftalarca iade etmedi vs. vs. Sonunda başka bir firmadan, iki katına yakın fiyatla aynı masayı alabildim.

Neyse, gelen masayı kurunca, retro kullanım için bazı iyileştirmeler yapılabileceğini farkettim. Öncelikle, arkadaki destek parçasında kablo geçecek delikler gerekiyordu. Bunları kolayca hallettim. Birisi ekstra geniş 3 delik açtım. Parçanın mukavemeti fazla düşmemiştir umuyorum.

Masayı hareket ettirebilmek düşüncesi aklımdaydı, masanın altına tam ideal genişlikte 4 tekerlek taktım. Tekerlekler sabit olduğu için sağa sola hareket imkanı yok ama bu belki de iyi bir şey.

Orta-aşağı yerdeki destek parçasına A1200 PSU için bir bölüm hazırladım. 3 yandan L şeklinde köşebentlerle güç kaynağını sabitledim. Güç kaynağını vidalamadım, bu haliyle yerinden kolayca çıkartılabiliyor. Güç düğmesi önde, basabileceğim yerde.

Ortadaki destek tahtasının kalan yanına 6lı grup prizi vidalayarak taktım. Tek basışta tüm ünitenin elektriğini kesebilmek benim için önemli, dolayısıyla düğmeli grup priz kullandım. Keza, benim 1084'ün güç düğmesi bozuk olduğundan prizden açıp kapamak gerekiyor.  Masum

Masanın arkasına kabloları düzenlemek için bir kaç tane kablo tutucu (adı nedir bilmiyorum) takacağım bu akşam. Kabloların tamamen boşta sallanmasından iyidir.

Masanın iki yanına, C= logosunu lazer kesim olarak bastırıp uygulamak istiyorum ama Kadıköy'de uygun fiyata neresi basar daha bulamadım.

En önemlisi, masaya ikinci bir çekmece takmayı planlıyorum. Bu ikinci çekmece sabit de olabilir. Üzerine ikinci (üçüncü) bir sistem, belki C64/128, belki A500/600 koyarım. Raylarım var hazırda ama rafı kestirmem lazım Bauhaus'tan.

A1200'ün harici Gotek sürücüsü için henüz çözümüm yok, A1200'ün duracağı üst çekmeceye alttan sabitleme düşüncem var. A1200 ile birlikte ileri geri gider bu sayede.

Bittiğinde en üstte 1084S, altında C128D, çekmecede A1200 şeklinde olacak tüm kurulum. Amiga'nın faresini kullanacak yer yok. C128D'nin klavyesi nereye konacak? Joystick'i (gamepad) yana kanca takıp kablosundan sallandırmayı düşünüyorum. Ya da gamepad için cep gibi bir kap düşünüp, iç ya da dış yana vidalarım.

Neyse, işte böyle. Son 3-4 gündür uğraşım bu. Umarım benzer düşüncesi olanlara bir fikir verir.

Sevgilerle, LP
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2021, 17:00:35 ÖS Gönderen: leventp » Logged
Let
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2021, 15:13:38 ÖS »

İki ay önce çok benzer şeyleri yaşadım ve çok benzer bir çözüm yaptım. İlgisi yok ama adım da Levent
modelist
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 19, 2021, 08:12:44 ÖÖ »

Resimde paylaşırsanız sevinirim en azından bizde fikir edinmiş oluruz
Warhelmet
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2021, 20:58:50 ÖS »

Evet resimleri bekliyoruz

1973 Üsküdar doğumlu. Amstrad, ZX Spectrum, C-64, Amiga kullanmış sonra PC'ye geçmiş şanslı kesimden.
http://www.gamer-market.com
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: