Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıNintendo dsi, old- new 3ds d-pad rezillliği ve çözümü.
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Nintendo dsi, old- new 3ds d-pad rezillliği ve çözümü.  (Okunma Sayısı 247 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 20, 2021, 21:06:16 ÖS »

Selamlar arkadaşlar,

dsi ve 3ds konsolumda oyun oynarken d-pad'in çapraz yönlere basmadığını fark ettim, yani çok fazla zorlamak gerekiyor çapraz yön için,  dsi'ın ve 3ds'in bazı oyunlarında çapraz yön gerektirmeyen  (mario, ilerlemeli vs) bu pek sorun olmuyor ama contra 4 oynayım, fighting oyunlar oynayım dediğinizde çapraz yönü kullanmak bir mecburiyet haline geliyor.

Nintendo bu konsolları üretirken ya üretim hatası yaptı ya da böyle rezil bir d-pad tasarladı, dsi konsolu olanlar çapraz yönü kullanmaya çalıştığında ne demek istediğimi anlayacaklar zira ds lite konsolunun böyle bir sorunu yok, d-pad'i çok daha iyi, çapraz yönler kullanılabiliyor.

İnternette bu sorun için araştırma yaparken yabancı bir forumda dsi'ım için şöyle bir düzeltme yöntemi buldum,

bunun için cihazın içini açıp d-pad'in iletken kauçuk pedini ters çevirmeniz gerekiyor, (resme bakın) ben bunu yaptığımda çapraz yönün çok iyi çalıştığını tecrübe ettim,

cihazın için açmadan önce youtube'dan dsi için bir disassembly videosu izlemenizi öneririm, aksi taktirde cihazın içindeki şerit kabloları kopartabilirsiniz,

new 3ds için de aynı şey geçerli ama dsi'ın içini açmak daha kolay olduğu için sadece dsi için yaptım.

Sonuçta Nintendo bu konsolların d-pad'ini neden bu kadar kötü tasarladı bilmiyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2021, 21:12:43 ÖS Gönderen: segaa » Logged

retrocu.6
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 21, 2021, 11:32:30 ÖÖ »

Hocam şimdi denedim ben de kendi konsollarımda ama pek bir sıkıntı göremedim.
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 21, 2021, 18:27:27 ÖS »

Hocam şimdi denedim ben de kendi konsollarımda ama pek bir sıkıntı göremedim.

Hangi konsollar var sizde?

Dediğim sorun dsi ve new 3ds konsollarında var, tamamen çapraz yönler çalışmıyor değil, hangi çapraz yöne hareket ettirmek istiyorsak örneğin yukarı çapraz için ileri ve yukarı yön tuşlarına aynı anda ve sertçe bastırmak gerekiyor, dediğim uygulama yapıldığında d-pad çok daha rahat çalışıyor.

Benim dsi'ımda çapraz yönlere hareket ettirmek neredeyse imkansızdı, new 3ds ise biraz zor hareket ediyor.

Birde bütün dsi ve 3ds konsollarda bu sorun olmayabilir ama geneli çapraz yönler konusunda berbat.

ds ve ds lite'da böyle bir sorun yok, çünkü onların d-pad'in iç tasarımı farklı.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: