Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetOpenAi Gpt-3 Genel yapay zeka algoritması
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: OpenAi Gpt-3 Genel yapay zeka algoritması  (Okunma Sayısı 1058 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Mart 03, 2021, 23:05:12 ÖS »

Doğa kanunları her daim geçerli galiba abi güçlü olan güçsüzü yer O yüzden dediğin gibi salmadan çalışarak azim ederek. Gücünü göstererek varlığını sürdürmeye devam etmekten başka çare yok Yoksa siliniriz.

Şöyle bir hayal edelim. Bu kızdığımız sömürü ülkeleri diyelim ki başka bir gezegene yerleştiler. Hayal ediyoruz şimdi. Sence abi geri kalan ülkeler dünyada güllük gülistanlık mı yaşar? Yoksa bu giden ülkelerin oluşturduğu güç dengesinde yerini almak için diğer ülkelerle savaşa mı girer?

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Mart 04, 2021, 07:48:58 ÖÖ »

Allah rahmet etsin 90'larda star tv (magic box)'da ünlü olan yıldo vardı. Tavrını tarzını tasvip ettiğimden değil ama bazen ciddi ciddi üzerinde kafa yormaya değer şeyler söylerdi diye hatırlıyorum. Bir keresinde şuna benzer birşey söylemişti; "örneğin dünyanın 10'da 1'i kötü niyetli olsun. Bu onda biri tutup gezegenden atsak geri kalanların içinden yine bir onda bir kötü çıkar"... böyle birşeydi. Belki o öncekiler kadar kötü olmazlar, belki algılar da bazen işin içine giriyordur, o amaçla söylemiştir belki. Doğrusunu allah bilir. Diğer taraftan bize düşen belli, yapmamız gerekeni yapacağız
« Son Düzenleme: Mart 04, 2021, 08:28:44 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
hekimoglu78
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Mart 04, 2021, 08:47:51 ÖÖ »

Bu kim o zaman

https://www.youtube.com/watch?v=6o5BTymf_sM&feature=youtu.be

Ne aradığını bilmeyen, ne bulduğunu anlayamaz !
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Mart 04, 2021, 10:03:16 ÖÖ »

@Levent abi Allah rahmet eylesin bilmiyordum Yıldo'nun bu sözlerini bence mantıklı demiş abi

@hekimoğlu78 naptın abi uzaylı videolarina soktun bizi Bir ara bende çok takıktım sürekli ufo videoları izliyordum Ama abi onlar da çok manipülasyona müsait değil mi? Bu arada videoyu izlemedim tam tam izleyince yorum olarak buraya ekleyeceğim abi.

Videoyu izledim abi CGI olduğu çok belli hem de 2011 yılı Kahkaha Biri hatta bu bende olabilirdim. Kafamdakileri söyliyim ama nasıl yadırganmam demiş ve bir uzaylı karakter yaratarak cgi karakter üzerinden kafasından geçenleri söylemiş bence Söyledikleri aslında çok basit şuan bile kabul görecek mantıkta düşünceler. En çok hoşuma giden de merhamet ve kanıt kısmı oldu.

Videodaki çelişki şu Dünya'yı yok ediyorsak, dogmatik düşünceleri olan insanlar mı yok ediyor yoksa bu evrimleşmiş olan versiyonumuz mu yok ediyor. Terör var yani bildiğin

Birde zamanda yolculuk yapıp da olayı düzeltmeye çalışmaması da ayrı bir çelişki bence. Ama olaya gerçek video gibi bakmadığım için. Düşünce olarak söylenenler bence güzel.

Bu arada ölümle ilgili bir yorumumu ben de söyleyeyim. Fiziksel olarak yok olsak ta. Evren var olduğu sürece zamanda kaydımız var. Yani aslında ölmüyoruz. Zamanda geride kalıyoruz. Üstün teknolojisi olan bir varlık sizin zamanınıza gelebilir ölmemiş halinizi klonlayıp varlığınızı devam ettirebilir Ölüm zamana kayıtlı canlılar için bir olay gibi düşünüyorum. 
« Son Düzenleme: Mart 04, 2021, 10:49:52 ÖÖ Gönderen: AmigaEsref » Logged

hekimoglu78
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Mart 04, 2021, 11:05:29 ÖÖ »

Karizmatik Söylediklerinin tamamına katılıyorum, Merhamet ve Kanıt kısmı bencede çok önemli ve güzeldi..
Evrim kısmı da çok mantıklıydı..

Sıradan bir insanın kurgusu olamayacağı kesin (her ne kadar videodaki varlığa inanmadığımızı söylesek de) Bu düşüncede derin düşünen insanların olması güzel bencede..

Şimdi gelelim en civcivli kısma  Masum
Yapay zeka da merhamet olur mu? olursa nasıl olur?
Yani, beyninde yapay zeka teknolojiyle üretilmiş bir robot yolda yatan kediye basmamayı MERHAMET duygusu ile yapabilirmi..
Çeşitli öğrenmişlikler ile onun üzerine basmayabilir, işin burasında değilim. Direk olarak MERHAMET ile hareket edebilecek bir mekanizması olabilir mi? sizce..

Sadece insanda değil, hayvanlarda bile gözlemleyebildiğimiz özel bir durum.

Umut edebilir mi yarınlar ile ilgili..
« Son Düzenleme: Mart 04, 2021, 11:11:36 ÖÖ Gönderen: hekimoglu78 » Logged

Ne aradığını bilmeyen, ne bulduğunu anlayamaz !
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Mart 04, 2021, 11:35:58 ÖÖ »

Steven Spielberg'in Yapay Zeka (A.I. Artificial Intelligence) filmi vardı bu konu ile ilgili. İşte çalıştırırsanız bir daha geri dönüşü olmaz. Size bağlanır diyordu. Yapay zeka buna programlıydı koşulsuz sevgiye. İzlemişsinizdir o filmi. Yani bizdeki hormonlar gibi programlarsan yada yazılıma eklersen neden olmasın.

Düz mekanik bir ai düşünürsek onun merhamet, sevgi, inanç veya nefret gibi duygusal durumları çok barındıracağını düşünmüyorum. Soğuk bir biçimde yani duygusuzca mantık çerçevesinde veriler vereceğini düşünüyorum.

Tabi tarafsız bir gözle canlıların incelenmesi istendiğinde insan ırkının ne kadar yıkıcı etkisi olduğu ve dünyaya en çok zarar veren canlı olduğunu tespit etmeside gayet doğal gibi. Ama dünyayı kurtarayım canlılar özgür kalsın gibi duygusal düşüncelere gireceğini sanmam.

Bana kalırsa sadece mantık üretir. Eğer her şeyi kapsayacak kadar bilinçliyse zaten insanoğlunun sonunun ne zaman olacağını hesaplamıştır buna dahil olmasına bile gerek yok bence
« Son Düzenleme: Mart 04, 2021, 11:38:10 ÖÖ Gönderen: AmigaEsref » Logged

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Mart 04, 2021, 11:50:42 ÖÖ »

Günümüz yapay zekalarında mantık - tasarım - fikir - ve insanlarda olan bir çok beyin ve ruh işlevinden kaynaklanan özelliğin olduğuna inanmıyorum Bence günümüzdeki yapay zekaların tamamında olan şey önceden gördüğü ve programlandığı şeylere cevap verme şeklindedir. güzel programlanmış bir program yapay zeka diye rahatlıkla gösterilebilir bence hatta insanları dahi kandırabilir belki ama günümüzde insanlarla baş edebilecek bir yapay zeka olduğunu sanmıyorum gelecekte belki.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Mart 05, 2021, 16:28:57 ÖS »

Esref senin bu hormon fikri güzelmiş. Nöral network'un çalışmasını düzenleyen hormon metaforuyla çalışan fonksiyonlarla çok enteresan sonuçlar çıkabilir.

Bilmeyenler için yapay sinir ağındaki nöronların birbirine synap denen fonksiyonlarla bağlı ve yapaz zeka eğitilirken bu katsayıları değiştirerek öğreniyor. Eğer biz bu synapsların fonksiyonlarının içine hormonları temsil eden parametreler eklersek. Bu parametreleri değiştirdiğimizde yapay zekanın alacağı kararlar bundan etkilenecektir. Bu çok ilginç olabilir.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Mart 05, 2021, 16:37:19 ÖS »

Paylaştığım şu videoda onu yaptıklarını düşünüyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=PHQhCiVLRpE

Bu arada abi izlediğim başka bir video da da meyve sineğinin beyin yapısını birebir aktarmaya çalışıyorlardı. Muhtemelen bu yarış ileri de de devam edecek ve biyolojik düzeyde bir simülasyon yapılacak. Tabi başta küçük canlılarla başlar ama. 60 yıl önce buz dolabı kadar makinaların sadece dev hesap makinası olduğunu düşünürsek önümüzdeki yüzyılda. Dna kodlarını görsel simülasyonunu yapan ve hibrit canlılar ürete bilinecek sanal bilgisayarların olacağını düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=m8cmKREXpcw
« Son Düzenleme: Mart 05, 2021, 16:44:03 ÖS Gönderen: AmigaEsref » Logged

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Mart 05, 2021, 19:22:01 ÖS »

90 larin sonunda baya baya sohbet ettigimiz MAHO yu hatirlayan var mi ? Belki de kendi kendine ogrenen ilk Turk AI programiydi. Sayili bir kac yabanci ornegi vardi. 16 Bit bir programdi. Hatirlar misiniz ya da arsivinde / eski cd lerde olan var midir ? Ben internet uzerinde izine rastlamadim.

1 Koli Yumurta
1 Lt Zeytinyağı
2 Kg Şeker
1 Kg Çay
Şampuan
1 Koli Peçete
Domestos
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Mart 06, 2021, 09:52:53 ÖÖ »

Maho'yu hayal meyal hatırlıyor gibiyim. O dönemdeki bilgisayarların işlem gücü yapay sinir ağları çalıştırmak için yetersiz kaldığından, şimdilerle kullanan ML algoritmalarını kullanamıyorlardı. Expert Sistem denilen karar yapılarına dayalı uygulamalar vardı.

Expert sistemlerde sonuç ne kadar başarılı olsa da, algoritmayı işleve göre birebir tasarlaman, bir nevi bilgisayara senin öğretmen gerekiyor gibi bir durum var. Kendi başına öğrenemiyor. Bu günkü ML uygulamalarının yanında çok basit kalıyor.

Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: