Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SX64 Executive Computer  (Okunma Sayısı 2114 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ZeldaZonk
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mart 03, 2021, 00:47:56 ÖÖ »

Merhaba, bu başlıkta SX64'ten bahsedeceğim size.
Öncelikle SX64'ünü bana "Al götür ya getirirsin sonra, kurcala biraz" diyerek paketleyip veren PROTEUS1968, Timur Abime sonsuz teşekkürler

SX64, çoğumuzun da bildiği gibi, en kısa tabirle, taşınabilir C64. Sanırım böyle dersek çok yanlış olmaz.
Resimlerde gördüğünüz SX64 en başta da belirttiğim gibi PROTEUS1968'in ve az sonra anlatacağım modifikasyonlar da onun eseri. Küçük ortak olarak bana da alıp boy boy fotoğraflaması, size anlatması düştü Timur Abi'nin kendisinin, henüz daha çalışmalarını bitirmediği sıralarda, açtığı konuyu okuyanlarınız olmuştur diye düşünüyorum.

İşte SX64 bitmiş halde karşımızda.

Gelelim, bu cihaza ne olduğuna. Öncelikle ön panelin fotoğrafını bırakıyorum ki okurken dönüp bakabilesiniz. Standart bir SX64'ün kendi dahili 5.25" floppy disket sürücüsünün üstündeki boşlukta neler olduğuna bir göz atalım.

Öncelikle hepimizin C64 için zaten kullandığı TapeSD'den başlamak istiyorum.Evet, SX64'ün içinde TapeSD var! TapeSD dahili ve her zaman hazır durumda bizi bekliyor, ne zamanki LOAD dersek, orta tarafta gördüğünüz iki SD karttan, üstteki sayesinde browser programımız hazır.

Yeri gelmişken söyleyeyim, hiç bir modifikasyon işlemi sırasında cihazın orijinal aksamına, kasa dahil olmak üzere, zarar verilmedi. Delme, kesme biçme yapılmadı.

Ne işe yarıyor bu dip switchler?
SX64'ümüz kendi modu, normal C64 modu gibi toplamda 8 adet kernala ev sahipliği yapıyor!
Bu sırada en sağdaki switchimiz device id'sini 8 ya da 9 olarak değiştirmemizi sağlıyor.

Hangi device idsi? Diye sorduğunuzun farkındayım. Bütün emulasyon işlemleri Raspberry Pi Zero ile yapıldığı söylemek isterim. O device bu device

Driver status ledlerimiz, TapeSD'den ya da floppy'den oyun/program yüklerken yanıp sönmek suretiyle çalışma durumunu bildiriyor.

Aynı zamanda bir voltaj ölçer, cihazın üstündeki voltajı sürekli olarak gösteriyor. "Voltajı görmeye gerek var mıydı?" diye soranlarınız olduğunu biliyorum Kahkaha Gerçekten güzel durduğunu itiraf edin.

Ayrıca Dip Switchlerin hemen sağında analog tape girişini görebilirsiniz. Evet, örneğin
bir 1532 teybi SX64'ümüze bağlayabiliyoruz. TapeSD hızlı ve güzel bir çözüm olmasına karşın SX64'e kasetten oyun yüklemek isteyebileceğini de unutmamış sevgili PROTEUS.

Ortadaki ufak led ekranımız Raspberry Pi Zero'nun ekranı, sağ taraftaki yuvarlak düğmeler ise yine Zero'ya ait.  
Sağ alttaki yuvarlak düğme ise bilgisayarı resetliyor.

SX64'ün kartuş girişi de üst panelde biraz sağda. Ben, Simon's Basic ile fotoğrafladım. Kendi üzerindeki ufak crt ekranında, klavyesinin tıkırtısıyla Basic yazmak son derece keyifli!

Floppy Disket sürücüsünün de hiç problemsiz çalıştığını söylemek istiyorum bu noktada. Daha doğrusu, çalışmayan bir aksamının bulunmadığını söylemek istiyorum.

Ellerine sağlık Timur Abi

« Son Düzenleme: Mart 03, 2021, 00:49:57 ÖÖ Gönderen: ZeldaZonk » Logged
metaone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 03, 2021, 07:19:07 ÖÖ »

Harika bir makina, süper modifikasyonlar, nefis anlatım  Emeği geçenleri tebrik etmek gerekiyor. Çok özel bir cihaz olmuş bu  Kahkaha

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mart 03, 2021, 21:38:08 ÖS »

Nazar değecek Kahkaha Gerçekten 4/4'lük SX-64.

Solomon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 03, 2021, 23:03:11 ÖS »

En şanslı SX64. Usta ellere düşmüş iyi ki.

C64 Breadbin | C64C | C64G | SX64 | VIC 20 | Plus4 | C128 | C128D | 1541 I-II
A500 | A500+ | A600 +Gotek | A1200 | A2000 | A4000 | CD32 | CDTV | A590
1084S-MPS1230-MPS801-MPS1200-Vic 1520
Atari 2600,800XL,65XE,1040ST |Sinclair ZX Spectrum | Amstrad CPC464,6128 | Oric 1 | Oric Atmos | MSX vb.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 03, 2021, 23:13:08 ÖS »

Timur abiye ve sana tesekkurler

C64 ve A500 gerisi teferruat
Davlf1
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 04, 2021, 01:08:17 ÖÖ »

çok beğendim