Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetHardware (FPGA) Retro Bilgisayar Emülasyonu
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Hardware (FPGA) Retro Bilgisayar Emülasyonu  (Okunma Sayısı 9240 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Aralık 03, 2015, 09:58:12 ÖÖ »

Custom çipler olmadan Amiga ayarında bir şey yapmış olmaz ki. Her şeyi CPU yapacaksa çok daha hızlı bir işlemci kullanması lazım. Arcade kartlarına daha yakın bu şey çıkar ortaya.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Aralık 03, 2015, 10:32:30 ÖÖ »

Custom çipler olmadan Amiga ayarında bir şey yapmış olmaz ki. Her şeyi CPU yapacaksa çok daha hızlı bir işlemci kullanması lazım. Arcade kartlarına daha yakın bu şey çıkar ortaya.

Tek işlemci kullanacağım diye bir kısıt koymamış aslında kendine. 20mhz ile çalışacak 65c02 kullanacağım demiş. Maliyet kısıtı olmadığı için istediği kadar kullanabilir. Bir de sonuçta genel amaçlı bir bilgisayar yapmadığı için daha sade tasarlayıp belli bir amaç için amiga hızını yakalaması o kadar zor değil.

ps: "Zor değil" derken bu sadece bir educated guess 10ns sram kullanmak 1984 teknolojisine nazaran çok büyük bir avantaj mesela.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Aralık 03, 2015, 11:29:25 ÖÖ »

Ncomputing L230, içinde Altera Cyclone FPGA var
Birisi 8 bit bilgisayar gibi birşeye çevirebilirse çok güzel olur

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Aralık 03, 2015, 13:27:11 ÖS »

@commander64

Böyle bir sistemde FPGA üzerinden donanımsal emülasyon dışında Raspberry Pi üzerinde yapılan yazılımsal emülasyona göre ne üstünlük var sizce? İşin felsefi boyutu burada aslında; emülasyonun yazılımsal veya donanımsal olması deneyimi daha farklı hale getirebilir mi? Yazılımsal emülasyon altta yatan sistemi (OS, splashscreen vb) gizlediğinde (yani donanımsal emülasyon simülasyonu) sizin alacağınız keyif farklılaşır mı?
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Aralık 03, 2015, 15:10:49 ÖS »

Güzel bir hort olmuş. Bu başlığı neredeyse tamamen unuttuğum halde kullanılan FPGA DevBoard'un aynısını sipariş ettim geçenlerde. Gelince denerim artık.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Aralık 03, 2015, 15:29:12 ÖS »

Güzel bir hort olmuş. Bu başlığı neredeyse tamamen unuttuğum halde kullanılan FPGA DevBoard'un aynısını sipariş ettim geçenlerde. Gelince denerim artık.

Hort konusunda son günlerde performansın iyice kötüleşti
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Aralık 03, 2015, 16:25:27 ÖS »

@commander64

Böyle bir sistemde FPGA üzerinden donanımsal emülasyon dışında Raspberry Pi üzerinde yapılan yazılımsal emülasyona göre ne üstünlük var sizce? İşin felsefi boyutu burada aslında; emülasyonun yazılımsal veya donanımsal olması deneyimi daha farklı hale getirebilir mi? Yazılımsal emülasyon altta yatan sistemi (OS, splashscreen vb) gizlediğinde (yani donanımsal emülasyon simülasyonu) sizin alacağınız keyif farklılaşır mı?
Ben elimdekini değerlendirebilir miyim diye paylaştım

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Aralık 03, 2015, 16:49:36 ÖS »

@witchdoctor:

Ben mesela ateşli bir donanımsal emulasyon simulasyonu taraflısıyım. İşletim sistemlerinin getirdiği donanım soyutlama katmanı kanıma dokunuyor. Kendimi soyutlanmış hissediyorum.

Kahkaha Kahkaha Kahkaha

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Aralık 03, 2015, 17:55:45 ÖS »

Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Aralık 03, 2015, 19:25:28 ÖS »

@witchdoctor : Donanımsal emülasyonda aslında yine aynı işlev aşağı yukarı aynı şartlarda sağlanmış oluyor. Bir sürü çipin yaptığı işi (aynı işi) tek çiple yapıyorsun ama yapılan iş aynı iş oluyor. Burada tek sıkıntı analog olan bileşenler (misal c64 için sid). FPGA'lar dijital olarak kodlanan şeyler olduğu için analog komponentleri doğrudan emüle etmek mümkün değil. Ancak analog parça analiz edilip belirli bir çözünürlükte dijitalleştirilirse mümkün oluyor.

Yazılımla emülasyona gelince iş aslında orjinal donanımın dış dünyayla etkileşimini emüle etmek oluyor iş. Donanımın çok sık kullanılmayan bir özelliği emüle edilmeden geçilebiliyor. Donanım ile emülasyondan farklı olarak yazılıma gidip mesela kartuş takamıyorsun Büyük sıkıntı.

IRQHack64'ü geliştirirken mesela VICE'a takabilseydim kartuşu süper olurdu

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Haziran 13, 2021, 06:03:28 ÖÖ »

Hort. Breadboard nedir onu bile bilmiyormuşum. Hey gidi günler. Kahkaha

Not: Hala denemedim bu projeyi.

Edit: Site adresi değişmiş. İlk iki mesajdaki linkler güncellendi.
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2021, 12:22:21 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: