Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıPVM Monitörler için RGB SCART kablo yapımı
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: PVM Monitörler için RGB SCART kablo yapımı  (Okunma Sayısı 5263 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Eylül 20, 2022, 18:41:00 ÖS »

yani görüntü yeterince iyiyse tüp değişimi işine, "proje" ve macera isteği dışında, hiç girişme derim.

sebebi tüpü değiştirirken yoke denilen saptırma bobinini sökeceksin, onu yerine fabrikada oturtukları gibi milimetrik yeni tüpe oturtacaksın, sonra bakacaksın renkler çorba olmuş sonra "purity" ayarı ile uğraşacaksın (yoke'u ileri geri ayarlayacaksın) sonra elin manyetik halkalara deymiş olacak hadi bu sefer kenarlarda görüntü kayık, pixeller r, g, b renklerine ayrışmış olacak hadi bir tur da onları ayarlamak için uğraşacaksın Kahkaha

yani macera bol o işte

Ha şu an purity ve registration sorunun yoksa ve görüntü sana silik/soluk geliyorsa bence o monitöre yapacağın en büyük iyilik şasenin kondansatörlerini değiştirmek olur. Hatta daha da kolayı, önce servis menüsüne girip detaylı ayarlamalar yaparak da güzel görüntü alman mümkün...

Tüpte bariz burn-in varsa veya şasenin kondansatörlerini hatta flyback trafoyu bile değiştirdikten sonra bile "canlı" bir görüntü alamıyorsan tüp değişimi düşünülmeli bence...

Elbette ki bu benim fikrim, dediğim gibi işin proje/macera tarafı tamamen başka. Yaparsan ve hatta belgeleyip paylaşırsan çok iyi bir referans olur retro camiasına o da ayrı konu...

kolay gelsin...

Bu kadar detay gerektiğinin farkında değilim ben şöyle zannediyordum tüpü sökücem diğer tüpüde sökücem yerine takıcam bitti gitti hadi geçmiş olsun öyle olmazmı ? hahahahahaha yazdıklarına bakınca baya detay varmış  ama genede uğraşılabilir uygun bir zamanda rahatsız edicek bir şey aslında an itibari yok sadece siyah tonları çok iyi değil ama ayarlanabilir sanırım. Bide saçma bir tamir şekli oldu sağına soluna mıknatıs yerleştirip yapmak orjinal olsun derdindeyim yoksa başka ne derdim olucak. Ama her şeye rağmen genede bu dediklerini yaparakta gene belki yapılabilir biraz uğraşırım ama olur diye düşünüyorum.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Eylül 20, 2022, 22:51:23 ÖS »

abi sen yaptığın tamirata saçma sapan diyorsun da öyle değil. gerçekten de fabrikada mıknatıs yapıştırıyorlar sağına soluna tüpün. bu bir gerçek. CRT üretimi bir çok hassas faktöre bağlı olduğundan bazen 100% sonuç alamadıkları durumda TV/monitörü çöpe atmıyorlar, bu tarz tüpün sağına soluna mıknatıs yerleştiriyorlar.

her TV'de monitörde olmayabilir. ama ben 2 tane monitörümde benzer tamirat yapmıştım. ikisi de arcade monitördü, PVM değildi gerçi. ama evet yıllar içinde kasa darbe aldığı ve mıknatısları yapıştırdıkları malzeme koyverince düşmüşlerdi. bendeki etkisi kenarlarda ayarlarla kurtaramayacağın yamukluk ve registrasyon hatası olarak zuhur ediyordu problem. ben de o zamanlar ta yurt dışından spesifik olarak bu iş için özel üretilmiş arkası yapışkanlı mıknatıslarlardan almıştım (eskiden ucuz geliyordu bu tür şımarıklıklar - hey gidi günler ), geçtim ayna karşısına el yordamıyla düzelttim monitörleri.

yani özetle, yaptığın tamir "uyduruk" değil gerçek bir tamirat. gerçekten de monitörde fabrika çıkışı bu tür "düzeltme" mıknatısları var olmuş ve zaman içinde düşmüş de olabilir yani...

öte yandan, sihayların daha belirgin olması (kontrast, canlılık) için bir PCM/BWM de tüp değişimine kadar yapabileceğin çok seçeneğin var. İlk başta elindeki modelin servis kitapçığını bulursan o ayarları nerden yapabileceğin teferruatlı olarak anlatılır. kimisi dediğim gibi flyback üzerinde oluyor kimisi şase üzerinde potlarla.

bir çoğu ayarlarda.

Sendeki model bendeki HRTrinitron'lara benziyor. Mesela normal butonlarla girdiğin menülerin dışında bendeki modelde (muhtemel sendeki de aynıdır) ENTER ve DEGAUSS butonlarına aynı anda basarsan detaylı servis menülerine ulaşırsın. Oradan inanılmaz çeşitlilikte ayar yapabilirsin.

Oralara girmeden önce de en basit tavsiyem flyback üzerindeki (veya şase üzerindeki artık hangisiyse sendeki) ilgili pot ile katod ışını gücünü kısmayı dene. Kontrastı önce oradan ayarlaman lazım. Sonra menülerden ince ayar yaparsın.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #62 : Eylül 21, 2022, 01:26:55 ÖÖ »

Alakasız olacak ama abi yokmu sağlam bir crt tamir eden birileri benimde aldığım crtler bozuluyor. Bu işlerden anlayan birileri lazımya varsa sağlam tamirciler önerebileceğiniz iyi olur. Forumdan bir arkadaş Çanakkalede biri var diyordu sanırım. Marmara bölgesinde ise süper olur.

Benim Sony 63 ekranda yanlarda blurlaşmalar var hafif. Aldığım tatlı minik 14 inch crt den tiz sesler geliyor:(

Uygun bulunca alıyorum ama çok dayanmıyor yada bende şans yok.
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2022, 01:29:32 ÖÖ Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Eylül 21, 2022, 09:17:28 ÖÖ »

Alakasız olacak ama abi yokmu sağlam bir crt tamir eden birileri benimde aldığım crtler bozuluyor. Bu işlerden anlayan birileri lazımya varsa sağlam tamirciler önerebileceğiniz iyi olur. Forumdan bir arkadaş Çanakkalede biri var diyordu sanırım. Marmara bölgesinde ise süper olur.

Benim Sony 63 ekranda yanlarda blurlaşmalar var hafif. Aldığım tatlı minik 14 inch crt den tiz sesler geliyor:(

Blurlaşma olanın ilk denenecek şey sanırım degasus bobini denen televizyon tamiri yapan yerlerde olması muhtemel yuvarlak aletle ekranın temizlenip temizlenmediğine bakmak olur sonra anakart içinde ptc sanırım sonrasında ekran etrafındaki bobin eğer hepsi sağlamsa belki benim yaptığım gibi içersine mıknatıs koyarak düzeltilebilir ama bu işler aşırı aşırı vakit aldığından ya kimse uğraşmaz yada uğraşan değemeyecek bir para taleb edebilir yani hem iyi tamirci olup hem az bir para talep ederek bu işleri yapan kolay kolay bulunmaz zaten iyi tamircinin eli çok dolu olur oda mantiken para kazanacağı işlere yönelir haklı olarak sonuçta taş yemiyor lardır faturalar ödenecek vs vs eğer vaktin varsa ve dikkatli birisi isen kendin bak derim yanlız ekranlar tehlikelidir ve insanları rahatlıkla öldürecek yüksek akımlar içerir yani acemi biri için çok tehlikeli olabilir. ancak genede video izleyerek sağdan soldan bilgi tollayarak deneyerek öğrenmen mümkün olabilir.

Bu arada elinde çalışmayan ama tüpü sağlam 37 ekran sony tv varsa alıcı olabilirim.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Eylül 21, 2022, 09:19:39 ÖÖ »

abi sen yaptığın tamirata saçma sapan diyorsun da öyle değil. gerçekten de fabrikada mıknatıs yapıştırıyorlar sağına soluna tüpün. bu bir gerçek. CRT üretimi bir çok hassas faktöre bağlı olduğundan bazen 100% sonuç alamadıkları durumda TV/monitörü çöpe atmıyorlar, bu tarz tüpün sağına soluna mıknatıs yerleştiriyorlar.

her TV'de monitörde olmayabilir. ama ben 2 tane monitörümde benzer tamirat yapmıştım. ikisi de arcade monitördü, PVM değildi gerçi. ama evet yıllar içinde kasa darbe aldığı ve mıknatısları yapıştırdıkları malzeme koyverince düşmüşlerdi. bendeki etkisi kenarlarda ayarlarla kurtaramayacağın yamukluk ve registrasyon hatası olarak zuhur ediyordu problem. ben de o zamanlar ta yurt dışından spesifik olarak bu iş için özel üretilmiş arkası yapışkanlı mıknatıslarlardan almıştım (eskiden ucuz geliyordu bu tür şımarıklıklar - hey gidi günler ), geçtim ayna karşısına el yordamıyla düzelttim monitörleri.

yani özetle, yaptığın tamir "uyduruk" değil gerçek bir tamirat. gerçekten de monitörde fabrika çıkışı bu tür "düzeltme" mıknatısları var olmuş ve zaman içinde düşmüş de olabilir yani...

öte yandan, sihayların daha belirgin olması (kontrast, canlılık) için bir PCM/BWM de tüp değişimine kadar yapabileceğin çok seçeneğin var. İlk başta elindeki modelin servis kitapçığını bulursan o ayarları nerden yapabileceğin teferruatlı olarak anlatılır. kimisi dediğim gibi flyback üzerinde oluyor kimisi şase üzerinde potlarla.

bir çoğu ayarlarda.

Sendeki model bendeki HRTrinitron'lara benziyor. Mesela normal butonlarla girdiğin menülerin dışında bendeki modelde (muhtemel sendeki de aynıdır) ENTER ve DEGAUSS butonlarına aynı anda basarsan detaylı servis menülerine ulaşırsın. Oradan inanılmaz çeşitlilikte ayar yapabilirsin.

Oralara girmeden önce de en basit tavsiyem flyback üzerindeki (veya şase üzerindeki artık hangisiyse sendeki) ilgili pot ile katod ışını gücünü kısmayı dene. Kontrastı önce oradan ayarlaman lazım. Sonra menülerden ince ayar yaparsın.

tavsiyeler için çok sağol genede nolur nolmaz bir yedek tüp bulunsun elimin altında diye alıcam dursun kenarda değişim işi artık duruma göre bakıcam anlık piskolojik durumuma göre müsaitlik durumuma göre artık.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #65 : Eylül 21, 2022, 10:32:01 ÖÖ »

Blurlaşma olanın ilk denenecek şey sanırım degasus bobini denen televizyon tamiri yapan yerlerde olması muhtemel yuvarlak aletle ekranın temizlenip temizlenmediğine bakmak olur sonra anakart içinde ptc sanırım sonrasında ekran etrafındaki bobin eğer hepsi sağlamsa belki benim yaptığım gibi içersine mıknatıs koyarak düzeltilebilir ama bu işler aşırı aşırı vakit aldığından ya kimse uğraşmaz yada uğraşan değemeyecek bir para taleb edebilir yani hem iyi tamirci olup hem az bir para talep ederek bu işleri yapan kolay kolay bulunmaz zaten iyi tamircinin eli çok dolu olur oda mantiken para kazanacağı işlere yönelir haklı olarak sonuçta taş yemiyor lardır faturalar ödenecek vs vs eğer vaktin varsa ve dikkatli birisi isen kendin bak derim yanlız ekranlar tehlikelidir ve insanları rahatlıkla öldürecek yüksek akımlar içerir yani acemi biri için çok tehlikeli olabilir. ancak genede video izleyerek sağdan soldan bilgi tollayarak deneyerek öğrenmen mümkün olabilir.

Bu arada elinde çalışmayan ama tüpü sağlam 37 ekran sony tv varsa alıcı olabilirim.
Günaydın abi, teşekkür ederim. Eskiden biraz zaman bulabiliyordum ama şuan bulamıyorum. Yoksa kendim uğraşmayı seviyorum. Çok tecrübem yok maalesef ama. Aç şunu çıkar yap dersen de azda olsa elimden gelir. Şuan için tamir çözümü bana makul geliyor. Bozulanları maalesef atmak durumda kalıyorum abi yerim olmadığı için. Yedek bulursam almaya gayret ediyorum çalışan. O yüzden şuan elimde 37 inch bozuk Sony yok. Ama bir yerlerde gözüme ilişirse de muhakkak paylaşırım.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
agathon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Eylül 21, 2022, 12:02:21 ÖS »

Ben çok tamirci gezdim. PVM ye heves ettiğim için hepsine “zaman sıkıntım yok, ucuza olsun hesabım yok, ne zamana biterse, ne kadar tutarsa kabulüm” dedim. Hiç biri yapamadı. O yüzden tamirci camiasına benim inancım kalmadı. Benim de elimden gelmiyor. Gelene kadar bu defteri kapadım.

İbo1978 hocam harika iş çıkarmışsınız. Keyifle kullanın.

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Eylül 21, 2022, 12:22:07 ÖS »

Ben çok tamirci gezdim. PVM ye heves ettiğim için hepsine “zaman sıkıntım yok, ucuza olsun hesabım yok, ne zamana biterse, ne kadar tutarsa kabulüm” dedim. Hiç biri yapamadı. O yüzden tamirci camiasına benim inancım kalmadı. Benim de elimden gelmiyor. Gelene kadar bu defteri kapadım.

Teşekkür ederim.
sgi
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Eylül 21, 2022, 13:58:06 ÖS »

Merak edenler için monitörün son durumu bu

https://youtube.com/shorts/yWpja8YhxE4

EDIT: Hallettim ya skart soketinde temassızlık varmış.

Hocam bendeki kablo gri değil, yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermişim. Kablo siyah RGB kablo fakat çin malı ucuz olanlardan. Gri dediğim görüntüyü kabaca tarif etmek içindi. Aynı kabloyla PS3'ün renk ve görüntüsü sorunsuzken PS1'inki grimsi bir tonda olduğu için gri dedim. Gerekirse foto da çeker atarım ne demek istediğimin anlaşılması için. Bu durumda hem monitör pal/ntsc destekli olduğundan, hem de kullandığım konsolların ikisi de PAL olduğundan sync splitter kullanmak gerekiyor demek ki sonucuna varmıştım, demek ki sorun orada da değil. Bu arada bu PS1 1084s için yaptığım RGB scartta ve tabii RGB scart girişli TV'lerde sorunsuz görüntü veriyor.
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2022, 21:54:14 ÖS Gönderen: sgi » Logged
sgi
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #69 : Eylül 21, 2022, 14:00:59 ÖS »

Türkiye'de PVM'i bizim istediğim şekilde tamir edecek tamirci bulmak çok büyük hayal bence. Daha memlekette en basit kapasitör değişimi için elna, nichinon vs. gibi kaliteli kapasitör bulmak mümkün değilken, bu tip detaylara hiç takılmayan tamirci tayfasının, PVM gibi nadir rastlanan bir ürün gamında gereken tecrübe ve hevesi göstereceğini hiç sanmam. Ayrıca bu adamların meslek kolu öldü, TV tamirciliği diye bir şey de kalmadı, o da var ama en canlı zamanlarında bile karakterleri böyleydi. Ortalama bir batılı hobici, bizlerin konumunda olan bir power user yani, en kral Türk tamircisinden iyidir.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Eylül 23, 2022, 13:06:18 ÖS »

bir çoğu ayarlarda.

dediğin gibi yaptım ince ayarlarına baktım  görüntü dahada güzelleşti sanki amiga c64 görünttüsü 4k oldu inanılmaz bir görüntü kalitesi zaten çok beğenmiştim şimdi dahada çok beğendim.
Bu monitörün en çok beğendiğim özellikleri
1- görüntü kalitesi çok ama çok güzel
2- 1 rgb 2 composite 1 svideo cihaz bağlanabilmesi ve öndeki tuşlardan kolayca geçiş yapılması
3- Ön taraftaki tuşlarla çok kolay görüntü ayarlarının yapılabilmesi
Zamanında bu monitörlere para verip alanlar zamanının çok ilersinde bir görüntü kalitesi satın alıyorlardı sanırım .
Sanırım retro cihazlara alınıp kulanılabilecek en güzel monitörler bunlar galiba pvm/bvm monitörler Bence her rotrocunun en az bir pvm/bvm monitörü olmalı Neyse fazla balladırıp retrocu arkadaşları gaza getirmiyim
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Eylül 23, 2022, 13:10:51 ÖS »

Bence her rotrocunun en az bir pvm/bvm monitörü olmalı

Altına imzamı atarım

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
agathon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #72 : Eylül 23, 2022, 13:11:47 ÖS »

Şöyle bir şerh koyayım, onarmayı bilmiyorsanız almayın. 😅

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #73 : Eylül 23, 2022, 15:40:19 ÖS »

Altına imzamı atarım

Birer PVM, Commodore 1084, Atari 1435, Commodore 1702, Amstrad CTM644, Trinitron TV falan uzar gider
mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #74 : Eylül 23, 2022, 16:54:39 ÖS »

Altına imzamı atarım

Birer PVM, Commodore 1084, Atari 1435, Commodore 1702, Amstrad CTM644, Trinitron TV falan uzar gider
Birer tane olsa gene iyi. Hesaplı denk gelince bulamam ya da en kötü yedek parçalık olur diye ne denk gelirse ikişer üçer tane
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: