Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel Sohbet1980 - 1990'lı yıllar Bakırköy piyasası
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 1980 - 1990'lı yıllar Bakırköy piyasası  (Okunma Sayısı 6167 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
emredk
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mart 30, 2021, 20:40:27 ÖS »

OSRAM Bilgisayar benim de ilk amiga oyunumu aldığım yer. Chambers of Shaolin.

Marmara pasajının 2. katındaki bilgisayarcı hangisiydi? Bil-Tek miydi? Vitrininde kartuşlara bakarken Garfield olmuştum.

Bir de Beşiktaş'ta şimdiki evlendirme dairesine doğru bir binanın giriş katında bilgisayarcı VHS'ye oyunların oynanış videolarını çekerdi. Kararını ona göre verip alırdın. Zamanının inovasyonu sayılabilir.

emredk®
Ranthor
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Mart 30, 2021, 20:49:14 ÖS »

Zuhuratbaba'da çelik bilgisayar vardı, hep giderdim. hala duruyor dükkan iki sene öncesine kadar mobilyalar bile aynıydı (Apartman sahibinin oğludur kendisi) , sonra bir dükkan gelip içerisini bozmuştu
leventp
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Nisan 01, 2021, 15:34:09 ÖS »

Marmara pasajının 2. katındaki bilgisayarcı hangisiydi? Bil-Tek miydi? Vitrininde kartuşlara bakarken Garfield olmuştum.

Marmara Çarşısında Biltek olması lazım. Kartuş falan onlar üretirdi. Dünyanın en basit devresi olan C64 Reset Switch için zamanın parasıyla 50 bin lira mı ne vermiştim, neredeyse 40 sene olacak acısı geçmedi.
leventp
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Nisan 01, 2021, 15:39:15 ÖS »

Kartuşlar kapalı kutu olduğundan içlerini bilmedik, anlamadık. Ancak şimdi özellikle elimdeki Biltek üretimi Amiga 500 belleklerine baktığımda, bizleri nasıl tokatladıklarını daha iyi anlıyorum. Bariz şekilde sağdan soldan toplanmış, çıkma yongalarla yamuk yumuk üretilmiş kartlara dünyanın parasını ödettiler herkese. Bugün o 512kB bellekleri satışa koysanız kimse almaz o kartları. Kartın üzerinde kaç tane RAM yongası varsa hepsi farklı neredeyse. Çıkma parçalar, bariz.

En başta saydığım dükkanların çoğu için de iyi hatıralarım yok. Abartılı fiyatlar, sıfır bilgi, müşterinin makinesini tamir ederim diye alıp daha da batırmalar, kartelleşerek oyun fiyatlarını 5 katına çıkartmalar, ara yüklemeli oyunun ilk bölümünü kırıp kasete çekmeler vs. vs. İçlerinde bir tek Ufo'yu biraz ayrı tutarım, o kadar.
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2021, 16:58:29 ÖS Gönderen: leventp » Logged
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Nisan 01, 2021, 17:10:26 ÖS »

Biltek üretimi ram cartları bilemiyorum ama ben 85-89 arası SKY da çalışırken, defalarca bizzat gidip Mecidiyeköy'den ihhalatçı firmadan fişek fişek Amiga RAM card'ları için, sıfır RAM entegreleri almışşığım var. (firma adı da Ufotek adında bir firmaydı, yetkili kişi de Ufuk Hanımdı.)
O zamanlar o ramlerın çıkma olarak satıldığını hiç hatırlamıyorum, zaten çıkma satılabilmesi için eski teknoloji olması gerek, eski teknoloji değillerdi.
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2021, 17:16:00 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

leventp
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Nisan 01, 2021, 18:46:46 ÖS »

Çıkma değilse de bir yerlerden toplamadır. Bir kart üzerinde 3-4 farklı RAM olmasını ben başka türlü açıklayamıyorum.
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Nisan 02, 2021, 13:08:37 ÖS »

1991'de Bakırköy İstanbul Caddesi köşede Pelin pasajında Pal Bilgisayar vardı. Sahibini belki hatırlayanlar olur, C64 oyunlarını crack edip dağıtan bir grup olan The Joker Crew'den Ender'di. Bir süre de çalışmıştım, bilgisayar firmalarına toptan C64 ve Amiga oyunları çekilirdi.

Bakırköy'deki tüm oyun ve donanım satan camiaya uğramışlığım vardır.

1988-1990 tarihleri arasında bir zaman Bakırköy'de istasyon girişinin karşısında hat boyunda sağda, c64 oyunları çektirdiğim bir yer vardı adını hatırlayamıyorum.
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Nisan 02, 2021, 13:11:05 ÖS »

1988-1990 tarihleri arasında bir zaman Bakırköy'de istasyon girişinin karşısında hat boyunda sağda, c64 oyunları çektirdiğim bir yer vardı adını hatırlayamıyorum.

Bakırköy Bilgisayar Kahkaha

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Nisan 02, 2021, 13:19:10 ÖS »

1991'de Bakırköy İstanbul Caddesi köşede Pelin pasajında Pal Bilgisayar vardı. Sahibini belki hatırlayanlar olur, C64 oyunlarını crack edip dağıtan bir grup olan The Joker Crew'den Ender'di. Bir süre de çalışmıştım, bilgisayar firmalarına toptan C64 ve Amiga oyunları çekilirdi.

Pal Bilgisayar Ender arkadaşımdı, ama senelerdir görüşemedik, o da foruma üye olsa güzel olurdu.

WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Nisan 03, 2021, 00:30:05 ÖÖ »

Bakırköy Bilgisayar Kahkaha

Aynen Kaan sen çok yaşa

Pal Bilgisayar Ender arkadaşımdı, ama senelerdir görüşemedik, o da foruma üye olsa güzel olurdu.

Acme bilgisayar mıydı sizin firmanız. Eğer öyleyse bir kaç defa ofise geldiğinizi de hatırlıyorum, ram kart üretiyordunuz.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Nisan 03, 2021, 01:41:35 ÖÖ »

Kartuşlar kapalı kutu olduğundan içlerini bilmedik, anlamadık. Ancak şimdi özellikle elimdeki Biltek üretimi Amiga 500 belleklerine baktığımda, bizleri nasıl tokatladıklarını daha iyi anlıyorum. Bariz şekilde sağdan soldan toplanmış, çıkma yongalarla yamuk yumuk üretilmiş kartlara dünyanın parasını ödettiler herkese. Bugün o 512kB bellekleri satışa koysanız kimse almaz o kartları. Kartın üzerinde kaç tane RAM yongası varsa hepsi farklı neredeyse. Çıkma parçalar, bariz.

En başta saydığım dükkanların çoğu için de iyi hatıralarım yok. Abartılı fiyatlar, sıfır bilgi, müşterinin makinesini tamir ederim diye alıp daha da batırmalar, kartelleşerek oyun fiyatlarını 5 katına çıkartmalar, ara yüklemeli oyunun ilk bölümünü kırıp kasete çekmeler vs. vs. İçlerinde bir tek Ufo'yu biraz ayrı tutarım, o kadar.

Bazi  eski c64-amiga gecis donemi biltek ram kartlari belki o sekilde uretilmis olabilir fakat, bendeki 512k ve 1mb plus ram kartlar gayet muntazam cizilmis ve dizilmisler. hatta 512 olan forumda yeni uretilen kartla neredeyse ayni sekil ve kalitede

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Nisan 03, 2021, 13:12:41 ÖS »

Biltek mi Sky mı?
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Nisan 03, 2021, 13:18:12 ÖS »

Biltek mi Sky mı?

@wichdoktor bendeki kartları soruyorsan Biltek.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Nisan 03, 2021, 23:24:30 ÖS »

Yok, hangisi favorinizdi?
leventp
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Nisan 05, 2021, 13:01:11 ÖS »

Yok, hangisi favorinizdi?

İçeride tamir falan da yapıldığı için Biltek biraz daha samimi bir ortamdı bence, Sky daha ticari bir tat veriyordu, "ne alacaksan al ve gazla, fazla kalabalık etme" havası vardı Sky'da.

Gerçi bu normal de sayılabilir çünkü Biltek'in dükkanı (hatta sanırım iki dükkanı vardı) genişti ama Sky hep ufacık dükkanlardaydı.
Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: