Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: IBM bilgisayar konusunda yardım  (Okunma Sayısı 22236 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kuzgun
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mart 27, 2008, 18:42:39 ÖS »

Sistemci arkadaşlar gelmeyince makinayı topladım. Güç kablosu da yoktu. Bir tane temin edip kabloları bağladım. Kocaman bir açma kapama mandalı var. Bastırıp bir kaç sn de gürültülü bir çalışmaya şahit oldum. Evet sistem çalışıyor. İçinde 2 tane program var. kurulu durumda. Bir personel takip ve bir kartoteks hazırlama. Çok keyifli. Fdisk yaptım. Biraz badsector mevcut tarama hala devam ediyor. Çarşıya inip 5,25 disket arıycam ve de kendi pc im için bir sürücü lazım, ya da makina için 3,5luk bir sürücü. Hayırlısı. Max damage bahsettiğin slotlar hakkında bir bilgim yok malesef. O yüzden hafıza yükseltimi ile ilgili daha geniş bilgin varsa benle paylaşır mısın? Sanırım bir de ek harddisk gerekecek. Acaba ne yapmalı. Bir arkadaşımda win3,1 kurulu dos açılışlı bir laptop vardı. Acaba parçalarını işe yaratabilir miyim? bilmiyorum. bir de ek görüntü ...

* DSC00047.JPG (38.48 KB, 640x800 - Görüntüleme: 1376 kez.)
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Mart 27, 2008, 18:57:02 ÖS »

Biraz bad sector var demişsin... Bir zamanlar harddiskler badsectorlu gelirdi. Hatta harddiskin üzerinde kaç bad sector vardı yazardı. Amiga A590 içindeki HD'lere dikkatli bakınca onlardaki bad miktarı yazdığıda görülebilir...Uzun lafın kısası HD'deki badler ilk üretimden kalma olabilir

max.damage
Deneyimli

Hell is other people.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Mart 27, 2008, 19:04:02 ÖS »

Kuzgun,

Sisteminin at olma ihtimali yuksek.Fakat xt olma ihtimali daha yuksek.Bir 3.5" fdd destekleme ihtimali, xt ise zor.Hatta ata hic bir aygiti da desteklemeyecektir.Xt'mi,At'mi oldugunu anlamak icin basit bir yontem var aslinda.Keyboard girisine eski bir at klavye takabilir,calisip calismadigina kontrol edebilirsin.Her ne kadar bicim olarak bir birilerine benzeselerde at klavye xt makina uzerinde calismayacaktir.Diger yandan utp tarzinda bir klavye girisi varsa bu test anlamsiz kalacaktir.

Hafiza yukseltimi moduler bir kart ile yapiliyorsa durumu bilemiyecegim.640k son siniri olabilir.Bir yerlerde sip yada simm slotu varsa (ki simm olmayacaktir) olur bu is.Sip varsa bile bulman zor olabilir.Ve yine sip mevcutsa max. 4mb sunacaktir,4 slotla. (2 yada 6 slot olmayacagini dusunuyorum.

En iyisi dogru dokumanlari bulmak.

Ekleme : Acilis ekraninda xt yada at bios diye bir ibare olmadigini var sayarak klavye testi oneriyorum.
« Son Düzenleme: Mart 27, 2008, 19:22:19 ÖS Gönderen: max_damage » Logged

Bu kadar mi ?
kuzgun
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mart 27, 2008, 19:20:54 ÖS »

Arkadaşlar hakikaten sağolun. Makinanın çalışması bile müthiş keyif verici. Açıkçası metin dosyalarımı yazabilsem bile bana yeter ki, bir öğrencim geldi, Hocam bak sana ne oyunlar yükleyeceğim diyor. Oyun hikaye. dediğim gibi yazı yazabilsem bana yetecek. Bir de win 3,1 kurabilirmiyim diye düşünmeye başladım hani. Arkadaşlarımdan biriyle görüştüm. Eski ama çalışır win3,1 bir laptopu var. Bu akşam alıyorum. Bakalım bir şeylere yaratabilir miyim. Bu arada max arkadaşım bir ara boş olan slotların detay foto çekip sana yollatyayaım bir bak bakalım. Düşünceni almak isterim. Hepinize sevgi ve saygılar.
kuzgun
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Mart 27, 2008, 19:24:49 ÖS »

Bir not daha.
Klavyeyi yuvasına takarken klavye jackındaki 2 tırnağın olmadığını, ya da kırılmış olduğunu fark ettim. Yine de yuvasına taktım. Sistem açılışta keybord eror verdiyse de, daha sonra hiç bir sorun çıkartmadı canavar gibi çalışıyor. Duruma bir anlam verebilmiş değilim.
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Mart 27, 2008, 20:26:39 ÖS »

Kardeş ne yalan söyleyeyim şimdiki sistemler daha karışık bunlar devreler açık net seçiliyor en azından neyin ne olduğu belli. com lpg ide floppy çipleri ayrı ayrı remler v.s hep belirgin. kimin neyi denetlediği açık belli. şimdiki devreler çok kapalı. tümleşik. o cihazdan yola çıkıp bilgisayarı daha iyi anlarsın. aynı iyi yazılımcıların c64 lerden çekirdekten yetiştiği gibi. tabi birazda çaba gerek.

this is amiga speaking.
kuzgun
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Mart 28, 2008, 14:07:48 ÖS »

max_damage bahsettiğin testi uygun eski bir klavye bulunca mutlaka gerçekleştiricem. Aslında evde bir tane vardı ama sanırım elden çıkarttım. Bu arada win 3,1 kurulu IMB486 işlemcili bir laptop hediye aldım. Acaba bunun 3,5 flopy ve HD işe yarar mı? bilemiyorum. Laptop fıstık gibi çalışıyor. Açıkçası paralamaya kıyamadım, önce bir görüşünüzü alayım dedim.
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Mart 28, 2008, 14:39:45 ÖS »

Bence laptopu hiç kurcalama, bendede 386 vardı bitane hdd si çok farklı bi kabloyla bağlanıyordu başka hiç bi cihaza uymuyordu...

kuzgun
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Mart 28, 2008, 15:16:50 ÖS »

HD olmaz belki ama 3,5 floppy den ümit kesmedim hala.
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Mart 28, 2008, 15:43:45 ÖS »

Yok demek istediğim çalışan bilgisayarı bozma, en kötü pic falan programlarsın cihazla
bi 3.5" floppy çok para bişi değil zaten.

kuzgun
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Mart 28, 2008, 16:11:50 ÖS »

Anlıyorum da yeni flopy ler bendeki IBM e uayr mı peki, ben eski flopyler belki uyum sağlar diye fikir yürütmüştüm, garantisi yok tabi.
max.damage
Deneyimli

Hell is other people.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Mart 28, 2008, 16:25:26 ÖS »

Kuzgun,

Bios'a gir,floppy secenekleri arasinda 3.5"/1.44MB varmi bak.Yoksa bos ver.Harciyacagin cabaya degermi sen karar ver.Bir a500 al,daha iyisi a600,a1200 falan al bak keyfine,harcayacagin vakte fazlasiyla deger o zaman.

Bu kadar mi ?
kuzgun
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Mart 28, 2008, 16:38:19 ÖS »

yeniden bir amiga almaya karar verdim o kesin ama hangisi daha mantıklı bir seçim olur ona karar veremiyorum. a500 üm vardı uzun yıllar oyun ve çizim için kullandım. ama diğerleri hakkında bir deneyimim olmadı hiç. Sen ve diğer arkadaşlar ne tavsiye edersiniz?
Bakkada
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Mart 28, 2008, 18:56:21 ÖS »

yeniden bir amiga almaya karar verdim o kesin ama hangisi daha mantıklı bir seçim olur ona karar veremiyorum. a500 üm vardı uzun yıllar oyun ve çizim için kullandım. ama diğerleri hakkında bir deneyimim olmadı hiç. Sen ve diğer arkadaşlar ne tavsiye edersiniz?
Simdi cogu arkadas A1200 tavsiye edecektir neden bilmem en sevdigim amiga modeli HDD gorebilen romlari olan A600'dur.Butun uyumsuzluk problemlerine ragmen kalbimde taht kurmustur
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Mart 30, 2008, 00:41:57 ÖÖ »

a600 güzeldir. rem bulursan dahada güzel olur.

this is amiga speaking.
Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: