Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 1084s monitör sorunu  (Okunma Sayısı 10991 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Haziran 12, 2021, 00:40:29 ÖÖ »

Bildiğim kadarıyla İstanbul'da televizyon tamirinin merkezi Kadırga. En azından bana öyle söylemişlerdi. TV'yi götürdüğümden beri yıllar geçti belki değişmiştir. O zamanlar cadde sağlı sollu TV tamircileriyle doluydu. Tabi hala oradalar mıdır, CRT ile uğraşırlar mı bilemiyorum.

Kadırga parkı hâlâ duruyor mu acaba?
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Haziran 12, 2021, 22:50:42 ÖS »

Aslinda trafo ile ilgili arizalari cozmek okadarda zor degil.

Trafo 16525 Hz ile çalisan switch mod guc kaynagi gibi çalisiyor ekstradan yuksek gerilim sargisi var.

Trafoyu suren guc transistoru sokulup TV calistirilinca TV nin giris guc kaynagi bolumu kontrol ediliyor.
Voltajlar dogru ise Yatay tarama osilatorunden trafonun guc transistorünü süren (kare dalga miydi, testeremiydi) 16525 Hz frekansina bakiliyor.
Dusey tarama frekansi zaten sebeke geriliminden 50 Hz ile.
Guc transistorune bakiliyor.
Sonra trafonun guc transistorunun veya Trafonun kisa devre olmasina sebep olabilecek elemanlara bakiliyor.
Trafoyu suren Kondansatorler direncler gibi.
Trafonun bacaklarindan cikip dogrultulan voltajlara bakiliyor.

Asil sorun bu bakma islerini yapip arizayi tespit edecek deneyimli bir eleman bulmak.

Trafo saglamda olabilir.

Eskiden trafolari test eden alette vardi.
Aletten cikan 110 Volt, AGC ABL, Sase gibi kablolari bostaki trafonun bacaklarina baglayip tesla bobini gibi Yuksek geeilim verip vermedigine bakarlardi.

LCD icad oldu olali Bu trafo islerini yapacak TV tamircileri mazi olmaya basladi.

Yasli bir kurta denk gelmek bile zorlasti.

« Son Düzenleme: Haziran 13, 2021, 20:57:38 ÖS Gönderen: malik » Logged
buraksoner34
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Haziran 13, 2021, 14:31:39 ÖS »

Dün tamirci ile görüştüm.Besleme arızası olduğunu söyledi.Tamir edebilirim biraz zaman alır dedi bakalım artık...
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Haziran 13, 2021, 23:37:20 ÖS »

haydi hayırlısı.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
buraksoner34
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Temmuz 12, 2021, 18:48:42 ÖS »

Arkadaşlar selam malum şey 1084s için Eht trafosuymuş sorun.Televizyoncu araştırıyor fakat RO210 koduyla trafo bulmaya çalışıyorum sende bakabilirsin dedi.Bulma şansımız olur mu ?
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Temmuz 12, 2021, 21:01:02 ÖS »

Eskiden bulunamayan trafoların yerine voltaj değerleri birbirine yakın trafoları modifiye edip kullanırlardı.
Bacakların yerlerini küçük bir devre paketiyle yer değiştirme vede bazı bacaklara bobin teli ekleyip sağa veya sola birkaç tur trafonun üstüne sararak indüksiyon farkı yapıp voltajlarını bile yeniden ayarliyorlardi.
Gayet te güzel çalışırdı TV ler.
Birkaç kez şahit olmuşluğum vardır.
Çalışma mantıkları hep aynı.

Tamircin eskilerden ise bilir.

Kataloglardan ve semalarından çözerlerdi.
Şimdi internet var.
Birinin bu trafo modifiye işini çözmesi lazım aslında.
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Temmuz 12, 2021, 21:08:19 ÖS »

Bir şey daha.
Genelde ekran boyutu aynı olan TV'lerin ve monitörlerin trafolarınin yüksek gerilim çıkışı aynı olması lazım.

İncelenip bu işin üzerinde çalışabilecek bir arkadaş çıkarsa bu iş çözülecek aslında.
buraksoner34
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Temmuz 12, 2021, 22:41:09 ÖS »

Umarım hallolur teşekkür ederim
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Temmuz 13, 2021, 10:23:15 ÖÖ »

Bir şey daha.
Genelde ekran boyutu aynı olan TV'lerin ve monitörlerin trafolarınin yüksek gerilim çıkışı aynı olması lazım.

İncelenip bu işin üzerinde çalışabilecek bir arkadaş çıkarsa bu iş çözülecek aslında.

trafolar konusuna oldukça uzak olsamda temelde içersine bakır kablo sarılmış cihazlar bunlar değilmi bobin sayısını sayarak sökülse ve aynı şekilde sıfır bir kablo ile tekrar sarılsa olmazmı acaba bence oluru var gibi ama acaba sökülebilirmi yani içersinde sökülmesini engelleyn bir durum varmıdır acaba ?
buraksoner34
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Temmuz 13, 2021, 11:11:49 ÖÖ »

Valla ben çok anlamıyorum verdiğim tamirci eski tv tamircisi aslında ama parça bakıyorum dedi bekliyorum artık
buraksoner34
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Temmuz 20, 2021, 01:21:32 ÖÖ »

Herkese iyi akşamlar,bugün monitörü tamirden iade şeklinde geri aldım.Parça bulamadılar orada da daha fazla kalmasını istemedim.Fethiye'de yaşıyorum.Buralarda pek tv tamircisi yok bu işlere girecek.Tanıdığınız güvendiğiniz bu trafo işini halledebilecek kimse varmı kargo vs yapsam ? Valla macbook arızalandı bu kadar üzülmedim inat ettim yaptırıcam bu arada herkese şimdiden iyi bayramlar dilerim
Verminaard
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Temmuz 20, 2021, 15:18:34 ÖS »

Valla pek umutlanmayın, kimler neler denemedi ki bugüne kadar. Bu trafo gittiği zaman artık geri dönüş yok. Ancak başka bir sebepten tamiri mümkün olmayan (mesela tüpü kırık) bir 1084 bulup onun trafosunu almak gerekiyor. Onlarda da yanılmıyorsam birkaç değişik trafo modeli var. Aynısını denk getirmek gerekir. Yani siz paralel olarak alternatif bir çözüm de araştırmaya başlayın bence.
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #42 : Temmuz 20, 2021, 15:33:19 ÖS »

22" 24" hdmi kompozit ve scart girişli güzel LCD LED tvler var.

buraksoner34
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Temmuz 20, 2021, 15:57:23 ÖS »

Valla yedek monitörüm var 2 tane ama bunların bozulması kötü oluyor en kötü görüntü olarak masada duracak
mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Temmuz 20, 2021, 16:48:43 ÖS »

3-4 sene önce eht trafosu arızalanan 1084 SP1 monitörüm İçin  http://donberg.ie sitesinden almıştım. Hala kullanıyorum. Siteye bir bakın isteseniz.
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: