Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: mümkün değil olmuyor...  (Okunma Sayısı 3290 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 29, 2021, 08:33:43 ÖÖ »

Yaklaşık 1 sene önce pi4 aldım,emulasyon falan yapar patlatırız diye,linuxun ne menem şey olduğunu biliyorum zaten.Neyse birçok imaj falan kurup çalıştırdım,güzel bir cihaz küçük ama güçlü yani,onu bok eden linuxun ta kendisi.Adamlar bir sistem kurmuş,mümkün değil normal bir kullanıcı,hatta bilgisayar mühendisliği okuyan bir kişi işin içinden çıkamaz yani,yaklaşık 6 aydır retropie kurmaya çalışıyorum, :)daha coreleri gösteremedim cihaza o derece. :)Daha önceleri Lakka kuruyordum fakat son sürümlerde pi2scart desteklemiyor onuda kullanamıyorum artık.Diyeceğim odur ki bana yardım eden olursa biraz daha cebelleşeceğim olmazsa pi4pi2scart setini çok uyguna yada takasa vereceğim,hadi kalın sağlıcakla...

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2021, 09:12:05 ÖÖ »

3 raspberry 1 de ubuntu yüklü pc ye retropie kurdum. Hiç sorun yaşamadım.

Sizin raspberrry ile yapamadığınız nedir? core göremedim yazmışsınız.

raspberry pi 4 için gerekli imajı indirip tfcard a yazın. (win32imager ile) raspberry e takıp çalıştırın. İlk ayarlamaları (wifi,klavye,samba)gibi ayarları yapıp kaydedin.
yeniden başlatınca gamepad i tanıtın
Raspberry i internete bağladıysanız şimdi bilgisayarınızdan raspberry e dosya aktarımına hazırsınız. Tabi elinizde aktaracak rom ve oyulara ait imajların da olması lazım

rertopie ile ilgili videolar youtube ta bolca var. Sadece videoları izleyerek çözülür bu iş.

- hazır imajlar yerine kendiniz başta sıfırdan kurulum yapın.

- pi4 için olan imajı kullanın, diğerleri zaten çalışmaz

https://retropie.org.uk/download/

Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 29, 2021, 09:36:02 ÖÖ »

Eğer diyorsanız ki "evet ben her şeyi emule edeceğim tek cihazda" işiniz biraz zor haklısınız.

Ama "ben amiga emule edeceğim" diyorsanız pimiga harika çalışıyor.
Ya da sadece arcade(mame) çalıştıracağım diyorsanız PinHP'nin imajı hem pi4 hem de pi2scart destekliyor.

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
Ranthor
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Haziran 29, 2021, 09:37:43 ÖÖ »

Hazir imagelar var direk sd carda görmüyorsun, kurulum bile yok
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 29, 2021, 09:39:04 ÖÖ »

Kaan hocam romlardan bioslara kadar herşey hazır,retropiedeki retroarch corelerini onlarda içinde olmasına rağmen yok diyor,siz retropiede emulasyon yaptınızmı bilmiyorum ama bu sorun hemen bütün nette sorulmuş.dosya aktarımı samba veya ftp programları ile yapılabildiğini biliyorum ben zaten harici usbden romları gösterebiliyorum sorun yok.Tek sorun retroarchta "no cores" sorunu:)

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Haziran 29, 2021, 09:56:40 ÖÖ »

Core dediğin emulatörleri retropie setup içinden seçerek indiriyorsun. İster yeniden derleyerek ister binary dosyalarını kullanırsın. Derleme bayağı uzun sürüyor ama ondan sonra kullanılabilir oluyorlar. Pi4 ile hiç denemedim. Emulatorler eksik olabilir. Sonuçta onları da başkaları hazırlıyor.

« Son Düzenleme: Haziran 29, 2021, 10:38:21 ÖÖ Gönderen: Kaan Akkurt » Logged

Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Haziran 29, 2021, 09:59:42 ÖÖ »

Retroarch o konuda biraz uğraştırıcı. Her romu açmaz, her core her oyunda çalışmaz. Bilgisayarda ya da başka bir cihazda çalışan romlar çalışmaz...vs Bu aslında Linux'un değil, Retroarch'ın sorunu gibi.

Retroarch'ı Amiga ya da Commodore için deniyorsanız yanlış olur. Retro bilgisayar emülasyonu konusunda da sıkıntılı biraz. Ama, MAme olsun, Nintendo olsun işe yarıyor.

Sen hangi konsolda takıldı tam olarak?

NOT: Aslında Retroarch coreları da internetten indiriyordu.

Ranthor
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Haziran 29, 2021, 11:24:05 ÖÖ »

arcadepunkta içinde herşey olan 128GB lik vb imajlar var bence onlara terfi edin.
retroarchlarda vb window manager yok komut satırına alışık değilseniz yorabilir
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 29, 2021, 11:28:30 ÖÖ »

3b+ ve Pi2Scart ya da Vga666 için CRTPi-RGB kurmak yeterli. imajı SD'ye yazdıktan sonra config dosyası içinde 2 karakterlik bir ayardan başka yapılacak pek bir şey yok. Her sistemin doğal çözünürlüğü otomatik ayarlanıyor. Pandora's box lardan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

CRTPi 3.0'ın Pi4 için test versiyonu da mevcut ama şu an sadece composit çıkış destekliyor. 666 ve Pi2Scart sürümü çıkana kadar idare edebilir.

Pi4 sürümü de Pi2Scart/gertVga666 destekliyormuş.
https://drive.google.com/file/d/14W3Xe2rEC14NlErDUE0BmTV5Gaih7RKh/view?usp=sharing

https://www.reddit.com/user/ErantyInt/comments/glp71p/crtpi4rca_v34fx_composite_tvout_for_your_pi4/
« Son Düzenleme: Haziran 29, 2021, 17:02:17 ÖS Gönderen: Voltron » Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: