Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amstrad PCW ve Diğer Amstrad Cihazlarım  (Okunma Sayısı 339 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 10, 2021, 03:06:54 ÖÖ »

Amstrad PCW 8256 cihazıma bugün kavuştum. 8 eylül'de gümrükten almıştım. gümrük maceram ise herkesin korkuttuğu gibi olmadı. tam aksine muhteşem bir gümrük deneyimi yaşadım. ilk gümrüm memurlarıyla sohbet edişimdi. 3 yaşımda kullandığım ilk bilgisayar olduğunu söyledim. yurtdışı gümrüğü parçalar için değer biçmiş zaten. biraz sohbet ettikten sonra üstün körü bir kontrol oldu paketleri açmadılar bile beyanımı esas aldılar. hatta sağolsun memur bey sana damga vergisi vs. yazmadım dedi. üstüne iki koli gelen Amstrad PCW çok büyük olduğu için diğer bir gümrük memuru iki koliyi el arabasına koyarak arabama kadar getirdi ve hatta arabama yerleştirdi. inanın o iki koliyi taşımam oldukça zor olacaktı. çok değerli memurlara rastladım. ardından eve geldiğimde açtım ve 3 yaşımda kullandığım Amstrad PCW 8256 dahi bu kadar iyi bir kondisyon'da değildi. hatta Amstrad PCW ile ilk temasımı video'ya çekip youtube kanalıma ekledim... arkadaşlara gönderdiğim için sonunda bir TARDIS esprisi yaptım fakat bu haliyle yükledim kanalıma.

https://youtu.be/hBPh3ycPFd8

bu arada Retro Amstrad Ürünlerimin son olarak listesinide paylaşayım... (bir koleksiyon yapmıyorum sadece Amstrad'ın bazı ürünlerini çok seviyorum. en sevdiğim marka Amstrad'dır)

-Amstrad CPC 464
-Amstrad CPC 6128
-Amstrad PCW 8256 + Amstrad Printer
-Amstrad NC 100 Notepad Computer
-Amstrad Ex 330 HiFi Amfi ve Teyp ile Radyo Ünitesi
-Schneider CPC 6128
-Amstrad Fidelity CK100 Org
-Amstrad Penpad PDA600
-Amstrad Emailer Plus
-Amstrad GT65 Monitor
-Schneider CTM644 Monitor

Amstrad NC 100 Notepad ise A4 büyüklüğünde IPad'lerin atası taşınabilir bir bilgisayar. hatta 4 kalem pille çalışıyor. harika yazılar yazabiliyorsunuz. ve Function+B kombinasyonuyla o büyüleyici BBC BASIC programlama ekranı açılıyor. tüm verileri bir seri kablo üstünden USB aracılığıyla DOSBOX üstünde çalıştıracağınız NC Transfer programıyla aktarabiliyorsunuz. bu deneyimde inanılmaz keyifli açıkcası. Uzun süreli tatillerin ve mobil olduğumda Amstrad Bilgisayarlardan kopmamamı sağlayacak özel bir cihaz. Kamp yapmayı seven fakat fazla kamp şansı bulamayan biriyim ama size kısa süreli kaçışlarımda teknolojik cihaz olarak yanıma aldıklarımı not düşeyim. sadece tatil amaçlı gittiğimde asla yanıma notebook almam. Tatil için gittiğimde bundan sonra çantamda olacaklar listemi yazıyorum.

Kamp Tatili Kaçışlarında:
-Notebook yok sadece Telefon alıyorum acil durum için yeterli
-Amstrad NC 100
-Nintendo DS Lite
-Sega Game Gear

Aktif Kullandığım Masaüstümde kurulu Cihazlar:
-Amiga 500 piStorm
-Amstrad CPC 6128
-MAC Mini
-Client olarak kullandığım PC (Cloud 16 Makine kullanıyorum)
-Amstrad PCW 8256
-Commodore 64
« Son Düzenleme: Eylül 10, 2021, 03:08:43 ÖÖ Gönderen: DoctorCPC » Logged

Amstrad CPC Forever!
www.cpcuserclub.com / Amstrad CPC User Club
www.dizzyradio.com / 8 Bit Music and Radio Programmes
sabri64
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2021, 14:22:27 ÖS »

Hani nasıl derler Allah daha fazlasını versin... şu son bir kaçaydır bilgisayrala ilgilendiğim hissini yaşıyorum.Modern cihazlarda herşey elini altında.Eski makinalarda birşey yapabilmen için önce birşey yapman gerekiyordu.Uğraşı beyin jimnastiği algoritma düzenlemeler,peogramlamalar....güzel günler geçirmişisiz ve bu güzel günleri anılardan alıp yeni günlerimie yapıştırmışız.Kendi adıma mutluyum.
fakcakaya
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Eylül 10, 2021, 16:32:33 ÖS »

sizin kadar amstrad sevdalısına rastlamadım inanın:) bizler hep genelde atari c64 amiga spectrum biliriz. enteresan bir sevginiz var bu markaya ve cihazlara takdir ediyorum doğrusu... biraz pc tabanlımıydı bu amstrad'lar?

Amiga 1200 3.9rom+aca1221ec+cf+Aga mk2cr+wifi
Amiga 500 1MB + Gotek
Amiga m1438s & 1084s-P1
Commodore 64+1541 II
Mega Drive II
Dreamcast
Vefa
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Eylül 11, 2021, 13:52:46 ÖS »

güle güle kullanın ilk bilgisayarım cpc 464 dü.
daha sonra babamın çalıştığı kurumda amstrad PC1512 de ufak deneyimlerim olmuştu.

cpc 464 pc tabanlı değildi, kasaya entegre halde kaset ünitesi ve romda gömülü olarak basıc ile geliyordu. ev kullanıcılarına yönelikti, sanırım 80 lerdeki pazarda (atari, sincair, commodore, vs) yer edinmek için çıkarıldı.

PC1512 iş bilgisayarıydı, ancak gayet özgün  bir grafik arayüze sahip oluşuyla amiga & apple sınıfına girmek ister gibiydi.

-BİZ DÜŞLER ORTASINDA BÜYÜDÜK-
Onlar sadece "bilgisayar" kullanabilmekteler, Biz "Commodore-Amiga Efsanesini" yaşadık!
Solomon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Eylül 11, 2021, 16:25:09 ÖS »

Başka yerde bu kadar çok Amstrad'ı bir arada bulamayız herhalde. Sayenizde bizler de bilgileniyoruz. Paylaşımlara devam lütfen. Güle güle kullanın.

C64 Breadbin | C64C | C64G | SX64 | VIC 20 | Plus4 | C128 | C128D | 1541 I-II
A500 | A500+ | A600 +Gotek | A1200 | A2000 | A4000 | CD32 | CDTV | A590
1084S-MPS1230-MPS801-MPS1200-Vic 1520
Atari 2600,800XL,65XE,1040ST |Sinclair ZX Spectrum | Amstrad CPC464,6128 | Oric 1 | Oric Atmos | MSX vb.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Eylül 12, 2021, 00:23:45 ÖÖ »

sizin kadar amstrad sevdalısına rastlamadım inanın:) bizler hep genelde atari c64 amiga spectrum biliriz. enteresan bir sevginiz var bu markaya ve cihazlara takdir ediyorum doğrusu... biraz pc tabanlımıydı bu amstrad'lar?

değerli dostum asla PC tabanlı değildi. home computer dönemi bilgisayarları Amstrad CPC serisidir. Commodore 64 ile aynı zamanda çıkmış Locomotive BASIC kullanan modeli 464 kasetli sonra çıkan 3'' (3'5'' değil) disketli modeli 6128 yine Locomotive BASIC ile geliyordu. Commodore 64'ten çok daha iyi teknik özellikleri vardı. Ama Commodore 64 daha ucuz ve daha çok satınca ve daha çok oyun çıkınca piyasayı ele geçirdi. Amstrad CPC serisi Home Computer ve oyun odaklı makinelerdi. fakat CPM disketli modelde çalışıyordu. CPM'de DOS'un atası diyebiliriz. Z80 8 bitlik işlemci 64K ve 128K modelliydi.
fakat Amstrad PCW yine aynı zamanda çıkmasına rağmen bir iş bilgisayarıydı. benim kullandığım ilk Amstrad bir PCW idi ve babamın ofisinde 3 yaşımda kullanmıştım. sonra ben de bir Amstrad CPC renkli bilgisayar sahibi oldum. PCW döneminde bir PC demek doğru olmaz ama iş için üretilmiş Z80 işlemcili ve 256K ile 512K belleğe sahip 3'' (3'5'' değil) disket sürücüye sahip bir iş bilgisayarıydı. benim yeni aldığım PCW sıfır almış ve vefat ettiği 95 yaşına kadar PCW'yi kullanmış. ingilterede PCW çok daha yaygın bir iş bilgisayarıydı. Locoscript ve CPM iki temel özelliği. ya Locoscript ile açılır ya da CPM ile...
3 yaşımda kullandığım AmstradPCW ve sonra ilk Sahip olduğum Amstrad CPC kaderimi tamamen etkiledi. Bilgisayar Mühendisi olmaya 4-5 yaşlarımda karar verdim. Bilgisayar Mühendisiyim ve hayatım bilgisayar bilimleri ile geçiyor. benim için bundan dolayı önemli...

yalnız benim de sizlerle ortak yönüm Amiga... Amstrad'dan sonra Amiga diyebilirim. bir kaç sistemim de var ama sadece Amstrad ve Amiga'dan vazgeçemem. diğerleri vazgeçilebilir sistemler. ama şimdilik Commodore 64 , Atari 2600 ve Sinclair ZX eğlenceli. fakat bunlar için Commodore 64 daha güzel olsada halen alışamadım. ben Amstrad'cıyım açıkcası sonra da Amiga'cı bu ikisi hariç diğer platformlar sadece eğlence. canım sıkılırsa kaldırabilirim. ama Amstrad CPC ve Amstra PCW ve Amiga 500'üm hiç kalkmaz...

Amstrad CPC Forever!
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Eylül 12, 2021, 00:30:02 ÖÖ »

güle güle kullanın ilk bilgisayarım cpc 464 dü.
daha sonra babamın çalıştığı kurumda amstrad PC1512 de ufak deneyimlerim olmuştu.

cpc 464 pc tabanlı değildi, kasaya entegre halde kaset ünitesi ve romda gömülü olarak basıc ile geliyordu. ev kullanıcılarına yönelikti, sanırım 80 lerdeki pazarda (atari, sincair, commodore, vs) yer edinmek için çıkarıldı.

PC1512 iş bilgisayarıydı, ancak gayet özgün  bir grafik arayüze sahip oluşuyla amiga & apple sınıfına girmek ister gibiydi.

benim ilk kullanıdığım Amstrad PCW 8256 sahip olduğum ilk bilgisayar Amstrad CPC 464 daha sonra da Amstrad CPC 6128 olmuştur. Amstrad PC serisi de oldukça harika özellikle Mega PC'ye hayran olmuşluğum var lakin bir Amstrad PC bulsam yapacağım ilk iş içine harika yeni bir PC sistemi kurarak Amstrad PC kasasında kullanmak olurdu...

Başka yerde bu kadar çok Amstrad'ı bir arada bulamayız herhalde. Sayenizde bizler de bilgileniyoruz. Paylaşımlara devam lütfen. Güle güle kullanın.

kesinlikle ama yapılacak o kadar işim olmasına rağmen bir Amstrad Youtube video'su ve yazılar yazmam da gerek. zaman kısıtı en büyük problemim. bende Amstrad ile ilgili çözümleri yabancı forumlardan takip ediyorum. aynı zamanda www.cpcuserclub.com ve forum.cpcuserclub.com internet sitelerim üzerinde ingilizce yazı yazmaya da çalışıyorum. buradan da aynı şekilde paylaşıyorum... çok teşekkürler aslında sistemim tamamlandı fakat çok özel Amstrad ürünlere rastladığım alma ihtiyacı hissediyorum. Amstrad EX 330 ve Amstra Ex 303 ve diğer modüşü gibi. 1976 modeli çok kaliteli HiFi amfili bir sistemim var mesela. bir pikap ile tamamlıyor olacağım.

Amstrad CPC Forever!
sertacarslan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 14, 2021, 14:33:02 ÖS »

Üstad, cihazların fotoğraflarını bekliyoruz

Sinclair ZX Spectrum 128k +2 -> PC
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Eylül 14, 2021, 19:44:32 ÖS »

tamam üstadım hepsini tek tek fotoğraflayacağım. fakat almayı düşündüğüm bir kaç cihaz daha var zamanla. Amstrad fanıyım aynı zamanda. açıkcası uydu işlerine girip satıldıktan sonraki kısmı es geçiyorum. şu anda uydu dahi kullanmıyorum.
Amstrad Emailer Plus'a entegre veya tek başına da çalışan Amstrad Docker Emailer. esasen bir databank gibi tek başına kullanılabiliyor ama aynı zamanda Emailer Plus'un docker alanına takılıp senktronize oluyor. bende Amstrad Emailer Plus var ama Docker'ı da olmasını istiyorum. bazıları türkiye'ye göndermemekte ısrarcı bazıları'da gönderiyor ama yüksek fiyatla. bunun için zamanını bekleyip uygun fiyatlı bulunca alacağım.

diğer bir cihaz Amstrad VCR Remote Control, bu aslında programlanabilir kayıt cihazları için bir kızıl ötesi kumanda. eğer kendi güncel tv'im üstünden programlayabilme şansım varsa bunu öğrendikten sonra kesinlikle bir Amstrad VCR programlanabilir kumanda da alacağım.

diğer aradığım ürünler de var ama zamanla bakıyorum. Amstrad VHS+DVD Player veyahut Amstrad VHS recorder çift girişli gibi.
bir de Amstrad DMP 2000 printer buldum ebayde inanın türkiyeden ucuza satıyorlar 220TL gibi bir rakamdı kargo hariç ama malesef Türkiye'ye göndermeye yanaşmadı.
tüm bunlar bittikten sonra hemen değil ama yıllar içinde bir Amstrad PC almak istiyorum ama hedefim PC'yi olduğu gibi kullanmak değil elimdeki modern PC parçalarıyla Amstrad kasalı son model bir PC meydana getirmek olacak.
tabi ki şu andaki Amstrad ürünlerim fazlasıyla yeterli ve beni mutlu ediyor. bu saydıklarım olmasa da olur fakat hep radarımda olan bulduğumda alacağım ürünler. dediğim gibi bolca bulunuyor ama uygun fiyatlı ve türkiye kargosu yapan biri denk gelmesi lazım.

bu arada Amstrad PCW ve Amstrad CPC cihazım için en güncel donanımları beklemekteyim. Amstrad PCW üstünde USB yeni klavye kullanımı için kart üretim aşamasında. ve Amstrad PCW üstünde mouse'da kullanıyor olacağım.

Amstrad CPC için de RSF3 ve v9990 CPC versiyonunu bekliyorum. Amstrad CPC'de en son nokta ve en yeni çıkacak (üretimde halen) donanım RSF3 ve v9990CPC ile artık herhangi bir donanım ihtiyacı kalmıyor. tabi harici 3'' driver'ım ve dahili Gotek'imle birlikte. bu sistemi CPC 6128 üstüne kuruluyor.
Amstrad CPC 464 üstünde de MX4 Board, USIFACII, 512K Universal Ram, ve ROMBOX ile ikinci bir setup olacak. çip sıkıntısından değerli dostum duke yeni üretimi 1 sene sonra yapacak o zaman MX4Board üstüne M4Wifi'de ekliyor olacağım.
iki farklı konfigürasyonla iki High End Amstrad CPC olacak.
dediğim gibi Amstrad PCW'ye ilerleyen zamanlarda RSF3 takılabilir ve sadece Symbos üzerinden kullanım da yapılabilir ama buna daha karar veremedim. çünkü PCW IO kartı ve Gotek upgrade'i ile kullanıldığında Locoscript harika bir yazılım. bundan dolayı Locoscript kullanmaktan feragat etmeyi düşünmüyorum. Amstrad PCW için upgrade PCWIO ve Gotek olacaktır sadece. tam bir iş bilgisayarı diyebilirim. fakat varolan klavyesi hızlı yazmamı engelliyor bunun için USB klavye ve Mouse takmak için PCWIO almak ve takmak istedim...

Amstrad CPC Forever!
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: