Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore DonanımCommodore 64 Cahilinin Soruları
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Commodore 64 Cahilinin Soruları  (Okunma Sayısı 655 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 19, 2021, 07:13:34 ÖÖ »

Merhaba Arkadaşlar,
bildiğiniz gibi Amstrad CPC, Amstrad PCW ve Amstrad NC benim alanım. hatta Amiga'larda 2. dereceden anlarım saçma sorular sormam. yani ben Amstrad CPC/PCW/NC ve Amiga'cıyım. Avusturyalı arkadaş bir gaza getirdi yıllar önce bir baktım Commodore 64 datasetli model almışım bir daha gaza geldim bu sefer elimden değerli dostum Feandreu tuttu beni pi1541 sahibi yaptı. elimde çok sayıda 5'25'' disket vardı bir de ben kendimi gaza getireyim dedim Commodore 1541 aldım. bu arada değerli dostum Feandreu'nun yaptığı kartuşlu pi1541 var elimde. ama adım adım gidiyorum. Amigam haydar abinin sayesinde ve Özkan Ocaklı'nun muhteşem piStorm ve Rgb2Hdmi sistemiyle harika oldu. Amstrad CPC'mi kullanıyorum ama RSF3 ve v9990 bekliyorum. ancak daha yeni Commodore 64'üme sıra geldi. ve en cahili olduğum cihaz Commodore 64. sadece yıllar önce datasetten yükleme yapmış bir adamım. şimdi Commodore 64 için hangi donanım yeterli olur diye sorsam kimini dataset bile yeterli olur der. çünkü kime göre ve neye göre yani görecelidir cevaplar. kısaca toplu halde donanımı şuraya yazayım.

Commodore 64 Sistemim:
----------------------
Commodore 64c
pi1541 Kartuşlu model
Commodore 1541
Commodore Dataset

Sorularım ise şunlar:
1-) bu Commodore 64 sistemde Amstrad CPC ve Amiga 500'ümü High End sınırlarına taşıdığım gibi bilmediğim donanımlar var mıdır? Alma amaçlı değil gerçekten neler olabileceğini ve yapabileceğimi merak ettiğimden soruyorum.

2-) Eski C64 kartuşları halen işe yarar mı ve kartuş önerecek olsanız ne önerirsiniz? ayrıca ben eski kartuşlara hiç meraklı değilim sadece yeni oyunları geliştirenlerin bunları çoklu oyun kartuşları ile sunduğunu gördüm. değerli dostum Avusturyalı Bilgisayar Mühendisi bir dostum oyunlarını sıfır üretim kartuşla sunuyor. inşallah bitince ben de bir tane destek olmak adına alacağım. fakat zaten tüm eski oyunlar pi1541'in SD kartında var. o zaman eskilerden önemli ve muhakkak bulunması gerekir dediğiniz bir kartuş varsa sebebiyle belirtirseniz sevinirim. yeni oyunların kartuşla sunulmasını anlıyor fakat eski oyunlar zaten bir disket emülatöründe varsa onun kartuş ile yeniden üretilmesini anlayamıyorum. dedim ya Commodore 64 cahiliyim eminimki bir sebebi vardır. aydınlatırsanız sevinirim.

3-) pi1541 ve Commodore 1541'imi birbirine bağlama için malesef pi1541'in kablosu yetmiyor. bunun için AmigaTeknik'ten destek alacağım dostum Şafak'a mesaj attım sonra ben dönemedim. ama yine de buradan da sorayım zaten büyük ihtimallet Şafak dostum bu sorunu çözecektir ama seri kablo için erkek soket bulunuyor fakat uzatma kablosu yapmak için dişi-erkek kablosu yapılabilir mi?

4-) Amiga'nın üst klasmanda teknolojisi olduğu için onu örnek vermeyeceğim fakat kuracağım konfigürasyonla Amstrad CPC üstünde IRC, VOIP, Özel Symbos Video formatında videolar, mp3, Internet (web) radyo, fm radyo, yüksek çözünürlük, SID Player, USB Mouse, 4MB RAM, 4MB ROM ve milyon tane özellikle neredeyse tam bir eğlence merkezine dönüyor. ilk soruyu sormamdaki amaçta buydu. çok ilginç donanımlar varsa Commodore 64 üstünde en azında Amiga'nın workbenchi kalitesinde (sadece pencereyi çizgi olarak kullanmak kastım değil kalite önemli) bir grafik arayüzü var mı? eskileri biliyorum ama yeni bir arayüz. Symbos'un yeni versiyonu daha da çılgın inanın Amgia Workbenchi ile yarışır. yani Commodore 64 yazılım sınırı tabi yoktur ama yapılmış harika işler var mı?

5-) Elimdeki çok sayıda disketi pi1541 varken bile Xum1541 ile yeni disketler yazma sevdasına girdim. çünkü hayatımda 5'25'' disket kullanmadım. o zamanlar kullandığım 3'' disketlerdi daha sonra malum 3'5''. Commodore 1541 ile Komodor&Amiga gibi dergilerin yanında gelen 5'25'' disketleri kullanmak bulabildiğim en iyi çözüm. bu şekilde 5'25'' diskette yeni yazılım (eski yazılımlar ve oyunlar değil) edinebileceğim platformlar nelerdir?

6-) biliyorsunuz çin'de üreticiler halen bildiğiniz teyp kasetlerini sıfır üretiyorlar (bilenler için söylüyorum tabi ) fakat 3'' disket üretmek çok maliyetli buna kimse girmez ve piyasada da çok sayıda 3'5'' disket var mekanizması çok pahalıya mal olur. fakat 5'25'' disketler oldukça maliyetsiz ve basit yapıya sahipler sadece özel bir karton ve manyetik banttan oluşuyor. teyp kaseti ürettikleri gibi 5'25'' homemade üretenler duydunuz veya gördünüz mü? 8mm filmleri bile eski boş daha büyük kapasiteli makaralardan keserek yeni makaralar yapıyorlar duyduğum kadarıyla çekya'da yapanlar varmış. kastım böyle birşey.

Not: eğer sorularıma ve yazdıklarıma katlanarak buraya kadar geldiyseniz ve bu cümleyi okuyorsanız isminizide belirterek tüm yorumları küçük bir yazı haline getireceğim. Ardından blogumda veya bir yerlerde izninizle paylaşacağım. Bu yazıyı okumakla ve cevap vermekle bu onayı vermiş olduğunuzu kabul ve taahüt ediyorsunuz (BU TABİKİ BİR ESPRİ MALESEF GÜNÜMÜZDE BÖYLE KÜÇÜK YAZILARLA BİR ÇOK ŞEYİ ONAYLIYORUZ BUNA DİKKAT ÇEKMEK ADINA YAPILAN BİR FARKINDALIK YARATMA VE NÜKTE'DİR )

Amstrad CPC Forever!
www.cpcuserclub.com / Amstrad CPC User Club
www.dizzyradio.com / 8 Bit Music and Radio Programmes
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 19, 2021, 10:33:44 ÖÖ »

1-) amiga 500 ünün high end olduğuna eminmisin?

2-) oyunların kartuş sürümleri, ara yükleme sürelerini ortadan kaldırdıkları için kullanışlı oluyorlar.
mesela creatures 2
Final 3+ eskilerden ve mutlaka bulunması gereken kartuşlardan
https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=12852

3-) https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=12852

4-) c64 ün 64kb hafızası nedeniyle olanlar da bunlar. Google da basit bir arama ile c64 işletim sistemlerini öğrenebilirsin

5-) platform mu?

6-) çinli üretiiciler ile görüştünmü?

DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 19, 2021, 11:31:01 ÖÖ »

Öncelikle yazıma katlanıp hepsini okuduğun için teşekkür ederim değerli dostum. cevaplarınla beni mutlu ettin. yorumlarına ve yorum sorularına istinaden aşağıya yazdım bende

1-) Vampire ile arasındaki tek far CPU hızı varolan Amigalar arasında CPU hızı olarak en fazla olanlardan ve 256MB RAM bunun bir üstü vampire zaten
2-) teşekkürler bakıyor olacağım ama önce ne yaptığını anlamam lazım final3+'nın
3-) bakıyorum dişi-erkek var mı diye
4-) bilgisayar bilimleri ile ilgili biri olarak o aramayı zaten yaptım ama tatmin olmadım. Amstrad CPC 464'te 64KB ram ama 1MB veya 4MB RAM ve birçok özellik eklentisiyle Symbos çoklu platform destekleyen bir OS
5-) bilgisayar terminolojisindeki platform ile aynı anlamı taşımıyor. galiba bu maddeyi tam okumamışsın. oldukça normal bir durum o da o kadar çok yazmışımki. netice itibariyla söylemek istediği Komodor&Amiga dergisi ile 5'25'' oyun disketleri veriliyor. bu tarz yeni yazılım veya oyun bulabileceğim yerler(platform) yani internet siteleri ve bu tarz dergiler. ama dediğim gibi yeni üretilmiş yazılım, oyun veya discmag olması beklentim var.
6-) sıfır yeni disketler alma ihtiyacım olsa görüşmekte tereddüt etmezdim herşeyin bir bedeli var büyük parti mallarda yapılması doğal fakat ben zaten hali hazırda talep eden var mı ve üretiliyor mu gibi bir merak içine girdim. bu sebeple çinli üreticileri bu konuda meşgul etmeyi etik olarak doğru bulmuyorum. hali hazırda var mıdır merakım bundandı. belki homemade üretiliyordur.

tekrar teşekkürler dostum cevapların için

Amstrad CPC Forever!
www.cpcuserclub.com / Amstrad CPC User Club
www.dizzyradio.com / 8 Bit Music and Radio Programmes
sabri64
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 19, 2021, 13:28:16 ÖS »

1) Bildiğim kadarıyla Commodore 64 için srtereo sıd çipi yapılıyor.Uygulamasıda izlediğim kadarıyla basit.
HDMI görüntü modülü eskisi sökülüp takılabiliyor.
RAM genişletme konusunda herhangi bir çalışma yok zannedersem ben rastlamadım.
2)Final III kartuşu eskisi gibi hala revaçta.(bende birtane edinmeyi düşünüyorum)Commodore 64'e bayağı bir hizmet sağlıyor.
3) Bu konuda sizlerin tecrübelerini takip ediyorum.
4)1985 yılında çıkan bir GEOS işletim sistemi vardı.Hala kullanılıyor .Ancak zayıf RAM ve hız kapasitesi biraz yoruyor.
5) Disket yazmak benimde sevdam ... ancak hala bir sürücüm yok.Sizlerin tecrübelerini takip ediyorum.
6) bu konuyu bilmiyorum...takpteyim.

egemur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Eylül 19, 2021, 19:54:31 ÖS »

Merhaba Doktor CPC,
Evet ben de sonuna kadar okudum. Kendimce cevaplarım,

1- Commodore 64 zaten sınırlarında olduğu için Amiga’da olduğu gibi donanımlar var mıdır bilmem ama ben de 1541 Ultimate II kartuşu var. ( https://ultimate64.com/U2P_Cartridge_Red ) Oyun ve programları flash bellek üzerinden yüklemekle kalmayıp elinizdeki kartuş neredeyse istediğiniz her kartuş ( Final, Retro Replay vb) olabiliyor. Jiffy Dos ile açılabiliyor vs.  Dataset adaptörü ile alınırsa kaset tape dosyaları da yüklenebiliyor.
2- Ben çocukluğumda oyun kartuşu görmedim hiç Commodore 64 için. Bu nedenle benim içinde özel bir anlamı yok oyun kartuşlarının. Hatta disk drive’ımda yoktu çünkü çok pahalıydı. C64 parası. Belki haşır neşir olsaydım şu veya bu kartuşu edinsem iyi olur diye özenebilirdim. Yeni oyunlar için sizin görüşünüze katılıyorum. Belki sadece desteklemek için bile alınabilir.
3- Bu konuda zır cahilim 😊
4- Ben hiç kullanmadım ama zamanında Commodore dergisinde de reklamlarını gördüğüm GEOS grafik arayüzü var Commodore 64 için. Ben de deneyeceğim bunu merak ettirdin beni. ( https://en.wikipedia.org/wiki/GEOS_(8-bit_operating_system) )
5- Bakınız 3. soruya verdiğim cevap 😊
6- Bakınız 3. soruya verdiğim cevap 😊
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2021, 20:17:22 ÖS Gönderen: egemur » Logged

Commodore 64/64c - 1541 Ultimate+ - Ultimate 64 Elite
Amiga 500 - Gotek Floppy Drive
Solomon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 19, 2021, 22:26:55 ÖS »

GEOS'un kartuşlu hali çok işe yarayabilir. Var mıdır acaba?

C64 Breadbin | C64C | C64G | SX64 | VIC 20 | Plus4 | C128 | C128D | 1541 I-II
A500 | A500+ | A600 +Gotek | A1200 | A2000 | A4000 | CD32 | CDTV | A590
1084S-MPS1230-MPS801-MPS1200-Vic 1520
Atari 2600,800XL,65XE,1040ST |Sinclair ZX Spectrum | Amstrad CPC464,6128 | Oric 1 | Oric Atmos | MSX vb.
metaone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 19, 2021, 22:43:32 ÖS »

Cevaplayanlar zaten güzel yazmışlar, ben de kendimce cevaplayayım.

1- Benim uç önerim şöyle olabilir: Her ne kadar elinizde Pi1541 kartuş varsa da, "standalone" çalışan bir pi1541 ve de yanına SD2IEC edinebilirsiniz, bunları sıralı (daisy chain) bağlayabilirsiniz. Bunun avantajı, C64'e EasyFlash veya KungFu gibi kartuşlar takabilir, değişik ROM'ları (Jiffy, Dolphin vs) çalıştırabilirsiniz. Bu kartuşlara yükleyeceğiniz Action Replay, Super Snapshot vs oldukça iş gören imajlardır. Ultimate kartuş da olabilir, o zaten başlı başına bu işin gerçekten uç noktası.

2- Yeni kartuş üretimi bir gereksinimden çok nostaljik amaçlarla aslında. Eskiden hem açılınca yüklenmesi hem de kopyalanması zor olsun diye üretilen kartuşların imajları zaten dediğiniz gibi Pi1541 ya da SD2IEC'den hızlı yüklenebiliyor.

3- Uzatma kablosu yapılabilir tabi, nihayetinde birebir sinyal düzgün iletildiği müddetçe sorun olmaz. Ya da pi1541 kartuştan çıkan seri kablonun uzunundan yaparsanız o da olur herhalde. Disk numaralarını ayarlamayı unutmayın ama (1541 ->8, pi1541 ->9 gibi).

4- C64'ün özelliklerini üst sevide kullanan GEOS'a bakabilirsiniz. Aslında orjinali ciddi kopya korumalı disketlerle geliyordu ama kırılmış disket imajları da var. Joystick ile çalışsa da C64 uyumlu mouse ile kullanılması tavsiye edilir.
https://www.lyonlabs.org/commodore/onrequest/geos/index.html#os

5- Diskette yeni yazılım platformu yok. Ancak hala yapılan oyunların bir kısmı disket olarak da satılabiliyor.
Örnek : https://www.the8bitguy.com/product/petscii-robots/
Ya da buradan yeni çıkan demoları vs  takip edebilirsiniz:
https://csdb.dk

6- Yeni disket üretmek arz talebe bakar, talep de herhalde yok denecek kadar az. Hele C64'ler Double Density kullanır. O yüzden yeni üretim bulmak zor, ama aşağıdaki firma bir ara ürettiğinden bahsetmiş:
http://www.athana.com

Selamlar.

Commodore 64 ve 64C, 1541-II, 1540, SD2IEC, PiZero1541, FCIII, JiffyDOS, EasyFlash, FungHuCartridge
Amiga 1200, ACA1233n 26 MHz 128MB, GOTEK Floppy, 16Gb CF HD, PCMCIA CF
Amiga 500 1MB chipRAM, GOTEK Floppy, Pi2HDMI, Reset Boot Selector, 1.3/2.04 ROM swithcer
Sinclair Spectrum 48K, DivMMC Pro
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: