Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amstrad CPC Monitör ile ilgili Bir Aforizma  (Okunma Sayısı 818 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 15, 2021, 03:43:51 ÖÖ »

BizDopus Amiga grubundan bir arkadaşım ikinci el bir ilan sitesinde satılan Amstrad GT64 monitörü bana hitaben paylaştı ve Amstrad monitör satıyorlar şeklinde bir söylemde bulundu. 15.09.2021 tarihi itibariyle 750TL gibi bir rakama satılıyordu... bunun üzerine uzunca bir mesaj yazdım ve bu mesajın bir whatsapp grubunda bir daha okunmamak üzere kaybolmasına içim el vermedi. bu vesileyle burada da paylaşıyorum...

cevabım:
abi ben tüplü monitör sevmiyorum 1084s bile onun için tutmadım. çocukluğumdan kalma renkli Schneider CTM 644 halen duruyor ve çalışıyor 4 yaşımdan beri şimdi 37 yaşındayım bu aradabir tane de yeşil monitör tutuyorum görüntüsünü seviyorum diye. fakat yeşil monitörde GT65 kullanırım onun 3'' disket sürücü besleme girişi var. GT64'de bu giriş yok. yeşil monitör kesinlikle GT65 olmalı. ayrıca GT64'e 750TL vermem. ancak tüplü monitör sevseydim bile en fazla 500tl verirdim. 350TL'ye 1084s almamamın sebebi bu. o ilanı ilk gören ben olmam ve aldım yazmamamın sebebi tüplü monitör sevmememdir. bu arada Amiga'mı çift HDMI çıkışla (VGA'ya dönüştürerek) Amstrad CPC 6128'imi HDMI'ı VGA'ya dönüştürürerek Amstrad CPC 464'ümü de Scart veya Scarttan VGA'ya dönüştürme aparatı ile kullanıyorum. tuttuğum ve sevdiğim tek istisnai tüplü monitör Amstrad PCW 8256 onun sebebi de bilgisayar ve disket sürücü ve expansion portlar dahi monitöre entegre. ayrıca ona VGA'ya takma aparatım olmasına rağmen sistemi parçalamak istemem. bir tek Amstrad PCW monitörüne aşığım ve hep o monitörü kullanacağım. PCW mainboardunu monitör içinden söküp VGA'ya aktarmak kolay ama bu Amstrad PCW ruhuna aykırı. Amstrad PCW'de sadece varolan klavyesini sevmiyorum USB klavye bağlamak için PCWIO kartını yaptırıyorum tahmini en geç 1 ay içinde elime geçer. onun sebebide ben bu bilgisayarı kitap yazmak için aldım. locoscript yazma programı dahil harika. hatta gotek takıyorum ve bu sayede veri aktarımıda kolay halen birincil sürücü 3'' disket sürücü olacak. fakat klavye orjinal klavye olmasına rağmen malesef hızlı yazı yazmak için uygun değil. ancak 80'lerdeki gibi küçük yazılar ve mektuplar için uygun. benim gibi bir sayfayı 10 saniyede yazanlar için uygun değil. çünkü varolan klavyesi ile 10 saniyede yazacağım yazıyı malesef tam 2 dakikada yazdım. yazdığım bir kitap 700 sayfaydı. bu şekilde yazmam imkansızdı. bundan dolayı PCWIO kartı alıp modern bir USB mekanik klavye takacağım onun dışında herşeyinden memnunun. ayrıca PCWIO kartı sayesinde PCW'ye joystick ve mouse'da bağlayabiliyorum. hatta varolan monitörün yerine VGA monitör bağlanmasıda mümkün ama o zaman anakartı monitör içinden sökmek gerekiyor. dediğim gibi bu PCW ruhuna aykırı. bundan dolayı PCWIO kartının Klavye, mouse ve joystick portlarını kullanacağım ama joystick takacağımı zannetmiyorum. sonuçta o tam bir iş bilgisayarı. oyun oynamak için değil iş yapmak için yaratılmış. bundan dolayı kısaca sadece Amstrad PCW monitörü özel ve Amstrad CPC ile Amiga'yı asla monitörle kullanmıyor VGA Led monitöre aktarıyorum. CPC monitörlerimde hatıra olarak saklıyorum. bazen orjinal monitörü takmak eğlenceli olabiliyor...

Long Live Amstrad CPC/PCW/NC/GX
www.cpcuserclub.com
www.dizzyradio.com
Amstrad CPC: RSF3, V9990, AMSDAP, M4Wifi, ZMEM, MXBoard, DES Mini,GOTEK, USIFACII, DMP Printer, PS2 Mouse
Amstrad PCW 8256: 512K RAM, GOTEK, uIDE8, uRTC8
Amstrad NC 100: Wifi Modem
Amstrad NC 200: Gotek, PCMCIA
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 17, 2021, 16:01:42 ÖS »

Tüplü monitörlerden çalışmak zevkli olabiliyor. Ancak, tüplü monitörlerin bazı üstünlüklere sahip olmasına rağmen gözleri çok yoruyor ve aşırı elektromanyetik alan yayıyorlar.

LCD gibi ekranların da bazı üstünlükleri vardır. Retro yazı tiplerini LCD ekranlardan görüntülemek de ayrı bir zevktir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: