Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel Sohbetyeni araç çok yakarmı ? benimki 100km/13lt gibi çıkıyor
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: yeni araç çok yakarmı ? benimki 100km/13lt gibi çıkıyor  (Okunma Sayısı 590 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Eylül 21, 2021, 14:29:11 ÖS »

Kanaatim %95 oranda araçta bir sorun olmadığı yönünde. Zaten araçlarda arızalı veya sorunlu parça olup da yakıt tüketiminde artışa yol açması pek beklenen bir durum değil. Aracın deposunu tam doldurup 1 gün deneyimli bir yakınıza verin, 100 km kadar kullansın ve sonrasında tekrar doldurun (pompada ilk tıkta bıraksınlar). Buradan ortalama tüketim verisi daha sağlıklı çıkacaktır.
aldığım gün fulledim depoyu şuanda yarım depodan 1 çizgi fazla kaldı 150km yol yapmışım yani yaklaşık 17 litre yakıtla yaklaşık 150km yol yapmışım istanbulda şehir içinde ama dediğinde mantıklıki o yönde başka tavsiyelerde var kuzeni çağırıp bi ara denettiriyim olmadı en azından kafam rahat eder yada daha çok bulanır.
Benzin göstergesine pek güvenmeyin. Lineer olarak azalmaz. En güzeli depoyu tam doldurunca kaç litre yakıtla kaç km gittiğiniz tam olarak belli olur.
brkemreoglu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Eylül 21, 2021, 14:38:09 ÖS »

Öncelikle fevri davranmayın bence arabanın keyfini çıkartmaya bakın ilk dönemde yakıtının fazla olması normal ama 13 litre biraz şüpheci haklısınız. Ancak ilk yağ bakımına kadar yakıtın kolay kolay düşmesini beklemeyin.

Aracınızı alalı daha çok olmadı diye biliyorum kiloetresi ne kadar oldu bilmiyorum da dediğim gibi ilk bakıma kadar biraz yakması normal aracın.

Fabrika verilerine baktığımızda şehir içinde 8-9 litrelere düşecektir diye düşünüyorum. Size tavsiyem depoyu fullemek arkasında kilometreyi not alın ve yol bilgisayarını sıfırlayın mümkün olursa uzun yol yapın. Tekrar depoyu fulleyin kilometre farkından kaç litre yaktığınız belli olur öylelikle yol bilgisayarınıda test etmiş olursunuz.

Birde benzini aldığınız yer konusunda seçici olun mümkün olduğunca markalı ve aynı benzinlik hatta aynı pompa bu konuda biraz kılımdır Kahkaha

Ayrıca uzatmak istemiyorum kendi araçlarımızın yakıt değerlerini paylaşabilirim yıl içerisinde 3 tane sıfır araç almak nasip oldu hepsi farklı markalar yakıtlarını paylaşınca ilk yakıt değerlerinin normal olduğuna karar verirsiniz.
brkemreoglu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Eylül 21, 2021, 14:42:38 ÖS »

Birde ilk ehliyet aldığımda babamın bana söylediği bir söz vardı. Ayağınla gaz pedalı arasında yumurta varmış gibi pedala nazik bas. Pedala basış şekliniz bile yakıtınızı anlık olarak çok etkiler haliyle ortalama yakıtınızda.
selimgokhunavci
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Eylül 21, 2021, 15:23:13 ÖS »

Aracınızda hiçbir sorun yoktur.Tamamen kullanımla ve yol şartlarıyla ilgili bir durum. 1.6lt benzinli atmosferik düz vites aracım var.4 yıldır kullanıyorum.Yaz mevsiminde 5,7lt,kışın 6,3lt ortalama ile kullanıyorum.Aynı motor+cvt şanzıman yakın arkadaşım kullanıyor. 12,5-13 lt genel ortalaması.O'nun lokasyonu benden daha yoğun trafiğe sahip bir bölge ve aracın gaz-fren'ini çok kullanıyor.Daha fazla yaktıran da tanıyorum.Kısacası lokasyon ve sürüş karakteriyle iniltili normal bir durum.Dizel motorda ise çalışma şekli gereği makas hiçbir zaman bu denli açılmaz.
amiga.os
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Eylül 21, 2021, 15:56:15 ÖS »

Ben de 2 kere sıfır benzinli otomatik araç aldım, şunu net bir şekilde söyleyebilirim yeni alınca ya da zaman ilerleyince yakıt değişmiyor.

2017'de Octavia Sport aldım, 1.4 TSI ve 150 beygirlik bir araçtı, şehirler arası 100 km sabit hızla 4.8 litre, 130 km hızla 6.3 litre yakıyordu. Aracı 13.000 kilometrede sattım, bu sürede yaklaşık 3500 - 4000 kilometresi uzun yolda gerisi şehir içi (İstanbul) kullandım, sattığımda tüm zamanların ortalaması 6.5 litre idi.

Yalnız benzinli araçlarda kesin olan bir şey var, brkemreoglu'nun dediği gibi gaz pedalının altında yumurta varmış gibi kullanırsanız az yakar, ancak gaza biraz daha yüklenerek kullandığınızda 2 katına kadar çıkar. Ben sakin kullandım.

Geçen sene de 1.4 TSI Passat aldım, alır almaz uzun yol yaptım, 110 kilometre sabit hızla (mümkün olduğunca tabi, bazen hızlandım bazen yavaşladım) 4.7 litre yaktı, şehir içi ise 8-9 litrelerde yakıyordu, aynı araçtan babamda var ve şu an ortalaması 9 litre. Ben aracı çok kısa sürede sattığım için ortalaması uzun yolda yaptığım kadardı.

Yakıt olayında dizellerin en büyük avantajı ekonomi yapmaya çalışsanız da hiç dikkat etmeden kullansanız da ortalama yakıt pek değişmiyor. Şu an C5 Aircross kullanıyorum, ne yaparsam 6.5 litreyi geçmiyor, ekonomik kullanmaya da çalıştığım zaman 5.5 litreye düşüyor, o yüzden hiç kasmaya gerek yok.

Otomatik vites araçlara alışmak da bir süreç tabii ki.
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: