Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NES Engelli Dostu Mu?  (Okunma Sayısı 315 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
NESDelisi
Deneyimli

Oyun Geliştiricisi

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 21, 2021, 17:53:56 ÖS »

Sizce benim sevdiğim NES Engelli Dostu Mu? Buna elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Makineyi gördüm ve yazı biraz teoriye kaçacaktır.

Kısaca
Bu yazıda makinenin her noktasını ele alacağım ama modlama konusunu es geçeceğim. Yâni, oyunlarını oynama, kurulumunu yapma ve kartuşunu takıp çıkarma gibi konuları yazacağım.

NES Kurulumu
Diyeyim ki, bir gün makineyi aldım ve evime geldim. Makineyi tamamen kurmam gerekiyor. Önce kutusunu açtırdım ve geçtim bir odaya kuruldum. Makinenin tüm kablolarını yanıma aldım. Önce arka taraftaki tüm kabloları yerlerine göre taktım. Daha sonra elektrik gücünü alacağı şarj aletini televizyonun olduğu yere taktım. Bir dakika bir sorun var. Televizyon makine ile iletişime geçebilmesi gerekiyor. Bu yüzden o kısmı da başkası kuruyor.

Daha sonra, o işi hallettirdim diyeyim. Şimdi joystickleri takıyorum ön kısıma. Makineyi açmadan önce bir adette kartuşum var. Bu kartuşun gireceği kısmı açıyorum. Sonra onu yan oturtuyorum. Arkasından azıcık ileri ittirerek takıyorum. Power düğmesine basıyor ve televizyonu açıp, oyunuma oynamaya başlıyorum. Eğer oyun ekranı gelmez ise, TV‘yi AV moduna çekiyorum.

NES Oyun Oynama
NES oyunlarını oynamak basit ama bol yetenek ve zamanlama istiyor. Oyun konsolunun joystick’inden bahsedeceğim. Önce sağ kısımdan başlayayım, D-Pad kısmı var. D-Pad kısmı, Yukarı, Aşağı, Sol ve Sağ var. Orta kısmında Start (Başlat) ve Select (Seçim) geliyor. Son olarak, sol kısımda A ve B düğmesi var. Bu düğmelerin konumu güzeldir.

Şimdi oynama mekanizmasına geliyorum. Oyunları açmak için Başlat (Start) düğmesine basıyorum. Karakteri yönlendirme kısmı olan yere sağ kolumu getirip ona basıyorum. B ve A düğmesinde ise sol kolum var. Bu sayede oyunları oynayabiliyorum. Joystick ise sağ dizimde duruyor.

O oyundan sıkıldım diyeyim. Şimdi oyunu değiştirmek için makineyi kapatıyorum, yani Power düğmesine basmam yeterlidir. Daha sonra, yanımda başka kartuş olsun. Onu almadan önce, makinenin kapağını açtım. Daha sonra tam üzerinden yalandan bastırarak kendime doğru çekiyorum. Böylelikle kartuş çıkmış oluyor. Arkasından o yanımdakini iki elime alıyorum ve onu yan oturtuyorum. Arkasından azıcık ileri ittirerek takıyorum.

Son
Yani bu makine kurulumunu saymazsak tam engelli dostudur. Bugünlük benden bu kadar.

Oyun geliştiriyor...
https://www.ayhangazi.site
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2021, 18:25:34 ÖS »

Bence bu yazıyı fotoğraf veya videolarla destekleyerek Nintendo'ya (Nintendo Co. Ltd.) göndermelisin.

NESDelisi
Deneyimli

Oyun Geliştiricisi

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2021, 18:37:38 ÖS »

O kadar iyi bir İngilizcem yok aslında. Peki neden göndermeliyim?

Oyun geliştiriyor...
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2021, 18:49:31 ÖS »

O kadar iyi bir İngilizcem yok aslında. Peki neden göndermeliyim?

"Ben Nintendo firmasında bir yönetici olsaydım bunu bilmek isterdim, ve belki herkesin bilmesini isterdim." diye düşündüm.

Kimbilir, belki bundan sonra ürettikleri konsollarda engellilere daha uygun tasarımlar yaparlar.

NESDelisi
Deneyimli

Oyun Geliştiricisi

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2021, 19:07:05 ÖS »

Bir şansımı denerim ama.

Oyun geliştiriyor...
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2021, 19:10:10 ÖS »

Tebrikler düşüncen için. İletip sonuç alırsın umarım

C64 ve A500 gerisi teferruat
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2021, 21:04:39 ÖS »

Yazıdan hiç bişey anlamadım daha doğrusu engellilere hitap eden bir ilginçlik veya kolaylık göremedim.

Çünkü sadece Nes değil hemen hemen tüm oyun konsolları aynı mantıkla kurulup çalıştırılıyor. 

NESDelisi
Deneyimli

Oyun Geliştiricisi

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Eylül 22, 2021, 07:24:45 ÖÖ »

Engelimden bahsetmemişim yazıda.

"Biraz kendimden bahsedeceğim. Bu kısım bu tip yazıların hepsinde yer alacaktır. Ben aslında ortopedi engellisi olarak dünyaya geldim. Engelim, iki elim ve sağ ayağım ise dirseğe kadar var. Sonraki kısımlarım yok diyebilirim."

Oyun geliştiriyor...
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Eylül 22, 2021, 09:04:15 ÖÖ »

Önemli olan kalbimiz .Ben seni hep takdirle izliyorum .Gelistirdigin oyunlar ve çabalarından dolayı tekrar tebrik ederim.

C64 ve A500 gerisi teferruat
NESDelisi
Deneyimli

Oyun Geliştiricisi

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Eylül 24, 2021, 09:32:33 ÖÖ »

Teşekkür ederim, en kısa zamanda çevirttiririm.

Oyun geliştiriyor...
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: