Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 1084S Monitör Speaker  (Okunma Sayısı 548 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gokhangokhan
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 14, 2022, 10:26:51 ÖÖ »

merhaba dün gece monitörümden görüntü gelmemeye başladı belki hallederim diye içini açtım tozları falan temizledim tekrar kapattım sorunsuz çalışmaya başladı ama sağ hopörlerden ses gelmemeye başladı sanırım birşeylere zarar verdim. Tekrar açmaya da korkuyorum daha başka birşeye zarar veririm diye.

Yani lafın özü o sesi yeni bir speaker alıp sesi dışardan almak istiyorum nasıl birşey almalıyım bir fark olur mu gelen seste. Elimde hem 2rca 2rca kablo hem de 2 rca 3.5 jack kablo mevcut.
« Son Düzenleme: Şubat 14, 2022, 11:11:51 ÖÖ Gönderen: gokhangokhan » Logged
murtek
Üye

DO-IT-YOURSELF

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 14, 2022, 23:52:17 ÖS »

Bir çift PC hoparlörü ve kablo yeterli resimlerdeki gibi

*  (36.16 KB, 500x500 - Görüntüleme: 18 kez.)

* 628348545_tn50_0.jpg (12.35 KB, 500x500 - Görüntüleme: 18 kez.)

DO-IT-YOURSELF
gokhangokhan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 15, 2022, 00:25:27 ÖÖ »

Teşekkürler aldım kabloyu amazondan ama yarın teslimata yetişemedim neyse. Speaker olarak da eski bir tane var elimde onu kullanırım. 
amigateknik
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 15, 2022, 08:22:21 ÖÖ »

Elinde anfili haporlor varsa da monitorun kulaklık girişinede takabilirsin ara kabosuz

Amiga Teknik Servis
C64 & AMIGA SERİSİ & HER MARKA NOTEBOOK BAKIM VE TAMİRİ YAPILIR
Gsm:watsap 0544-6886266
mail
amigateknik@hotmail.com

web

https://www.instagram.com/amigateknik/

https://www.facebook.com/amigatekniksafak/

http://amigateknik.blogspot.com/
badocan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 15, 2022, 09:19:00 ÖÖ »

Pam-8403 alıp, kendin montajlarsan daha verimli olur.10-15 w. (4-8ohm) hoperlörleri rahatlıkla sürebiliyor. Hoperlörleri plastik kapların ( peynir kabı olabilir) içine yerleştirip içine ince halı döşersen harika ses alabilirsin ..
gokhangokhan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 15, 2022, 15:18:50 ÖS »

Elinde anfili haporlor varsa da monitorun kulaklık girişinede takabilirsin ara kabosuz
Kulaklık girişi maalesef bozuk. Jack girmiyor birşey engelliyor gibi
gokhangokhan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 15, 2022, 15:19:50 ÖS »

Pam-8403 alıp, kendin montajlarsan daha verimli olur.10-15 w. (4-8ohm) hoperlörleri rahatlıkla sürebiliyor. Hoperlörleri plastik kapların ( peynir kabı olabilir) içine yerleştirip içine ince halı döşersen harika ses alabilirsin ..
Bu beni aşar Kahkaha
yucelbilik
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 15, 2022, 17:35:20 ÖS »

Bendeki 1084 monitör hoperlörü kesintili çalışıyordu, arka kapağı açtım, höperlör kablosunu katip ettim, ana karta bağlantı yerinde zamanın verdiği yorgunlukla lehimlerin ayrılmış olduğunu gördüm, havya ile biraz lehim uyguladım düzeldi. monitörden kablo çıkarıp dışarı hoperlör koymak belki işi görür ama estetik olarak şık durmaz sanırım.
  Ayrıca, ses volume kablolarını da bağlantı noktalarına kadar takip edin, ses ayarlanırken cızırtı varsa WD40 gibi çözücüleri buralarda kullanın.
  Monitörlerdeki hoperlörler yüksek akıma maruz kalmadıkları için arızalanmazlar (patlamazlar) muhakkak bağlantı sorunu vardır.
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2022, 17:43:26 ÖS Gönderen: yucelbilik » Logged

yb
gokhangokhan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 15, 2022, 19:24:31 ÖS »

Bendeki 1084 monitör hoperlörü kesintili çalışıyordu, arka kapağı açtım, höperlör kablosunu katip ettim, ana karta bağlantı yerinde zamanın verdiği yorgunlukla lehimlerin ayrılmış olduğunu gördüm, havya ile biraz lehim uyguladım düzeldi. monitörden kablo çıkarıp dışarı hoperlör koymak belki işi görür ama estetik olarak şık durmaz sanırım.
  Ayrıca, ses volume kablolarını da bağlantı noktalarına kadar takip edin, ses ayarlanırken cızırtı varsa WD40 gibi çözücüleri buralarda kullanın.
  Monitörlerdeki hoperlörler yüksek akıma maruz kalmadıkları için arızalanmazlar (patlamazlar) muhakkak bağlantı sorunu vardır.
Bir hoparlör den hiç ses gelmiyor diğeri sorunsuz muhtemelen kabloda ama cesaret edemedim tekrar içini açmaya. Bir gün cesaret edersem kablo kontrol yapacağım teşekkürler
yucelbilik
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 15, 2022, 19:42:16 ÖS »

Retro computer sever olarak bizler, eski cihazlarımızın küçük tamirat işlerini mutlaka kendimiz yapmalıyız. Aksi taktirde götüreceğimiz bir tamirci eski cihazı görünce küçümsüyor ve kaba davranıyor, zaten gevrek hale gelmiş plastik aksam ve kablolar çok rahat kırılabiliyorlar.

yb
murtek
Üye

DO-IT-YOURSELF

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 15, 2022, 21:10:13 ÖS »

Kulaklık girişi maalesef bozuk. Jack girmiyor birşey engelliyor gibi
Jak girmiyorsa içindeki pin eğilmiş olabilir. Eğer şaseye değmişse monitörün anfi çıkışını yakar.

DO-IT-YOURSELF
gokhangokhan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Şubat 15, 2022, 22:16:49 ÖS »

Retro computer sever olarak bizler, eski cihazlarımızın küçük tamirat işlerini mutlaka kendimiz yapmalıyız. Aksi taktirde götüreceğimiz bir tamirci eski cihazı görünce küçümsüyor ve kaba davranıyor, zaten gevrek hale gelmiş plastik aksam ve kablolar çok rahat kırılabiliyorlar.
Yok kimseye emanet etmem şimdiye kadar sadece Şafak
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: