Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amstrad CPC 464 Teyp Sürücü  (Okunma Sayısı 526 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Aralık 09, 2021, 05:07:44 ÖÖ »

Merhabalar Arkadaşlar,
Amstrad CPC 464 için teyp sürücü lastiği alacağım. 3'' disket sürücü lastikleri gibi özel birşey olmadığını ve ingiltereden alınmasının zorunlu olmadığını düşünüyorum. laki burada 30 veya 50'li paketler 1mm veya 2mm teyp lastikleri satıyorlar. kısaca sorum bu paketlerden 1mm olanı mı yoksa 2 mm olanı mı almalıyım?
ikinci en önemli durum ise 4 yaşımdan beri kullandığım CPC 464'e kırmızı tuş modifikasyonu yaptıktan sonra bugün açtım. maalesef ses yolunda aşırı bir hışırtı var. bu durumdan dolayı kasetleri okuyamıyor. bunun için Contact Cleaner yağsız olanlardan almayı düşünüyorum. yağlı olanların bir avantajı olduğunu düşünmedim aksine tortu yapacağını düşündüm. ses yolundaki hışırtıyla ilgili temas edeceğim yani temizleyeceğim yer hangi kısım acaba?
Long Live Amstrad CPC/PCW/NC/GX!

Long Live Amstrad CPC/PCW/NC/GX
www.cpcuserclub.com
www.dizzyradio.com
Amstrad CPC: RSF3, V9990, AMSDAP, M4Wifi, ZMEM, MXBoard, DES Mini,GOTEK, USIFACII, DMP Printer, PS2 Mouse
Amstrad PCW 8256: 512K RAM, GOTEK, uIDE8, uRTC8
Amstrad NC 100: Wifi Modem
Amstrad NC 200: Gotek, PCMCIA
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Aralık 09, 2021, 20:16:56 ÖS »

Amstrad CPC'den anlamam, ancak ses hışırtısının birçok nedeni olabilir.

• Bilgisayara düzgün elektrik gelmiyor olabilir. Bu durum, daha çok güç kaynağı arızalı durumda olduğunda olmaktadır.
  • Teyp sürücünün kablolarında sorun olabilir.
  • Teyp sürücünün düğmelerinde bir sorun olabilir.

Bu sorunların olup olmadığına bakabilir misiniz?
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 09, 2021, 21:44:42 ÖS »

Bende tam tersini direk bu işler için üretilmiş malzeme satan yerden yani İngiltere'den alınmasını tavsiye ediyorum.

TR'de bu işler vakit ve para kaybından öteye gitmiyor.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 10, 2021, 10:10:34 ÖÖ »

Hışırtı çözümü için şöyle bir deneme yapabilirsin, teybe boş bir kaset tak, kayıt yapıyormuş gibi record ve play tuşuna bir kaç defa bas, temassızlık gibi bir şey varsa bazen düzeliyor
sertacarslan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 10, 2021, 12:49:38 ÖS »

Bende 1mm'lik lastiklerden var. Eskisini çıkarıp benzer boyutlarda bir tanesini taktığımda sorunsuz olarak çalıştı.
İstersen sana da bir tane verebilirim.

Sinclair ZX Spectrum 128k +2 -> PC
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Aralık 11, 2021, 16:09:22 ÖS »

Çok sağolun 1mm lik paket içinde çeşitli boylarda 30 tane lastik bulunan bir paket aldım. Yaklaşık 55tl büyüklü küçüklü. 3'' disket sürücü lastjkleri özel ama kasetleri uydurabileceğimizi düşünüyorum. Sertacaslan uydurmuş. Yağsız cuntacı Cihaner aldım büyük ihtimalle parazit ufak tefek başlayan devre paslanmalarından. Denedikten sonra yazarım ama halen gelmedi

Long Live Amstrad CPC/PCW/NC/GX
www.cpcuserclub.com
www.dizzyradio.com
Amstrad CPC: RSF3, V9990, AMSDAP, M4Wifi, ZMEM, MXBoard, DES Mini,GOTEK, USIFACII, DMP Printer, PS2 Mouse
Amstrad PCW 8256: 512K RAM, GOTEK, uIDE8, uRTC8
Amstrad NC 100: Wifi Modem
Amstrad NC 200: Gotek, PCMCIA
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: