Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 3 [4]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Windows 2000 modernization guide  (Okunma Sayısı 1743 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
feuer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #45 : Ocak 04, 2022, 16:37:56 ÖS »

En başından anlatmak istediğim bu aslında @fort_apocalypse belirttiği gibi, bu şekilde hassas teknolojilerde stabil sistemlerin kullanılması daha doğru olur.

Aslında kimin haklı olduğunun çok önemi yok. Özel amaca yönelik bir alet tasarlanırken mantıken kendini kanıtlamış ve güncellenmeye ihtiyacı olmayan, eski ve güvenilir teknoloji kullanılır. Nükleer füze kontrolcülerinde en son teknolojiyi kullansaydı, risk ölçülemez boyutlarda olurdu. ATM makinesi en son sürüm işletim sistemini kullansa sık sık yazılım yaması gerekirdi, gerisini siz düşünün.
Yeni teknoloji genellikle hayati veya ekonomik önemi çok yüksek seviyede olmayan işlerde, bireysel kullanıcılar tarafından test edilir.

https://www.quora.com/Is-the-James-Webb-telescope-carrying-old-technology

F16, F35 ya da başka bir savunma sistemi şartlara göre değerlendirilir. Bir sistem herhangi bir ülke onu başka bir ülkeden satın aldı diye kutsallaşmaz. Önemli olan o sistemi üretebilmektir, bu yapılamıyor. Eğer ki karar verici yanlış bir adım atmışsa bu sistemin alınmasıyla, o da pek tabii eleştirilebilir.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Ocak 04, 2022, 17:36:30 ÖS »

@Oğuzan: bizdeki F16'lar disketten güncellenirken diğer ülkelerin F16'ları başka türlü güncelleniyor öyle mi? Anlatsana biraz

F16'lara gotek takılamıyor mu?

Gotek üzerinde mikrokontrolcü var, yani Gotek kendi çapında özel amaçla üretilmiş bir bilgisayar. Eğer Gotek üzerine uygun bir firmware yüklenirse belki F-16 ana bilgisayarı hack'lenebilir.

O kadarını da askeriye bir zahmet yapsın artık, millet flashfloppy vb kendi firmware'ini yazıyor amatör ruhla bile.

@Oğuzhan: Konuyu biliyorsun, eski teknolojinin tercih edilmesi. Konuya örnek de F16'lardaki teknoloji tercihleri. Ki bu aletler blok blok güncelleniyor. Malum, üzerlerinde çok çılgın radar, uçak tespit, saldırı tespit, çarpışma önleyici vb bizim günlük standartlarımızın çok üzerinde eski bile olsa hala çok pahalı yüksek teknolojili sistemler var.

Ve esas konuya örnek olarak verdiğim bu süper pahalı teknoloji yüklü alet bile hala ucuz bilgisayarlardan çıkma görünen floppy gibi eski bir teknoloji tercih edebiliyor. Benim yazdığımdaki ana fikir bu. Nelerden bahsettiğim iyice belli olsun diye bol sıfatlı şekilde yazdım.

Ardından sen de bizdeki F16'lar diyerek lafa başlıyorsun. Konu senin yorumunla birden eski teknoloji ve biz oluveriyor.

Neden öfkelendiğim bilmem anlaşıldı mı? İnsanın evine arabasına birşey olsa yapanın yanına bırakmayız. Ama konu herkesin içinde yaşadığı ülke olunca bir gevreklik bir rahatlık... sonra aa niye sinirlendin birbirimizi kırmayalım güzellik çiçek böcek cici falan

Benim açımdan daha da birşey yazmaya gerek yok

Ben de anlamadım mesajlardan nasıl böyle bir anlam çıkarttığını doğrusu. Bir floppy'den vatanı kimin daha çok sevip kimin sevmediği gibi anlamları.
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2022, 17:38:08 ÖS Gönderen: witchdoktor » Logged
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #47 : Ocak 04, 2022, 18:04:28 ÖS »

@witchdoktor;

Önemli olan Gotek içinde bir mikroişlemci bulunması, O mikroişlemci orada durduğu sürece, fetöcü bir teknisken bile Aselsan'ın yazdığı programı silip değiştirebilme imkanına sahip olur. Asıl risk olan budur.

Ne kadar sade ve basit olursa o kadar güvenilir olur.

Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #48 : Ocak 05, 2022, 09:12:17 ÖÖ »

Disketle güncelleniyorlar diye bizdeki F16'larla kafa bulmuşsun işte bu kadar basit.
Ülkenin F16'larıyla alay ettin diye gülünmeli miydi?

Bence Oğuzhan'ın yazdıklarında dalga geçme veya küçümseme gibi bir durum yok.
Bazı şeyler yüz yüze değil de yazarak anlatıldığında sanırım farklı anlaşılabiliyor.

Software Developer

(Ücretsiz Oyunum) Cozy Days: https://cyon4d.itch.io/cozy-days

(İZMİR) http://amplifypedals.com
https://soundcloud.com/cyon4d

You are in a computer game, Max.
eersoy93
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #49 : Ocak 18, 2022, 07:47:51 ÖÖ »

Chris Titus Tech YouTube kanalında böyle yöntemler ve uygulamalar var sanırım.
Sayfa: 1 2 3 [4]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: