Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Mesh internet hakkında  (Okunma Sayısı 717 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ssaylanc
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ağustos 11, 2022, 16:56:35 ÖS »

Selamlar,

İnternet kullanmaya üniversite labratuarında başladım, daha sonra internet kafe'ler ve sonra para kazanmaya başlayınca
ve kişisel bilgisayar alınca dial up ile tanıştım.

Yüksek bant genişliği evlere kadar gelince sevinsem de, internet sağlayıcıların yüksek fiyatları ve bıktıran bürokratik süreçleri artık canımı sıkmaya başladı. Malum yüksek bant genişliği diyerek 24 mpbs'lık bir hattan 150-200 TL aylık ücret istiyorlar.

Uzun süredir aklımda olan bulunduğumuz bölgede bir wifi ağı kurup imkanı olmayanları bu ağa dahil edip edemeyeceğimizdi. Ancak kişisel olarak aldığınız internet hizmetini paylaşmanın Türkiye'de yasal olmadığını biliyorum. Mesh wifi hizmeti veren şirket/şirketler var, tabi bunlar yine pahalı ve kurumsal müşterilere hitap ediyor.

Public mesh internet bir çok ülkede kullanılıyor, İspanya'daki guifi.net son baktığımda 37bin'in üzerinde aktif node'u var.
Amerika'da çeşitli şehirlerde de düşük gelirliler için benzer hizmeti vermeye çalışan yapılar var, Youtube'da videoları mevcut.

Özellikle biliyoruz ki felaket durumlarıda tüm telco şebekeleri çöküyor, 99 depremindeki durum halen aynı İstanbul'da küçük bir depremde tüm ses şebekesi çöktüğünü tecrübe edenleriniz olmuştur.

Sizlerin bildiği veya içinde bulunduğu buna benzer durumlara çözüm üreten yapılar var mı merak ediyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=699cjhLMERk
ssaylanc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 11, 2022, 18:55:17 ÖS »

Başlığı dikkat etmeden Commodore Genel altına açmışım, kusura bakmayın. Taşınabiliyor ise Genel Sohbet altına nasıl taşıyabilirim?
ssaylanc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ağustos 15, 2022, 12:43:35 ÖS »

Bu tarz konulara meraklı olanlar için güzel bir zine var, Pdf versionu da mevcut.

https://n-o-d-e.net/zine/index.html
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: