Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetRetro projelerdeki parçaları nerden temin ediyorsunuz ?
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro projelerdeki parçaları nerden temin ediyorsunuz ?  (Okunma Sayısı 441 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Foxbat
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ağustos 16, 2022, 14:06:35 ÖS »

Şuan composite rca (lale) söketlere ihtiyacım var sizin bu tarz parçaları uygun fiyatlı bir şekil temin ettiğiniz yerler var mı varsa nereler?
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ağustos 16, 2022, 14:13:18 ÖS »

Elektronik Malzeme Alınabilecek Siteler başlığını incelemenizi öneririm.

Aradığınız malzemenin hangi isimle satıldığını biliyorsanız n11'den de alabilirsiniz. Şu aralar fiyatlar çok oynak olduğu için almadan önce iki-üç yerden bakmakta fayda var.

İstanbul'daysanız Karaköy'e gidip görerek alma şansınız da var.

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ağustos 16, 2022, 14:34:47 ÖS »

RCA soketler, çok özel bir iş için kullanılmayacaksa, kablolu olarak daha uyguna gelir.
Türkiyede bulunnmayan parçalar (genellikle yarıiletkenler) Aliexpres.com sitesinden alınabiliyor, ama alacağınız her ürün için yorumları inceleyiniz.

Musti82
Üye
**

Death from Above

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ağustos 17, 2022, 13:17:12 ÖS »

Arkadaşlar bir retro bilgisayar toplamak istiyorum.

Intel Pentium 100/120 yada AMD K5-100/133 işlemcili+fan
16 MB RAM
0,5-1 GB HDD
CD sürücü+1,44 MFD
Bunlara uygun slim kasa,güç kaynağı,ses kartı,hoparlör ve klavye+mouse(toplu) ve tabii mönitör(15 inç tercihen)

1-Bu ürünlerin çoğu yeni yada ikinci el olarak eBay yada Ali Express te var fakat güvenip alamıyorum.
2-Diyelim ki aldım,sonra bunları gümrükten getirirken problem olmayacak mı?
3-Hadi onu da hallettik bu eski sistemleri toplmayı bilen kurt bilgisayarcı kaç kişi var?  
4-Birde 5-6 sene önce saha sık rastlıyordum,eski sistemleri satanlar var Sahibinden.com da dahi.Sizce alınabilir mi?İstanbul da da Bakırköy,Kadıköy ve Eyüp te mağazalar var(toptan yada tane ile satan)buralara gitsem bulabilir miyim?
5-Tavsiyelerinize açığım arkadaşlar,herkese kolay gelsin.

Not: Windows 3X/DOS hem de Windows 95 çalıştırmak/uğraşmak istiyorum.Hem Dos hem Windows.O yüzden pentium 2-3 yazmadım.

« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2022, 13:20:01 ÖS Gönderen: Musti82 » Logged
ng80386sx
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ağustos 17, 2022, 17:11:04 ÖS »

@musti82

elinde aldığın parçaları deneyeceğin sistem yoksa hazır sistem almak daha mantıklı. ebayden almak çok özel bir parça almayacaksan gümrük ve kargo çok fazla tutuyor mantıklı değil. aliexpresten sd to ide adaptör, gotek floppy emülatör ya da ucuza ati pci ekran kartı alabilirsin.

ikince el ilan sitelerinde en makul fiyatlar letgoda. dolap.com kargo uyguna geliyor. sahibinden.com ve zebramoda fiyatlar ise ebayla yarışıyor.

bu sitelerin hiçbiri sana garanti vermez. alıpta elimde patlayan şey çok oldu. yani hiçbir garantisi olmuyor.

bu arada pentium 2/3 sistemde alabilirsin. agp yuvası olduğu için ekran kartı bulması daha kolay hemde agp kartlar daha ucuz. dos/windows 3.11, 95,98 hatta 2000 bile kurabilirsin. sadece bazı oyunlarda ses kartı pci olunca sorun çıkarabiliyor. isa yuvalı olan bulursan ses kartı takıp bununda üstesinde gelinebilir. onun dışında ben bir dezavantajını görmedim.

onun dışında crt monitörün kargoda kırılma olasılığı çok fazla.

IBM 5155
IBM PS/1 2168
IBM 300GL
Litton Monroe OC 8820
Pentium 233MMX
Pentium II 350
Commodore 64C
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: