Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga Multi Ice III Plus  (Okunma Sayısı 10038 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Kasım 27, 2022, 10:00:07 ÖÖ »

Arkadaşlar şiddetli üşütmüşüm birkaç gündür yatıyordum katılamadım size kusura bakmayın.
 Şimdi anladığım kadarıyla çıkmaza girdiğimize göre son düşüncelerimi aktarayım. runalın Eproma yükleyip çalıştıralım taktiği mantıklı ama çalıştığından emin olduğumuz bir cihaz olmalıki deneme yapmalıyız, birde epromla yapmak orjinalinin dışına çıkmak demek ve aynı zamanda Epromlar kaba olduğundan fazla yer kaplayacaklardır, bunu en son ihtimale atalım derim. Voltrom o beş PLD dosyalarını eklersen onlar üzerinden gidebiliriz. Bunların içeriğinden emin olursak ve de doğru bir şekilde dönüştürebilirsek bende devreyi tekrardan bu PAL lere göre adaptasyon yaparım ve sonuca ulaşırız diye düşünüyorum. Anladığım kadarıyla BilTek Multi Ice yi yaparken Action replayı usulüne uygun klonlamak için(Telif) hem entegrelerin yazılımlarını bacak sıralamasını değiştirerek yazmış hemde devreyi buna göre farklı çizmiş(mantıklı). Bu durumda Action replay entegrelerini Multi ICE da kullanırsak bacakları tekrardan adapte edeceğiz. Ne dersiniz? Daha mantıklı bir fikri olan varsa tartışbiliriz. Bir fikrim daha var ama onu sonra söyleyeceğim kafalar karışmasın Masum

PLD dosyaları sitede duruyor sanırım ama link yok. adres çubuğuna opt yerine pld yazınca pld olanlar iniyordu. ama yine de paylaşacağım bendeki dosyaları fırsat olunca.

Başka bir alternatif daha var, Action Replay ya da HRTMon rom'ları (Açık kaynak ar klonu) Amiga rom'larına eklenerek ve paralel porta freeze butonu için hat çekilerek, Multi ICE, amiga'ya gömülü hale getirilebiliyordu. Eskiden oyun çektirmeye gittiğim A500'e böyle bir mod yapılmıştı. Şimdi A1200 lere de HRTMon ve Freeze butonu ekleyip aynı şeyi yapıyorlar. Youtube'da videoları mevcut.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Kasım 27, 2022, 12:52:29 ÖS »

Arkadaşlar şiddetli üşütmüşüm birkaç gündür yatıyordum katılamadım size kusura bakmayın.
 Şimdi anladığım kadarıyla çıkmaza girdiğimize göre son düşüncelerimi aktarayım. runalın Eproma yükleyip çalıştıralım taktiği mantıklı ama çalıştığından emin olduğumuz bir cihaz olmalıki deneme yapmalıyız, birde epromla yapmak orjinalinin dışına çıkmak demek ve aynı zamanda Epromlar kaba olduğundan fazla yer kaplayacaklardır, bunu en son ihtimale atalım derim. Voltrom o beş PLD dosyalarını eklersen onlar üzerinden gidebiliriz. Bunların içeriğinden emin olursak ve de doğru bir şekilde dönüştürebilirsek bende devreyi tekrardan bu PAL lere göre adaptasyon yaparım ve sonuca ulaşırız diye düşünüyorum. Anladığım kadarıyla BilTek Multi Ice yi yaparken Action replayı usulüne uygun klonlamak için(Telif) hem entegrelerin yazılımlarını bacak sıralamasını değiştirerek yazmış hemde devreyi buna göre farklı çizmiş(mantıklı). Bu durumda Action replay entegrelerini Multi ICE da kullanırsak bacakları tekrardan adapte edeceğiz. Ne dersiniz? Daha mantıklı bir fikri olan varsa tartışbiliriz. Bir fikrim daha var ama onu sonra söyleyeceğim kafalar karışmasın Masum

PLD dosyaları sitede duruyor sanırım ama link yok. adres çubuğuna opt yerine pld yazınca pld olanlar iniyordu. ama yine de paylaşacağım bendeki dosyaları fırsat olunca.

Başka bir alternatif daha var, Action Replay ya da HRTMon rom'ları (Açık kaynak ar klonu) Amiga rom'larına eklenerek ve paralel porta freeze butonu için hat çekilerek, Multi ICE, amiga'ya gömülü hale getirilebiliyordu. Eskiden oyun çektirmeye gittiğim A500'e böyle bir mod yapılmıştı. Şimdi A1200 lere de HRTMon ve Freeze butonu ekleyip aynı şeyi yapıyorlar. Youtube'da videoları mevcut.

Sağol,

Dediğiniz gibi opt yerine pld yazarak beşini de download edebildim. Neden, uzantılarını OPT yazmış onu da anladım:

Adam, bizim dump devresini kullanıyor ve bu dump dosyaları çok büyük. Dump ettiği dosyaları pld olarak kaydetmiş. Bu pld ler içindeki lojiği sadeleştirip opt olarak kaydetmiş. (Optimize=.opt burdan esinleniyor. Bu opt uzantısı kullanan pld derleyicisi benim bildiğim yok zaten.)
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2022, 12:55:19 ÖS Gönderen: runal » Logged
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Kasım 27, 2022, 13:47:49 ÖS »

1990-91 seneleri arasında SKY'dan bir MULTI ICE Amiga almıştım, sonrasında ne oldu ne yaptım hatırlamıyorum. Bundan 4-5 kaç sene denk geldi bir tane edindim, henüz deneme imkanı bulamadım. Çalışıp çalışmadığını da açıkçası bilemiyorum bir ara masama Amiga 500 kurup inceleyeceğim.

Bendeki cihaz sizdekinden devre olarak farklı Rom içeriği ve versiyon olarak aynı mıdır bilemiyorum, fikir vermesi ve bir döneme ışık tutması açısından resimlerini paylaşayım istedim.

* amiga-multi-ice-on.jpg (109.24 KB, 1024x760 - Görüntüleme: 75 kez.)

* amiga-multi-ice-arka.jpg (99.06 KB, 1024x765 - Görüntüleme: 82 kez.)

* amiga-multi-ice-ic.jpg (155.62 KB, 1024x586 - Görüntüleme: 84 kez.)
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #63 : Kasım 27, 2022, 14:34:39 ÖS »

@WildLord
Aynısından bende de var bendekinde değiştirilmemiş, orijinal Action Replay 1.5 ROMlar var.

WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Kasım 27, 2022, 15:01:19 ÖS »

Şimdi forumda ararken farkettim kitapçığını, resimlerini ve ADF'sini daha önce paylaşmışsınız.  

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=1530.0

linki altında Action Replay kitapçıkları mevcut.
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2022, 15:19:42 ÖS Gönderen: WildLord » Logged
murtek
Deneyimli

DO-IT-YOURSELF (AMIGA FOREVER)

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Kasım 27, 2022, 21:57:36 ÖS »

1990-91 seneleri arasında SKY'dan bir MULTI ICE Amiga almıştım, sonrasında ne oldu ne yaptım hatırlamıyorum. Bundan 4-5 kaç sene denk geldi bir tane edindim, henüz deneme imkanı bulamadım. Çalışıp çalışmadığını da açıkçası bilemiyorum bir ara masama Amiga 500 kurup inceleyeceğim.

Bendeki cihaz sizdekinden devre olarak farklı Rom içeriği ve versiyon olarak aynı mıdır bilemiyorum, fikir vermesi ve bir döneme ışık tutması açısından resimlerini paylaşayım istedim.

@WildLord bu Multi Ice 1 dostum. 2 ram, 2 eprom, 4 PAL ve bir 555 timer var

DO-IT-YOURSELF
murtek
Deneyimli

DO-IT-YOURSELF (AMIGA FOREVER)

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Kasım 28, 2022, 11:22:11 ÖÖ »

@runal, Minilog ve EQN2JED compiler ıda incelermisin üstat.  Kahkaha

DO-IT-YOURSELF
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: