Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: DreamFrodo  (Okunma Sayısı 11367 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 22, 2008, 10:03:12 ÖÖ »

Arkadaşlar, birkaç sene önce üzerinde çalışmış olduğum bir projemin ilginizi çekebileceğini düşündüm. Frodo adlı C64 emulatörünü duymuşsunuzdur. Bu emulatörü Sega Dreamcast konsoluna port etmiş ve bazı özellikler eklemiştim. Websitesi şurada: http://frodo.boob.co.uk (İngilizce)

Kısaca özelliklerinden bahsetmek gerekirse:

• 640x480 çözünürlükte görüntü ve 44.1Khz/16bit ses ile neredeyse tam hız C64 emulasyonu (1541 emulasyonu kapalı iken).
  • Disk ve tape imajlarını yükleyebilmek ve ayarları değiştirebilmek için kullanıcı arabirimi.
  • C64 durumunu (state) DC VMU üzerine sıkıştırılmış olarak kaydedip yükleyebilme.
  • Autostart özelliği ve on-screen keyboard.

Başka planlarım da vardı bu proje için ancak Dreamcast'ın artık ölmeye başladığı zamanlara denk geldi ve yavaş yavaş bıraktım. Maalesef o zamandan beri de hiç uğraşmadım. Ancak bu hali de kullanım için gayet yeterli. Benim için ilginç bir tecrübe de emule'da emulatör ile birlikte yüzlerce disk imajının yer aldığı iso'lara rastlamak olmuştu . Sanırım hala bulunabiliyordur.

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2008, 10:12:00 ÖÖ »

tolga, dreamcast e bi ide hd arabirimi yapsanda ortalık şenlense

A500,A500+,A600,A1000,A1200,A2000,A3000,A4000,CDTV,CD32,A1,MacMini,R2HV,C64,48K,Ps,Ps2,Ps3
Xbox,Xbox360,Nes,Snes,N64,N64Ique,Gamecube,Wii,PcEngine,PcEngineGT,PcEngineDUO,TurboGrafx,NeoGeoAES
NeogeoCD,NeoGeoMVS,NeoGeoPocket,MegaDrive,SegaCD,MultiMega,Saturn,Dreamcast,Jaguar,Lynx,Cps1
Cps2,System11
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 22, 2008, 10:30:35 ÖÖ »

Biraz geç oldu ama, nihayet bu çalışmanı bizlerle paylaştın.

Hazır konu olmuşken, doğru düzgün bir dreamcast emu adı verirseniz mutlu oluruz.

tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2008, 10:55:39 ÖÖ »

@Ozkano: Ne demek ayıp ettin, akşam üstü başlayayım yarına biter Şaka maka güzel proje fikri aslında.

@Alco: Bayağıdır DC emularını takip etmiyorum, bir tane bayağı başarılı olan vardı ama adını unutmuşum. Ben dev. yaparken emu falan yoktu zaten, Dreamcast üzerinde Broadband Adapter ile alete binary yükleyip deneme yapıyordum.

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mayıs 22, 2008, 11:02:06 ÖÖ »

tolga bizde proje çok yeterki zamanın olsun, birde bu bilgilerini bizimle paylaşırsan çok seviniriz, daha dogrusu bu tur hardware çalışmalarına nerden başlıyalım

A500,A500+,A600,A1000,A1200,A2000,A3000,A4000,CDTV,CD32,A1,MacMini,R2HV,C64,48K,Ps,Ps2,Ps3
Xbox,Xbox360,Nes,Snes,N64,N64Ique,Gamecube,Wii,PcEngine,PcEngineGT,PcEngineDUO,TurboGrafx,NeoGeoAES
NeogeoCD,NeoGeoMVS,NeoGeoPocket,MegaDrive,SegaCD,MultiMega,Saturn,Dreamcast,Jaguar,Lynx,Cps1
Cps2,System11
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 22, 2008, 11:07:04 ÖÖ »

Plazma'da temel elektronik ve uygulamalı basic proje dersleri istiyoruz!!!

Bu da böyle biline...

tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 22, 2008, 11:22:56 ÖÖ »

Evet, ozkano'nun sorusunu görünce benim de aklıma Plazma geldi. Bir ders dizisi güzel olur gerçekten. Vakit yaratabilirsem ve talep olursa bu konuya eğilebilirim, ama söz veremiyorum.

Elektronik projelerini konuya ilgi duyan ve biraz kafası çalışan herkes yapabilir. Ama derin bir bilgi birikimi de gerektirdiği kesin... Ben bilgisayar mühendisiyim, dolayısı ile temel bilgilerin bir kısmını (daha çok yazılım üzerine olanlarını) zaten okulda aldım ve daha sonra kendimi hardware yönünde de geliştirdim. Ozkano, sen hardware projelerine nereden başlayalım diye soruyorsun ya, ben de daha anlatmaya nereden başlayayım onu bile bilemiyorum doğrusu...

ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mayıs 22, 2008, 11:38:24 ÖÖ »

mesela kendi açımdan, seri portan aldıgım bilgiyi paralel 8 bite çevirip onu flash a nasıl yazarım

seri port daki amacım usb kullanma ya yönelik, yada usb den com port açıp 8 bit yada 16 bit e nasıl çeviririm

Cps2,System11
tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 22, 2008, 13:09:12 ÖS »

Konuyu biraz dağıtıyoruz ama... Ozkano bak bu söylediğin bile oldukça basit gibi görünüyor ama orada bile bir sürü şey var. Mesela flash programlayabilmek için flash'ın belli bir protokolü var ona uygun şekilde adres ve data vermek gerekiyor chipe, onu da basit bir USB/Serial'den 8/16-bit'e çevirici ile yapamazsın, microcontroller gibi birşeye ihtiyacın olacak. Kullanmak istediğin flash'ın datasheet'ini inceleyip iyice anlayarak başla bence...

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mayıs 22, 2008, 18:42:23 ÖS »

Tebrikler Tolga, çok güzel bir çalışma. Çok önceden bunu görmüştüm. Ama senin yaptığını bilmiyordum... Senin aramıza katılman bizim için çok büyük mutluluk ve şans.

ozkano'nun Dreamcast'e harddisk projesi, yıllardır takip edip, hayal ettiğimiz bir projedir. Dünya çapında bir hayaldir Dreamcast'in bozulan GDROM'una süper bir alternatif olur ve Dreamcast gibi bir konsol her zaman, her eve lazım

Alcofribas: Benim bildiğim en iyi emulator Chankast'tı. Internetten indirdiğim ISO'ları yazmadan Chankast'ta dener, Dreamcast'e öyle yazardım.

http://chanka.emulatronia.com/

Bu arada Ruslarda sanırım bir emulator yazmışlar...Onada göz atmak fena olmaz...

http://demul.emulation64.com/

tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 22, 2008, 19:09:51 ÖS »

Senin aramıza katılman bizim için çok büyük mutluluk ve şans.

Rica ederim, o mutluluk ve şans bana ait... PCEngine ve ATARI 2600'ün de rollerini unutmayalım yalnız

Dreamcast gibi bir konsol her zaman, her eve lazım

Bu lafın altına tereddütsüz imzamı atarım

Bu arada benim dediğim emulatör de Chankast'tı, sen şimdi söyleyince hatırladım.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: