Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarSinclairSinclair - GenelSinclair QL 'in klavyesinde bir tuhaflik yok mu sizce? Dikkatli bakin!!
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sinclair QL 'in klavyesinde bir tuhaflik yok mu sizce? Dikkatli bakin!!  (Okunma Sayısı 4087 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 10, 2009, 21:53:41 ÖS »

Belki de yeni farkeden bir ben varim ve hepiniz zaten bunu biliyordunuz ama Sinclair QL'in klavyesinde BACKSPACE, DELETE, RUBOUT veya benzeri hic bir karakter silme tusu yok!!!

« Son Düzenleme: Şubat 10, 2009, 21:58:40 ÖS Gönderen: memrah » Logged

xc8
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Şubat 10, 2009, 22:48:55 ÖS »

problems with the keyboard? check them --> http://www.rwapsoftware.co.uk/sinclairql.html

cheers

chris
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 11, 2009, 00:02:21 ÖÖ »

QL ile köklerine dönen sinclair, delete tuşu için "Control+sağ ok" kombinasyonunu kullanmayı tercih etmiş (resimdeki tuş da biraz yamuk duruyor). Elbetteki sinclair kullanıcıları hatasız varlıklar oldukları için, komodorcuların aksine pek kullanmazlar delete tuşunu.

hatırlarsınız ki speccy 48k'larda da silme tuşu shift+0 olarak ayarlanmıştır...

Clive gibi bir dahiyi eleştirmeyin sakın, pound işareti kadar önemli bir karakter yoktur şu dünyada...

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2009, 00:46:47 ÖÖ »

Sinclair bilgisayarlari cok seven ama ayni zamanda  bunlarin mucidine de hafiften gicik olan bir ton mu seziyorum bu mesajda
peandoas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 15, 2009, 17:01:04 ÖS »

Konuyla alakasız olacak ama QL bir dönem Torvalds'ın da kullandığı Spectrum modeliymiş.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 15, 2009, 17:53:15 ÖS »

O yuzden linux'da "Control+sağ ok" kombinasyonu DELETE vazifesi goruyor mu acaba diye merak ettim simdi. Usenmesem Ubuntu ile boot edip bakacagim ama yasli bir adamim ben useniyorum.   Zaten buyuk olasilikla "Word Right" yapiyordur, DELETE degil. Yine de dusundukce komik geliyor, delete tusu yerine pound isareti tusu koymus adam!
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: