Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetPC'yi sessizlestirme operasyonu kapsaminda bazi sorular..
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: PC'yi sessizlestirme operasyonu kapsaminda bazi sorular..  (Okunma Sayısı 8229 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Nisan 09, 2009, 21:22:16 ÖS »

@max_damage: Bu gun 6 bilgisayarci dolastim, hic birinde 80mm -> 120mm fan adaptoru yok. Hatta ilk defa duyuyorlar. Anlasilan ismarlamak gerekecek bu 80mm-> 120mm adaptoru.

@Alpyre "tabiki Asus" cumleni ileride kasa alirken aklima getirebilirmiyim?

@usagi: Soyle bir sey olur mu ?

Bu gun bilgisayarcilari dolasirken fan hizi kontrol cihazi olarak cok guven vermeyen sadece bir potansiyometreden olusan bir kit vardi, almadim. Bendeki fanin max. 0.39A akim cekimi var. Tek basina bir pot'a bu kadar akim yuklemek pek saglikli gelmedi bana. Ayar zimbirtisinin kutusunda da maximum 0.12A yaziyordu.
Su resimdekine benziyordu. Pek guvenemedim acikcasi.

Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Nisan 09, 2009, 21:36:51 ÖS »

Arda'ya guvenmemekten degil ama insan tereddutte kaliyor iste ,ya bozulursa makina diye.

şaka bir yana, starcraft oynadığımız yıllarda elimizdeki pentiumlardan birinin fanı yoktu. Biz de büyükçene bir çekicin başını işlemcinin üzerine koyuyorduk. fazla ısınınca, arada bir soğuk suda yıkayıp geri getiriyorduk p266 için yeterli bayağı sessiz bir yöntem...

max.damage
Deneyimli

Hell is other people.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Nisan 09, 2009, 21:42:44 ÖS »

Ha gayret  Son bir yilda ,Turkiye'de de bulunmasinin etkisiyle su fanlardan 6-7 adet satin aldim ; http://www.evrenshop.com/asp/show_stock.asp?product=nc06

Rengini dikkate almazsak ,bu devir ve gurultu oranina karsi tasidigi hava kapasitesi cok iyi.Yaninda plastik zimbirtilar da geliyor.En onemlisi su 5v ve 7v adaptorler pakete dahil ;

Az once dolabin ucra koselerinde rastladim sansa.Bu adaptor ile start almayan fanim olmadi ,diger fanlarda da denedim.

Ayrica Alpyre'nin kullandiklarindan mi bilmiyorum ,bir iki adet arctic fan 12 var (tek yonlu) dolapta,hic kullanilmamis ,kutusunda.Hazir 120 falan derken gonderebilirim bir tanesini ,gaz ve tuz ekmis olurum proceye.

Bu kadar mi ?
max.damage
Deneyimli

Hell is other people.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Nisan 09, 2009, 21:44:25 ÖS »

Arda,

Evet ,biliyorum.Siz Sinclair tayfasindan her sey beklenir

Bu kadar mi ?
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Nisan 10, 2009, 02:33:36 ÖÖ »

@max_damage: Tesekkurler. Anakart'ta CPU ile PSU arasindaki bosluk gozume cok kucuk gorundu, olctum, korkarim 12cm'lik fan ve fan adaptorunu CPU uzerine takabilecek kadar yer yok Bu durumda sanirim yapilabilecek en mantikli sey mumkun olan en sessiz 80mm cozumunu denemek olacak.

Bu arada su 7V kablo olayi eger dusundugum gibi bir cozum ise, 12V ile 5V pinleri arasina baglanti yapiyor yani fan'in +'si +12V, -'si +5V'a baglaniyor, 12-5=7V dusuyor. Bunun guc kaynagina zarar verme potansiyeli yok mu? Yani sonucta kendi cikisini geri besliyor PSU'ya.

Soyle bir site buldum, fan kontorlu ile ilgili bir suru metoddan bahsedilmis. Belki ilginizi cekebilir.
http://www.cpemma.co.uk/

@Arda çekiç başını satmaya karar verirsen haber ver. Fan gerektiriyor mu?
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2009, 03:08:52 ÖÖ Gönderen: memrah » Logged
max.damage
Deneyimli

Hell is other people.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Nisan 10, 2009, 04:32:06 ÖÖ »

Evet ,cpu soketi fazla yukaridaysa ise yaramaz.Su an cpu heatsink uzerinde ki fanin uretici degerlerine gore alternatif bir seyler mutlaka vardir.Ama deviri dusurme faslini yeni fani takip denedikten sonra dusunmek gerek,tolerans kalmayabilir.

Verdigin linkte de gordugun gibi ; es capta ki fanlar ,esit devirler altinda hemen hemen ayni miktar havayi tasiyor.Ama asil kotu taraf gurultu oranlari da benzer.Benim hep sikayet ettigim taraf bu iste ,hepsine takacak bir fan teknolojisi yok.Kahrolasi fizik kurallari ,efkarlandim yine

Bu kadar mi ?
Diabolic_Wizard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Nisan 10, 2009, 19:21:03 ÖS »

Sessizleştirme için ben hem CPU hem de köprüler için pasif soğutma kullanıyorum. CPU'nun üzerindeki soğutucunun markasını unuttum. Ama tamamen bakır ve 8 ısı iletme borusu var, irice bir şey. Kasanın içinde hava akımı YOKKEN, 1 saatlik stress test sonucunda 55 dereceye kadar çıktı. Basit bir 80 mm fan eklediğimde 36 derecenin üzerine çıkmadı.
Bilgisayarın üzerindeki yapabildiğiniz tüm soğutucuları pasif soğutucu yapıp, aşağıda linkini verdiğim kasayı kullanırsanız, sessiz sedasız bir bilgisayarınız olur.
Şu an bilgisayarımda sadece PSU'nun fanı çalışıyor. O da 140 mm olduğu için baya sessiz.

http://www.akortek.com/product_info.php?cPath=33_76&products_id=462
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2009, 19:25:37 ÖS Gönderen: Diabolic_Wizard » Logged

"The user is an important input hardware of a computer system"
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Nisan 10, 2009, 19:49:02 ÖS »

Pasif sogutucu benim de hayalimdi, hatta pasif sogutuculu yani fansiz PSU'lar da var nette. Pek yuksek cikis gucleri yok yanliz.
@Diabloic, bu bahsettigin sistemin islemcisi ne? Anladigim kadariyla benim kulustur P4 (2.26Ghz) islemciler icinde en sicak calisanlardan biri.

Bir de ilginc birsey var: Bilgisayarim bir gece kapali kaldiktan sonra, aciyorum, 10 saniye icinde gelen POST ekraninda CPU isisi 43C olarak gorunuyor. Bu mumkun mu?? Odada ne kalorifer yaniyor ne birsey. Hatta bu odada usuyorum ben eger kalorifer yanmiyorsa. Acaba isi sensorum mu bozuk?
max.damage
Deneyimli

Hell is other people.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Nisan 10, 2009, 19:52:25 ÖS »

@Diabolic_Wizard

Cpu sogutucunun marka ve modelini hatirlayabilirmisin ?

Bu kadar mi ?
Diabolic_Wizard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Nisan 10, 2009, 21:08:36 ÖS »

Soğutucuyu nette arayacağım, bulduğumda yazarım.
İşlemci: AMD Phenom II x4 940
43 derece P4'ler için çok anormal bir ısı değil. Sonuçta o işlemcinin yüzey sıcaklığı değil, çekirdek sıcaklığı. Bilmemkaç yüz milyon transistör çalışmaya başladığı anda biraz ısı üretiyorlar haliyle

Diabolic_Wizard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Nisan 11, 2009, 00:13:30 ÖÖ »

Benim heatsink'i buldum, Zerotherm'inmiş.

http://www.zerotherm.net/eng/product/BTF95.asp

Ben bunu türkiye'den aldım, sanırım Hepsiburada!dandı. Ama şimdi baktım yok. Akortek getirir belki, takip etmek lazım.
Ses sorunu olan herkese tavsiye ederim.

max.damage
Deneyimli

Hell is other people.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Nisan 11, 2009, 01:44:24 ÖÖ »

Cidden full bakirmis,enderdir full bakir towerlar ,o yuzden merak ettim.Ama ozellikle 8 heatpipe deyince sasirdim. 4 heatpipe varmis.Cogu uretici "u" bicminde kullaniyor heatpipe'lari.Performansi seklinle tezat Hakikaten saglam sonuclar almis testlerden.

Ben de su an "Noctua NH-U12P" kullaniyorum.Beni uzecek bir sey yapmadi simdiye kadar.

Ama benim hayatimda gordugum en etkileyici(*) tower cooler ,coolermaster hayper 6 .Klipsinden kurtularak bana bir 5950 ultra'ya mal olmustu. 1 kg'lik saf bakir , 6 ayri heat pipe.P4 3.2 ve en son FX-60 ile birlikte kullandim ,socket uyumsuzlugu yuzunden emekli etmek zorunda kaldim.

Tower sogutucularin anakart'i sogutmamak gibi (regulator ,chipset ,vs. ) bir dezavantajlari var.Bu yuzden hala gurultulu bir chipset sogutma fani kullanmak durumundayim (790i ultra).Efektif olarak vivi sogutma disinda da pasifize etme sansim yok bu chipseti.Bu da kullandigim islemci sogutucusunun sessizlik avantajini yiyor.

(*) Bir Thermalright true copper ile muserref olamadigim icin olabilir.

Bu kadar mi ?
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: