Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga / Atari ST Ps2 Mouse Adaptörü  (Okunma Sayısı 10510 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ekim 28, 2020, 18:26:45 ÖS »

Sorunu tam görmeniz için

Var mı başka sorun yaşayan.

https://youtu.be/eRJMKrYkJuI

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
AmigaBeşYüzDoksan
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
Sunshine
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ekim 28, 2020, 18:39:31 ÖS »

Adaptörün markası ne? Rys MKII ise örneğin Atari için ayrı, Amiga için ayrı firmware yüklemek gerekiyor cihaza.
Pardon, cihaz kendi yapımınız olan bir cihazmış, yeni gördüm.
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2020, 18:42:02 ÖS Gönderen: Sunshine » Logged
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ekim 28, 2020, 19:09:48 ÖS »

Edu Aranin yaptigi cevirici de var onda da ayni sorun

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
AmigaBeşYüzDoksan
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Ekim 28, 2020, 20:14:08 ÖS »

Daha düşük DPI'li bir PS/2 ile denediğinizde sorun ortadan kalkıyorsa, ki öyle olmalı, sorun çeviricideki PIC/Atmel vb. için kodlanan programdadır.

Bu firmware/program PS/2 mouse'un gönderdiği son DeltaX DeltaY verisini alıp Joystick portundaki ilk dört bit üzerinden pulse'lar gönderiyor...

Bilgisayardaki mouse driver ise interrupt hızına bağlı olarak bu 4 bitten örneklem alıp 0'dan 1'e, ve 1'den 0'a geçişleri (aslında bunlar normalde mekanik toplu mouse içinde infrared led ve alıcı transistör arasında dönen delikli tekerleğin engelleyip izin verdiği ışığın tetiklediği sinyaller) hareket olarak kaydedip imlecin konumu güncelliyor.

Ama eğer, daha okumadan bitler hızla değişirse gördüğünüz o saçmalık gerçekleşiyor... Benzer durumu C64'e kendi yaptığım mouse'u taktığımda fark etmiştim, interrupt sıklığını arttırmak sorunu çözmüştü.

Atari'de sorunu gidermek içinse 3 öneri: 1) TOS'u değiştirip interrupt sıklığını arttırmak; 2) PS/2 mouse adaptörünün firmware'ini değiştirip bir üst limit koymak, belli bir hızdan sonrası için birim süre başına daha fazla pulse göndermesin; 3) Düşük DPI'lı PS/2 mouse kullanmak, çözünürlüğü düşük, eski bir mouse mesela.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ekim 28, 2020, 20:59:52 ÖS »

Sadece 3. Secenege bilgim yeter toplu hp marka mouse da ayni sorunu verdi. Daha eski bir seyler bulup deneeye calisayim.

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
AmigaBeşYüzDoksan
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Ekim 28, 2020, 21:45:44 ÖS »

Daha düşük DPI'li bir PS/2 ile denediğinizde sorun ortadan kalkıyorsa, ki öyle olmalı, sorun çeviricideki PIC/Atmel vb. için kodlanan programdadır.

Bu firmware/program PS/2 mouse'un gönderdiği son DeltaX DeltaY verisini alıp Joystick portundaki ilk dört bit üzerinden pulse'lar gönderiyor...

Bilgisayardaki mouse driver ise interrupt hızına bağlı olarak bu 4 bitten örneklem alıp 0'dan 1'e, ve 1'den 0'a geçişleri (aslında bunlar normalde mekanik toplu mouse içinde infrared led ve alıcı transistör arasında dönen delikli tekerleğin engelleyip izin verdiği ışığın tetiklediği sinyaller) hareket olarak kaydedip imlecin konumu güncelliyor.

Ama eğer, daha okumadan bitler hızla değişirse gördüğünüz o saçmalık gerçekleşiyor... Benzer durumu C64'e kendi yaptığım mouse'u taktığımda fark etmiştim, interrupt sıklığını arttırmak sorunu çözmüştü.

Atari'de sorunu gidermek içinse 3 öneri: 1) TOS'u değiştirip interrupt sıklığını arttırmak; 2) PS/2 mouse adaptörünün firmware'ini değiştirip bir üst limit koymak, belli bir hızdan sonrası için birim süre başına daha fazla pulse göndermesin; 3) Düşük DPI'lı PS/2 mouse kullanmak, çözünürlüğü düşük, eski bir mouse mesela.

Ben de aynı şekilde düşünüyorum, ikinci seçenek sanırım en verimli olanı, pic yazılımın source kodunu araştırıyorum, Bulabilirsem bir üst limit nasıl eklenebilir o ikinci basamak olacak.

c64 serial mouse adaptörde de benzer sorun vardı, onda da yazılıma bir üst sınır eklense süper olabilir.

Teşekkürler İlker Hocam.

Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: