Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Spectrumlar neden kutusundadır?  (Okunma Sayısı 6008 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mayıs 27, 2009, 15:54:02 ÖS »

Aklıma ilginç bir soru geldi...Neden ikinci el cihazlar içinde, kutusunda spectrum bulmak diğerlerinden daha kolaydır? Çoğumuzun elinde kutusunda spectrum olduğuna eminim...İkinci el sitelerinde de çıkıyor...

Kendimce, spectrum'u kullananlar fazla oyun oynamadıklarından, işleri bitince kutusunda kaldırıyorlardı herhalde diyerek işin içinden çıktım. Bir diğer sebepte bununla ilgili olarak, oyun oynamayı tercih etmeyenlerin spectrum'a yöneldikleri ve onlarında gerekli özeni gösteren kişiler olduğu yönünde..

Kutusunun küçük olmasıda bir başka sebep olabilir pek sizce ?

cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2009, 16:05:02 ÖS »

Hocam spectrumun tüm modelleri hakkında bilgim yok ama.
Arkadaştaki spectrum çok küçüktü ve kendi teybi vb olmadığı,
oyunları da klavyesinden oynandığı için joystick vb gibi kalabalıkları olmuyordu ve bu yüzden kullanımdan sonra sıkıntı çekmeden kutusuna koyulabiliyordur.

Uzun lafın kısası donanım azlığı buna etken olabilir.
En azından arkadaşımın kullanmış olduğu modeller için bu söylenebilir.

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 27, 2009, 16:23:04 ÖS »

cevap basit aslında spectrum o kadar değerli ki,kutusunu bile atmaya insanın eli gitmiyor
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mayıs 27, 2009, 21:03:39 ÖS »

Kutusunun küçük olmasıda bir başka sebep olabilir pek sizce ?

valla kutulu hali bile o kadar küçük ki, hiç problem yaratmadan tv dolabının altına konulabiliyordu. ilk spectrumumu çok uzunca bir süre kutusunda saklamıştım. taşınırken atmış olmalıyız, hatırlamıyorum şimdi ne yaptığımızı...

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2009, 09:33:02 ÖÖ »

Benim vaktiyle (ilk ve orta okul çağlarımda) duyduğum hikaye şu şekildeydi. Önce bir spectrum alınıyor. Ancak bu cihazların teybi olmadığı için oyun çalıştırmakta problem yaşanıyor. Kitaplardan oyun yazılıp oynanıyor falan. En nihayetinde eğer baba teyp almaya ikna edilemezse, çocuk artık iyice sıkıldığı için, oyun oynamaya commodor'u olan komuşa gidilmeye başlanıyor. Spectrum da kutulanıp dolaba kaldırılıyor.

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2009, 09:35:16 ÖÖ »

Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür derler... O dönemde spectrum, amstrad çok ilgimi çekerdi Komşuda olsa, C64 sahibi olmama rağmen bende komşuya giderdim

modelist
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2009, 11:54:59 ÖÖ »

Nedenmi bu sözle ifade edilemiyor sanırım neden kimse bir pc`sini veya notebook`unu kutusuyla saklamıyor saklayanını özen gösterenini görmedim en azından ben görmedim ....
yucelbilik
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2009, 12:29:31 ÖS »

Commodore u gören spectrum sahipleri ellerindeki makinelere balon bağlayıp havaya göndermişlerdir, balon bulamayanlarda kutusuna koyup rafa kaldırmıştır Kahkaha

yb
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 05, 2009, 15:19:19 ÖS »

Sahibinden.com'da yine 3000 liraya Sinclair var! Bana tuhaf gelen, ayni Sinclair icin 30TL isteyen de var, 350 TL isteyen de var ve 3,000TL isteyen de olmus. Ayni listede cikiyor ikisi de. Yani insan en azindan bir bakmaz mi bu listeledigim sey kaca satiliyor diye, 3000TL fiyat vermeden once. Tabi yine diyeceksiniz ki serbest piyasa ekonomisinde herkes istedigi mala istedigi fiyati koymakta, isteyen de almamakta serbest.. Evet, dogru.. ama.. ne bileyim... GG'de de ayni durum soz konusu. Haydi makineyi 175TL'ye listeledin bari bir bak da baska birisi daha iyi durumdaki ayni model cihazi 25TL'ye listelemisse o ilanin suresi gecinceye kadar bekle listelemeden once. Alt alta duruyor ilanlar. Ayni mal, biri 175TL digeri 25TL. Diyecek birsey yok. Adamin keyfinin kahyasi degiliz. Yapar, yapar.
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2009, 15:42:44 ÖS Gönderen: memrah » Logged
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Haziran 05, 2009, 16:49:48 ÖS »

Bu tür şeyler ebay'da vs.'de oluyor... Demek ki bunları alacak adamlarda çıkıyor...

GG'de birisi Atari Pong satmıştı...450 TL'ye...çok şaşırmıştım. O zaman her malın alıcısı var demek ki diye düşündüm... Önemli olan bir ürüne sahip olmak mı? ona ne kadar makul ve anlaşılır bir fiyattan sahip olduğun mu? bu soruya cevap veremiyorum Demek ki oluyor böyle vakaalar..

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Haziran 06, 2009, 10:32:10 ÖÖ »

@memrah

GG'deki çoğu satıcının felsefesi "GG bir deniz, bu fiyata da bulurum bir keriz!"

Peki bu noktada, fiyatların altalta bile gözüktüğünü de gözönüne alırsak, "suçlu olan satıcılar mı alıcılar mı acaba" demeden geçemiyorum. Çok değil 2 sene öncesine göre bile fiyatlar anormal yükseldi. Alıcıları dostane bir şekilde uyardığımız zaman da aldığımız yanıt "olsun önemli değil, zaten bir kere 100 lira vereceğim" gibisinden birşey oluyor. Lakin hata yaptıkları nokta şu ki; 25liralık mala 100 lira verdikleri an canavarları uyandırıyorlar, kurdun aklına kuzuyu, eşeğin aklına karpuz kabuğunu düşürüyorlar. Bitpazarında kimsenin yüzüne bakmadığı cihazlara, kasetlere bile artık GGci esnaf delicesine saldırıyor. Eh haliyle, eskiden olsa aramızda hediye edeceğimiz şeyleri artık bulma ve alma şansımız da kalmıyor. Zaten satıcıların pek çoğu da bu forumu takip ediyor. Sen ağzını açıp +128 dediğinde veya bir başkası başka birşey dediğinde iyi kötü google yazmayı öğrendikleri için hemen resimlerine bakıyorlar ve sonrasında seyreyle sen gümbürtüyü... Ha bak mesela ben de Amstrad için herşeyi arıyorum ve alıyorum ama foruma yazıyor muyum? Asla

Forumdaki satıcılar desen onlar da ayrı bir alem. Eski amigacı şucu bucu ayağına öpmeye çalışıyorlar. Azıcık sitem etsen ya kendileri ya da gizli dalkavukları zıplıyorlar ortaya "aman efendim özgür bir ortam burası, isteyen istediğini istediği fiyata öper...aman pardon malını satar". Çok şeyler geliyor dilimin ucuna da hem havamda değilim hem de forumun ahengi bozulmasın şimdi...Zamanı gelince bir balans ayarı çekeriz yine başıboşlara ...

Kıssadan hisse; dediklerine canı gönülden katılıyorum ve bizlere de çok görev düştüğü kanısındayım.

Neyse biz ana başlığımıza dönelim. Şu mesajda yolladığım kitapdaki kullanıcı işaretlemeleri Nightlord'un dikkatini çekmiş. Ne kadar düzenli falan diye belirtti. Benim aklıma elimdeki başka Sinclair kitapları ve bunların üzerine farklı kullanıcılar tarafından alınmış notlar geldi. Onlar da gayet düzenli. Şimdi bu hususu "Spectrumlar neden kutusundadır?" başlığımız ışığında düşününce insanın aklına "acaba sinclair sahipleri daha özenli ve bilinçli bir kitle miydi" sorusu geliyor?

Adımız çıkmış dokuza inmez sekize bu mesajı burada kesiyorum. Sonra yatuyu sitem ediyor "Alcofribas yarım A4den aşağı yazmaz" diye. Neyse, Allahtan Alpyre ve Diabolic_Wizard ve onların bitmek tükenmek bilmez "Tanrı Amiga'yı korusun"-"Allah Microsofttan razı olsun" yazıları var da benimkiler aperatif gibi kaldı... Ben gerçekten keyifle okuyorum bunları. Ama korkum birgün şöyle başlıklar görmek: "Beklenen Mesih Amiga OS mu"-"Microsoft ürünlerindeki mucizeler ve 256 sayısının gizemi"...

Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Haziran 06, 2009, 12:46:16 ÖS »

Ama korkum birgün şöyle başlıklar görmek: "Beklenen Mesih Amiga OS mu"-"Microsoft ürünlerindeki mucizeler ve 256 sayısının gizemi"...

Korku mu? Alco, bu bir hediye olurdu forumumuza Lütfen tutmayın kendinizi.

Ayrıca spectrumların kutulu kalmalarına komodorcular kulpları takmışlar ama kendi makinelerinin neden çöpten kutusuz çıktığına bir açıklama getirmemişler. Büyük olasılıkla spectrumcular yine speccy gibi güzel bir makine bulmak adına c64 almış, 30 dakikada oyun yükleyip kutu kutu grafikleri görünce kutusuna bile koymaya zahmet etmeden iade etmişlerdir...

Önemli olan bir ürüne sahip olmak mı? ona ne kadar makul ve anlaşılır bir fiyattan sahip olduğun mu? bu soruya cevap veremiyorum Demek ki oluyor böyle vakaalar..

varsa ucuza sahip olalım ama süpürülmüş hepsi, artık retroların tümü "nadir" olarak kabul ediliyor. Aradığım bir aleti 3 yılda bir görüyorsam ona olan talep sayısı da o oranda artıyor. Kabul edin, internetten alışveriş yapacaksanız bu aletlerin tümü nadir. GG herkesin erişebildiği bir alan. Ama Özkan'a bakıyorum, her hafta 10 konsol kapıyor biryerlerden, demekki arayan ucuzunu da buluyor.

Sevindirici bir gelişme var benim açımdan. Piyasa kauçuk zx48k'ya doyduğu için alan çıkmıyor, fiyatlar tekrar 3 yıl önceki seviyelere gerileyip 1 liradan açılmaya başlayacak umarım.

Söylemeden de geçemeyeceğim, bir de msxbasic fenomeni var ortamda Kahkaha
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2009, 13:01:15 ÖS Gönderen: Arda » Logged

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Haziran 06, 2009, 14:08:51 ÖS »

msxbasic buraya da takılıyor farklı bir nickle. Üç beş mesaj bile atmıştı. Ama şunu unutma, akademik kariyeri bizden yukarıdadır. Yarın öbür gün jürine falan girer ya da bir hakemli dergide makalen önüne gelir

Şaka şaka, senin şimdi yüreciğine iner ardacım. Bilim dallarımız çok farklı, denk gelemeyiz kolay kolay. Ama benimle aynı üniversitede, yani mayınlı bölgede olan benim
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2009, 14:12:36 ÖS Gönderen: Alcofribas » Logged

Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Haziran 06, 2009, 14:20:07 ÖS »

msxbasic buraya da takılıyor farklı bir nickle. Üç beş mesaj bile atmıştı. Ama şunu unutma, akademik kariyeri bizden yukarıdadır. Yarın öbür gün jürine falan girer ya da bir hakemli dergide makalen önüne gelir

Şaka şaka, senin şimdi yüreciğine iner ardacım. Bilim dallarımız çok farklı, denk gelemeyiz kolay kolay. Ama benimle aynı üniversitede, yani mayınlı bölgede olan benim

Muhahah, keşke gelse alco, iki 48k bir atari 2600 ile jüride çoğunluk sağladık demektir Kahkaha

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: