Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Birsey paylasmak istiyorum ama bir sorun var  (Okunma Sayısı 18940 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Haziran 11, 2009, 08:05:27 ÖÖ »

@memrah

Zaten bu tür dokümanların arşivlerinde OCR uygulanması pek de makbul değil. Önemli olan dokümanın orijinal haliyle saklanabilmesi.
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Haziran 11, 2009, 21:25:20 ÖS »

Resimleri mümkün olduğunca tıraşlayıp pdf yaptım.

Beta_Basic_V_3_0
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2009, 21:31:45 ÖS Gönderen: Alcofribas » Logged

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Haziran 11, 2009, 21:53:10 ÖS »

Alcofribas eline saglik. Boyutu da neredeyse 1/4'e indirebilmissin. 
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Haziran 11, 2009, 21:57:22 ÖS »

memrah ve Alcofribas hocam elinize sağlık
Şimdi indirmeye başladım.

Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Haziran 11, 2009, 22:04:22 ÖS »

ikinizin de eline sağlık...

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Haziran 11, 2009, 22:05:00 ÖS »

hehe.. cocuklugumda babam bana hediye olarak almisti Beta Basic kasetini ve yaninda o kitabi (artik ne kadar kitap denirse.. daktilo+fotokopi!!)  vermislerdi. 11 veya 12 yasindaydim. Ankara'da Sakarya caddesinin ara sokaklarindan birinde bir bilgisayarcidan almistik.
Daha sonra ben SAM COUPE 'den haberdar olup bu makinenin hayallerini kurmaya basladigimda ogrendim ki SAM COUPE'nin BASIC'i Sinclair Spectrum Basic ile Beta Basic'in kombine edilmesi ile olusturulmus.

Meshur Hello World programi vardir ya... Iste bunun Beta Basic versiyonu:

(Cocuklugumdan hatirladigim kadariyla, kitaba hic bakmadan yaziyorum! Debug etmek gerekirse ben karismam)

10 PRINT CSIZE 22; ' ' ' ' ' "HELLO WORLD"
20 DO : ALTER TO INK RND*6 : ROLL 11 : LOOP

hahaha

@Arda & cdemir  :  Keske elimde hem icerik hem baski olarak daha kaliteli  dokumanlar olsa da kaliteli bir scanner bulup onlari da paylassam ama malesef yok.
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2009, 22:30:45 ÖS Gönderen: memrah » Logged
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Haziran 11, 2009, 22:43:07 ÖS »

hehe.. cocuklugumda babam bana hediye olarak almisti Beta Basic kasetini ve yaninda o kitabi (artik ne kadar kitap denirse.. daktilo+fotokopi!!)  vermislerdi. 11 veya 12 yasindaydim. Ankara'da Sakarya caddesinin ara sokaklarindan birinde bir bilgisayarcidan almistik.
Daha sonra ben SAM COUPE 'den haberdar olup bu makinenin hayallerini kurmaya basladigimda ogrendim ki SAM COUPE'nin BASIC'i Sinclair Spectrum Basic ile Beta Basic'in kombine edilmesi ile olusturulmus.

Meshur Hello World programi vardir ya... Iste bunun Beta Basic versiyonu:

(Cocuklugumdan hatirladigim kadariyla, kitaba hic bakmadan yaziyorum! Debug etmek gerekirse ben karismam)

10 PRINT CSIZE 22; ' ' ' ' ' "HELLO WORLD"
20 DO : ALTER TO INK RND*6 : ROLL 11 : LOOP

hahaha

@Arda & cdemir  :  Keske elimde hem icerik hem baski olarak daha kaliteli  dokumanlar olsa da kaliteli bir scanner bulup onlari da paylassam ama malesef yok.

Hocam sende iyi kötü var. Bizde hiç bir şey yok Kahkaha

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Haziran 11, 2009, 22:46:38 ÖS »

Scanner'imi calistirmayi becerebilsem cok sevinecegim de, inat etti. Scanner'i bir baska bilgisayarda denemek istiyorum, cunku bu aksam 1 (bir) sayfa icin calisir gibi oldu sonra yine hata vermeye basladi ve birden kafama dank etti, bu scanner sorununun sebebi scanner degil de

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=3268.msg30303#msg30303

konusunda bahsettigim USB sorunu da olabilir! Cunku bazen printer da ornegin 30 sayfalik bir dokumanin ciktisini alirken ilk 20 sayfayi basip sonra bir anda hata veriyor veya (printer not found) diyor. Ve bilgisyari restart edene kadar printer'i gormuyor bilgisayar bir daha.
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2009, 22:49:12 ÖS Gönderen: memrah » Logged
hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Haziran 12, 2009, 01:51:12 ÖÖ »

Bu usb problemlerinin Anakarttan kasa üstündeki usb soketine kadar olan kablonun dandik koaksiyel yapıda olmamasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Eski bilgisayarımda kasanın önündeki usb soketine usb harddisk takılı iken manyetolu çakmakla sigaramı yakınca çat diye harddisk kayboluyordu. Arkadaki direkt anakart üstündeki usb sokete takınca problem olmuyordu.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Haziran 12, 2009, 02:25:02 ÖÖ »

@hakanzade, bende anakart uzerindeki portlarda da oluyor, kasanin onundeki portlarda da. Anakart bozuk diye karar vermistim bir ara. Isin ilginci, sirf bu yuzden uzerinde 6 tane (4+2) USB2.0 ve iki tane firewire cikisi olan bir PCI kart alip taktim, onda da oluyor! Bir turlu cozemedim.. Diger thread'de bahsettigim gibi powersupply dahi degistirdim, yine ayni, yine ayni. Sorun yazilim mi donanim mi ondan bile emin degilim artik. Ama yine de yarim yamalak da olsa scanner'imi calistirabilirsem bu Beta Basic kitabini bu defa scanner ile tarayip buradan tekrar paylasacagim.
« Son Düzenleme: Haziran 12, 2009, 02:35:54 ÖÖ Gönderen: memrah » Logged
hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Haziran 12, 2009, 06:27:07 ÖÖ »

Benim tespitim şöyle, etrafta elektrik arkı üreten çoğu cihazdan bağlantı kopuyordu. Manyetolu çakmak, akvaryumundaki ısıtıcının termostatı, yoldan geçen motosikletin bujisi, odamın lambasını yakınca anahtardan gelen ark. Bu tip elektrik arklarında etrafa bi frekans gibi gibi bir dalga yayılıyor. hatta FM radyo dinlerken daha bariz duyabilirsin bu tip cazırtı frekansını. Herhangi bir USB kabloyunun yalıtkanını sıyırıp içine baktıysan şayet, içerideki kabloları dış manyetik alandan koruyan Alüminyum folyo yada örgü şild var. Dandik bilgisayar kasalarında ve anakartların üzerinde yollardan bile bu frekansı alıp usb bağlantısı kopuyor. Sırf USB problemi yüzünden bir P4 makina sattım. Eski makinada bizzat tespit ettim. USB harddisk takılıyken El feneri düğmesi ile oynayınca bilgisayar Usb harddisk'i kaybediyordu. Şimdi Acer Aspire var. 24 saat aynı Usb harddisk takılı hiçbir problem yok.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Haziran 12, 2009, 13:23:54 ÖS »

hakanzade ayni sorunlari yasamisiz demek ki. Bu durumda ne kadar can sıkıcı oldugunu anliyorsundur eminim. Harddisklerim, flashdisklerim bu yuzden bozuk dosyalarla dolu cunku yazim sirasinda baglanti kopmus. Scanner'im iki sayfada bir duruyor ve restart atmadan calismiyor, printer desen durup dururken ciktilar kesilip bazen sacma sapan harflerle dolu sayfalar basmaya basliyor ve bu liste uzayip gidiyor. Blendajli (screened/shielded) kablo konusunda bahsettigin seyi gayet iyi biliyorum, ama anakartin uzerine lehimli olan USB soketlerinde de ayni sorun olunca on portlara sinyal tasiyan kablolarin otesinde bir sorun oldugu acik. Artik ya anakart ya da kasa kaldi geriye. Kasamin dandik oldugu suphe goturmez. No name, ucuzundan bir kasa.

Isin en dusundurucu tarafi da Google'da bu konuyu ingilizce aratinca binlerce sonuc cikiyor. Ayni sorunu yasayan o kadar cok kisi olmus ki, ben USB standardini yaratan kisi olsam tedirgin olurdum
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Haziran 12, 2009, 17:47:49 ÖS »

@Memrah, Alcofribas

Ellerinize sağlık, iyi iş çıkardınız.
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: