Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amstrad CPC için ZX Spectrum Basic portu: basizx  (Okunma Sayısı 4101 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ocak 15, 2007, 23:46:45 ÖS »

Bu başlığı hangi foruma açacağımı bilemedim, sonuçta spectruma açtım. Eğer amacınız basic tabanlı zx spectrum programlarını çalıştırmaksa bazix iyi bir çözüm.

Program hala geliştirilme aşamasında. Şuanda ne yükleme ne de kayıt yapabiliyor. Ama CPC üzerinde zx spectrum usulü programlama yapabilmenize olanak veriyor. Bazix bir can sıkıntısının ürünü, öncelikle zx üzerinde çalışması için kodlanıyordu, sonra tartışma sırasında aslında tüm z80 işlemcili bilgisayarla çalışabileceğini düşünüp CP/M'ye port edildi. Sonra Pasmo'nun z80 kodunu MS-DOS için derleyebileceğini hatırlayıp DOS'a göre derlendi. Son olarak Amstrad CPC için tekrar compile edildi. Yani artık zx spectrum basic programlarımız yavaş yavaş crossplatform olmaya başladı Kahkaha

http://pasmo.euler.es/basizx/

Not. Program geliştirmeye başlayalı sadece 1 ay oluyor, ona rağmen iyi yol geldi. Şimdilik çok şey beklemeyin. Desteklenen komutların listesi orada.

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 16, 2007, 00:02:39 ÖÖ »

Bazix bir can sıkıntısının ürünü,

Benim de canımın sıkıldığı zamanlar oluyor ama henüz böyle bir çalışma çıkmadı...

Haberdar ettiğin için sağol

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: