Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel Sohbetamiga ve commodore ile yaşamak
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: amiga ve commodore ile yaşamak  (Okunma Sayısı 10658 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kaplan135
Deneyimli

üye

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 20, 2007, 19:45:50 ÖS »

arkadaşlar ben 9 yaşından beri c64 le 14 yaşından beri amiga ile içli dışlı yaşamaktayım ve hala yaşıyorum acaba sizde çocukluğunuzdan kalma bilgisayar
derdik eskiden commodore olsun amiga olsun her neyse bu benim ilk başlattığım sohbet istiyen istediği gibi yazar .. her neyse siz hiç sabahlara kadar oyun oynadınızmı saatlerce oyun çekimi bekledinizmi tabiki eskiden en çok sevdiğiniz oyun oldumu joistik parçaladınızmı...hiç amiga kullanan kız arkadaşınız oldumu
bilseydim amigacı kızla evlenirdim.benim halimi anlardı bunları size prim olsun
satışım olsun diye yazmıyorum.bir kerede yaş günü kutlaması vardı bende
valla o gün 16 yaşımda idim o zaman annem vardı arkadaşlarım vardı yaşgünümü bile
arkadaşlarla beraber amiga oynuyarak kutlamıştım.sizden istediğim amigayla
beraber yaşadığınız anınız varmı paylaşın yazın bakalım..

AMİGA COMMODORE ATARİ PS PANG SİNCLAİR NİTENDO SEGA MSX  VECTRECX
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2007, 20:38:21 ÖS »

Nasıl olmasın ki, ben de 1985-1988 yılları arası Commodore ile (C128), 1988-1995 yılları arasında Amiga ile yatıp kalktım. Sabahlara kadar süren (hortlak modundaydık) oyun partileri, kırılan ve tamir edilen joystickler, Commodore Show'lar (karlı kış aylarında, Etap Marmara Otelinde ), aybaşında bayimize gelmedi diye hayıflanılan dergiler (bazen ay ortasında bile çıkmamış olurlardı), kafa ayarları, X-Copy önünde geçirilen saatler, Erle Bilgisayar (Club Elite) gibi yerlerde saatlerce oturmalar (5 çeyreklik disketlerde dizilmiş kutu kutu oyunlar arasından oyun seçmeler), Sprite ve karakter editörleri (veya kareli defter üzerinde binary tasarımlar), 8-10 tane oyun alıp da eve gelindiğinde fason çıkan oyunlardan dolayı yaşanan hayal kırıklıkları (ama en azından on oyundan 2-3'ü iyi çıkardı), sabahlara kadar süren programlama ve debugging çabaları (yetersiz dokümantasyon), Deluxe Paint'te zevkine çiziktirmeler (antialiasing, ışık efektleri ve logo manyaklığı dönemleri) gibi sayısız anıları gözümün önünden geçiriyorum
vigo
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2007, 23:41:33 ÖS »

@kaplan135, demoscene partilerine katılırsan, özellikle gece geç saatlerde, çokca anı, macera ve buna benzer hikayeler duyarsın.

@witchdoktor, logo çizmek derken, bunlar ne logosuydu? grup logolarımı? eğer evetse, hangi gruplar? ve sen bi gruptamıydın vs...
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2007, 00:31:31 ÖÖ »

@witchdoktor, logo çizmek derken, bunlar ne logosuydu? grup logolarımı? eğer evetse, hangi gruplar? ve sen bi gruptamıydın vs...
Malesef tek başına deneysel çalışmalar yapan biri olarak hiçbir zaman bir gruba katılamadım, içimde bir ukdedir. Kendimce, yaptığım mini oyunlar, programlar vb için veya sırf zevkine bir şeyler yapmak ve teknik geliştirmek için logolar ve charset'ler yapardım.
silencer
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2007, 00:33:40 ÖÖ »

Monkey island 2'de oyunun yarısına gelip'te disketin tak çıkar yapmaktan olsa gerek
bozulması,

Pinball Fantasies'de 25milyon üzeri yapılan hi-score'lar,

Çocukluğumda yazlıkta sadece c64'de Pirates oynayarak öğlenleri zaman geçiren
o zamanın ağabey'lerinin King's Advisor oluşuna tanık olmak.

Sensible'da (SWOS deel) Türkiye ile Brezilya maçında arkadaşın attığımız tek golün
sonucu olarak banana shot yaparken Piton'umu kırması ve aynen herkesin maçın sonunda evinin
yolunu tutması...

ilk izlediğim oyunun Highway Patrol olduğunu hatırlamam.

bir türlü 1200'de çalışmayan oyunum Premiere...(Core Design)

Geçen senelerde 5.kere bitirdiğim Chaos Engine.

To be Continued.

« Son Düzenleme: Ocak 21, 2007, 00:50:38 ÖÖ Gönderen: Silencer » Logged
gaddar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 22, 2007, 11:28:00 ÖÖ »

Arkadaşım ne demoscene partisiymiş bu yaw:)
Her başlıktan çıkıyor.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ocak 22, 2007, 14:18:14 ÖS »

Commodore64'e 1985 yılında kavuşmuştum. Çok anılarım oldu. Yaz yaz sanırım bitmez.. Ama küçücük odamda 67 ekran siyah beyaz bir TV'de saatlerce oyun oynadığımı, odanın ısısının TV nedeniyle çok arttığını hatırlıyorum C64 oyunlarındaki ingilizce yazıları, kartuş vs. kullanmadan değiştirmeyi amaçlayan lamer girişiminin başarılı olması beni çok sevindirmişti.. Daha sonrasında oyunların grafiklerini, müziklerini çalma gibi lamer faaliyetlerim devam etti... Tam C64'de lamerlikten, birşeyler üretmeye, Assembler'da birşeyler yapmaya başlamıştım ki, Amiga çıka geldi... Amigaylada çok oyun oynadım. Ama ciddi anlamda bişeyler üretmem Amiga'da oldu. DeluxePaint, Imagine ile uzun süre uğraştıktan sonra LightWave3D kullanmaya başladım...Hala da LightWave3D en sevdiğim 3D yazılımdır..

Not: Demoscene partileri, commodore ve Amiga'yla ilgili anıları, hatıraları yaşadığımız ortamlar. Bu nedenle heryerde her zaman çıkabilir..

gaddar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2007, 14:45:00 ÖS »

"Heryerde" ayrı yazılır
Winkle
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ocak 22, 2007, 16:46:49 ÖS »

c64'de renk kodlarından çıplak kadın çizer, tv'den uzaklaşıp görüntünün flu bir hal almasıyla oluşan manzara karşısında dakikalarca bakakalırdık....

hilhan.deviantart.com
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ocak 22, 2007, 17:06:14 ÖS »

Ascii-sex diyede bişey vardı senin yazdıkların aklıma onu getirtti Samantha Fox'un strip pokerindeki görüntüler "vay bee ne güzel aynen fotoğraf gibi" detirtirdi. Birde Strip Poker olayı var Şimdi bakınca, insanın inanası gelmiyor

Winkle
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 22, 2007, 17:22:10 ÖS »

Kahkaha ergenliğimizin doruk noktasında olduğu zamanlarda, Trt'den başka kanalda olmayınca bunlar bizim, küçük muzır neşriyatlarımızdı.samantha fox'u da az soymadım hani..  Karizmatik

hilhan.deviantart.com
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 24, 2019, 22:51:44 ÖS »

Vallahi ya o zaman strip poker ne büyük bir olaydı bizim için . Hort gelmiyordu ne zamandır ne yapayım  Kahkaha

C64 ve A500 gerisi teferruat
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Temmuz 24, 2019, 22:57:42 ÖS »

iyi hort olmuş onur
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Temmuz 25, 2019, 00:39:37 ÖÖ »

Güzel bir Hort. Bende bir itirafta bulunayım.

Girls They Want to Have Fun oyununda birkaç joystick pert ettim. Ellerim kollarımada da ağrılar girerdi.

Joystiki çok hızlı sağ-sol yapmak gerekiyor.
Çok ayıp bir oyundu.

Çok seferde sabah horoz sesleri duyana kadar River Raid, Falcon Patrol, Moon Patrol, Wizard Of Wor oynardım. En sevdiğim oyunlardı.
Bir süre sonra o ötüşler yeter artık uyu baskısına dönüşürdü milleti uyandırırken banada sanki yatağa git uyu artık derlerdi ve horoz baskısından uyurdum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: