Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Memlekette MSX kullanmış kimse yok mu?  (Okunma Sayısı 52626 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Eylül 28, 2008, 20:11:37 ÖS »

Evet ben de hafta sonu efes çarşısına gittim, derya abi de dükkanı kapamış, artık speccy oyunu bulamıyoruz. Ne oluyor bu piyasaya böyle?

Eskisini hatırlayanlar için Byte Bilgisayar Derya abinin son zamanlardaki hali:

* derya.jpg (3.45 KB, 100x133 - Görüntüleme: 1628 kez.)

Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Eylül 29, 2008, 10:58:11 ÖÖ »

Elbette bir çok insan için heves'ten çok ekmek kapısı bu iş. bu hayat şartlarında bu duruma ne kadar dayanabilirler ki! siz Türkiye'de kaç tane orjinal commodore oyunu gördünüz? bu oyunların hepsi korsan geliyordu.

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Eylül 29, 2008, 10:59:40 ÖÖ »

Elinde msx oyunu olan arkadaş var mı?

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
asa1979
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Kasım 08, 2008, 13:30:24 ÖS »

bence kalmamıştır eski müzik kasetleri bile bozuluyor. ama japonyada daha hala satıyorlar, bir japon sitesinde gördüm ne ararsan var ,ye ar kungfumu ,bombermanmı... hemde kartuşlarıda var ,zaten benim siteye yapıştırmıştım ,keşke o zaman sitenin isminide yazsaydım yahu, sipariş verirdir hiç yoktan
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Kasım 08, 2008, 13:35:10 ÖS »

bende de bir tane var Bir süre önce bir arkadaşta 30-40 tane msx kaset gördüm, 10 tanesi orjinaldi. Vermedi bana. Belki başkasına satmıştır, ama sonuçta sirkülasyona girdiğinden eminim, gg'den falan çıkar yakında.

guru68
Deneyimli

arıyor: SONY MSX

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Kasım 08, 2008, 14:46:22 ÖS »

bende de var. bir de sony hitbit 75 aramaktayım...
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Kasım 08, 2008, 19:16:36 ÖS »

Bende de var MSX'ler için en güzel çözüm belkide kartuşlar... Kaset arada sırada bit pazarında görüyoruz. Satıcılar gıcık olmasa, çalışacak olduğu bilinse alınır aslında... Ama kasete güven olmuyor...

asa1979
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Aralık 17, 2008, 10:42:05 ÖÖ »

arkadaşlae ben msx oyunlarının pc versiyonunu indirdim hepsini buldum,ama sitenin ismini unuttum çünkü birkaç ay önce indirmiştim. (msx games download,msx download ... felan yazın birsürü site çıkıyor)
Alp Yener
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Aralık 17, 2008, 14:19:16 ÖS »

MSX ile ilgili aradığınız herşey için : http://fms.komkon.org/MSX/
yolbulduran
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Eylül 14, 2011, 21:18:32 ÖS »

Konuyu hortlatacağım, ama
1984 veya 1985 yılında liseye bilgisayar alınmıştı, öğrenciler öğrensin diye.
O bilgisayar gelmeden önce, bazı arkadaşlar Spectrum getiriyordu okula, bakıyorduk.
Kendi bilgisayarım yoktu, ama, gazetelerden bulduğumuz Basic Programlama derslerine çalışıyordum.
Okula gelen bilgisayarlar; Spectravideo (SVI) 328 idi.
O bilgisayarlar çok hoşuma gitmişti, gerçekten Basic Programlamayı onda öğrendim ve BASIC dilinde pek çok program yazdım.
Hatta, yaz tatilinde, bilgisayarı görmeden, kağıda sayfalarca Oyun kodları yazmıştım. Sprite'lar hatırladığım kadarıyla kolay tanımlanıyordu.

Sonuçta Spectravideo firması, Microsoft'u kandırmış, MSX standırdını koydurmuş, MSX uyumlu ilk bilgisayar olarak SVI 328'i temel alan SVI 728'i piyasaya sürmüş.

Ben tabi C64 almış ve yoluma onunla devam etmiştim.
z80 makine diline hiç girmedim, 6510 öğrendim ve kullandım.

Genel olarak baktığımda, makine dili öğrenmek, hacker/cracker'lik egomu tatmin etmiş olsa da, ülke çapında yaygın bir bilgisayarda (c64'ü kast ediyorum), doğru - dürüst bir BASIC yorumlayıcının olmaması, pek çok durumda PEEK ve POKE yapmak zorunda kalmak, bilgisayar algısı ve eğitimi açısından bence olumsuz bir etki yaratmıştır.

Ego tatminimi bir kenara bırakırsak, gerçekten MSX gibi bir bilgisayarın ülke ve dünya çapında commodore'dan daha yaygın olmasını istemek gayet mantıklı geliyor. SVI'ın parası o tarihte benim alamayacağım kadar yüksekti diye hatırlıyorum

Muhtemelen Spectron da, benim bir home-computer'de oynadığım ilk oyundur:
...

Bir SVI hastasının canlı tutup çalıştırdığı SVI-328:

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Eylül 14, 2011, 21:58:22 ÖS »

C64'ün hakkını yiyorsun bence. IEEE Spectrum, C64 geliştirme sürecini (ki 9 ay gibi zamanına göre mucizevi bir süredir) mercek altına almıştı. CBM firması diğer şirketler gibi piyasadaki hazır çipleri bir anakartta birleştirmek yerine kendi yarıiletken fabrikasında özel olarak tasarlamıştı (CPU, SID, VIC-II, CIA). Başlangıçta bir oyun konsolu üretmek hedefinden bir ev bilgisayarına (hem de 1982 yılına göre inanılmaz bir rakam olarak $600 fiyat etiketiyle) dönüşüm gerçekleşince donanımı destekleyen bir BASIC yorumlayıcısı ve özel tasarım kasadan feragat etmişlerdi. Her ikisi de (kasa ve BASIC V2.0) basit öncül VIC-20'den devşirmedir. Oysa ki ellerinde çok daha gelişmiş BASIC V4.0 mevcuttu.

http://www.commodore.ca/gallery/magazines/c64_design/c64_design.htm

BASIC'in donanımı desteklemiyor olması nedeniyle insanlar PEEK, POKE komutları derken bellek haritasını ve donanımı alt seviyede öğrenmeye başladılar ve meraklılar kısa sürede 6510 makine diline geçtiler. Bellek haritasında $C000-CFFF gibi geniş sayılabilecek bir alan ve zeropage'de az da olsa bazı bellek yerleşimlerinin kullanıcılara bırakılması da cabası. Sonuçta bu durum C64 için bir avantaj haline geldi, 'demo scene'in belkemiği C64 platformu idi ve kısa zamanda gerçekten de büyük işler gerçekleştirdiler.

Bunları bir kenara bırakırsak C64 kullanıcısı olarak imrendiğim cihazlardan biri SVI-328 (ve ardılları MSX makineleri) idi (diğerleri Amstrad CPC464 ve BBC Model B). Sınıfta bir arkadaşın SVI-328'i vardı.

Microsoft'un MSX ile başlayan 'X' hastalığı günümüzde Xbox konsolları ile devam ediyor
yolbulduran
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Eylül 14, 2011, 22:20:23 ÖS »

Bahsi geçmişken, QuickShot Joystickleri de, Spectravideo'nun yapmış olduğunu belirtmek istiyorum. Bence, bilgisayar dünyasında iz bırakmış, ancak ayakta tutunamamış önemli firmalardan birisidir.

Bunları bir kenara bırakırsak C64 kullanıcısı olarak imrendiğim cihazlardan biri SVI-328 (ve ardılları MSX makineleri) idi (diğerleri Amstrad CPC464 ve BBC Model B). Sınıfta bir arkadaşın SVI-328'i vardı.

SVI 368'in klavyesine dokunmuş olmak, o bilgisayarda program yazmış olmak hoş bir anı. c64 ile kıyaslandığında, nümerik klavyesi ve 4 adet yön tuşu olduğunu da gözden kaçırmamalı.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #42 : Eylül 14, 2011, 22:54:18 ÖS »

eski bir başlık olduğundan aynı şeyleri yazmış olabilirim...benim tek imrendiğim SVI 738Xpress'di...

Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #43 : Eylül 14, 2011, 23:13:26 ÖS »

Bu resimleri nerelerden buluyorsunuz yawww
Çok tatlılar

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb