Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bir şeyler oluyor  (Okunma Sayısı 15420 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kurzon
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ağustos 11, 2010, 19:22:05 ÖS »

(Esrarengiz başlık atıp okuyucu çekme işlemi başarıyla tamamlandı. Devam...)

http://amigaworld.net/modules/newbb/viewtopic.php?mode=viewtopic&topic_id=32205&forum=17&start=0&viewmode=flat&order=0

Yukarıdaki AmigaWorld başlığına ilginç bir tartışma dönüyor. BigBentheAussie takma isimli bir kullanıcı (uzun süredir üye ve aktif) Commodore USA'den teklif aldığını ve teklifi kabul edip CTO olarak göreve başladığını belirtiyor.

Bu Commodore USA uzun zamandır var gerçi ama artık bu arkadaşın CTO olarak göreve gelmesiyle resmi olarak Amiga topluluğuna hizmet edeceklerini söylüyorlar. Kafadan AROS desteği geldi mesela.

AROS/Ubuntu/Win7 boot eden Commodore Phoenix.

Amigo isimli bilgisayarın (İsmi değişecek merak etmeyin) direkt TV çıkışı filan var mesela.

Ayrıca PC64 adında bir C64 replikası da yapacaklarmış. (Tek tuşla C64 mode gibi özellikler)

Web sayfalarının en altındaki telif notuna bakılırsa Commodore ismi de artık Commodore USA'de. Dolayısıyla Commodore logolu ve hatta Windows tuşu yerine Commodore tuşu bulunan cihazlar üretmeleri önünde hiçbir engel kalmamış.

Natami ve MiniMig'e sıcak bakıyor adam. Ama x86 odaklı olacaklarını da söylüyor.

Ne dersiniz? Bence çok pozitif bir gelişme bu. Amiga ismi senelerce çarçur edilmişken belki en azından Commodore ismi etrafında tekrar bir toparlanma olabilir mi?

http://www.commodoreusa.net/
(Evet tasarım çok kötü ama değişecekmiş)
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ağustos 11, 2010, 22:47:23 ÖS »

Bence güzel gelişme... Şahsi görüşüm, tasarımı da fena değil... AROS'un gelişme sürecine biraz hız vermesi lazım...

Alper
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ağustos 11, 2010, 23:50:27 ÖS »

İnanmak istiyorum ama üstteki siyah CD-ROM'lu A1200 resmi 1999-2000 senesinden hatırladığım amatör bir 3D çalışma. Onun altındaki resim yini birkaç yıllık bir mini-ITX PC kasası. Onun altındaki ASUS'un ekransız taşınabilir atom nettop prototipi. 

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ağustos 12, 2010, 00:10:46 ÖÖ »

bişeyler olacağı yok...

kurzon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ağustos 12, 2010, 00:25:25 ÖÖ »

site zaten bu haliyle yalan. çook uzun zamandır duruyor öyle, burada bile konuşmuştuk sanırım. bu söylediğim gelişmeler dün ve bugün olan şeyler.

aros-exec'te bounty'leri direkt karşılayabileceklerini söylüyor aynı adam. ya feci dalgaya alıyor adam koskoca camiayı (ki amigaworld'deki mesaj sayısı pek öyle göstermiyor) ya da en azından iyi niyetli bir çaba içerisinde.
Leon
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ağustos 12, 2010, 08:17:10 ÖÖ »

Commodore / Amiga ile ilgili bir ürün/yenilik getirdigini iddia edip de altindan x86 bir PC cikmasi beni nedense hep hayal kirikligina ugratiyor. Evdeki Atom islemcili Netbook'a Aros kurup elde edebilecegim bir sistemi allayip pullayip "yerse" bu camiaya yedirmeye calisiyorlar.

Not: En özgün tasarimlar hep raytrace resim olarak kalmis nedense Fotograflar ise cin mali OEM cihazlara Commodore etiketi vurulmus ürünlerden ibaret sanki. Hele Commodore Phoenix tam bir hayal kirikligi.

Efika | Amiga CD32 | 3 x C64, 2 x 1530, 1 x 1531 | Amstrad CPC64 | Amstrad CPC6128 | C64-DTV | Atari 2600 | Atari 2600 Jr. | Atari 800XL | Atari Paddle | Vestel MSX  | Sony Hitbit MSX | A500 | A500 Plus | A590 | A1200 Blizzard 1230-IV | CASIO VL-1 TONE | CASIO VL-10 | Mac Mini G4 @1,42Ggz
coze
Uzman

Hieh hieh hieh heh ...

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ağustos 12, 2010, 09:12:32 ÖÖ »

kedidir kedi ...

Retro Hincal Uluc
kurzon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ağustos 12, 2010, 10:40:53 ÖÖ »

Leon,

Abi yine kendimi bildim bileli yapılan tartışmaya geleceğiz dönüp dolaşıp ama x86'dan başka çare var mı ki? =)

Bir de zaten AROS open bir işletim sistemi. Kimse özel makine şart koşmuyor. Üzerindeki donanımın driver desteği varsa isteiğin PC'ye kurabilirsin. Ama adam gibi tasarımı olan Commodore logolu bir x86 üzerinde kullanmak alternatifi bence güzel olabilir. (iMica ve Ares kısmen de olsa bunu yapmaya çalışıyor sonuçta)
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ağustos 12, 2010, 11:25:43 ÖÖ »

Benim merak ettiğim 2020 ve 2030'larda da bu tartışmalara devam edip etmeyeceğimiz. Bir noktada bıkıp da bir kenara atacak mıyız tüm bunları? Sermayesi taş çatlasa birkaç milyon dolar olabilecek firmaların (yok Yeahronimo'ymuş yok bilmemne) ürünlerini heyecanla bekliyoruz. Yaşadığımız günler ne günlermiş ki heyecanı hala tükenmedi. Hadi hayırlısı.
Leon
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ağustos 12, 2010, 11:57:20 ÖÖ »

@kurzon

x86 üzerinde official bir AmigaOS cözümü cok iyi olurdu. Bugüne kadar cözülmüs olmasi gerekirdi ama neyse.

Benim tepkim özgün olmayan bu tasarimlara

Efika | Amiga CD32 | 3 x C64, 2 x 1530, 1 x 1531 | Amstrad CPC64 | Amstrad CPC6128 | C64-DTV | Atari 2600 | Atari 2600 Jr. | Atari 800XL | Atari Paddle | Vestel MSX  | Sony Hitbit MSX | A500 | A500 Plus | A590 | A1200 Blizzard 1230-IV | CASIO VL-1 TONE | CASIO VL-10 | Mac Mini G4 @1,42Ggz
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ağustos 12, 2010, 12:02:47 ÖS »

2020 - 2030'da aklımıza geleceğini sanmam.. Konuşacak çok daha ciddi problemlerimiz olacak (eğer yaşarsak)

kurzon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ağustos 12, 2010, 14:33:19 ÖS »

Leon,

official olması bariz zor. =) aros'un a'sındaki amiga ismi bile kaldırılmak zorunda kaldı. amiga dünyasındaki x86 düşmanlığı hayret verici boyutlarda cidden.

ortada "yine" çok büyük bir yanlış anlaşılma var bence ve bu yüzden bir arpa boyu yol alınamıyor senelerdir.

dünya üzerinde aklı selim hiç kimse tutup da yeniden amiga markasını diriltip pc/mac pazarına ortak olmaya, amiga'yı eski ihtişamlı günlerine kavuşturmaya çalışmıyor. nedense atılan her adım, yapılan her hareket böyle bir hayalin ürünüymüş gibi algılanıyor ve daha başlangıçta "salla" moduna giriliyor.

eğer bu adamın da dediklerinde en ufak bir ciddiyet varsa insanların "cacık olmaz" modundan çıkıp destek olması gerekiyor diye düşünüyorum. x1000'den çok daha geniş bir kitleye hitap edeceği de bariz üstelik.
Diabolic_Wizard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ağustos 14, 2010, 11:57:51 ÖÖ »

kurzon, işin püf noktası zaten senin de dediğin "eğer bu adamın da dediklerinde en ufak bir ciddiyet varsa" kısmı. Siteye bakıyorum, internette sağdan soldan yıllar önce yapılmış konsept resimleri toplayıp altlarına rastgele donanım özellikleri yazmış gibi duruyor. Yani sitenin ve söylemin genel konsepti bana "keşke böyle bir şeyler olsa" gibi geliyor. Hepimiz burada "keşke" deyip hayallere dalıyoruz. Bu yüzden bana hiç ciddiymiş gibi gelmiyor. Eminim bir sürü kişiye de ciddi gelmiyordur. Günün birinde birisi çıkar, bakın der ortaklarımız şunlar şunlar, şu fabrikalar ile çalışıyoruz, şöyle Ar-Ge merkezimiz var der ve bunları gösterir, adam gibi bir proje yönetimi oluşturup resmi bir yol haritası çıkartır, o zaman işin ciddi olduğunu anlarız.

Bunun yanında Amiga için sürdürülebilir bir iş modelinin ancak x86 mimarisi üzerinde olacağı konusunda hemfikirim. Ama hali hazırda şu anda kullanılan x86 mimarisinden herhangi bir üstünlüğü olmayacaksa ortaya çıkan ürünün (yazılımsal veya donanımsal, herhangi bir üstünlükten bahsediyorum) yine başarılı olma şansı yok.

"The user is an important input hardware of a computer system"
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Eylül 01, 2010, 09:45:01 ÖÖ »

Yeni bir iddiaya göre daha önce bu başlıkta adı geçen Commodore USA, Amiga isminin kullanım hakkını almış ve x86 tabanlı AROS çalıştıran Amigalar satmayı düşünüyormuş.

Basın duyurusunu linki burda

Haberi çok inandırıcı bulduğumu söyleyemem ancak engadget.com işi farklı ve yenilikçi ürünler hakkında tahminler üretmek olan bir site ve Apple hakkındaki tahminleri %50 ihtimalle tutuyor. Burda da fifti fifti şans var diyebiliriz.

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Eylül 01, 2010, 10:11:13 ÖÖ »

3D render galerisi izlemeye devam Bu nasıl bir firmadır, ne yapıyor anlamadım...Renderlarda kötü

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: