Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeCommodore 64 için teyp arabirimi
Sayfa: 1 ... 15 16 [17] 18 19   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Commodore 64 için teyp arabirimi  (Okunma Sayısı 65725 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #240 : Mart 13, 2019, 02:46:14 ÖÖ »

Size bir sorum olacaktı,

TAPE64 v2 2015-07 devrenin kayıt "SAVE" özelliği var mı?
Mesela Commodore-64 ile klavyeden yazılan bir programı ses kayıt cihazıyla veya PC mikrofon girişinden kaydetmek mümkün mü?

Eğer yoksa devre üzerinde yol kesip, atlama yapıp , kayıt özelliğini kolayca kazandırmamız mümkün müdür?

Saygı ve sevgilerle

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #241 : Mart 13, 2019, 07:28:27 ÖÖ »

Selam fort_apocalypse. TAPE64 V2'nin üzerinde sadece ses girişi için kullanılan line-in soketi var. Ses çıkışı için ayrı bir line-out soketi eklemek gerekir. Böyle bir şeyin denemesini yapmış değilim, ama yapacak olsam şöyle yapardım: C64 kaset portundaki WRITE sinyalini kullanmak gerekli. TAPE64 pcb'sine lehimli kenar konnektörünün WRITE sinyaline karşılık gelen bacağını doğrudan line-out soketine bağlayamayız. Bildiğim kadarıyla line çıkışlarında gerilim seviyesinin max 2V olması lazım. WRITE sinyali TTL olduğundan gerilim 0V, 5V olarak değişiyor. Gerilimi düşürmek için bir gerilim bölücü uygulamak lazım. Bunun için iki adet direnç kullanamak yeterli olur. Şimdi nasıl yapılacağını anlatayım:

10K ve 5.1K değerinde iki direnci birbirine lehimle.
10K direncin boştaki ucunu kenar konnektörünün WRITE bacağına,
5.1K direncin boştaki ucunu kenar konnektörünün GND bacağına lehimle.
Bu işlemi yapınca WRITE bacağındaki gerilim 5V olduğu an, iki direncin birleştiği noktadaki gerilim yaklaşık 1.7V olur (2V'nin altında).
İki direncin birleştiği noktadan bir kabloyla çıkış al ve line-out soketinin sağ ve sol kanallarına lehimle.
Son olarak line-out soketinin GND'sini kenar konnektörünün GND bacağına lehimle.

Line-out modu tamamlandı. Artık kayıt yapma işlemi için TAPE64'ün line-out çıkışını bir kabloyla PC ses kartının line-in girişine bağlayabilirsin. Mikrofon girişi olmaz, oraya yüksek gelir. PC'de yazılım olarak AudioTap'ı kullanılarak ses kartı girişinden gelen sinyal ile TAP dosyası oluşturabilirsin. TAP dosyasını da bir emulator ile yükleyebilirsin.

Bu anlattığım line-out modunu uygulayınca ürünün tipi biraz bozulacak yalnız, ona göre =) 
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #242 : Mart 13, 2019, 11:23:30 ÖÖ »

Çok teşekkür ederim, deneyebilirsem sonuçları paylaşırım. Sanırım şu anki sorun laptopta line-in giriş olmaması, belki 100K analog potans ile sinyali bozmadan, microfon girişine uyarlayabilirim.

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #243 : Mart 13, 2019, 14:03:42 ÖS »

Laptop kullanıyorsan ses girişi sıkıntılı olabilir. Şöyle izah edeyim: Kullandığın laptop'ın çok eski olmadığını düşünecek olursak, tahminen üzerinde "audio combo jack" denilen tek bir ses giriş/çıkışı vardır (kulaklık + mikrofon). Sanırım yeni laptop'larda bu yaygın bir durum, benim laptop da bu şekilde. Bu audio combo jack'den ses girişi nasıl yapılır diye araştırınca, şurada belirtildiği gibi ucu dört-iletkenli erkek jak kullanılması gerektiği anlaşılıyor, buna dikkat etmek lazım. Bir de giriş mikrofon seviyesinde olduğu için sinyalin 50mV üzerine çıkmamasına dikkat etmek lazım. Normali bence böyle, ama enteresan bir şekilde şu video'daki arkadaş, bir mikrofon girişinin nasıl line-in girişine çevrilebileceğini anlatarak işi kolaylaştırıyor gibi. Hiç denemedim, belki işe yarayabilir.

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #244 : Mayıs 12, 2019, 19:43:33 ÖS »

Pcb ve konnektör için beklemede olan arkadaşlardan özür diliyorum, geç kaldım. Henüz düzenli bir ortama geçememiş olsam da daha fazla geç kalmamak için alet edevat paketlerimi açarak 3 adet pcb bulabildim. Kenar konnektörleri gelmişti zaten. Pcb'ye uygun stereo dişi jak zamanında TR'de pek bulunmuyordu. Sıkıntı olmasın diye onları ve diğer parçaları da arayarak buldum, her şey tamam.

Lehimsiz olarak tüm parçalar için 20TL fiyat belirledim, parça listesi şurada var.
Paketi PTT takipli posta/gönderi ile alıcı ödemeli olarak göndereceğim.

Almak isteyen fort_apocalypse ve WildLord'a özel mesaj gönderiyorum.
LW3D de istemişti, ama ondan önce AmonR istemiş. Hala almak istiyor mu diye önce ona sormam gerekiyor.
Önceden Atlantis'in de bir mesajı var, ama kutulu olarak istediğinden onu geçiyorum.

Parçaları alacak arkadaşlar için gerekli bilgiler aşağıdaki linklerde var:
TAPE64 V2 montaj aşamaları
TAPE64 V2 kullanım bilgileri
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #245 : Mayıs 12, 2019, 21:59:51 ÖS »

Süper haber teşekkür ederim PM atıyorum.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #246 : Mayıs 16, 2019, 02:58:45 ÖÖ »

Malzemeler bugün elime ulaştı, hemen montaj işini hallettim, çok teşekkür ederim.

* tape64 002.jpg (230.17 KB, 700x1586 - Görüntüleme: 515 kez.)

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #247 : Mayıs 16, 2019, 09:51:59 ÖÖ »

Ben teşekkür ederim fort_apocalypse. Gayet hızlısın, aynı günün akşamı işi tamamlamışsın, güle güle kullan. Direnç bacaklarını kıvırma aparatın güzelmiş bakıyorum. Ben cimrilik yapıp almamıştım, üzerine ölçüyle çentikler açtığım küçük bir tahta parçası kullanıyorum =) 
atakantas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #248 : Mayıs 16, 2019, 11:25:28 ÖÖ »

Herşey güzel de.Kafa ayarını nereden yapıyoruz ?  

Şaka bir yana çok güzel fikir.

AMIGA 1200 | GVP A1230 TURBO+ JAWS II | 8 MB RAM | INDIVISION AGA MK2CR | 3.9 ROM | 8 GB CF
AMIGA 500 | VAMPIRE V500 V2+ | GOTEK | 1 MB RAM | QUAD ROM | SCART2HDMI CONVERTER
C64 | PI1541
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #249 : Mayıs 16, 2019, 12:12:06 ÖS »

Tamam bir sonraki partide kafa ayarı için bir trimpot koyalım =)
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #250 : Mayıs 16, 2019, 12:25:27 ÖS »

Direnç bacaklarını kıvırma aparatın güzelmiş bakıyorum. Ben cimrilik yapıp almamıştım, üzerine ölçüyle çentikler açtığım küçük bir tahta parçası kullanıyorum =)

Ben elle büküyorum genelde ama şimdi sen deyince uyandım, baktım gavur yapmış beleşe koymuş tasarımı.

https://www.thingiverse.com/thing:6703

Edit: Bu da çıktısı.

* LeadBender.jpg (132.09 KB, 1249x937 - Görüntüleme: 466 kez.)
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2019, 12:56:25 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #251 : Mayıs 16, 2019, 13:31:12 ÖS »

Bu aparat daha çok direnç bacaklarını kıvırmak için kullanılacağı için çok geniş aralıkları olan değil de fort_apocalypse'in kullandığı gibi dar aralıkları bol olan bir aparat daha çok işe yarayabilir. Bir de şu 3B yazıcıların çıktılarına pek alışamadım ben, fotodaki örnekte görüldüğü gibi bacakların yerleşeceği yuvalardan düzeltilmesi gerekenler var. Amma kıllattım, ama sonuçta bu bunlar titiz elektronikçilerin kullanacağı aparatlar =)  Ben asıl verdiğin linkte bahsedilen evilmadscientist'in makalesindeki 4 numaralı IC Lead Straightener aparatına bayıldım. Tam benim aradığım şey, zamanında arayınca bulamamıştım. Ben entegre bacaklarını düzeltmek için de tahta kullanıyorum, 2 adet düz tahta parçası =)
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #252 : Mayıs 16, 2019, 13:54:07 ÖS »

Metalic dostum, çok teşekkür ediyorum, çok sevdim ben bu aleti. "tapDancer Android Datasette Emulator" ve samsung galaxy android telefon ile oyun yüklemek çok keyifli oldu.   Nerdeyse bütün formatları kolayca yüklüyor.

tapDancer Android Datasette Emulator için link;

https://paleotronic.com/software/tapdancer/

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #253 : Mayıs 16, 2019, 13:55:02 ÖS »

Ben asıl verdiğin linkte bahsedilen evilmadscientist'in makalesindeki 4 numaralı IC Lead Straightener aparatına bayıldım. Tam benim aradığım şey, zamanında arayınca bulamamıştım. Ben entegre bacaklarını düzeltmek için de tahta kullanıyorum, 2 adet düz tahta parçası =)

Evet o alet çok güzelmiş de bize gelmez, lazım olunca bulamayız yine elle yaparız biz bu tarz işleri. Bu arada entegreler için masanın kenarı neyine yetmiyor. Kahkaha

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #254 : Mayıs 16, 2019, 14:17:43 ÖS »

fort_apocalypse   Beğendiğine sevindim, güle güle kullan. tapDancer'ı benim Samsung Galaxy S3 Mini GT-I8200Q Android telefon ile denemiştim, ama çoğunlukla hata vermişti. Ben daha çok prg'leri WAV-PRG ile turbolu yüklüyorum. Tabii bir de prg'leri mp3 çevirip mp3 player kullanarak.

Simon   Hehe evet masanın kenarı da var, ama entegreyi masaya doğru biraz fazla bastırdığında bacaklar bu sefer içeri doğru fazla bükülüyor. Karşılıklı iki küçük tahta parçasıyla entegreyi sıkınca o sorun çıkmıyor =)
Sayfa: 1 ... 15 16 [17] 18 19   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: