Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel Sohbetebayden alıp elime gecmiyen ürün ???
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ebayden alıp elime gecmiyen ürün ???  (Okunma Sayısı 10569 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
MagicAmiga
Deneyimli

O n L y A m i g A

Üyelik Bilgileri WWW
« : Şubat 20, 2007, 01:42:47 ÖÖ »

selam arkadaşlar
 bi konuda görüş ve tecrübelerinize ihtiyacım var..gecen ay 11-1-2007 de aldıgım bi ürün hala elime gecmedi,adam gönderdim diyor ama 1 aydan fazla olmuş yolluyalı hala yok..ebay e durumu bildirdim,paypal sistemiyle alınmış bi ürün oldugu için paypalada bildirdim durumu...artık ne olucak bilmiyorum..daha önce böyle bi sorunla karşılaşan varmı? varsa nasıl bi yol izlemem gerek? teşekkürler

A 500 HD8+ GVP
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2007, 02:40:17 ÖÖ »

45 gün dolmadan paypal'a para iadesi talep et. Yoksa işler karışıyor. Her durumda önce satıcıyla görüşüp çözmen gerekiyor.

Çünkü ne ebay, ne paypal satıcıyla aranda bir web sitesi oluşturmak dışında bir işe karışıyor. İş hep başa düşüyor.

coze
Uzman

Hieh hieh hieh heh ...

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2007, 03:45:13 ÖÖ »

oncelikle dogu, aldigin saticinin feedback'i nedir ? eger %100 ve 500 feedback'in ustunde bir satici ise biraz daha zaman verebilirsin. Ayrica eger airmail ile gondermediyse 1 ayi gecmesi cok dogal. Ozellikle okyanus geciyorsa (amerikadan getirtiyorsan) iki uc ayi rahat bulur. Hemen panik olma, ama eger airmaille gonderdim dedigi halde gelmediyse, ve guvenilir bir satici degilse (feedback %95 alti) paypal iade basvurusu yapmakta fayda var. Benim daha once hic basima gelmediginden prosedur tam olarak nedir bilmiyorum.

Retro Hincal Uluc
nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 20, 2007, 05:11:39 ÖÖ »

merhaba

benim basima benzer bir olay geldi. turkiyedeyken almanyadaki birinden c64 aldim. parayi odedim hemen ardindan adam gonderdim dedi hem de air mail ile. ustelik paketin ve postaneye verdigine dair belgenin fotolarini da gonderdi. Bundan yaklasik 2,5 ay sonra sonunda bi gun adresime boyle el kadar 3 cm x 5 cm bi kagit birakmislar. gumruk islemleri icin hodo  psta genel mudurlugune gidin diye. Gittim "bu ne " dediler. Ben de anlattim. "Belki vaktinde cocugunuza falan almis olabilirsiniz zamaninda commodore 64 diye bilgisayar vardi bi tane coooook eskiden. Bu o. Ben muhendisim bu aletler hala isime yariyor benim o yuzden aldim" dedim. Iyi dediler 1 milyon falan gibi bisey verdim.
MehmetD
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 20, 2007, 09:34:12 ÖÖ »

Dogudoruk arkadaşım,
Daha son 1 ay içinde 2 farklı olay yaşadım seninkine benzer.
1) HP Jornada 545 aldım İngiltereden, hatta müzayedeyi £31'de bıraktım 2 günsonra bana 2. şans için teklif geldi satıcıdan. İlk teklif sahibi almadı istersen sen teklifinden alabilirsin dedi. Ben de onu alamadım diye Amerika'dan başka bir Jornada almıştım 2 gün önce ama onu da aldım. Parasını + posta ücretini aynı saat PayPal ile ödedim. 10 gün sonra Amerikadan aldığım alet evime geldi ama bu 1 ay bekledim gelmedi. Sonra katıldığım müzayedeyi inceledim, En yüksek teklif sahibi yine ingiltereden birisi ve müzayededen 3 gün sonra adama temiz  jornada için teşekkür ediyordu, Ney demekki satış yapılmış ilk teklif malı almıştı. Sonra 2. yüksek teklif yine ingiltereden birisi o da 7 Ocakta müzayede bitiminde 12 gün sonra teşekkür mesajını yazmış, éJornada hiç yollanmadı ama param tamamen iade edildi diye" !!! işte o zaman jeton düştü ben zaten gelmeyecek bir aleti bekliyordum. Daha önce yolladığının ispatı için bana posta gönderisini fotoğrafını yollamıştı ama bu birşeyi ispatlamazdı. Tespitlerimi adama uzun uzun yazdım ve ona 3 gün içinde paramı son kuruşuna kadar iade etmezse bu tespitlerimi bir rapor halinde hazırladığımı ve bunu ebay'a paypal'a ve ingiliz büyükelçiliğine vermekte teeddüt etmeyeceğimi sonra da dolandırıcılık suçlamasında bulunacağımı yazdım. Mesajı gece 04:00 gibi yazıp yolladım. Sabah işe geldiğimde sakin olmamı ve hala postayı gönderdiğini iddia ederek (Böyle yapması gerekiyor zaten) paramı geri ödeyeceğini (full refund) söyledi. Ben cevaben 2 günü kaldı dedim adece. O gün öğleden sonra PayPal'dan  refund dekontu geldi emailime. Paramı geri aldım.
2) PS2 müzayedesini kazandım yine ingiltereden birisi. Daha önce posta gideri olarak benden £20 istemişti kazanınca £25 daha istedi. Neden dedim, o da müzayedeyi başkasının kazandığını ve o kişinin hemen yeni bir müzayede başlattığını benim de o 2. müzayedeyi kazandığımı bu yeni müzayedenin de yeni posta ücreti olduğunu yazdı. Beni çıldırttı. Hemen incelemeye başladım. Gördüm ki 2 farklı PS2 ilanı var aynı kişiden, tek farkı pakete dahil olan oyunlar. Fotoğraflarında da sadece görülen oyunlar farklı.Her iki müzayede de peş peşe bitmiş ama benim kazandığım müzayede 3dakika 23 saniye daha önce sonuçlanmış. Ona da bu tespitlerimi içren bir mail atıp hakkında suç duyurusunda bulunmadan önce ona yazdığım son mesaj olduğu ve cevap vemek için sadeve 2 günü olduğunu yazdım. Aynı gün bana evet haklısın 2. paketi sen kazanmışsın pardon hata yapmışım hemen yarın sabah yolluyorum paketi dedi. Ertesi gün de yolladığının bilgisini ve detayları verdi.

Bu 2 olaydan çıkacak sonuçlar;
1) İngilizceniz iyi değilse lütfen iyi bilen birisinden yardım alını çok kolay kazıklanırsınız. (Sadece Amiga 600/1200 kutusu satan kişiler gördüm. Ucuz amiga diye boş kutuyu almak mümkün çünkü ilan başlığı A1200 box gibi birşey sadece kutu olduğu altlarda yazılıyor.)
2) Bekleme süredi asla 2-3 ay olmaz. Deniz yoluyla da gelse (Surface = Economic parcel post) max 35-40 gün olur. Geminin Türkiye 'ye ulaşması  20-30 gün arasında , Türkiye içinde dağıtım en fazla 3-4 gün. Yollandığını söylediği gün+45 gün panik yapılması gereken süredir.
3) Hakkınızı çekinmeden arayın ve önce mutlaka satıcı ile irtibata geçin. Ne yapacağınızı ona önce söyleyin. Çoğu bu durumda uğraşmak istemeyecektir.
4) Ebay'a bildirmek paranızı geri kurtarmaz, Paypal ile ödeyin mutlaka ve müzeyede ilanına bakın. Birçoğunda kaç paralık PayPal garantisi olduğuna dair bir not yada bir PayPal amblemli kutucuk bulunur.
5) Paypal'dan mal gelmedi diyerek yılda 3 defa her bir seferinde 1000 USD'ye kadar para iadesi isteyebilirsiniz. Ama ispat ve bekleme süreleri hayli sıkıntılı ve uzun.
6) Mümkünse "As Is" olarak satışlara katılmayın. Bunlar ya toptan alıp tek tek satan kişilerin malı eline almadan aldığı kişiden yönlendirme yaparak yaptığı kar amaçlı satışlardır, muhtmelen o bulduysa siz de daha ucuzunu bulabilirsiniz. Ya da aslında çalışmayan ve denemedik deneme şansımız olmadı olduğu gibi görüldüğü gibi dışı temiz görünüyor çalışan sistemsen söküldi gibi kaçak iafadelerle yapılan satışların ortak açıklayıcı nitelik tanımlamasıdır. Bu cihazlardan uzak durun %80  paranız ziyan olur.
7) Müzayedeye katılmadan posta ücretini mutlaka satıcıdan alın. Hesaplayıcılar hata yapabilir ve mutlaka biryerlerde bir ufacık not vardır nihai posta ücreti müzayede bitiminde hesaplanacaktır diye. Avlanmayın. Adamlar müzayedede alamadığı parayı posta ücreti diye alıyorlar.
Karizmatik Aşırı yüksek posta ücretlerine müzayedeye girmesiniz de mutlaka itiraz edin çok yüksek olduğunu söyleyin sizden sonrakiler yararlansın.
9) Yine de aklınıza takılan bir konu olursa sormaktan çekinmeyin. Bilgi paylaştıkça güzelleşir.

ALLAH'ıM BANA DEĞİŞTİREBİLECEKLERİMİ DEĞİŞTİRME DEĞİŞTİREMEYECEKLERİMİ KABULLENME VE ARADAKİ FARKI ANLAYABİLME GÜCÜ VER
Yönetici
Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 20, 2007, 11:15:12 ÖÖ »

Lütfen başlıkları açtığımız forum bölümüne dikkat edelim.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Şubat 20, 2007, 13:17:46 ÖS »

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler MehmetD...

ebay'da da bir sürü cins var. MehmetD'nin dediği gibi sizi elinize düşürdümü acımayacak tiplerle bende karşılaştım. Geçen Almanyadan bir oyun almıştım. MegaDrive..Parada değil..Hasta olduğum dönemdi..1-1.5 hafta ilgilenemedim. Neyse.. satıcı bana nasıl olduysa - 'yi basmış Şok oldum. Bir iki uyarı olmasını beklerdim Neyse zaten Almanya defterini kapattığımdan pek üzerine düşmedim. Benim en uzak aldığım ürün ingiltereden geldi. ABD'de henüz siftahım yok. İngiltere Surface olarak 3-4 haftada gelen ürünüm oldu. Eğer satıcı iyi bir geçmişe sahipse, coze'nin belirttiği gibi zaman tanınabilir.

MagicAmiga
Deneyimli

O n L y A m i g A

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Şubat 20, 2007, 21:51:02 ÖS »

Amerikadan,japonyadan ,almanyadan,ingiltereden,canadadan amerikaya oradan türkiyeye :)o kadar ceşitli yollarla mal aldım ki:) gelmiyen 2 malım var..2 satıcıda %100 feedback li,teki almanyadan hemde ilk yaptıgım alışveriş 23,90€ ya almıştım ürünü  11-1-2007 de aldım..ama hala ses yok ebay e şikayet ettim salladı paypal a da ettim ama o da satıcıyla cöz diyor..zaten satıcıyla cözebilsem şikayet etmezdim adam gönderdim diyip duruyo benden daha nasıl,neyi cözmemi bekliyor ebay ve paypal anlamak zor...

A 500 HD8+ GVP
MehmetD
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 21, 2007, 08:06:14 ÖÖ »

dogudoruk arkadaşım,
Zaten Paypal ebay'ın yan kuruluşudur. Belkide yönetim kadrosu ve karar verenleri bile aynı kişilerdir. Onlar da satıcının işlem sayısına ve feedback %'ine bakıyor , geçen süreye bakıp ona göre cevap veriyorlar galiba. Yolladığının ispatını iste, mutlaka postaneye teslim ederken bir makbuz almıştır. Tam olarak hengi tarihte hangi isme hangi adrese yolladığını sor. Eğer paket az da olsa gümrüğe takılabilecek birşey ise bence paket posta gümrüğüne de sor adınıza gelen birşey var mı diye.Yolladığının ispatı inandırıcı ise bir müddet daha bekle ama deniz aşırı gelmiyorsa genellikle 1 ayı geçmez, 11 Ocakta almışsınız ama satıcı ne zaman göndermiş. Ben aldığım bir malın 2 hafta sonra benşm uyarım üzerine lütfen yollandığını biliyorum.
Son olarak yok mu Almanya'da bize yardımcı olacak kimse ? Bir zahmet vatandaşın kapısına gidip ziline bir basıverse hani inanılmazyacak kadar çok etkili olacaktır :-))

ALLAH'ıM BANA DEĞİŞTİREBİLECEKLERİMİ DEĞİŞTİRME DEĞİŞTİREMEYECEKLERİMİ KABULLENME VE ARADAKİ FARKI ANLAYABİLME GÜCÜ VER
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Şubat 10, 2009, 16:23:14 ÖS »

Elime ürün geçmedi Peki ürün hakkında araştırmayı nerden yapabiliriz? Satıcı yolladığını söylüyor ki, aldığım kişi daha öncede alışverişim olan iyi bir ingiliz...PTT gümrüğü arıyorum..Yok diyorlar.. Peki başka ne yapılabilir? Bir fikri olan var mı ? yoksa 50 sterlinin üzerine su içecem...bak doldurdum bardağı

max.damage
Deneyimli

Hell is other people.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2009, 16:57:42 ÖS »

Oluyor bazen boyle aksilikler.Eger paket Turkiyeye girdiyse kesinlikle ptt cevap verir,hic kacari yok.Eger suphen satici yonundeyse en temizi saticidan posta gonderimi karsiligi aldigi belgeyi faxlamasini istemek.Ki senin bildigin seyler zaten.Ayrica bir bardak su kesmez adami ,50 sterlinden olunca rakkam.

Ha,en yaratici yontem saticinin kapisinda bitmek olur,o'da bilim kurgu olur hatta bilim korku olur.Uc ay gecikmeli gelip adami sevincten delirten seyler de oluyor ya,belki oyle bir senaryo hazirliyordur felek sana.

Bu kadar mi ?
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2009, 17:03:43 ÖS »

Satıcı arkadaş iyi birisi... Ondan aldığım ürünleri benim için bir kenara ayırıyor...Sonra belli bir miktara ulaşınca, en uygun gelecek şekilde paketlere bölüyor... Son alışverişimde 3 pakete böldü.. CD'lerin olduğu paket 2 hafta önce geldi..Ama esas cihazların olduğu paketler ortada yok... Başka satıcılardan aldıklarımdan da elime geçmeyen var..onları görmezden gelebilirim ama 50 sterlin çok be Felek umarım bana şaka yapıyordur

Datura
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Şubat 11, 2009, 15:03:15 ÖS »

Elime ürün geçmedi Peki ürün hakkında araştırmayı nerden yapabiliriz? Satıcı yolladığını söylüyor ki, aldığım kişi daha öncede alışverişim olan iyi bir ingiliz...PTT gümrüğü arıyorum..Yok diyorlar.. Peki başka ne yapılabilir? Bir fikri olan var mı ? yoksa 50 sterlinin üzerine su içecem...bak doldurdum bardağı

Tam da benim başıma gelen durum buydu, 3 yıl kadar oldu. Üstelik Ebay'den de değil, doğrudan resmi olarak satışını yapan firmadan sipariş ettiğim bir üründü (GBA X-Rom 512 flash linker cartridge).

Sonrasında aynı şekilde, bir süre geçti, ürün gelmedi, satıcıya durumu belirttim, tarih vs vererek yolladığını ve T.C gümrüğüne ya da lokal posta kurumuna sormamı tavsiye eden bir eposta aldım. Bunun üzerine posta müdürlüğü'ne giderek durumu anlattım. Türkiye'ye böyle bir paket gelmiş olsa bizde kayıtlara girer, kesinlikle gelmedi dediler. Tekrar satıcıya sordum, yapabileceği birşey olmadığını söyledi. Ve sonuç elde var sıfır, boşa giden paralar..

Bir sonuç daha, bu olaydan sonra yurtdışından hiçbir şey sipariş etmedim, çünkü güvenim kalmadı, bir aksilik olunca elimiz kolumuz bağlı kalıyor
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Şubat 11, 2009, 23:34:52 ÖS »

Arkadaşlar ben dünyanın dört bir yanından ebaydan ürün aldım ve bir sorun yaşamadım. özellikle posta ve gümrükle ilgili hiç bir sorunumda olmadı çoğu aldığım üründe ayağıma kadar getirildi.
  Burdaki sorun satıcılarla ilgili genelde dürüst olanlar kendini belli ediyor. Amiga ile ilgili ürünler satanlar daha dürüst oluyor vede milletine görede fark ediyor. başta ingiliz, alman ve amerikalılar daha iyiler.
  Ebaydan birşey alırken ürünün gelmeyeceği her zaman risktir ve gelmesse bencede üstüne soğuk su içilir. çünkü ebay ın bunlar umrunda bile değil satıcıya güvenin ona göre alın diyorlar.
  Ben banka havalesi ile ürün bile aldım adam istese hiçbirşey bile yollamazdı kocaman kutu içinde posta geldi. Eğer satıcı ürünü postaladı ve türkiyeye geldi ise posta işletmesi çok iyi  hiçbir sorun olmadan mutlaka elinize geliyor tabi bazı ürünlerde gümrük olayı olabilir bu birazda yaşadığınız vilayete bağlı.
  Ebayda satıcıları iyi seçip vede satıcılara fazla soru sorup bunaltmadan ürünü almak. Satıcılar laf yetiştirmekle uğraşmak istemiyorlar, geriside sizin şansınıza kalıyor.

Amiga Repair Service
MehmetD
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Şubat 12, 2009, 07:26:32 ÖÖ »

@defleppard

YAZACAKLARIM SADECE ELEKTRONIK ESYALAR ICINDIR YANLIS ANLASILMASIN.

Arkadasim guzel yazmissin, bende birkac ekleme yapayim. Belli ki siz ya istanbulda yasamiyorsunuz yada posta gumrugunde calisan bir yakininiz var  .

Bildigim 2 anadolu sehrinde (her ikisinde de arkadaslarim var onlarin deneyimleri) sizinkine benzer seyler anlatildi ama Istanbul isin kesinlikle inanmam.

Istanbul posta gumrugune takilmayacak elektronik cihazin anlini karislarim. Amiga urunlerinin takilmama sebebi belki antika sinifina giriyordur, ve piyasa degeri sadece o urunu isteyen kisi icin mevcut olup disarida para etmeyecegi icindir, toplasak kac amiga meraklisi cikar ki?  Alman yada Ingiliz saticilardan daha onemlisi postanin Almanya yada Ingiltereden geliyor olmasidir, gumruk birligi anlasmalarina gore AB uyesi ulkelerden gelen ve mensei olarak yine AB ulkeleri gosterilen urunlerin zaten gumrukte takilmamasi lazim. Siz Amerikadan bir laptop isteyin ve onu da istanbulda avrupa yakasinda bir adrese isteyin takilmasin da gorelim.

ikinci el elektronik cihaz girisi zaten yasak, ancak yedek parca olarak isteyebilirsiniz. Yada gelen cihaza satici ile anlasip icine tamir faturasi eklettirebilirsiniz ki bu durumda cihazi yurtdisina tamir ettirmek icin yolladigini iddia edip alma sansiniz olabilir (Not: Bu yontem sahtekarlik icerdigi icin ahlaki acidan kullanilmasi sakincalidir :-)  ) onun diisinda ALAMAZSINIZ.

Elinize kadar ulasan paketler yilnasi ve bayram donemlerine denk gelmis ve belitilen gumruk bedeli 100 USD altinda bildirilenler olabilir mi?

Bildigim kadariyla 4 adedi gecmeyen CD'ler (Oyun, video yada muzik farketmez) 4 den fazlasi yine kesin takilir. Kitap deegi egitim araclari, bilgisayar parcalari, belki donanim urunleri gecebilir.

Bunun yanisira istanbul posta gumrugunde gelen her paket alicinin adiyla bilgisayara kayit edilir, ve bir paket geldiginde alicinin ne siklikla ne kadar paket aldigi oradan 1 saniyede gorulur eger sizin ticari amacli bu isi yaptiginizdan suphelenilirse gelen paketi kesinlikle ALAMAZSINIZ .

Gumruk odenerek teslim edilebilecek bir paketi almaya gittiginizde iki ihtimal var .Gorevli memurun ruh haline gore degisir:

1) sizi gumruk memuru karsisina alir ve gozunuzun onunda paketi actirir, icinden cikanlar once paketi acan kisi saldirir ve gorevli memuru sanki doldurusa getirmeye calisir bir uslupla sukadar sundan bukadar bundan cikti diye buyuk bir hirs ve hizla paketi masanin ustune yayar. Bu arada siz olayin manasizligindan kaynaklanan sokunu yasarken gorevli memur sizi soru yagmuruna tutar bu arada nasilsa kanun bilmaz memleketimin insani der ve siza gumruk kanunundan maddeleri siralr once gozunuze kar yagdirir ki soyledigi hicbirseye itiraz etmeyin, sonra eger gecmesi sakincali degilse sizin alic bedeli ustunden degil fiyat cetvellerinde yazan fiyatlardan bir hesap yapar ustune KDV koyar sonra siza okkali bir gumruk vergisi cikartir. (Ben 4 yil once PS2 icin 120YTL vergi odemek zorunda kalmistim aletin kendisini zaten 150 YTL ye mal ettigimi dusunursek)

2) Paketinizi masanin ustune getirtir, sonra size kibarca sorar ne var diye, sonrada gorevini yerine getirir kutuyu saince acar icine bakar sozlerinizin dogruluguna kanaat getirir ve gercekten o malin aldiginiz fiyattan(Eger belgeniz varsa yada odeme dekontunuz vs.) varsa vergisini hesaplar , odemeyi takiben paketinizi alir gidersiniz.

Ben her iki tur memura da denk geldim ama ikinci tip memura sadece son gidisimde denk geldigim icin benim Poata Gumruk ile ilgili dusuncelerim kesinlikle OLUMSUZ.

Belki bazi kendini bilmezler ticari mallarini adamcilikla rusvetle vs yollardan buralardan gezirmese bizler de daha rahat edecegiz ama neyse girmeyeyim mevzu cok derin.
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2009, 07:31:35 ÖÖ Gönderen: MehmetD » Logged

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: