Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: a500 driver problemi  (Okunma Sayısı 6925 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mart 22, 2011, 23:05:16 ÖS »

Bir sorunum var bir tane a500 edindim extra 512kb ramlı gayet güzel ve temiz bir a500,deneme amaçlı bir kaç tane oyun çalıştırdım gayet güzel çalıştı hiç bir problem yok ama daha sonra 1993 senesinden beri sakladıgım 6,7 adet oyunum vardı 18 senedir sakladığım bunlardan bir tanesini denemek istedim disketi taktıktan sonra sürücüden tuhaf sesler gelmeye başladı ve çalışmadı bundan sonra taktığım disketlerin hiç birini okumadı okumaya çalışıyor ve a500 açılış ekranına geri dönüyor ne olduğunu anlayamadım neden olmuştur acaba bilen ve bana yardım edecek arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum teşekkürler.

<a href="http://www.youtube.com/v/siLch9lj520&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/siLch9lj520&rel=0</a>
« Son Düzenleme: Mart 23, 2011, 02:28:04 ÖÖ Gönderen: kirkoryan » Logged
newzort
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 22, 2011, 23:54:00 ÖS »

iyi ihtimal tozlu disketlerden sürücünün kafa tozlandı yada ayarı kaçtı, kötü ihtimal okuyucu kristali bozuldu, temizleme disketi ile takıp bir dene sıvısını döküp birkaç kez, olmadı ayar yapılacak kim yapar bilmiyorum uğraştırıcı bir iş, bence flopy ile kullanacaksan bunu anlayan birisine tamire ver kendinede yedek bir tane al , ne olur olmaz hesabı uzun süreler kullanmak istiyorsan

A500,A500+,A1200,C64,C64C,C64G,NES,SNES,ATARİ2600,N64,XBOX360
screen
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 23, 2011, 00:27:26 ÖÖ »

disket rutubetlenmiş o disketi kullanmasan daha iyi edersin sürücünün kristallerini kirletir azda olsa zarar verir düşüncesindeyim.
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 23, 2011, 18:30:55 ÖS »

1- Disketi çıkart bir dahada o eski disketleri kullanma
2- Elektrik süpürgesiyle disket sürcünün ağzına tut tozları emdir.
3- Yeni bir disketle tekrar dene
4- Olmuyorsa temizleme disketi bul onunla temizle yine dene
4- Olmuyorsa Disket sürücüyü aç Kafaların konumunda gözle görülür
bi bozukluk var mı ona bak yoksa kulak çubuğu ve saf alkolle zedelemeden temizle
5- Kafa ayarı bozulmuş olabilir, bilen birinin ayarı yapması lazım
6- Hiç bi çözüm yolu olmuyorsa forumdan bi arkadaş (sanırım solitude) pc floppyden modifiye %100 amiga uyumlu disket sürücü satıyor 5-10 TL civarına fiyatı tam hatırlamıyorum ben iki adet almıştım. Sende en az iki tane al, bu sorunlardan kurtul (bir tanesi yedek olmak üzere)

newzort
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 23, 2011, 20:57:55 ÖS »

pc cevirmeleri uyumsuz oluyor, orjinal amiga flopyleri gibi değil, hatta benim escom 1200 ün fabrikasyon çevirmesi bile tam uyumlu değil, bence 2 ci el orjinal flopy bak ben satıyorum mesela Kahkaha

A500,A500+,A1200,C64,C64C,C64G,NES,SNES,ATARİ2600,N64,XBOX360
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 23, 2011, 21:20:56 ÖS »

Solitude arkadaşımızın yaptığı flopiler xcopy, adftransfer ve her türlü oyunda başarıyla çalışmaktadır. Ben bu kadar başarılı olacaklarını beklemiyordum açıkçası. Orjinal flopilerin kaç yıllık olduğuda da ortada. Orjinallerinde ise teac (amiga600-1200'de) ve panasonic (amiga 500 Rev6B, Rev 8A) olanları deneme şansım oldu bunlar daha dayanıklı, chinonlar ise çöp oldular çoktan, her hangi bir problem olsa ben buraya da yazmam yani
Ha bu arada PC flopiler biraz görüntü olarak farklı oluyor kapaklı olduklarından

Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 23, 2011, 21:24:29 ÖS »

Öncelikle cevap veren herkeze teşekkür ederim
Bugün a500 ü söktüm içi pırıl pırıl neredeyse hiç toz yok denecek gibi yaptığım incelemeye göre daha önce hiç tamir görmemiş lehimlerin hepsi orjinal zaten dışındanda anlaşılıyor temiz muhafaza edildiği ve kullanıldığı ama benim sakladığım disketleri 1993 senesinde bağdat caddesi feneryolu'nda diji bilgisayar vardı orada çalışmıştım o zamanlar kendim kopyalamıştım ve çok iyi muhafaza ettim kesinlikle tozlanma ve rutubetlenme yok A500 ü aldığımda yanında gelen disketlerden olmuş olabilir problem benim oyunlardan bir kaç tanesi çalıştırdı çünkü neyse bir şekilde halletmeye çalışıcaz flopy yi söktüm ama temizlemeye zamanım olmadı inşallah yarın yapıcam o işi disket okuma kısımlarında hafiften bir pislik var zannediyorum dikkatlice temizleyip deneme yapıcam bu arada netten baya aramama ragmen disket flopy temizleyici setten bulamadım eğer elinde fazladan olan varsa ve satmak isterse alabilirim yada alabilecegim bir yer önerilirse oda olur
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 23, 2011, 21:30:29 ÖS »

Teşekkür ederim commander64 eğer halledemezsem forumdaki arkadaşlardan temin edicem
peki kasaya montaj sırasında bir problem çıkıyormu herhangi bir degişiklik yapmak gerekiyor mu? fiziksel olarak
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mart 23, 2011, 21:32:33 ÖS »

Disket temizleme seti elimde 10 kadar vardı, foruma ilan da verdim alan olmadığı ve modifiye pc flopisi kullandığım için çöpe attım, Bende uzun süre aramış tesadüfen bulmuştum zaten. Şu an sarf malzemesi satan depolarda bile bulunmamakta, belki kıyıda köşede şansına bulabilirsin kolay gelsin...

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2011, 21:36:00 ÖS »

dostum, modifiye pc flopisi çok az farklı, flopinin ön plastiğini ve plastik kapağını sök. Tuş çıkarma düğmesinin plastiğini dikkatlice çıkar yerine eski orj. amiga flopisinin çıkartma düğmesini tırnağı kırmadan sökerek tak. Kasaya monte et, işlem tamam.
Not: Chinon gibi bazı pc flopilerde düğme amiganınkiyle aynı pozisyonda onlarda değişmene gerek yok.

Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 23, 2011, 21:52:35 ÖS »

Peki bir şey sorsam benim A500 den söktğüm flopy chinon o zaman orjinal flopy degil doğrumu anlamışım
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mart 23, 2011, 22:01:54 ÖS »

en orjinali chinon aslında, ama en eski model de onlar, o yüzden eskilikten sorun çıkarıyorlar yani

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: