Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3] 4 5   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bugun imac aldım  (Okunma Sayısı 21250 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Leon
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Mart 09, 2012, 11:52:29 ÖÖ »

Gittiğim bir çok yerde de insanlar durmadan Windows'u aşağılıyor....Buna anlam veremiyorum. Mac gibi kullanırsan Windows'u bişey olmaz.. Orama dokunma, buramı elleme, şunu yapma bunu yapma... Öyle kullanırsan Windows 7'de hiçbişey olmaz. Şu anda mac'de kurduğun yazılımlara bak, sayısına, çeşitlerine, birde Mac'de kurduklarını ve çeşitliliğini karşılaştır...Bence aynı değillerdir...İmkan yok gibi...Windows'a bu kadar haksızlık yapmayın bence...

Windows'u PC'ne kurdugun gün on bin tane sorunu da kabul ederek ise basliyorsun demektir.

Sadece bir kablosuz agi sildirip baskasina baglatmam gerekiyordu babamin bilgisayarini. Telefonla anlatmayi denedim olmadi.

Microsoft'un tüm ürünlerinde oldugu gibi, kullanici dostlugu kavramindan o kadar uzak ki. O yüzden de Windows Mobile falan deyince bana insanlar, geciniz diyorum. Siz o sansinizi piyasanin tek hakimi olarak seneler önce kullandiniz. Neler yaptiniz gördük.

Ornek 2: Bir abim mevcut Sony Vaio'sunda Windows Vista kurulu. Gitti yeni bir Sony Vaio daha aldi. Bunda Windows 7 var. Hadi eski Vaio'sundaki bilgilerini yenisine sorunsuz aktarin bakalim. Microsoft'un mevcut araci sizi deli etmek icin elinden geleni yapiyor. Network'ten, USB kablosu vs. secenekleri direk calismadi zaten. Hadi o zaman dedik arada bir 2.5" external hdd kullanarak transfer edelim bari. Bir pazar sabahi basladik, Pazartesi sabahin erken saatlerinde yaptigi islem bitti. Bir de ne görelim? Döküman klasörünü bile kopyalamamis. Gitmis sacma sacma klasörleri kopyalamis. Bunlari bir de geri kopyalayacaginizi düsünün. En sonunda manuel olarak bir klasör actik, ne varsa kopyaladik. Kullaniciyi transfer etme sevdamizdan falan da vazgectik.

MacOS'ta bu is nasil olur size anlatmaya bile gerek yok. Isterseniz PPC, ister Intel, on senelik makinenizi bile yeni bir Mac'e caat diye gecirebilirsiniz.

Yani, burada herkes bir nevi bilgisayar manyagi, freak seviyesinde kullaniyoruz bir seyleri.

Ama gercek hayatta öyle olmuyor isler. Bilgisiz bir PC kullanicisi, Windows ile bas basa kaldi mi panik atak geciriyor. Oyle bir soru soruyor ki isletim sistemi, kullanici Evet'e mi tiklasin, Hayir'a mi tiklasin bilemiyor, eli kolu baglaniyor, ya telefona sarilip birisine danisiyor, ya da öyle birakiyor makineyi.

Windows'lu bir PC kullanan kisinin, mutlaka bir asistani olmasi lazim. Bu ya sokagin kösesindeki bilgisayarcinin ciragi, ya kendi oglunuz/kiziniz, ya baska birisi.

Iki isletim sisteminin dizayn mantiginda cok ciddi farklar var. Microsoft hep bir "Business enterprise" kurulus oldugu icin, her ürününe ayni muameleyi yapiyor. Son kullanicinin da korkunc zeki, sorun cözmeyi bilen ve sorun yaratip sorunlarla bogusmayi bilen insanlar oldugunu falan düsünüyor. Ama isin asli öyle degil. O yüzden yillardir akilli telefon olarak satilan Windows isletim sistemli PDA'leri hep is dünyasi satin aldi. Apple iPhone'u cikarinca "normal" kullanicilar üzerine atladi. Cünkü Apple her zaman kullanimi kolay cihazlar yapiyor.

Efika | Amiga CD32 | 3 x C64, 2 x 1530, 1 x 1531 | Amstrad CPC64 | Amstrad CPC6128 | C64-DTV | Atari 2600 | Atari 2600 Jr. | Atari 800XL | Atari Paddle | Vestel MSX  | Sony Hitbit MSX | A500 | A500 Plus | A590 | A1200 Blizzard 1230-IV | CASIO VL-1 TONE | CASIO VL-10 | Mac Mini G4 @1,42Ggz
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Mart 09, 2012, 12:38:29 ÖS »

@Leon
Biraz abartmışsın. Bizim kayınpeder (38'lidir) yaklaşık 2 yıldır bilgisayar kullanmaya başladı. Ona benim eski Pentium 4'lü PC'lerimden birini toparlayıp WinXP'li temiz bir sistem kurmuştum. Internet'e girme, film izleme, Kur'an okuma vb programları, mail alma-gönderme, ağ üzerineki ortak klasörle veri aktarımı, dijital fotoğraf makinesindeki fotoğrafların transferi, DVD/CD kopyalama işlerini bu cihaz üzerinden rahatlıkla hallediyor.

PC'de kullanıcı aktarımı olmaması konusu gerçekten de kötü, katılıyorum. Ama PC'de kişisel verileri genelde 2. partisyona, masaüstündeki klasörlere ve doküman klasörüne yerleştiren ortalama bir kullanıcı iseniz (ki verileriniz genelde resimler, MP3'ler, filmler ve ofis dokümanlarıdır) kolaylıkla harici bir HDD'ye aktarabiliyorsunuz. Deneyimsiz kullanıcılar Outlook / Outlook Express vb programlarda klasörleri aktarmada veya yedeklemede sorun yaşayabiliyor ama bunun da üstesinden gelinebiliyor.

Sonuçta benim kızdığım, Apple ürünleri kullanımının sanki 'ayrıcalıklı bir zümre'ye yönelikmiş gibi fiyatlandırılması ve kullanıcıların birçoğunun da kendilerini bu şekilde hissetmeleri. Bu nedenle bana 'halk makinesi' izlenimi uyandırmadığı için kendimi PC'lere daha yakın hissediyorum ve pazarlama politikaları nedeniyle Apple ürünlerine genelde protest yaklaşıyorum.
POLAT27
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Mart 09, 2012, 12:45:57 ÖS »

1998  yılında  apple   kullanmaya başladım   halen evimde   masa üstü bilgisayarda  vista   diğer  laptop umda  da  7  kurulu  işyerimde    imac  kullanıyorum. 

pc  ile  imac  i  kullanım açısından  mükayese  bile etmem.  apple in saçma sapan bazı tekel uygulamaları var ama    işletim sistemi  sın kullanacı  için bu kadar  kullanışlı ve basit  yapılabilir  kanatindeyim.

amiga  1200 açılmamış kutulu / amiga 600 hd açılmamış kutulu  / amiga 500 plus / amiga 500 / amida cd32 açılmamış kutulu / sega mega drive / sega master sytem / sega saturn açılmamış kutulu / sega dream açılmamış kutulu. commodore 64 sifir. commodore 64g  amiga 500 gotekli 4 adet.
Leon
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Mart 09, 2012, 13:41:21 ÖS »

PC'de kullanıcı aktarımı olmaması konusu gerçekten de kötü, katılıyorum. Ama PC'de kişisel verileri genelde 2. partisyona, masaüstündeki klasörlere ve doküman klasörüne yerleştiren ortalama bir kullanıcı iseniz (ki verileriniz genelde resimler, MP3'ler, filmler ve ofis dokümanlarıdır) kolaylıkla harici bir HDD'ye aktarabiliyorsunuz. Deneyimsiz kullanıcılar Outlook / Outlook Express vb programlarda klasörleri aktarmada veya yedeklemede sorun yaşayabiliyor ama bunun da üstesinden gelinebiliyor.

Benim yazdiklarimi onaylamissin iste

"Deneyimli kullanici" olmak zorundasin "bir sekilde". Isletim sistemi her seyin üzerinde. Kurdugun andan itibaren her yer popup balon doluyor. Kullanicinin akli daha bu asamada karmakarisik oluyor. En basitinden, ne gerek var bu balonlara? Zaten ne kadar balon varsa, o kadar basitlikten ve kullanici dostu olmaktan uzaksin demektir. Grafik tasarimin ve arabiriminle kullaniciya bazi seyleri anlatamiyorsun demektir.

Sonuçta benim kızdığım, Apple ürünleri kullanımının sanki 'ayrıcalıklı bir zümre'ye yönelikmiş gibi fiyatlandırılması ve kullanıcıların birçoğunun da kendilerini bu şekilde hissetmeleri. Bu nedenle bana 'halk makinesi' izlenimi uyandırmadığı için kendimi PC'lere daha yakın hissediyorum ve pazarlama politikaları nedeniyle Apple ürünlerine genelde protest yaklaşıyorum.

Esas iPhone "halk" makinesi haline geliyor, farkinda miyiz?

Efika | Amiga CD32 | 3 x C64, 2 x 1530, 1 x 1531 | Amstrad CPC64 | Amstrad CPC6128 | C64-DTV | Atari 2600 | Atari 2600 Jr. | Atari 800XL | Atari Paddle | Vestel MSX  | Sony Hitbit MSX | A500 | A500 Plus | A590 | A1200 Blizzard 1230-IV | CASIO VL-1 TONE | CASIO VL-10 | Mac Mini G4 @1,42Ggz
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Mart 09, 2012, 14:13:40 ÖS »

@Leon : Haksızsın diyemem...ama ikisinin test ortamı aynı değil. MacOS yaygınlaşsa ve kullanımı artsa, Windows'u kullanamayan ortalama adam onuda kullanamayacaktır. OSX'in al beni kullan der bir halini görmedim. Hatta dün akşam Techsmith ile ekrandan Mp4 kayıt yaptım, oynatmadı OSX'de yeniyim...ama nerde kullanıcı dostu sistem hani... Windows'ta sorunsuz oynuyor video...

MacOS'da Lion 10.7.3'de şu anda OpenGL daha v3.2 seviyesinde... Windows tarafında mı? 4.2 sanırım en son ? Kaldı ki Direct X, ürün geliştiricilere OpenGL'den daha fazlasını veriyor...MacOS'da oyun falan bakmanında pek anlamı yok. Angry Bird oynayacaksanız tamam... Sıkı bişeyler için konsol ya da PC'ye bakmanız gerek.

Çok şık güzel bir cihaz...Hoş özellikleride var... Ama windows'a o kadar saydıracak durumu yok...üzgünüm...

Not: Elimde Alfa marka, USB bir wifi alıcı var. Sürücüsü MacOS'da yok...Fazlada birşey kurmaya korkuyorum açıkçası... PS3 kamerası elimde fazla..birini kurup kullansam dedim...Diğer kamera kullanan yazılımlar görmedi vs. vs. daha 2-3 günlük OSX kullanıcısıyım ama, OSX'in aşmış olmadığını gördüm... Ama dersen ki, git Apple'dan orjinal kamera al, herşeyini Apple'dan al...o başka..o zamanda bilgisayar kullanmam herhalde..kullanacak birini tutarım
« Son Düzenleme: Mart 09, 2012, 15:40:45 ÖS Gönderen: LW3D » Logged

Leon
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Mart 09, 2012, 14:39:10 ÖS »

Koskoca bir platformu tek bir markanin ürünleri ile karsilastiriyorsunuz esasinda.

Apple'in bugüne kadar ürettigi her modelin spesifikasyonlari bellidir. Apple Model numarasini verdiginiz zaman cihazin seceresi ortaya dökülür.

Dolayisiyla kullanilan donanim ve cipsetler cogunlukla sabittir. Belli basli cipsetlere driver yazilir. Mesela firewire cipseti olarak Texas Instruments tercih edilir, VIA cipset icin driver yoktur. O yüzden millet Hackintosh yaparken ucuz olsun diye VIA cipsetli kart takar, sonra bu calismiyor der. Driver'i yok ki. Olmak da zorunda degil. Herhangi bir Mac, VIA cipsetli bir donanim kullanmamis cünkü.

Esasinda senin elindeki Alfa USB Wi-fi aliciya gerek kalmamasi lazimdi.

Dipnot: Dealextreme'den aldigin wi-fi alicilarin %90'i MacOSX ile calisir.

Mac'teki donanim ile ayni cipseti kullanan diger donanimlar cogunlukla calisiyor. Mesela ben Skype'ta kullanmak icin arastirmis ve A4tech'in driver gerektirmeyen kamerasini almistim. Ya da ASUS'un bir wi-fi modelini alip iMac G3'te kullanmistim.

PC'lerdeki mavi ekranlarin, cakilmalarin cogu driver kaynaklidir. Apple sadece kendi onayladigi donanimlarin driver'lerini yaziyor ve esasinda bu kisitli gibi gözüken durum, stabilite sagliyor.

Ama ben Yazicioglu'ndan diledigim donanimi alayim, takayim calissin gibi bir beklenti var ise, ön arastirma yapmadan girmemek lazim öyle islere. Ram, HDD, optik sürücü gibi temel donanimda sorun cikmaz ama, aksesuar tipi eklentilerde Mac uyumlu tercih etmekte fayda var.

Zaten Hackintosh kurarken de Mac'lerin daha önce kullanmis oldugu cipsetler üzerine sistem kurulur, uyumlu olmasi acisindan.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Mart 09, 2012, 14:52:15 ÖS »

@Leon
Yedeklemenin kolaylığından bahsettim aslında. Klasörü tutup harici diske bırakıyorsun o kadar.

Windows PC'lerin en büyük sorunu tek merkezli bir kontrole sahip olmamaları. Bu nedenle son üründe firmaya ait sayısız 'bloatware' yüklenerek göz boyamaya çalışılıyor. Deneyimli kullanıcılık bu noktada işe yarıyor ve sistem için hayati öneme yaramayan ıvır zıvırları temizliyorsunuz. Birçok Linux sürümünde de aynı şey geçerli ve ortalık fazlalık yazılımdan geçilmiyor. Apple kendi ürününde tam kontrole sahip olduğundan bu tarz durumlarla karşılaşılmıyor tabi ki.

Bu arada Android'li telefonlar çoktandır halk makinesi oldu bile.
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Mart 09, 2012, 15:04:31 ÖS »

@Leon: Sonuçta döndük dolaştık aynı noktaya geldik.. Windows'da belli markaları kullan, çip setlerim şudur diye davranılsa, windows'u eleştirenlerin bahsettiği o mavi ekranları görmezsin (ki ben ne zamandır mavi ekran görmedim) ..Apple'ın çipsetleri bellidir ona göre alacaksın dediğinde, diğerinide ona göre kullanacaksın ki, ikisini eşit karşılaştırabilesin... Specleri belli Apple'ın ona göre alacaksın diyince, zaten o noktada, windows ile OSX karşılaştırması anlamsızlaşıyor... (Ben windows'da istediğim ürünü takıp çalıştırıyorum. PS3 kamerasıda sorunsuz...Kinect'de...Hatta Kinect'de ilginç uygulamalar var 3dscan, mocap. Bana bu rahat ortamı sağlayan sisteme haksızlık edildiğine inanıyorum.)

ve openGL kazmalığı, directX konularına hiç girmeyince tabii OSX güzel geliyor... Grafik, 3D tabanlı bişeylerle ilgilendiğinde, OSX hakkaten geriymiş diyeceksin...Doğru dürüst oyun olmamasıda bunun en büyük kanıtı sanırım...

ozgur106
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Mart 09, 2012, 15:09:10 ÖS »

konsollar duruken pc lerde oyun işi benım gozumde bıttı satısa koydugum pc yı sadece fılm ızlemek ıcın kullanıyorum plazmaya baglı bır sekılde mac te sims3 cok keyıflı bu arada

Commodore ve Amiga Dergisi Oyun Yazarı.
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #39 : Mart 09, 2012, 15:23:28 ÖS »

Kişisel tercihlerin bu karşılaştırmada çok anlamı olduğunu sanmıyorum...

Yinede zamanın olursa PC ile konsolları grafik, ses vs. açısından karşılaştırmanda fayda olabilir. Konsol dediğin aletler 5-6 yıllık. Benim gözümde can çekişiyorlar. Sağladıkları grafikleri, görsel zenginliği bugün eldeki cihazlar sunuyor...Cep telefonun bile sunuyor olabilir...(tamam abarttım..ama Vita rahat rahat sunuyor gibi)...

Leon
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Mart 09, 2012, 15:27:59 ÖS »

@Leon
Yedeklemenin kolaylığından bahsettim aslında. Klasörü tutup harici diske bırakıyorsun o kadar.

Yedekleme demisken, Apple'da Time Machine kullandiniz mi hic?

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Mart 09, 2012, 15:55:22 ÖS »

@Leon
MacOS'u gerçek cihazda kullanma şansım hiç olmadı. PPC zamanlarında PearPC emülatörü ile x86 sonrasında da VMware ile kurcalamışlığım oldu sadece. Time Machine de kulanmadım.
Leon
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #42 : Mart 09, 2012, 16:11:31 ÖS »

Timemachine, siz farketmeden her an cihazininiz yedegini bir diske alir. Ister tek bir Mac'e bagli bir diske, ister kablosuz ag üzerindeki baska bir diske. Evinizdeki tüm Apple cihazlarin yedegini ayni anda alabilir ve cihaziniza bir sey oldugunda dilediginiz tarihteki dilediginiz Mac'inize geri dönebilirsiniz. MacOSX'te cok uzun zamandir mevcut bir özellik.

tolga abaci
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Mart 09, 2012, 16:21:27 ÖS »

Ooo, Apple Evangelist'leri basmış forumu .

Şaka bir tarafa, OSX fena işletim sistemi değil tamam da, ben bu Apple'cıların "way yıllarca ne rezillik çekmişiz, öbürleri işletim sistemi mi, Apple kullanmayanlar adam değil" (OK, bu sonuncusu biraz abartı oldu) tarzı yaklaşımından biraz sıkılıyorum. OSX tecrübem kısıtlı, kabul ediyorum, ama bana daha ilk kullanımdan o kadar da çarpıcı gelmedi. Hatta bazı özelliklerine de gıcık oldum (sağ-klik context menu'de Cut ve Rename olmaması mesela). Vardır bir mantığı ayarı falan muhakkak ama... Teknik olarak geri olduğu yönler de var, OpenGL 3.2 desteği Lion'da daha yeni geldi mesela, o da baya bug'lı... Forumlarda Lion'un stabilitesine ve şişkinliğine (bloat), Apple'ın OSX kullanım tecrübesini iOS'a yaklaştırma çabalarına giydiren baya bir adam var.

Yani Apple dünyasında da önemli sorunlar var... Sonuçta, kullandığınız işletim sistemine, hardware'e bu kadar duygusal bağlanmayın derim ben..

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
Leon
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #44 : Mart 09, 2012, 16:23:34 ÖS »

Yani Apple dünyasında da önemli sorunlar var... Sonuçta, kullandığınız işletim sistemine, hardware'e bu kadar duygusal bağlanmayın derim ben..

Bunu bir retro forumunda mi söylüyorsun Tolga Normal adam yok ki burada, LW3D dahil

Sayfa: 1 2 [3] 4 5   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: