Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: JAMMA SuperGun Tasarımı  (Okunma Sayısı 8692 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ağustos 02, 2012, 14:37:59 ÖS »

Belli aralıklarla Jamma kablo, bağlantı hastalığım tutuyor... Bu sefer bakınırken aşağıdaki tasarımı buldum... Fena görünmüyor..Belki bir arkadaşın işine yarar...

http://www.parisc-linux.org/~varenet/supergun.html

SuperGun nedir diye merak eden olursa diye birde video ekliyeyim...

<a href="http://www.youtube.com/v/-GNFUh_gwxI&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/-GNFUh_gwxI&rel=0</a>

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2012, 07:51:10 ÖÖ »

ben daha jamma'nın ne olduğunu çözemedim
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ağustos 03, 2012, 11:28:28 ÖÖ »

JAMMA - Japan Amusement Machinery Manufacturers Association

80'lerde sanırım oyun makinaları yani bizim atari ya da arcade diye adlandırdığımız cihazlar popüler olmaya başladığında, her üretici kendi arabirimini oluşturmuş. Mesela Namco'nun arcade sistemini alan atari salonu sahibi, ona uygun kablolamayla elektrik girişi, joystick girişleri, video/ses çıkışı, jeton girişi vs. bağlaması gerekirken, Konami'nin sistemini aldığında başka bir arabirim ayarlamak zorunda kalıyormuş. Bunun üzerine Japonyadaki bu birlik standart bir port üzerinden herkesin gerekli olan giriş çıkışları sağlamasına karar vermişler... Jamma dediğimiz bu arayüz...

Kısacası, elinde hazır olan bir arcade kabine, istediğin arcade boardu bağlayabilmeni sağlayan bir expansion port (c64cüye böyle anlatmak lazım). Eskiden bu arcade boardlara ulaşamıyorduk ama atari salonları kapandıkça, 2.el sitelerde bu boardlar görünmeye başladı. Evde koca kabin bulundurmak yerine, çoğu kişi supergun adı verilen arabirim sayesinde, bu arcade boardları, televizyon sistemlerine bağlayabilmekte. Benimde elimde bir miktar arcade board var... Arada sırada nasıl eder, test eder, bakarım diye sağa sola bakıp Supergun tasarımlarını, kablolama bilgilerini kontrol ediyorum... Bu yukardakide bunun sonucu...Umarım anlatabilmişimdir.

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ağustos 03, 2012, 14:12:35 ÖS »

çok saol iyi bir açıklama olmuş
Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ağustos 15, 2012, 01:30:19 ÖÖ »

Gökhan abi, sizlerle irtibatta olduğum zamandan bu yannı bu meletten kurtulamadım gitti. Hep aklımda. Özel kasasının içerisinde yatıyor. Onlarca lira masrafta yanına kâr kaldı. N'apsam bilemiyorum. Paylaştığınız olay ise bayağı aşıyor bizi. Bİr supergun işi çözer mi? O kadar kaliteli scart aldım, malzemelerin hepsi yatıyor. Bu işin bu kadar zor olacağını bilsem, gider direkt 650 Liraya koca kasasıyla eve getirtirdim. Ama tüm bunları yaptıktan sonra da böyle birşey yapmak çok da saçma olurdu. 

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ağustos 15, 2012, 14:49:46 ÖS »

JAMMA - Japan Amusement Machinery Manufacturers Association

80'lerde sanırım oyun makinaları yani bizim atari ya da arcade diye adlandırdığımız cihazlar popüler olmaya başladığında, her üretici kendi arabirimini oluşturmuş. Mesela Namco'nun arcade sistemini alan atari salonu sahibi, ona uygun kablolamayla elektrik girişi, joystick girişleri, video/ses çıkışı, jeton girişi vs. bağlaması gerekirken, Konami'nin sistemini aldığında başka bir arabirim ayarlamak zorunda kalıyormuş. Bunun üzerine Japonyadaki bu birlik standart bir port üzerinden herkesin gerekli olan giriş çıkışları sağlamasına karar vermişler... Jamma dediğimiz bu arayüz...

Kısacası, elinde hazır olan bir arcade kabine, istediğin arcade boardu bağlayabilmeni sağlayan bir expansion port (c64cüye böyle anlatmak lazım). Eskiden bu arcade boardlara ulaşamıyorduk ama atari salonları kapandıkça, 2.el sitelerde bu boardlar görünmeye başladı. Evde koca kabin bulundurmak yerine, çoğu kişi supergun adı verilen arabirim sayesinde, bu arcade boardları, televizyon sistemlerine bağlayabilmekte. Benimde elimde bir miktar arcade board var... Arada sırada nasıl eder, test eder, bakarım diye sağa sola bakıp Supergun tasarımlarını, kablolama bilgilerini kontrol ediyorum... Bu yukardakide bunun sonucu...Umarım anlatabilmişimdir.

Hanımla da paylaşıyor musun bu manyakça Supergun araştırmalarını? Ailene ayırabileceğin kıymetli zamanını böyle boş işlere harcıyorsun demek ki
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ağustos 15, 2012, 19:14:19 ÖS »

Bırak hanımı, bu forum dışında bunlardan kimseye bahsetmiyorum

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ağustos 17, 2012, 12:52:46 ÖS »

@Selim takıldığın nokta neresi şu an?

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ağustos 17, 2012, 14:36:17 ÖS »

@commander64 : selim çok iyi bir arkadaşımız ve aramıza katılma nedenide yıllar önce oynadığı Sega STV oyununu yeniden evinde TV'ye bağlayarak oynamaktı Şimdi elinde Sega STV boardu, oyunu ve kabloları, PSU vs. var. bunları bağlayıp, TV'ye çıkış alıp oynamak istiyor... Benim teknik yönüm zayıf. Kendime bile yapamadım henüz, diğer arkadaşlarda ya meşgul ya da hep bir aksilik oldu yardımcı olamadılar. Eğer Selim'e yardımcı olacak biri olursa çok makbule geçer...

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ağustos 17, 2012, 17:11:40 ÖS »

Selim nerde, Ankaradaysa hallederiz

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ağustos 28, 2012, 15:12:31 ÖS »

Gökhan abi yardımlarınızdan dolayı minnettarım. : )
Yağmur abi, doğrusu şu anda yazdıklarınızdan öyle umut doluyum ki anlatamam. Tabi insan, benim gibi aylar boyunca (hatta birkaç yıldır yani), birşeyin üstesinden gelemiyorsa ve sonunda bir umut ışığı görüyorsa bazı yorumlamalarında abartı olması normaldir herhalde. : )
  Siz Ankara'da olduğunuz söylediniz. Maalesef ben ise İstanbul'da ikamet ediyorum.  N'apsak ki acaba? Bir çözüm bulunamaz mı Yağmur abi? Sistemin hangi aşamasında olduğumu ben bile bilemiyorum. Birşeyleri lehim yaptım ettim ama nerede hata yaptım bilemiyorum. Dandik bir Arcade Stick yaptım Soketini bağladım, güç kaynağı kablolarını bağladım. Olmadı. Tv' scart girişi bağladım 56 pinli connectörden o da olmadı. Birdaha kendim riske girmek istemiyorum. Haşat olmasın alet edevat. Şu an elimde yatıyorlar.

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ağustos 28, 2012, 21:58:57 ÖS »

Selim kardeşim belki aletin bios pili bitmiştir oda bir ihtimal İstanbula yolum düşerse senin cihazların durumuna bakıp bir değerlendirme yaparız. Sabırlı ol şu an odamda 1702 monitör, 82 model c64 ve kahverengi 1541 takım olarak duruyor ve ben bunun için belki 20 yıldır bekliyorum ve anca oldu

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ağustos 29, 2012, 18:09:10 ÖS »

Sistemini fotoğraflarını yollayayım mı Yağmur abi? Zaten, bir pc power supplyı var, Scart kablo, anakart, kartuş, 56 pin connector, joystick, tuşlar ve kablolar vs. var. Bilen biri için boş zamanlarında bile birkaç günlük işi var diye zannediyorum. 

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Kasım 01, 2012, 13:23:06 ÖS »

Güzel bir Supergun daha...60 Euro

http://www.arcadeforge.de/product_info.php?products_id=74

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Kasım 01, 2012, 22:55:23 ÖS »

Valla çok güzelmiş Gökhan abi. Bir çok seçeneği var. Nasıl yapıyorlarsa helal olsun.  Fiyatı da biraz iyi olsaymış. Vogatek'e bir rakip ama biraz pahalı yani. Bakalım birşeyler yapacağız artık. İnşaAllah işler yolunda gider. : )

Paylaşım için teşekkürler. : )
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2012, 23:00:02 ÖS Gönderen: Selim7 » Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: