Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetGümrük Müdürlüğüne Nasıl Fatura İbrazı Yapacağım? (CİMER Geri Dönüş Yaptı)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Gümrük Müdürlüğüne Nasıl Fatura İbrazı Yapacağım? (CİMER Geri Dönüş Yaptı)  (Okunma Sayısı 429 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
knighTeen87
Üye

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 25, 2019, 15:55:37 ÖS »

Arkadaşlar merhaba,

Yeni gümrük yasasına göre kitapların vergiden muaf olması gerekirken Japonya'dan aldığım bir kitaba 15 lira vergi ödedim. Ben de durumu CİMER'e yazdım bugün aşağıdaki gibi bir geri dönüş aldım:

"T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne 21.10.2019 tarihinde yapmış olduğunuz 1902471917 sayılı başvurunuz 25.10.2019 tarihinde İSTANBUL POSTA GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ tarafından cevaplanmıştır:

Başvurunuz konusu  gönderi muhteviyatı eşyanın kitap olduğunu gösterir mahreç firma tarafından düzenlenmiş olan faturanın (ınvoce) ibrazı halinde gerekli incelemeler yapılarak sonucundan tarafınıza bilgi verilebileceği hususu,
Tebliğ olunur."

Sizlerden ricam, Ebay ve Paypal'dan aldığım bu faturayı nasıl ibraz edebilirim? Mail ile mi? Fax mı? Ya da başka bir yolla mı? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Teşekkürler

Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 25, 2019, 16:05:33 ÖS »

Cevapta itirazın nereye yapılacağını belirtmemiş olmasına bir kenara bırakalım hadi. Her bir haltı açıp içine bakan adamlar, gümrük kontrolüne sunulmuş ve bu yüzden de vergi çıkarılmış bir ürünün kitap olduğunu görmemişler mi, anlayamamışlar mı?

Paketin içinden çıkan şey kitaba benzemiyor, "eşyanın kitap olduğunu gösteren belge sunun" demek neyin kafasıdır?
fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ekim 25, 2019, 16:28:17 ÖS »

Paketi hiç açmamış olabilirler, bana gelenlerin çoğu hiç açılmadan üzerindeki değere göre vergilendirme yapılıyor. Satıcıya tembihlemek lazım hem ingilizce hem türkçe "vergiden muaf; kitap" diye yazmasını.

oyuncu
Üye
**

hayat bir oyun ben ne yapayim.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 25, 2019, 16:30:08 ÖS »

burada yazan kisaca esyanin kitap oldugunu belirten bilgi iceren faturayi alip yada ekli bir dilekceyle istanbul posta mugurlugune basvurursaniz geregi incelenir denmis.ama politik dille.
basili urunlerin gumrukte postada takilmamasi icin uzerlerine printed matter no value yazilmalidir.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2019, 16:45:26 ÖS Gönderen: oyuncu » Logged
knighTeen87
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 25, 2019, 16:57:20 ÖS »

Arkadaşlar benim paket açılmış ve incelenmiş, gümrük görevlisi değer biçip kapatmış paketi. Kitap olduğunu görmesine rağmen vergi yazmış yani, inceleyen adamın bilgi seviyesinin sıfır olduğunu gösteriyor bu.

Dediğiniz gibi bildirim yapın diyorlar ama nereye nasıl hiçbir detay yok.

oyuncu
Üye
**

hayat bir oyun ben ne yapayim.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 25, 2019, 17:49:09 ÖS »

istanbul posta gumruk mudurlugune.uzerinde basili kagit yazmazsa gorevli bunu goz ardi edebilir bildirim sart.disaridan kagida basili urun getirtecekler karsi tarafa zarfin uzerine printed matter no value yazin diyecek olay bu.bu yazi cevirme degildir uluslararasi dilde her ulkece bilinir..bilginize.

ekteki resim

* 51oVTnLktBL._SL1050_.jpg (23.85 KB - Yükleme: 55 kez.)
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2019, 18:53:33 ÖS Gönderen: oyuncu » Logged
daily.hero
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 25, 2019, 17:50:19 ÖS »

Selam Emre,

Istanbul ilinde olsaydın cevabı veren kurum olan Istanbul Gümrük Müdürlüğü'ne giderek elden dilekçe ile başvurman gerektigini söyleyecektim, fakat başka bir ilde olduğun için o ilin gümrük müdürlüğüne giderek ekteki dilekce örneğine ve eklerine istinaden basvuruda bulanabilirsin. Dilekçede öngöremedigim eksikler olabilir, gümrük müdürlüğüne gittiginde, başvuru anında, sana yardımcı olacaklardır diye umuyorum.

Forumdan, bu işlerde tecrubeli kişilerden de, cevap gelebilir.

Amacının, 15 TL yi geri almaktan çok, ulvi olduğunu düşünüyorum ve bol şans diliyorum

* Dilekce.doc (36 KB - Yükleme: 16 kez.)

ozgur106
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 25, 2019, 18:43:14 ÖS »

bence kitabın muaf olduğunu bilmiyorlardır. Kahkaha

Commodore ve Amiga Dergisi Oyun Yazarı.

C64 Mini, Playstation Classic
Exu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 26, 2019, 09:48:22 ÖÖ »

bence kitabın muaf olduğunu bilmiyorlardır. Kahkaha

Kitap olduğunu bile bilmiyorlardır bence. Kanun çıktığından bu yana 5-6 paket aldım (ki hepsi de kanundan önce kargoya verilmiş ürünler), hiç biri de açılmamıştı. Direkt üstüne kağıdı yapıştırıp göndermişler. Gerçi açsalar bana daha pahalıya gelirdi. Çoğu pakette küçük paha da ağır şeylerdi. paket başı 11,5 tl ile kurtardım.

Amiga 1200 + 1230@40 Turbo/64mb Ram + 2/8/16 CF Card + Gotek + HDMI520
C64-C + IRQHACK64 + C64 cubcake
Xbox360 - Fat PS2/orj +500gb Hdd - Slim PS2/chipli - Atari 2600 clone - Nintendo Wii/Softmodlu+500gbHdd
knighTeen87
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ekim 26, 2019, 13:40:50 ÖS »

Selam Emre,

Istanbul ilinde olsaydın cevabı veren kurum olan Istanbul Gümrük Müdürlüğü'ne giderek elden dilekçe ile başvurman gerektigini söyleyecektim, fakat başka bir ilde olduğun için o ilin gümrük müdürlüğüne giderek ekteki dilekce örneğine ve eklerine istinaden basvuruda bulanabilirsin. Dilekçede öngöremedigim eksikler olabilir, gümrük müdürlüğüne gittiginde, başvuru anında, sana yardımcı olacaklardır diye umuyorum.

Forumdan, bu işlerde tecrubeli kişilerden de, cevap gelebilir.

Amacının, 15 TL yi geri almaktan çok, ulvi olduğunu düşünüyorum ve bol şans diliyorum

Abi şehir dışında sabah 08:00 akşam 17:30 çalışıyorum ben, nasıl fırsat bulup da gümrük müdürlüğüne gideyim? Mail ya da dijital ortamda resmi bir sistem ile halletmemeleri inanılmaz. Bir portal kurarsın, oraya vatandaşlık bilgilerinle gereken belgeleri yüklersin onlar da inceleyip geri dönüş yapar yani. Hayatta izin alamam böyle birşey için. Lanet olsun 15 lirasına cidden ya. Saol gene de yönlendirdiğin için.

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ekim 26, 2019, 14:25:35 ÖS »

gümrük paketin içine bakmadan incelemeden sadece para gelsinde nasıl gelirse  gelsin zihniyetiyle çakışıyor.

paketin içindekinin kitap olduğunu belgelemeyi istiyor. eeee gümrüğe sunma ücreti ne oldu ? niye sunduk ?
gümrük açıp aaaaaa bu kitapmış buna vergi yazmayalım neden dememiş.
ne hale düşürdüler bu işleri

TA3OUH
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: