Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel Sohbetikinci el sitelerindeki garip/saçma/uçuk ilanlar
Sayfa: 1 ... 49 50 [51] 52 53 ... 130   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ikinci el sitelerindeki garip/saçma/uçuk ilanlar  (Okunma Sayısı 819203 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #750 : Ekim 05, 2017, 15:05:38 ÖS »

Alıntı sahibi: appiah4

E, yani evet.  Ama Paypal Türkiye'ye hizmet vermeye tekrar başlarsa bu ürünü bir daha zor buluruz onu da söyleyeyim.  "Buranın pazarı başka.." mantığını ben çok doğru bulmuyorum, hele ki burada bakıp 20 liralık şeyi pahalı bulup 15 liraya Çin'den getirten bir güruh için biraz iki yüzlüce geliyor.  Alınmayın, lafım direk size değil.  Ama gerçekten alırken 5 lira fark için Çin'den sipariş veren ama satarken yurtdışı fiyatı beni bağlamaz moduna giren birçok insan var.

Doğrudan bana söylesen bile üzerime alınmam, çünkü beni tanımıyorsun. Fakat 5 lira ucuz diye Çin'den mal getirene saygım var, çünkü rasyonel bir karar olduğunu düşünüyorum.

Buranın piyasası kesinlikle farklı. Aksi takdirde forumda ve bin bir çeşit 2.el satış platformunda satılık bir şey olmazdı. Demek ki ebay'den satış yapmak (ben yapıyorum ve sorunları biliyorum) kolay değil. Ebay'deki fiyatı görüp o fiyatı istemek, ebay'den satış yapmanın dezavantajlarını görmezden gelmek demek. Ebay fiyatı isteyen insanın dürüst olmadığı nokta tam burası.

Katılmıyorum, ama fikrinizi değiştirmeyi denemeyeceğim.  eBay'den ve Amibay'den satış yapıyorum, Burada 10 lira etmeyecek GeForce 256 SDR'ı 50 dolara sattım örneğin.  Burada satmamak da benim için rasyonel..  Anlatabildim mi bilmiyorum.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #751 : Ekim 05, 2017, 15:33:43 ÖS »

Çin'dekinden 5 lira pahalı herhangi bir şey göremedim ki ben.
5 lira'lık şeyi 30-40 TL'ye satmaya çalışıyorlar.
Örnek olarak 25-30 TL'den aşağı satılmayan 44 pin 2.5 ide kabloyu burdan almak yerine Çin'den aldın mı (ben kur düşükken almıştım 1.5 liraya falan gelmişti) 3 TL. Burdan 1 tane alacağına Çin'den 10 tane alıyorsun.
3 TL'lik şey burada 10 TL bile olsa 2-3 hafta kargo beklememek için gene alınır ama 10 katı para bayılmakta enayilik biraz.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #752 : Ekim 05, 2017, 15:42:19 ÖS »

Örnek olarak 25-30 TL'den aşağı satılmayan 44 pin 2.5 ide kabloyu burdan almak yerine Çin'den aldın mı (ben kur düşükken almıştım 1.5 liraya falan gelmişti) 3 TL. Burdan 1 tane alacağına Çin'den 10 tane alıyorsun.
3 TL'lik şey burada 10 TL bile olsa 2-3 hafta kargo beklememek için gene alınır ama 10 katı para bayılmakta enayilik biraz.

10 katı dediğiniz zaman sanki 100 TL'yi 1000 TL'ye satıyorlarmış gibi oluyor ama diğer taraftan 3 TL'yi 25'e satınca adam parça başına 22 TL kar ediyor gibi gözüküyor di mi, çok fahiş? Ama siz bunun içinden işletme giderlerini düşün, ıskarta riskine dair giderleri düşün, ithalat giderlerini düşün, adam zaten sizin tahmin ettiğiniz gibi 90% kar marjı yoktur.  Zaten olsa bu kadar emtia bir ürünü n11'de 100 tane satıcı listelerken mutlaka fiyatta rekabetle fiyatı düşerdi.  Siz Çin'de posta masrafını bile hükümetin teşviki ile ödemeyen bir toptancı ile Türkiye'de KOBİ bile sayılmayacak bir perakendeciyi karşılaştırarak biraz konuyu çarpıtıyor olabilir misiniz?  Adam hiç  kar etmesin mi?  Ha, bakış açısı bu olunca o adam gidip malı burdaki adam 50$ yerine 10 TL'ye almak isteyince eBay'de satarsa hiç üzülmemek lazım.
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2017, 15:47:45 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #753 : Ekim 05, 2017, 15:54:34 ÖS »

Kardeş bu kadar ticari düşünüyorsan bu forumda satış yapmaman lazım. Çünkü burada ticaret son planda kalıyor. Burada senin dediğin fiyatı verecek adam yok denecek kadar az zaten. Çoğunluk nereden ne malzeme bulunur, kaça alınır bunlarda da uzman. E-bay'a da mahkum değiliz çok şükür. Ha burada paylaşımda hediyeleşme da indirimde çok yaygın ama hiç birimiz de enayi değiliz. 3-5 kuruş benim ve çoğunluk için önemli değil. Mutlu olmak benim için daha rasyonel.

Bu kadar Rasyonelsen kurarsın ticari bir işletme, verirsin gelir vergini, stopajını, kesersin faturanı.

Senin mantığına göre buradaki bilgi paylaşımlarını da yapmak yanlış. Çünkü beleş bilgi veriyoruz. Paylaşmayıp şu işi şu fiyata yapılır deyip, piyasada uyanık bilgisayar konsol v.b. tamir edenlerin yaptığı çakallıkları yapalım. Netice de bilgi para ediyor o bakış açısıyla.

mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #754 : Ekim 05, 2017, 16:04:56 ÖS »

10 katı dediğiniz zaman sanki 100 TL'yi 1000 TL'ye satıyorlarmış gibi oluyor ama diğer taraftan 3 TL'yi 25'e satınca adam parça başına 22 TL kar ediyor gibi gözüküyor di mi, çok fahiş? Ama siz bunun içinden işletme giderlerini düşün, ıskarta riskine dair giderleri düşün, ithalat giderlerini düşün, adam zaten sizin tahmin ettiğiniz gibi 90% kar marjı yoktur.  Zaten olsa bu kadar emtia bir ürünü n11'de 100 tane satıcı listelerken mutlaka fiyatta rekabetle fiyatı düşerdi.  Siz Çin'de posta masrafını bile hükümetin teşviki ile ödemeyen bir toptancı ile Türkiye'de KOBİ bile sayılmayacak bir perakendeciyi karşılaştırarak biraz konuyu çarpıtıyor olabilir misiniz?  Adam hiç  kar etmesin mi?  Ha, bakış açısı bu olunca o adam gidip malı burdaki adam 50$ yerine 10 TL'ye almak isteyince eBay'de satarsa hiç üzülmemek lazım.
Ne işletme gideri beeaaaa aynı yerden alıp satıyor işte. Ne gümrüğü var ne fiş ne de fatura kesiyor.
Sanki büyük teknolojik market mubarekler. Yanında kaç adam çalıştırıp istihdam vs.... neyse uzatmaya gerek yok bence. Tercih diyelim geçelim gitsin.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #755 : Ekim 05, 2017, 16:18:16 ÖS »

Kardeş bu kadar ticari düşünüyorsan bu forumda satış yapmaman lazım. Çünkü burada ticaret son planda kalıyor. Burada senin dediğin fiyatı verecek adam yok denecek kadar az zaten. Çoğunluk nereden ne malzeme bulunur, kaça alınır bunlarda da uzman. E-bay'a da mahkum değiliz çok şükür. Ha burada paylaşımda hediyeleşme da indirimde çok yaygın ama hiç birimiz de enayi değiliz. 3-5 kuruş benim ve çoğunluk için önemli değil. Mutlu olmak benim için daha rasyonel.

Bu kadar Rasyonelsen kurarsın ticari bir işletme, verirsin gelir vergini, stopajını, kesersin faturanı.

Senin mantığına göre buradaki bilgi paylaşımlarını da yapmak yanlış. Çünkü beleş bilgi veriyoruz. Paylaşmayıp şu işi şu fiyata yapılır deyip, piyasada uyanık bilgisayar konsol v.b. tamir edenlerin yaptığı çakallıkları yapalım. Netice de bilgi para ediyor o bakış açısıyla.

İkinci el satış yapmak için sırf sizi mutlu etmek için işletme açmak zorunda da değilim, aynı sırf sizi mutlu etmek için ucuz satmak zorunda olmadığım gibi.  Adı üstünde SATIŞ denen faaliyeti Ticari olmayan bir kafayla yapmak irrasyonel davranıştır, bunu yapmasını satıcıdan talep edip sonra Çin'den 5 lira daha ucuza almak rasyonel diye o siparişi vermek abesle iştigal oluyor, bunu görün yeter.  Keza bana gelince, burada bu kafayla bir satış yapmıyorum zaten bilen de bilir.  Ama herkesden CGTR üyesiymiş gibi satış yapmasını beklemek de doğru değil diyorum.  Sapla samanı birbirine karıştırıp kişiselleştirmeye gerek yok.

Ne işletme gideri beeaaaa aynı yerden alıp satıyor işte. Ne gümrüğü var ne fiş ne de fatura kesiyor.
Sanki büyük teknolojik market mubarekler. Yanında kaç adam çalıştırıp istihdam vs.... neyse uzatmaya gerek yok bence. Tercih diyelim geçelim gitsin.

Siz bir zahmet deneyin bakalım 100 tane IDE kablosunu Çin'den gümrüğü faturası olmadan geçirmeyi ondan sonra "işletme gideri beaaaaaa" yi tekrar konuşuruz.

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #756 : Ekim 05, 2017, 16:41:41 ÖS »

Valla çok uçup da düşmeyin bir gün. Para dışında şeyler de var hayatta. Matematiksel konulara da hiç girmeyelim istersen. Rasyonel, İrrasyonel, Reel sayılar...

mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #757 : Ekim 05, 2017, 19:01:52 ÖS »

3 kuruşa 10 tane geliyorsa  10 ayrı siparişle 100 tane gelir. Madem dürüst ahlaklı firmalarda neden fiş fatura kesmiyorlar acep.
Ne kadar çevirici vs türü ıvır zıvır satanların çok büyük çoğunluğu fiş fatura falan hak getire.. O yüzden de işletilen bir şeyde yok zaten ortada . Napıyorlar adam çalıştırıp istihdam mı sağlıyorlar ya da imalat mı yapıyorlar. Tercih eden alabilir tercih etmeyende etmez bu kadar basit.  Tartışacak ne var anlayamıyorum.
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2017, 19:12:08 ÖS Gönderen: mrmojorisin » Logged
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #758 : Ekim 05, 2017, 19:44:57 ÖS »

https://tr.letgo.com/tr/i/apple-macintosh-color-classic-kolleksiyondan_8c804853-4e61-4501-bc46-64946351fe15
Bence bu adam koleksiyon ne bilmiyor... Ve çalışıyor muhtemelen, ama sadece klavyeden açıldığını bilmeyecek kadar alakasız.
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2017, 19:58:20 ÖS Gönderen: Fitzgerald » Logged

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #759 : Ekim 05, 2017, 21:39:09 ÖS »

3 kuruşa 10 tane geliyorsa  10 ayrı siparişle 100 tane gelir. Madem dürüst ahlaklı firmalarda neden fiş fatura kesmiyorlar acep.
Ne kadar çevirici vs türü ıvır zıvır satanların çok büyük çoğunluğu fiş fatura falan hak getire.. O yüzden de işletilen bir şeyde yok zaten ortada . Napıyorlar adam çalıştırıp istihdam mı sağlıyorlar ya da imalat mı yapıyorlar. Tercih eden alabilir tercih etmeyende etmez bu kadar basit.  Tartışacak ne var anlayamıyorum.

Gümrük denen şeyin nasıl çalıştığını ve 10 tane paket sipariş ettiğinizde nasıl farkedip sizi tıpış tıpış paket postanesine çağırdığını, aynı maldan 4 taneden fazla sipariş ederseniz bunu satış amaçlı ithalat saydıklarını falan bilmediğinize göre tartışacak hiçbirşey yok gerçekten.

mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #760 : Ekim 05, 2017, 21:46:54 ÖS »

Zamanında gümrük komisyoncusunda çalışmış olmamı saymazsak bilmiyorum gerçekten:)
15 gün arayla 10 farklı parti verirsin siparişi olur biter. Olmadı eşinin kuzenin arkadaşının adına vs...
Neyse uzatacak bi durum yok bence. Umarım bu yazdıklarımdan cevap hakkı olacak bir şey çıkarmazsın zira bu konu hakkında bir şey yazmayacağım.
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #761 : Ekim 11, 2017, 21:51:54 ÖS »

http://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-monitor-turkiye-de-tektir.commodore-tv-monitor-1084s-audio-video10000tl-478268976/detay

Evet arkadaşlar bu ilana bakarsak , aramızda zengin olanlar  var Kahkaha
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #762 : Ekim 11, 2017, 22:12:53 ÖS »

Bu arkadaş farklı bir dünyada yaşadığını falan zannediyor galiba
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #763 : Ekim 11, 2017, 23:07:39 ÖS »

Bir önceki sayfada paylaşıldı