Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımBozuk , Apollo 040 Turbo Kart Aranıyor , Acill Yardım...
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bozuk , Apollo 040 Turbo Kart Aranıyor , Acill Yardım...  (Okunma Sayısı 2629 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DevilisH
Deneyimli

aLWaYs AmigA

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 11, 2006, 20:56:43 ÖS »

Merhaba Arkadaşlar

Elimde bir arkadaşıma ait Apollo 040/25 MHz turbo kart var.Bu kartın saat pili çok çok az

miktarda akmış ve saat pilinin yanındaki devrenin ayaklarına bulaşmıştı. Kartı AmigA 1200' e

taktığımızda işlemcinin üzerindeki fan dönüyordu.Yani karta elektirik geliyordu.Ekran ise

açılmıyor siyaha yakın bir gri ekran oluşuyordu.

İlk önce bir elektronikçide bu pisliği temizlettim.Yalnız elektronikçi akan pilin yenisinden

bulamadığı için akan pili tekrar yerine lehimlemiş.Gösterdiği sebep ise içinde hala voltaj

varmış!!!
Neyse , Bu durumda da kartı denedim yine işlemci üzerindeki fan dönüyor yani kart elektrik

alıyordu.Ekrandaki görüntü ise yine aynıydı.

Kartı aldım başka bir elektronikçiye götürdüm.(Götürmez olaydım.Diğerinden daha salak çıktı)

Ben pili sökmesini ve biraz daha ince temizlik yapmasını istedim.Hemen  pilin yanındaki

ayaklarına akmış çipin altına da akmış olabileceğini düşünerek çipi özel makinesiyle sökmeye

çalışmış fakat başaramamış.

Bu saat pilinin yanında ki çip'in artık 4 ayağı yok Kartı sökerken koptular.Karta tekrar

lehimleyemiyoruz. Bende şimdi kartı A1200'e takıp denemedim.Denemeyede korkuyorum.

Şimdi bu devrenin aynısından arıyorum. Devrenin üzerindeki rakamlar değişken mi bilmiyorum ama

ben yinede burada vereyim.

76A74YF
   F74

Aradığım Malzemeler : (Resimlerde Belirtilmiş)

OSC 50-80 MHZ
Saat pilinin yanındaki çip
Apollo 040/25 MHZ için Saat pili (Kaç volt Kullandığını bilmiyorum)

Bunları bulmamın çok çok zor olduğunu biliyorum.Bunları bulamassamda bozuk bir Apollo

040/25mhz 'lik bir turbosu olupta bir işine yaramayan arkadaşları yardıma davet ediyorum.Bozuk

Apollo Kartlarınıza Talibim.

Teşekkürler...

(Not: AmigA 1200'üm sorunsuz çalışmaktadır.Başka bir turbo kartla denenmiştir.Yani turbo kartın

takıldığı portta bir sorun yoktur)

İşte Resimler...

Yardımlarınızı özel mesaj yoluyla , msn yoluyla ya da forum üzerinden yapabilirsiniz.

f_kerem_k@Hotmail.com

Şimdiden Teşekkürler...

Hoşça kalın

A500 Desktop Tower=A500+,Kickstart 2.0 & 3.1,MTec A520+Fpu,Avideo24 3MB,MultiVision500,Gold Chip(68000,Denise,Paula),Cpu-Ide,Df1 Booter,6MB Ram,..

A1200 Power Tower=PPC,MediatorSx,256MB Ram,Voodoo5,SpiderII,FastAtaIII,WLan,LifeVievTV,Terratec512i,.

AmigaONE XE 800MHZ,128MB AtiRadeon,512MB Ram,
DevilisH
Deneyimli

aLWaYs AmigA

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Kasım 11, 2006, 21:14:12 ÖS »

Dört ayağı kopmuş devreyi Turbo Karttan Söktüm.Söktüğüm yerde F74 yazıyor.Bu söktüğüm devrenin üzerinde yazan bölümden biri.

A500 Desktop Tower=A500+,Kickstart 2.0 & 3.1,MTec A520+Fpu,Avideo24 3MB,MultiVision500,Gold Chip(68000,Denise,Paula),Cpu-Ide,Df1 Booter,6MB Ram,..

A1200 Power Tower=PPC,MediatorSx,256MB Ram,Voodoo5,SpiderII,FastAtaIII,WLan,LifeVievTV,Terratec512i,.

AmigaONE XE 800MHZ,128MB AtiRadeon,512MB Ram,
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: