Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 449848 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Mart 20, 2013, 12:26:21 ÖS »

Kısaca bir PAL CRT TV'den gerçekten "net" bir görüntü almak isterseniz PC'nizden göndermeniz gereken çözünürlük 320 x 240 (240p) veya 640 x 480 (480i) olmalıdır (veya bu ikisinin arasında bir kombinasyon). Bu çözünürlüklerin gerektirdiği horizontal (yatay tarama) frekansı 15 Khz civarında olduğundan TV'de gösterilebilir.

Yavuz bey, bu devreyle VGA girişi olmayan 1080p LCD TV'ye Scarttan 1024x768 yada 1280x800 gibi standart VGA sinyali gönderirsek ekranda görüntü tam otururmu yada kenarlarda boşluk kalırmı, veyahut ekranın dışına taşarmı. Yada direk LCD'nin maksimum çözünürlüğü olan 1080p'yi PC'den gönderince durum ne olur.

Yavuz'un son paragrafını doğru anladıysam böyle birşeyin mümkün olduğunu sanmıyorum.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Mart 20, 2013, 21:27:16 ÖS »

Alıntı sahibi: yavuzg link=topic=6568.msg63375#msg63375
S-Video'da ise durum azıcık daha iyi, RGB sinyalleri karıştırılmış olarak 1 kablo, senkronizasyon sinyali de ayrı bir kablodan iletilir.

ellerine saglik yavuzg. cok guzel bir proje ve dokumantasyon. Ufak bir ekleme/duzeltme yapmak istedim. Belki yazim hatasi oldu yukarida.

S-Video'da RGB karistirilmis olarak tek kablodan gelmez. S-video bu bilgiyi iki kanala boler: Parlaklik (Luma) ve Renk (chroma). Senkronizasyon sinyalleri (yani HSYNC ve VSYNC) yanlis hatirlamiyorsam Luma kanalinda tasinir. yani s-videodaki iki sinyal tasiyan hat
- luma + senkronizasyon
- chroma
seklinde sinyal tasir. Dolayisiyla ornegin s-video kablosunda chroma hattini kessen hala siyah beyaz goruntu alabilirsin.
bu yuzden de CVS'ten iyi Analog RGB'den kotu kalite verir.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Mart 21, 2013, 16:34:53 ÖS »

@nightlord:

Bence doğru hatırlıyorsun. Siyah beyaz TV'ler chroma sinyalini anlamadığı halde renki görünyü sb olarak verebildiğine göre, senkronizasyon sinyalinin senin dediğin gibi luma sinyaliyle taşınıyor olması lazım.

Devastator
Uzman

Ziyaretçi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mart 21, 2013, 17:12:04 ÖS »

Eskiden vga to rgbscart kablosu ve power strip programını kullanarak custom frekans ve çözünürlük ayarları ile ek bir devreye ihtiyaç duymadan kullanabiliyordunuz. Yeni ekran kartlarında yapılabiliyormu emin değilim bir denemek gerekir.
« Son Düzenleme: Mart 21, 2013, 17:13:44 ÖS Gönderen: hsm_ayz » Logged
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mart 21, 2013, 18:00:11 ÖS »

O dediğinin yapılabilmesi için monitörün Sync sinyalini ayrı göndermesi gerekiyor sanırım. Günümüz monitörleri SyncOnGreen olduğu için ayrı bir devre ile Sync sinyalini elde ediyoruz diye biliyorum.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Devastator
Uzman

Ziyaretçi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Mart 21, 2013, 19:06:50 ÖS »

Yanlış hatırlamıyorsam şuna benzer bir schematic ile matrox G200 ekran kartımda Power strip ile görüntü alabilmiştim.:
http://www.geocities.ws/podernixie/htpc/cables-en.html#vgascart

« Son Düzenleme: Mart 21, 2013, 19:08:45 ÖS Gönderen: hsm_ayz » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Mart 22, 2013, 01:44:43 ÖÖ »

Emeğine sağlık, şemayı falan da ekleyince bu konuda yapılmış en detaylı ve açıklayıcı türkçe çalışma olacak bu

CommodoreFan, şemalara çok az kaldı. Konuyu önce detaylı anlatmak istedim ki kullandığım devrenin amacı daha net anlaşılsın yanlış beklentiler oluşmasın istedim. (Bu arada senin devre bekliyor, hazır ve nazır - konuyu tamamlıyayım bir seçersin birisini)

Yavuz bey, bu devreyle VGA girişi olmayan 1080p LCD TV'ye Scarttan 1024x768 yada 1280x800 gibi standart VGA sinyali gönderirsek ekranda görüntü tam otururmu yada kenarlarda boşluk kalırmı, veyahut ekranın dışına taşarmı. Yada direk LCD'nin maksimum çözünürlüğü olan 1080p'yi PC'den gönderince durum ne olur.

Selam hakanzade. Bu devre "analog RGB" sinyalini SCART'a göndermek için. aslında devre burada sadece senkronizasyon sinyali için var, RGB sinyaline dokunmuyorum bile (RGB kabloları direk bağlı). Yani amacı sanırım anlamışsınızdır PC'yi tüplü TV'ye bağlamak. Yine de 1920 x 1080 çözünürlükteki laptop'ımı bu devre ile evdeki full HD LCD TV'de denedim, sırf sizin için. Sonuç: simsiyah bir ekran. Yani LCD'nin scart soketinde bir RGB girişi bile olduğundan şüpheliyim. PC'den 1080p çıkışı sanırım ancak digital olarak alabilir LCD ki bu da herhalde DVI veya HDMI girişi ile mümkündür. Üzgünüm...

S-Video'da RGB karistirilmis olarak tek kablodan gelmez. S-video bu bilgiyi iki kanala boler: Parlaklik (Luma) ve Renk (chroma). Senkronizasyon sinyalleri (yani HSYNC ve VSYNC) yanlis hatirlamiyorsam Luma kanalinda tasinir. yani s-videodaki iki sinyal tasiyan hat
- luma + senkronizasyon
- chroma
seklinde sinyal tasir. Dolayisiyla ornegin s-video kablosunda chroma hattini kessen hala siyah beyaz goruntu alabilirsin.
bu yuzden de CVS'ten iyi Analog RGB'den kotu kalite verir.

nightlord düzeltme için teşekürler. madem ilgilenenler için belki bir referans olacaksa bu yazılar insanlar doğrusunu öğrensinler. yazıyı sizin belirttiğiniz şekilde editleyeceğim.

Eskiden vga to rgbscart kablosu ve power strip programını kullanarak custom frekans ve çözünürlük ayarları ile ek bir devreye ihtiyaç duymadan kullanabiliyordunuz. Yeni ekran kartlarında yapılabiliyormu emin değilim bir denemek gerekir.

selam hsm_ayz. evet bu dediğin mümkün. zaten ilerleyen yazılarımda çeşitli devreleri de anlatacağım. aslında bir kısmı çok basit ve bir scart kablosunun soketinin içine bile sığdırılabiliyor. sizin bahsettiğiniz kablo da sanırım böyle birşeydi. powerstrip uygulamasını ben de kullandım ama ayar tutturmak o kadar zor ki, uzmanlık gerektiriyor, vazgeçtim. daha basit ve kullanışlı bir başka yazılım kullandım ben, soft15Khz. anlatacağım...

« Son Düzenleme: Mart 22, 2013, 02:12:10 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Mart 22, 2013, 01:59:00 ÖÖ »

Analog RGB sinyallerini tüplü TV'ye aktarmaktaki esas amacım eski (ucuz) bir TV'yi bir arcade kabin projesinde "Arcade Monitör" gibi kullanabilmekti. Yurt dışındaki forumlarda bu olayı araştırdığımda Amerika'lıların (belki de ilk defa) bir şey için Avrupa'lılara özendiğini gördüm. O da SCART soketli TV'ler. Amerikalı'lar tam retro görünümlü bir Arcade yapmak istediklerinde yüzlerce dolar harcayarak (eski) Arcade Monitörler alıyorlardı. Diğer yandan forumlarda ucuz eski SCART girişli CRT TV'leri Arcade monitöre dönüştüren "Avrupalılar" türedi.

Ancak bir Arcade kabine monte edilen bu TV'den belli bazı temel hedefleri karşılaması bekleniyordu.

1) Düşük çözünürlüklerde (ve düşük yatay frekanslarda - örn 15Khz) çalışması
2) Açıldığı zaman otomatik olarak "AV" moduna geçmesi (Genelde TV'ler açıldıklarında yayın kanalına geçerler - doğaları gereği)
3) Overscan sorununun çözülmesi (Anlatacağım)

Şimdi SCART ile bu temel hedeflere nasıl ulaşılabileceğini anlatacağım.

1) Düşük Çözünürlük
==================================
TV'ye PC'den düşük çözünürlükte (örn 320 x 240) görüntü göndermek için PC'nin ekran kartının 15Khz'lik yatay tarama hızındaki çözünürlükleri desteklemesi gerekmektedir. Peki, PC'nizin ekran kartının çözünürlük ayarlarına baktığınızda ne görürsünüz? Muhtemel görebileceğiniz en düşük çözünürlük (eğer PC'niz nispeten "yeni" ise) 800 x 600 dür. Bazı daha eski ekran kartına sahip PC'lerde 640 x 480 de görebileceğiniz en düşük çözünürlük olacaktır. Bu çözünürlükler VGA portuna 31 Khz'den başlayıp çözünürlük arttıkça artan yatay frekanslar ile iletilmektedir. Bunların hiçbiri bir TV'ye "ham" olarak aktarılamaz.

Çözüm: alternatifleri

1) ArcadeVGA kartı satın almak. Bu ihtiyacı karşılamak için ultimarc (http://www.ultimarc.com/avgainf.html) firmasının ürettiği (aslında standart bir ATI Radeon ekran kartına özel bir firmware basılmış) özel bir karttır. (Paralı ve hatta pahalı)
2) VGA sinyailini 15Khz'e düşüren bir "dongle" satın almak (örn. http://www.arcadeshop.de/product_info.php?products_id=1054&language=en). (Paralı)
3) PowerStrip uygulamasını kullanmak (Denedim ama uygun konfigürasyonları yakalamak çok zor ve çok da pahalı olmasa da ücretli bir yazılım)
4) Soft15Khz uygulaması: Bedava! ve PowerStrip gibi karmaşık değil. İstediğimiz arcade modları ile birlikte geliyor.

Ben bu alternatiflerden Soft15Khz'i kullandım ve gayet memnunum. Burada onu anlatacağım...

Soft15Khz
================
Arcade kabin forumlarından "SailorSat" lakaplı bir arkadaşın yazdığı küçük bir program. Temelde yaptığı şey ekran kartı sürücülerinin "gizli" düşük çözünürlüklerini ortaya çıkartmak, o kadar. Evet, aslında ekran kartınız 15Khz'lik düşük çözünürlükleri destekliyor ama bu modlar gizli. Bu da aslında anlamlı çünkü 320 x 240 çözünürlükte windows pek kullanışlı değil (start butonu ekranın neredeyse yarısını kaplıyor!).

Peki nasıl kullanılıyor bu Soft15Khz?

Önce şuradan Soft15Khz'i indiriyoruz: http://community.arcadeinfo.de/showthread.php?8170-International-Overview

Dosya yedekleme açısından, aynı zamanda forumun dosyalar arşivi arasında da yer almaktadır (http://commodore.gen.tr/dosyalar/soft15khz_yavuzg.rar)

YANLIZ AMAN DİKKAT!!! Hemen heveslenip normal LCD (veya nispeten yeni CRT) monitörünüze bağlı PC'nize bunu kurup çalıştırmayın. Bi sonuna kadar okuyun yazımı, sonra...

Takip etmeniz gereken adımlar şöyle:

1) Soft15Khz indirilir ve bir yere açılır.
2) Paketle birlikte gelen "quickres" uygulaması çalıştırılır ve Windows startup'a konur ki windows her açıldığında çalışsın. Bu küçük uygulama da SailorSat tarafından yazılmış küçük bir tray icon uygulaması. Aslında yaptığı basitçe size çözünürlükleri değiştirme arayüzü sunuyor. Yani fiili olarak 15Khz sinya falan üretmiyor. Amacı çok düşük çözünürlüklerde ekran kartınızın ve windows'un normal çözünürlük değiştirme uygulamalarını kullanmanız çok zor (butonlar filan kürek kadar olunca) bu uygulama çözünürlük değiştirmek için çok basit bir arayüz sağlıyor o kadar.

3) Soft15Khz uygulaması çalıştırılır. Zaten oldukça basit bir uygulama, 3 adet buton var. bunlardan "Install 15Khz" tıklanır. O kadar. Artık bu uygulamaya da ihtiyacınız kalmadı çünkü görevini yerine getirdi.

4) Quickres ile 640 x 480 çözünürlük seçilir.
5) Windows restart edilir.
6) VGA-SCART kablo/devresini kullanarak TV'ye bağlantı yapılır.

Şimdi, eğer TV bağlantısını yapmadan windows'un açılmasını beklerseniz biraz şoke olabilirsiniz çünkü monitörünüz muhtemel "desteklenmeyen mod" veya "senkronize olamıyorum" v.s. türü bir mesaj veriyor ve siz de siyah bir ekrana bakıyorsunuzdur. İşte bu yüzden yazıyı sonuna kadar okuyun dedim. Eğer elinizde VGA-SCART devresi (veya ileride anlatacağım başkaca basit çözümler) yoksa bu şekilde kaldınız demektir! (Yok canım o kadar da değil. Eğer böyle bir duruma düştüyseniz Windows açılmadan hemen önce - BIOS ekranlarından sonra F8 tuşuna basın - gelen menüden "Enable VGA mode" u seçin. Bu şekilde Windows'u 640 x 480 modda "kendi standart ekran sürücüsü" ile açarsınız.)

TV'ye bağlantı yaptıysanız Windows açılırken TV'niz karman çorman şeyler gösterecektir, bu tamamiyle doğal çünkü BIOS ve Windows açılış ekranları 640 x 480 VGA moddadır ve TV'nize 31Khz lik sinyaller göndermektedir. TV bu frekansa senkronize olamaz. Henüz Soft15Khz ile "modifiye" ettiğiniz ekran kartı sürücünüz de devreye girmediğinden ekranda bu aşağıdaki gibi görüntüler görebilirsiniz.

PC'nin bu açılışı sırasında TV'yi "korumak" için eprom'lu devreler yapanlar bile var. Ancak ben SailorSat'a güvendim ve bu konuda bir önlem almadım (Kendisi bu şekilde bir TV'nin bozulduğunu görmemiş). Ben de bir sorun yaşamadım şu ana kadar. Windows tam olarak açıldıktan sonra (ekran kartı sürücüsü yüklendikten sonra) TV'de görüntümüzü alıyoruz!

2) TV'nin Otomatik olarak AV Moduna geçmesi
==========================================
Dikkat ettiyseniz TV'nin uzaktan kumadası ile AV moduna geçmedim. Bunu otomatik olarak devremiz sağladı. Arcade kabinde tam istediğim şey! Aslında burada SCART'a teşekkür ediyoruz. SCART soketinin 8 no'lu pin'ine 12 Volt verdiğinizde TV otomatikman 4:3 aspect ratio kullanarak AV moduna geçer (5-8V uygularsak 16:9 seçermiş - ki arcade kabinde bu beni ilgilendirmiyor.)

Bunu sağlamanın bir kaç yolu var.

1) PC'nin power supply'ından gelen boş bir ucu kullanmak (Sarı kablo +12V)
2) Harici bir 12V adaptör kullanmak (Bu biraz sıkıntılı çünkü 5V'luk bir adaptöre daha ihtiyacınız olduğundan 2 adabtör kullanmanız gerek ki anlamsız)
3) Harici bir 5V adaptör kullanmak (devreyi 5V ile beslememiz gerekiyor) ve devreye basit bir DC-DC convertör (5V=>12V) modülü de eklemek.

Benim elimde şu an 2 adet devre var. Yukarıda belirttiğim (1) ve (3) opsiyonları ile yaptım. (CommodoreFan, birini seç dediğim buydu )

3) TV Overscan sorununun çözülmesi
====================================
Geriye tek şey Overscan sorunun çözülmesi. Peki nedir bu "overscan sorunu" Ney

TV'ler doğası gereği "video" göstermek için yapılmışlardır. Aynı zamanda CRT TV'lerin doğası gereği bir katot ışını tüm ekranı tarayarak bu video'yu ekrana "çizer" (Saniyede 25 defa - 50hz interlaced). Bu işi yaparken tüpün köşeleri ve kenraları hep bir sorun olmuştur. Buralarda görüntü biraz kavislenir, yamulur. Dikkat ettiyseniz "flat" TV üretebilmek için senelerce uğraştılar ve tam olarak beceremediler. Sonunda LCD icat oldu da bu sorundan kurtuldular.

Neyse, TV üreticileri (ucuz tarafından) bu sorunu çözebilmek için görüntüyü ortalayıp kenarlardan yaklaşık %10 civarında kısımlarını atarak kurtuldular. Bu olaya "overscan" denir. Bunu TV seyrederken pek fark etmeyiz (Tüplü TV seyreden kaldı mı ki  Kahkaha) ama PC'nin görüntüsünü TV'ye aktarınca "start" butonu, taskbar, pencerelerin kapatma/küçültme kutucukları ortadan kaybolur.

Bunu çözmenin de bir kaç yolu var.

1) Powerstrip uygulaması kullanarak "overscan" ayarlarını "soft" olarak yapmaya çalışmak. Ben önce bunu denedim ama çok da ayarı tutturamadım. Sonuçta ya tam istediğim ayarı tutturduğumu sanarken TV'nin görüntüsü kaçtı (senkronizasyon bozuldu) ya da hala kayıp kısımlar kaldı. Zaten paralı powerstrip kullacaksam neden Soft15Khz kullandım dedim kendi kendime ki powerstip'te ayarları TV ortamında tutturmak bir dert.
2) Forumları araştırırken TV'nizin servis menüsünden bu işin yapılabileceğini öğrendim. (Servis menüsü de ne?)

Meğer TV üreticileri teknik servisleri için "gizli" tuş kombinasyonları ile sakladıkları özel ayar menüleri sağlıyorlarmış. Google'da biraz uğraşıp arayınca benim KONKA TV'nin servis menüsüne girişi buldum (Kumandanın "menu" tuşuna bas, sonra 3 defa "Recall" tuşuna bas). Hooop, bir garip menü beliriverdi ve tam da aradığım (ancak bir monitörde olan) ayarlar var karşımda.

DİKKAT!!! Bu ayarlar "son kullanıcı" nın kurcalaması için oldukça tehlikeli. Önerim bu ayarlarla uğraşmaya başlamadan önce bir fotoğrafını çekin saklayın...

Buralardan görüntünün yatay ve dikey büyüklüklerini ayarlayarak, kaydırarak istediğim görüntüyü aldım.

Devam edeceğim. Teoriyi ve 15Khz konusunu anlattım. Artık alternatif devre tiplerine ve şemalara geliyorum...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 22:47:23 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Mart 22, 2013, 11:31:25 ÖÖ »

Arcade Kabin yapımı konu başlığınızın ardından bu konu başlığı da çok güzel bir referans kaynağı olacak belli ki.  Kahkaha

Paylaşımlar için teşekkürler. 

Bilgi paylaştıkça artar!  Karizmatik

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Mart 22, 2013, 11:41:45 ÖÖ »

Açıklamalar ve detaylar için çok teşekkürler... Günün birinde işime yararmı bilemiyorum ama muhakkak forumdaki diğer arkadaşlar faydalanacaktır... Ellerinize sağlık...

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Mart 22, 2013, 13:46:05 ÖS »

Dediğim gibi en detaylı türkçe çalışma olacak bu, eline sağlık. Bir de özel mesajlara bakıversen

Bir garip COMMODORE fanatiği...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Mart 23, 2013, 04:39:03 ÖÖ »

Bu bölümde yaptığım araştırmalar sonucunda bulduğum VGA-SCART bağlantı yöntemlerini göstereceğim. Konu aslında oldukça basit ancak kullandığınız yöntem ne kadar basitse her ekran kartında çalışmayabiliyormuş. Bunun sebebini yeri geldikçe anlatacağım.

Şimdi, amacımızı tekrar hatırlarsak analog RGB sinyallerini TV'ye iletmek. Bunu da sinyalleri bir işleme tabi tutmadan yapmak istiyoruz ki düşük çözünürlüklerdeki tek pixeli bile kaybetmeden TV'de net bir görüntü alalım.

Bunun için en basit çözüm şöyle:

Yani basitçe VGA soketinden R, G ve B sinyallerini taşıyan pin'lerden SCART'ın RGB sinyallerini alan pin'lerine düz kablo çekiyoruz. Aynı şekilde bu sinytallerin geri dönüş (toprak/nötr) bağlantılarını da yapıyoruz. Bu kadar işte!

Peki bu kadar yazıyı bu kadar basit bir iş için mi yazdım? Tabii ki hayır Kahkaha şeytan detaylarda saklıdır derler ya. Devam edelim...

Şimdi SCART'a ne tür sinyaller gönderdiğimizi anlatmamız lazım. Bunun için SCART'ın 16 numaralı pin'ine 1-3V arası bir voltaj uygulamamız lazım. Bu sayede TV kendisine RGB türü bir sinyal gönderdiğimizi anlasın (0-0.4v arası bir sinyal Composit input, 1-3V RGB input). Şimdi, PC ortamında 5V ve 12V'umuz var ancak 3V nerden bulacağız? Tabii ki bir adaptör kullanabiliriz ama her voltaj için bir adaptör kullanmak pratik olmaz. Bu voltajı elde etmek için küçük bir detay ekliyoruz.

Gördüğünüz gibi 100 ohm'luk (120 ohm da olur) direnç PC'den gelen 5voltun 1-3 volt seviyesine düşmesini sağladı. Ayrıca pin 8'e uyguladığımız 12V TV'yi otomatik olarak AV moduna geçiriyordu hatırlarsanız. Peki işimiz bitti mi? Malesef hayır

Şimdi RGB sinyallerini taşıdık ancak TV'nin bu sinyallere senkronize olmasını sağlamamız gerkiyor. Bu işi şu benzetmeyle anlatmak yanlış olmaz; Düşünün ki bir rock grubusunuz bir çok enstrüman var ve bir parça çalmaya çalışıyorsunuz. Ortada parçanın ritmini belirleyecek bir baterist olmazsa bu grubun çaldığı parça bir süre sonra çorbaya döner (bateristi olmayan rock grubu ne demek ki zaten???)

Burada SYNC sinyallerinden bahsediyorum. Bu sinyalleri de TV'ye taşımamız gerekiyor. Tamam diyoruz ve kablo döşemeye devam ediyoruz ve bir duvara tosluyoruz. VGA soketinde/kablosunda 2 adet SYNC sinyali var; yatay ve dikey (HSYNC, VSYNC) ama SCART soketimizde tek bir SYNC sinyal girişi var; CSYNC (Composit -yani birleştirilmiş- Sync). Aha kaldık mı öyle? İşte detaylar ve çözümler burada çeşitlenmeye başlıyor. Şöyle ki;

1) HSYNC ve VSYNC sinyalini bir şekilde "composite" (birleşmiş) hale getirmemiz gerekiyor
2) VGA HSYNC/VSYNC sinyalleri malesef çeşitli ekran kartı üreticilerine göre değişiklik gösteriyor. SCART CSYNC sinyali ise sadece pozitif 5V seviyesinde bir senkronizasyon sinyali bekliyor.

Şimdi benim okuduğum ATI HSYNC ve VSYNC için pozitif (+) voltaj kullanıyormuş. NVidia ise negatif (-). Dolayısıyla ya kullandığınız ekran kartına göre bir çözüm bulmanız ya da her tür ekran kartını destekleyen bir çözüm kullanmanız gerekiyor. Ben ikinci yolu tercih ettim ve hoby zevkimi de biraz tatmin etmek adına biraz lehim yapayım dedim!

Şimdi, yabancı forumlardan (http://forum.arcadecontrols.com/index.php/board,4.0.html) okuduğuma göre ATI kullanıcıları basitçe VGA HSYNC/VSYNC (VGA Pin 13 & 14) kablolarını birbirine bağlayıp SCART'ın 20 numaralı pin'ine bağlayabilirler. Ya da voltaj seviyelerini daha limitte tutmak için aşağıdaki şemadaki çözümü uygulayabilirler;

Bu çözüme camiada "MAMESCART" deniyor. Anladığınız üzere oldukça popüler. Ancak NVidia'larda (yukarıda belirttiğim sebepten) çalışmadığı söyleniyor. Eğer daha geniş yelpazede ekran kartını desteklemek istiyorsanız bu sinyalleri ne olurlarsa olsunlar (pozitif veya negatif) daima pozitif sinyal haline getirerek birleştiren bir başka alternatif kullanmak gerek. Mesela şöyle bir şey;

Bu çözüm NVidia türü kartlardaki sorunu çözüyormuş.

Peki başka çözüm kaldı mı? Herşeyi çözüdk mü? Şimdi tabi işin (kimi zaman takıntı seviyesinde) hoby tarafını da düşünerek bir diğer çözüm daha geliştirilmiş. Bu çözümde hem pürüzsüz görüntü için olası parazitleri filtreleyen elemanlar kullanılmış hem de çeşitli ekran kartı türlerinden gelen senkronizasyon sinyallerinin çeşitliliğinden (değişik voltajlar, değişik polariteler, değişik şekiller v.s.) bağımsız "suret" gibi pozitif 5V'luk kare dalgalar üreten bileşenler kullanılmış. Ben bu çözümü tercih ettim. Resimlerde gördüğünüz, benim yaptığım devre budur;

Burada bir yüksek hızlı XOR mantıksal kapılarından (logic gate) oluşan 74LS86 (ben 74HC86 kullandım, aynı şey) CMOS entegre kullanılarak bahsettiğim mükemmel kare dalgalar elde edilmiş. HSYNC/VSYNC sinyallerinin entegreye girişinde kullanılan 22uF lık elektrolitik kondansatörler yüksek frekanslı "parazit" sinyallerinin filtrelenmesi için kullanılmış. Çıkıştaki BC547 (ben BC237 kullandım) transistörlü kısım ise CYNC sinyal voltajlarını istenilen polariteye (+) ve seviyeye (5V) getirmek için kullanılmış.

Sonuç olarak ortaya şu şekilde (biraz derme çatma oldu ama gayet güzel çalışıyor) bir proje çıkıyor:

Bu yaptığım ilk devre. Önce çalışmamıştı ama sonra sorunun neden kaynakladığını anladım ve çözdüm. (Aşağıdaki notlara bakın). Sorunu anlayana kadar işin içinden çıkamamış ve sıfırdan yeni bir devre yaptım. Zaten parçalar o kadar ucuzdu ki 10'luk paketler şeklinde almıştım. Yani 4-5 tane daha yapacak parça kaldı elimde. Topuna 20 TL bile ödemedim...

Bir kaç son not:

1) Projenizde TV'nin hoparlör ve ses sistemini de kullancaksanız PC'nin ses çıkışını da SCART'a yukarıdaki şekillerde aktarmanız mümkün.
2) Eğer devreyi bir erkek VGA kablosu ve bir erkek SCART kablosunu keserek araya monte edecekseniz yukarıdaki şekilleri ve pin numaralarını kullanabilirsiniz.
3) ANCAK, benim gibi devreyi dişi VGA ve dişi SCART soketli bir proje devresi şeklinde yapacaksanız önemli bir detayı belirteyim...

Piyasada kullanılan standart SCART kabloların (yani her iki tarafında da erkek soketi olan) bazı pinleri çapraz bağlanırmış!!! (1 hafta kafayı yedirtti bu bana - CommodoreFan bilir) Yani ben CSYNC sinyalini pin 20'ye verdiğimi zannederken aslında pin 19'a veriyormuşum (Compozit video out). Aynı şey ses sinyalleri için de geçerli. Bu yüzden bağlantıları aşağıdaki şemayı dikkate alarak yapmanız gerek.

PC'ye monte edilmiş hali

Veee çalışırken

Bu şekilde konuyu tamamladım sanırım. Bu daha büyük projenin sadece bir adımıydı tabii ki. Ama ilgilenenler için faydalı olabileceğini düşündüğüm için tecrübelerimi şimdiden paylaşmak istedim.

Resimdeki devre de CommodoreFan'e gidiyor. Güle güle kullan kabininde Karizmatik
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 22:47:40 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Lobotomika
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Mart 23, 2013, 14:01:05 ÖS »

Uzun süredir bu forumu takip ediyorum ama bu başlık bir hesap açmamı sağladı. Yavuzg, yerli forumlarda alışık olmadığımız derecede detaylı ve anlatımı başarılı bir başlık açmışsın, bunun için kendi adıma teşekkür ederim.

Soft15khz, 2 yıl kadar önce ekran kartımın svideo çıkışı üzerinden, svideo->scart adaptörü ile kullandığım programdı ama doğrudan VGA üzerinden çıkış sağlamanın yolunu ya da nasıl çalıştığını bilmiyordum.

Kendi kendime yapabileceğim basit lehimlemeden biraz fazlası gerekeceği için şuradaki http://is.gd/Rnnl5I devreyi almayı düşünüyorum, buna dair tecrübesi, uyarısı olan kimse var mıdır? Ne dersin yavuzg?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Mart 23, 2013, 14:08:18 ÖS »

Kendi kendime yapabileceğim basit lehimlemeden biraz fazlası gerekeceği için şuradaki http://is.gd/Rnnl5I devreyi almayı düşünüyorum, buna dair tecrübesi, uyarısı olan kimse var mıdır? Ne dersin yavuzg?

lobotomika, evet o devre forumlarda meşhur. o devre benim yaptığım devre zaten. içinde ek olarak ihtiyacımız olan çeşitli voltajları üreten DC-DC çeviriciler ve TV'ye PC'nin boot etme sırasında gelen 15Khz üzeri sinyalleri kesen bir de koruyucu var. Ve tabi daha derli toplu ve şık

ben bile sipariş etmeyi düşünmüştüm bi ara sonra olayı çözüp kendim yaptım. o devreyi yapanlar da okuduğum forumlarda türemişti.

yani böyle ihtiyacı olanlar artacaksa benim yaptığım devrenin baskılı devresini (PCB) çıkartayım (ki montajı kolay olsun) bari de yapıp göndereyim isteyenlere, sevabına Kahkaha
« Son Düzenleme: Mart 23, 2013, 14:09:58 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Mart 23, 2013, 14:12:27 ÖS »

Harika bir paylaşım. RGB çıkışları scart girişli tv ye aktarmaya çalıştığım zamanlarda bile birçok forum araştırmama rağmen  bu kadar detaylı ve özverili bir paylaşıma rastlamamıştım doğrusu.

Alıntı
Piyasada kullanılan standart SCART kabloların (yani her iki tarafında da erkek soketi olan) bazı pinleri çapraz bağlanırmış!!! (1 hafta kafayı yedirtti bu bana  - CommodoreFan bilir) Yani ben CSYNC sinyalini pin 20'ye verdiğimi zannederken aslında pin 19'a veriyormuşum (Compozit video out). Aynı şey ses sinyalleri için de geçerli. Bu yüzden bağlantıları aşağıdaki şemayı dikkate alarak yapmanız gerek.

Yavuz abi, siz ne diyorsunuz, ben sırf bu nedenden dolayı aylarca doğru görüntüyü ekrandan alamamıştım. Çıldırmak üzereydim. Scart kablonun bir ucu erkek giriş, diğer ucu ise meğersem dişi girişmiş. Bunu bilmiyorum, bir uçta 20. pin sync ise diğer ucun 20. pini de sync diye biliyordum. Sonunda öğrendiğimde çok zaman geçmişti ve hah tamam ya demiştim. Onu da wikipedia bir scart bağlantı anlatım şemasında not düşülmüştü. Orada rastlamıştım.

Yavuz abi, şimdi ise ST-V sistemden görüntü alıyorum. Görüntü net. Ama daha net nasıl yapabilirim. TV ye scart tan 1 ve 2 numaralı pinlerden ses akımları vermeyince görüntü hafif bozuluyor. Görüntü için sadece RGB ler yetmiyor. Acaba yardımcı olabilir misiniz?

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 34   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: